Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Tautas saknes nomet politiku

Sarmīte Feldmane
05:19
04.07.2018
7

Festivāls “Baltica” aizsākās Lietuvā 1987. gadā. Nākamajā gadā Latvijā tas bija Atmodas vēstnesis, kas plaši pavēra
ceļu uz neatkarību. “Baltica” ir ļoti nozīmīgs folkloras festivāls igauņiem, lietuviešiem un latviešiem, te tiek rādīta tautu tradicionālā kultūra – dziesmas, instrumentālā mūzika, rotaļas, dejas, kā arī lietišķā māksla, amatniecība. “Baltica” ik gadu notiek kādā no trijām kaimiņzemēm. Latvijā šovasar jau desmito reizi.

Tradicionālās dziedāšanas grupas “Saucējas” vadītāja Iveta Tāle piedalījusies ne tikai visos “Baltica” festivālos Latvijā, arī kaimiņos. Katrs palicis atmiņā.

“Nevar salīdzināt “Baltica” pirms 30 gadiem, kas bija politizēts festivāls, ar to, kāds tas ir tagad. Visi toreiz saprata virsuzdevumu – pienācis laiks legalizēt Latvijas sarkanbaltsarkano karogu. Šī doma bija gaisā, un tas bija jāizdara. Vēl zvaigznes sakrita, ka folkloras kopa “Klinči”, kuru tolaik vadīju, atklāšanas pasākumā Rīgas sporta pilī nejauši ienesa Latvijas karogu. Bija sarunāts, ka karogus iztīsim gājienā. Kam tie bija, tika paslēpti ar vītnēm, lai neviens neredz. Bija skaidrs, ka vajag nest četrus karogus, jo bija televīzijas tiešraide, filmēja četras kameras, bija svarīgi, lai neviena nevar neparādīt.
Dažādos mītiņos jau Latvijas karogi bija parādījušies, bet ne publiskā pasākumā, ko rāda televīzijā. Kad atklāšana sākās, sporta pils ieejās stāvējām pa novadiem, gaidījām, kad jāiziet laukumā. Gaisotne bija saspringta. Igaunijā nesen bija notikuši studentu Dziesmusvētki, valsts karogs jau bija plīvojis, un tas bija arī līdzi uz Latviju. Sporta pilī Rīgā Igaunijas karogi plīvoja tribīnēs. Nevarēja izturēt, ka mēs nevaram pacelt savu, stāvējām ar savu noslēpto karogu. Tad teicu: ”Jāni, tin vaļā!” Viņš pat nenominstinājās. Tad sapratām, ka tūlīt jāiet plašajā hallē. Mēs iegājām. Ar karogu. Tas, kas notika, nav izstāstāms. Ausīs baltā skaņa, apdullums, iestājās palēninātais laiks, visi stāvēja kājās. Ierakstā daudz ko aizēno Ordelovska orķestris, kas spēlē možu maršu. Bet līdzās bija cita realitāte.

Režija izmainījās, režisors Pēteris Pētersons saķēra galvu. Dalībnieki bija sarunājuši, ka latvieši, igauņi un lietuvieši sanāk halles vidū ar saviem karogiem, apkārt spēlēs dūdinieki. Dalībnieki vienkārši pārņēma vadību. Viss notika sajūtu līmenī. Kam bija karogi, tie attina. Mēs jau arī to tikai festivāla laikā uzšuvām, un tā darīja daudzi.

Vēlāk gan tas, kuram rokās bija karogs, bija nelaimīgs. Pēc atklāšanas ar karogu iznāca ārā, katram sekoja cilvēku pūlis un kaut ko gaidīja kā no pravieša. Tas arī noteica festivāla gaisotni. Bija noticis tas, ko gaidījām, bija legalizēts sarkanbaltsarkanais karogs.

Ļoti daudz kas toreiz notika pēc izjūtām. Katrs gribēja kaut ko izdarīt. Vakarā pēc koncerta krastmalā sarunājām aiziet pie Krišjāņa Barona uz kapiem. Daži aizgājām agrāk, apsēdāmies, aizdedzinājām svecītes, es spēlēju kokli. Skatos, apkārt uz soliņa pārējie aizmiguši. Tāds bija pārgurums. Nāca citi ar svecītēm, modināju augšā.

To gaisotni atceras ne tikai festivāla dalībnieki, daudzi Latvijā. Pirmā “Baltica” Latvijā tika rīkota pēc Dziesmusvētku parauga.
Man arī atmiņā pirmā “Baltica” Lietuvā. Kauņas Brīvdabas muzejā bija koncerts. Muzejam apkārt bija izvietota padomju armija, nevis milicija. Tā, lūk, sargāja folkloristus un dažus ārzemniekus, kuri bija atbraukuši uz festivālu.
Jau pirmajā festivālā sākās debates, par ko tad dziedāsim un ko dejosim – autentisko folkloru vai latviešu tautasdziesmu apdares un latviešu skatuves dejas. Festivālā pirms 30 gadiem skanēja pirmās Atmodas laika dziesmas, kas patiesībā ir lokalizētas vācu dziesmas.

Arī šajā “Baltica” Baltijas dienas koncertā varēja just, ka rīkotāji ir tie, kuri bijuši festivālā pirms 30 gadiem, jo daudziem aizvien šķiet, ja igauņi, lietuvieši, latvieši kopā, tad aktuālas vēl ir tālaika dziesmas, ka tās kaut ko simbolizē. Jaunajai paaudzei tās neko neizsaka, nesaistās ar sajūtām. Ir nomainījušās paaudzes, un ir daudz bērnu, kuriem patīk darboties folkloras kopās, kuriem patīk neapdarinātā, nearanžētā folklora.

“Baltica” uzdevums ir kopt dziedāšanas, dejošanas un muzicēšanas tradīcijas. Un tas tiek darīts. Vairs nav politiskā pamata. Ansambļi, folkloras kopas ir ļoti dažādas, tiek pētīta folklora, tradīcijas, gatavoti mūzikas instrumenti, attīstās teicēju kustība, bērni iesaistās kustībā “Pulkā eimu”. Kādu brīdi folkloras kustība gāja plašumā, tagad tā iet dziļumā, meklē saknes. Kopās daudz jaunu cilvēku. Folkloras mantojums tiek apgūts.

Festivālā piedalās dažādas tautas, un tas ir krāšņums, nedzīvojam taču tikai savā kaktiņā. “Baltica” dod iespēju iepazīt citas kultūras. Un arī svinēt svētkus – festivālu un Jāņus. Ziedēšanu,” pārdomās dalās Iveta Tāle, folkloriste, “Saucēju” vadītāja, Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēja.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
16

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
19

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
34
1

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
37

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
30

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi