Sākas skolēnu vasaras brīvlaiks. Tiem, kam nav skolas vecuma bērnu, pirmais vēstnesis, ka mācību gads drīz beigsies, ir medijos dzirdami un lasāmi dažādu ārstniecības iestāžu un dienestu atgādinājumi, kā pieaugušajiem jāsargā bērni, lai tie negūtu traumas. Sākoties siltajam laikam un vēl jo vairāk brīvlaikam, aizvien vairāk bērnu, pusaudžu gūst savainojumus, kuru ārstēšanai vajadzīga mediķu palīdzība.
Piemēram, jau aprīlī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā sniegta palīdzība 2460 bērniem, kas guvuši traumas, par tūkstoti vairāk nekā gada pirmajos mēnešos. 130 bērni savainojušies, pārvietojoties ar dažādiem mobilitātes rīkiem, 48 guvuši traumas, lēkājot uz batuta, 30 – ceļu satiksmes negadījumos. Un no pieredzes zināms, ka vasaras garajās brīvdienās nelaimju skaits palielinās. Pieminētajām nodarbēm, kur var gūt traumas, pievienojas vēl kas sliktāks, kur vairs neviens nevar palīdzēt, – slīkšana.
Ārsti, arī policija un citi dienesti ar aicinājumiem vēršas pie vecākiem, uzsverot viņu atbildību. Un tā nenoliedzami ir mammai un tētim, kam pirmām kārtām jārunā ar savu atvasi, jāskaidro riski, jāstāsta par drošu rīcību. Taču bērns paliek bērns, un pieaugušajiem nav tik garš atvaļinājums kā skolas brīvlaiks. Un ne visām ģimenēm ir vecvecāki, kas var atvasi uzraudzīt, vai rocība algot kādu pieskatītāju. Laika bērnam daudz, ko darīt īsti nav, iespējams, apnīk pat “sēdēt” viedtālrunī. Tad nu prātā nāk visdažādākās nodarbes, arī tās, kas var radīt ļoti bīstamas situācijas.
Manuprāt, te daudz palīdzēt varētu arī pašvaldības. Ja runājam par pusaudžiem un jauniešiem, kuri vēl skolas vecumā, viņu brīvā laika aizpildīšanai noteikti der iespēja vasarā strādāt. Katra vietvara savas rocības iespējās tam atvēl līdzekļus, bet, šķiet, tomēr par maz. Piemēram, Cēsu novadā šim nolūkam piešķīra septiņus tūkstošus eiro, uz darbavietām pieteikšanās bija tiešsaistē, visas darba vietas aizņēma burtiski minūšu laikā. Skaidrs, tik daudz naudas kā Ventspils pilsētai, kura skolēnu nodarbinātībai vasarā atvēlējusi 169,4 tūkstošu eiro, mūsu novadam nav, bet vairāk varēja gan.
Tāpat, domāju, pilsētā vajadzētu vairāk vietu, kur bērniem darboties. Sportisku atrakciju rīki, izvietoti āra laukumos, būtu lielisks risinājums. Patlaban tādi ir tikai Cēsu centrā – stadionā. Bet līdz turienei jānokļūst. Tas, vismaz tiem, kuri vēl mācās sākumskolas klasēs, nemaz nav tik droši.
Vēl var runāt arī par vasaras nometnēm. Tās, ko piedāvā privātais bizness, lielākoties ģimenēm ir pārāk dārgas. Varbūt vietvara var padomāt, kā palīdzēt, piemēram, organizējot dienas nometnes. Dažos lauku novados pirms apvienošanās tādas bija. Parasti šī iespēja ir arī Cēsu Bērnu un jauniešu centra pulciņu dalībniekiem, patlaban gan nav publiski dzirdēts, vai kas tāds būs. Taču, ja centrs nometni rīkos, ir taču pietiekami daudz citu bērnu, kuri tajā neiekļausies.
Manuprāt, piedāvājums skolēniem vasaras brīvlaikā noteikti būtu ģimenēm draudzīgas pašvaldības cienīgs. Tikai jāmeklē, kā spert soli šajā virzienā.
Komentāri