Trešdiena, 8. maijs
Vārda dienas: Staņislavs, Staņislava, Stefānija

Tautas saknes nomet politiku

Sarmīte Feldmane
05:19
04.07.2018
4

Festivāls “Baltica” aizsākās Lietuvā 1987. gadā. Nākamajā gadā Latvijā tas bija Atmodas vēstnesis, kas plaši pavēra
ceļu uz neatkarību. “Baltica” ir ļoti nozīmīgs folkloras festivāls igauņiem, lietuviešiem un latviešiem, te tiek rādīta tautu tradicionālā kultūra – dziesmas, instrumentālā mūzika, rotaļas, dejas, kā arī lietišķā māksla, amatniecība. “Baltica” ik gadu notiek kādā no trijām kaimiņzemēm. Latvijā šovasar jau desmito reizi.

Tradicionālās dziedāšanas grupas “Saucējas” vadītāja Iveta Tāle piedalījusies ne tikai visos “Baltica” festivālos Latvijā, arī kaimiņos. Katrs palicis atmiņā.

“Nevar salīdzināt “Baltica” pirms 30 gadiem, kas bija politizēts festivāls, ar to, kāds tas ir tagad. Visi toreiz saprata virsuzdevumu – pienācis laiks legalizēt Latvijas sarkanbaltsarkano karogu. Šī doma bija gaisā, un tas bija jāizdara. Vēl zvaigznes sakrita, ka folkloras kopa “Klinči”, kuru tolaik vadīju, atklāšanas pasākumā Rīgas sporta pilī nejauši ienesa Latvijas karogu. Bija sarunāts, ka karogus iztīsim gājienā. Kam tie bija, tika paslēpti ar vītnēm, lai neviens neredz. Bija skaidrs, ka vajag nest četrus karogus, jo bija televīzijas tiešraide, filmēja četras kameras, bija svarīgi, lai neviena nevar neparādīt.
Dažādos mītiņos jau Latvijas karogi bija parādījušies, bet ne publiskā pasākumā, ko rāda televīzijā. Kad atklāšana sākās, sporta pils ieejās stāvējām pa novadiem, gaidījām, kad jāiziet laukumā. Gaisotne bija saspringta. Igaunijā nesen bija notikuši studentu Dziesmusvētki, valsts karogs jau bija plīvojis, un tas bija arī līdzi uz Latviju. Sporta pilī Rīgā Igaunijas karogi plīvoja tribīnēs. Nevarēja izturēt, ka mēs nevaram pacelt savu, stāvējām ar savu noslēpto karogu. Tad teicu: ”Jāni, tin vaļā!” Viņš pat nenominstinājās. Tad sapratām, ka tūlīt jāiet plašajā hallē. Mēs iegājām. Ar karogu. Tas, kas notika, nav izstāstāms. Ausīs baltā skaņa, apdullums, iestājās palēninātais laiks, visi stāvēja kājās. Ierakstā daudz ko aizēno Ordelovska orķestris, kas spēlē možu maršu. Bet līdzās bija cita realitāte.

Režija izmainījās, režisors Pēteris Pētersons saķēra galvu. Dalībnieki bija sarunājuši, ka latvieši, igauņi un lietuvieši sanāk halles vidū ar saviem karogiem, apkārt spēlēs dūdinieki. Dalībnieki vienkārši pārņēma vadību. Viss notika sajūtu līmenī. Kam bija karogi, tie attina. Mēs jau arī to tikai festivāla laikā uzšuvām, un tā darīja daudzi.

Vēlāk gan tas, kuram rokās bija karogs, bija nelaimīgs. Pēc atklāšanas ar karogu iznāca ārā, katram sekoja cilvēku pūlis un kaut ko gaidīja kā no pravieša. Tas arī noteica festivāla gaisotni. Bija noticis tas, ko gaidījām, bija legalizēts sarkanbaltsarkanais karogs.

Ļoti daudz kas toreiz notika pēc izjūtām. Katrs gribēja kaut ko izdarīt. Vakarā pēc koncerta krastmalā sarunājām aiziet pie Krišjāņa Barona uz kapiem. Daži aizgājām agrāk, apsēdāmies, aizdedzinājām svecītes, es spēlēju kokli. Skatos, apkārt uz soliņa pārējie aizmiguši. Tāds bija pārgurums. Nāca citi ar svecītēm, modināju augšā.

To gaisotni atceras ne tikai festivāla dalībnieki, daudzi Latvijā. Pirmā “Baltica” Latvijā tika rīkota pēc Dziesmusvētku parauga.
Man arī atmiņā pirmā “Baltica” Lietuvā. Kauņas Brīvdabas muzejā bija koncerts. Muzejam apkārt bija izvietota padomju armija, nevis milicija. Tā, lūk, sargāja folkloristus un dažus ārzemniekus, kuri bija atbraukuši uz festivālu.
Jau pirmajā festivālā sākās debates, par ko tad dziedāsim un ko dejosim – autentisko folkloru vai latviešu tautasdziesmu apdares un latviešu skatuves dejas. Festivālā pirms 30 gadiem skanēja pirmās Atmodas laika dziesmas, kas patiesībā ir lokalizētas vācu dziesmas.

Arī šajā “Baltica” Baltijas dienas koncertā varēja just, ka rīkotāji ir tie, kuri bijuši festivālā pirms 30 gadiem, jo daudziem aizvien šķiet, ja igauņi, lietuvieši, latvieši kopā, tad aktuālas vēl ir tālaika dziesmas, ka tās kaut ko simbolizē. Jaunajai paaudzei tās neko neizsaka, nesaistās ar sajūtām. Ir nomainījušās paaudzes, un ir daudz bērnu, kuriem patīk darboties folkloras kopās, kuriem patīk neapdarinātā, nearanžētā folklora.

“Baltica” uzdevums ir kopt dziedāšanas, dejošanas un muzicēšanas tradīcijas. Un tas tiek darīts. Vairs nav politiskā pamata. Ansambļi, folkloras kopas ir ļoti dažādas, tiek pētīta folklora, tradīcijas, gatavoti mūzikas instrumenti, attīstās teicēju kustība, bērni iesaistās kustībā “Pulkā eimu”. Kādu brīdi folkloras kustība gāja plašumā, tagad tā iet dziļumā, meklē saknes. Kopās daudz jaunu cilvēku. Folkloras mantojums tiek apgūts.

Festivālā piedalās dažādas tautas, un tas ir krāšņums, nedzīvojam taču tikai savā kaktiņā. “Baltica” dod iespēju iepazīt citas kultūras. Un arī svinēt svētkus – festivālu un Jāņus. Ziedēšanu,” pārdomās dalās Iveta Tāle, folkloriste, “Saucēju” vadītāja, Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēja.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
31

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
26

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
20

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
20

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
41

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Dzīve ar suni

13:00
30.04.2024
41

Pieņemt ģimenē suni ir atbildīgs lēmums, tam nav jātop emociju virpulī, bet gan ar prātu, apdomātu attieksmi. Vispirms ir jāapsver daudzi faktori, piemēram, vai ir pietiekami daudz finanšu resursu, lai nodrošinātu dzīvnieka veselību un labklājību.    Manam četrkājainajam mīlulim nesen radās veselības problēmas, un katrs ārstēšanās solis prasa diezgan lielus izdevumus. Svarīgi saprast, ka suns […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
31
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
22
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
24
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
46
Druva raksta:

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
25
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Sludinājumi