Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Sveču, Puteņu, Ziemeļvēja mēnesis

Anna Kola
13:47
12.02.2024
15

“Mēnesis, kad latvieši sāk plānot brīvdienas siltajās zemēs – februāris!” tāds sauklis pavīd kādā no tūrisma aģentūru vietnēm sociālajā platformā “Facebook”. Nacionālistiski noskaņotā biedrība “Dieva Suņi” savā “Twitter” kontā veikuši tematisku aptauju, proti, kurš no visiem gada mēnešiem latvju ļaudīm šķiet visbēdīgākais, drūmākais, depresīvākais. Starp atbildēm bez konkurences dominē februāris ar 31,3 % balsojumu, seko janvāris ar 21,6 % un tikai tad – decembris ar nepilniem 15% balsu. Vēl liels vairums balsotāju – teju 33 % – atbildējuši, ka viņiem nav nekādas drūmas sajūtas nevienā no gada mēnešiem.

Kaut februāris ir gada īsākais mēnesis (šogad gan ir garais gads, tātad ziemas būs par veselu vienu dienu vairāk), daudziem februāris šķiet velkamies ilgāk nekā visi citi mēneši gadā. Par vasaru noteikti visi būsim vienisprātis – tā vienmēr paskrien vēja spārniem. Lai gan februārī dienas joprojām ir īsas, katra diena patiesi var šķist pārāk gara, arī laikapstākļu ziņā visas diezgan līdzīgas. Kā tas līdz šim pierādījies, februārī nav cerību uz pavasarīgu noskaņu gaisā. Ja pirms nedēļas varējām priecāties par saulīti, pakusušajām grāvmalēm un vietām pat pavisam zaļo, sūnām izklāto mežu, pat paķerot plānāku virsjaku, jo termometra stabiņa rādītāji pacēlās februārim neraksturīgos plusos, tad šajā nedēļā Sniega māte atgādināja: “Nekā nebūs, draugi! Vēl ir ziema. Un to arī saņemiet!”

Laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs patiesībā jau to bija paredzējis: “Puteņu mēnesis šogad rādās būt ar mainīgiem, „zāģa zobiem” līdzīgiem laikapstākļiem mēneša sākumā un beigās, kad dienām, kad temperatūra virs nulles, sekos neliela līdz mērena sala dienas.” Un tā nu februāra viduci sagaidīsim ar mēnesim izteikti atbilstošiem, sniegotiem laikapstākļiem.

Arvien ir interesanti par dažādām tēmām aplūkot cilvēku viedokļus sociālajos tīklos. Par februāri kāda “Facebook” lietotāja Agnese teic šādi: “Mēģiniet februārī atrast labo (un būsim godīgi, kurš vispār mēģina?), varu derēt, ka paliksiet bešā. Februārī nekā forša nav. Ir meteņi, kas dod cerību, ka drīz taču jābūt arī pavasarim, bet vai kāds tos mūsdienās vispār svin? Un pat nesāciet ar mani runāt par Valentīndienu.”

Metenis, Vastlāvis jeb Vastlāvji, šogad ir 13. februārī. Taču pat tie, kuriem patīk būt mājās ērtās drēbēs, siltumā, ar tējas vai kafijas tasi rokās, jau sāk kļūt pikti – cik gan ilgi vēl būs ziema? Februāris ar sajūtu, ka pavasaris vēl ir tik tālu, cilvēkus padara diezgan drūmus un reizē par daudz vieglāku ēsmu visiem vīrusiem, kas šajā gada periodā mīl apgrozīties visur, kur ir cilvēki. Tomēr nešaubos, ka ne tikai daba, bet mēs ikviens februārī mēģinām saskatīt cerības mirdzumu saules formā. Tiesa gan, saulaino dienu nav daudz, tomēr, kad tās ir, cilvēku sejas un paša oma, pat pēc garas darba dienas sēžot sastrēgumā, liecina – ir krietni vien labāka.

Šonedēļ atkal uznākot sniegputenim, domāju, tikai retais (varbūt kāds īsts ziemas, sniega un aukstuma entuziasts) līksmoja par staigāšanu pāri sapūstajām kupenām, slīdēšanu uz sniegpārslu apslēptā ledus un temperamentīgu sniega šķūrēšanu rīta agrumā darba uzvalkā, pēc tam uzreiz kāpjot automašīnā, kur sniega noklātās bikšu apakšas jauki kļūst pavisam slapjas. Nemaz nav jēgas runāt par to, ka daudziem braukšana pie stūres ziemas apstākļos sagādā bažas tikai tāpēc, ka lieku reizi jādomā, vai tiešām katrs pie auto stūres sēdošais vispār ir izgājis autobraukšanas apmācību un arī sekmīgi nokārtojis eksāmenu.

Lai arī dienas kļūst garākas un saulainās pievakarēs patiešām šķiet, ka pavasaris, cerību pilnais laiks, vairs nav tālu, tik un tā ap pulksten pussešiem jau šķiet, ka ir vēls vakars. “Kad esam tikuši pāri janvārim, vajadzētu priecāties, jo kas gan no ziemas vairs palicis! Bet nekā – vēl februāris, un tas ir pat trakāks, jo velkas veselu mūžību. Un tad nāk marta “pļura”,” pārdomas feibukā par februāri pauž Sanita. “Sezonālie afektīvie traucējumi patiešām būtu jāpārdēvē par “februāri”,” raksta Edgars.

Taču tikai cilvēks ir tas, kurš nevar sagaidīt pienākam pavasari. Dabā, šķiet, viss notiek pacietīgāk. Februāris ir laiks, kad melnais krauklis taisa ligzdu un mēneša beigās kraukļu mātīte dēj olas. Sāk “zāģēt” lielā zīlīte, un pirmo dziesmu skandina dzeltenā stērste. Sākas zīdastu pavasara ceļošana un sarkankrūtīšu pārvietošanās, bet lācenei migā piedzimst lācēni. Arī citu zvēru pasaules iemītnieki kļuvuši aktīvāki. Vairākiem putniem sācies riesta laiks, kad centīgi tiek būvētas jaunās ligzdas. Lūši sākuši domāt par pēcnācējiem, jo februāris ir to riesta laiks. Savukārt vilku riests jau sasniedzis kulmināciju – izveidojušies stabili pāri, kuri ir uzticīgi viens otram līdz nāvei.

Ticējumi par februāri saka, ja Sveču mēnesī garas lāstekas, ziema būs gara. Auksts un sauss februāris paredz karstu augustu. Ja februāris silts, tad pavasaris auksts, bet ja lietains – pavasaris un vasara slapji. Ja puteņu mēneša sākums saulains un jauks, būs agrs un silts pavasaris. Jo aukstāka februāra pēdējā nedēļa, jo siltāks laiks gaidāms martā. Februāra otrajā pusē biežāk jāieklausās dabā un jāvēro debesis, jo līdz ar pavasara vēsmojumu sagaidīsim pirmos gājputnus, kukaiņu pamošanos un sulu kāpšanu kokos… Tad beidzot būs garām arī garā ziema ar visgarāko tās pēdējo īso mēnesi – februāri.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi