Pirmdiena, 7. aprīlis
Vārda dienas: Zina, Zinaīda, Helmuts

Sakārtošana ne katram pa prātam

Sarmīte Feldmane
12:15
27.09.2023
28

Lai cik tas nebūtu garlaicīgi, par ēnu ekonomiku – tā palielinās, samazinās, rada valstij un līdzcilvēkiem zaudējumus, atņem naudu attīstībai – runāts nu jau gadu desmitus.

Patlaban top Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns 2024.–2027. gadam. Izstrādāts un apspriests vairāk nekā 50 priekšlikumu pasākumiem konkrētas tautsaimniecības nozares politikas un tiesiskā regulējuma sakārtošanai. Mērķis noteikts, samazinot ēnu ekonomiku,  2027. gadā valsts budžetā iegūt papildu ienākumus 120 miljonus eiro.    Plāni skaisti, un gribas jau cerēt, ka valsts budžeta portfelis kļūs smagāks.

Katrā nozarē sava iespējamā pelēkā un vēl citas zonas, lai strādātu sev izdevīgāk. Šoreiz par tūrismu, jo šomēnes    valdība pieņēma zināšanai informatīvo ziņojumu “Par tūristu mītņu un īstermiņa mītņu īres regulējumu”. Tas darīts, lai Latvijā ieviestu Eiropas Parlamenta    regulu par datu vākšanu un koplīgošanu saistībā ar izmitināšanas vietu īstermiņa īres pakalpojumiem. Tā vēl nav apstiprināta. Dažādu nozaru speci­ālisti uzsver, ka īstermiņa īres tirgum raksturīgs augsts ēnu ekonomikas īpatsvars, kas būtiski sekmē negodīgu komercpraksi un kropļo tirgu.

Ne viens vien, kurš kaut pāris dienas paceļojis pa Latviju, naktsmītnes visbiežāk meklē internetā un par pakalpojumu reti kad nemaksā skaidrā naudā.    Dati rāda, ka Latvijā 2022. gadā tika pavadīts 1,1 miljons nakšu, kas rezervētas kādā no četrām digitālajām platformām: “Booking”, “Air­bnb”, “Expedia” un “Tripadvi­sor”. Tas ir par 52,1% vairāk nekā 2021. gadā.

Jau iepriekšējā Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā uzsvērts, ka fiziskās personas bieži veic nereģistrētu saimniecisko darbību, izīrējot savus nekustamos īpašumus vai lietošanā, apsaimniekošanā nodotās dzīvojamās platības citām personām, to­starp ārvalstniekiem, kuri uzturas Latvijā gan ilgtermiņā, gan īstermiņā. Jaunajā plānā    viens no uzdevumiem ir pasākumi, kas veicinātu nodokļu maksāšanu nekustamā īpašuma nomas pakalpojumu jomā; pastiprināta uzmanība tiks pievērsta fiziskajām personām, kuras ievieto sludinājumus interneta tīmekļvietnēs, reklamējot savu saimniecisko darbību. Savu­kārt grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz, ka digitālajām platformām būs pienākums sniegt informāciju par platformu pārdevēju ieņēmumiem.

Citās valstīs ir pieredze, ka    īstermiņa īres mītņu pakalpojumu sniedzējiem ir jāsaņem licence vai jāreģistrē sava darbība, tāpat ir noteikti pastiprinātas drošības un kvalitātes standarti, kā arī tiek nodrošināta sadarbība ar platformām informācijas publicēšanas jomā. Nu jau bijusī ekonomikas ministre Ilze Indriksone uzsvērusi: “Līdzīgi kā citās ES valstīs, arī Latvijā ir jārada regulējums īstermiņa īres mītņu darbībai, vienlaikus atrodot efektīvāko un samērīgāko šī sektora uzraudzības modeli nolūkā sekmēt godīgu konkurenci tūrisma nozarē, mazināt nelegālo tūrisma pakalpojumu sniegšanas riskus un atvieglot nodokļu nomaksas uzraudzību, kā arī nodrošināt pilnvērtīgu statistikas datu ieguvi.”

Nepārtraukti dzirdams, ka Latvijā ir par maz iespēju nakšņot. Tajā pašā laikā pilsētās ne viens vien dzīvoklis pārbūvēts par apartamentiem, tātad biznesa telpām. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Andris Kalniņš uzskata, ka nozare ilgstoši uzsvērusi vajadzību šo jautājumu sakārtot, līdzīgi kā tas izdarīts citās ES dalībvalstīs. Jāizlīdzina spēles noteikumi starp klasiskajiem (viesnīcas u.c.) īstermiņa izmitinātājiem un privāto apartamentu īstermiņa izīrētājiem. Ieguvēji  būtu pakalpojumu saņēmēji, uzņēmēji, un valsts budžets saņemtu nodokļus.

Vieni maksā nodokļus, citi ne. Un tā gadu desmitiem. Jau pierādījies, ka nekas nemainās, ja pati nozare nenostājas pret negodīgajiem savējiem. Tiem, kuri var atļauties piedāvāt zemākas cenas, jo nav jāmaksā nodokļi, var arī īpaši neievērot citas prasības, kas ir noteiktas oficiāli reģistrētām izmitināšanas vietām. Tāpēc saprotams ir priekšlikums, ka sniegt īstermiņa īres pakalpojumus un izvietot informāciju par izmitināšanas mītnēm tādās    interneta platformās drīkst tikai sertificēti uzņēmēji/privātpersonas un pakalpojumam jāatbilst visām normatīvo aktu prasībām tāpat kā klasiskajiem izmitinātājiem.

Kad tiks izstrādāti noteikumi, pieņemti likumu grozījumi, protams, sāksies neapmierinātība, skanēs, ka valsts atkal atņem, grib likvidēt biznesu utt. Taču, tie, kuri vispār nekur neskaitās uzņēmēji, kā viņu uzņēmējdarbību var ierobežot, likvidēt? Tas tāds retorisks jautājums.

Katrs izvēlas, kā nopelnīt, un dara to, kā māk. “Darbojoties ārpus oficiālās ekonomikas, var ietaupīt uz nodokļu un valsts soci­ālās apdrošināšanas obligāto iemaksu rēķina. Tāpat var izvairīties no nodokļu un nodarbinātības normatīvo aktu prasību ievērošanas (nodokļu nepilnīga vai nepatiesa uzskaite; darījumu, mantas, ienākumu nepilnīga vai nepatiesa deklarēšana; nodarbinātā nostrādātā darba laika uzskaite un algas aprēķināšana neatbilstoši faktiski nostrādātajam laikam un citu prasību neievērošana),” teikts Finan­šu ministrijas skaidrojumā “Ēnu ekonomikas cēloņi un sekas”.    Un vēl – “viens no svarīgiem aspektiem ēnu ekonomikas funkcionēšanai ir neierobežoti norēķini ar skaidru naudu, jo tos ir ļoti grūti izsekot”.

Šā gada nogalē varētu tikt apstiprināta Eiropas Parlamenta Regula, bet  Ekonomikas ministrijai līdz 2024. gada 31. decembrim uzdots izstrādāt informatīvo ziņojumu par jauna īstermiņa īres mītņu reģistra izveidi vai pašreizējo datubāzu pielāgošanu. Nu ja, kur vēl nākamā gada decembris, cik tālu līdz likumu grozījumiem, noteikumu izstrādei.  Kur paliek bijušā premjera  Krišjāņa Kariņa mudinājums uz  dinamismu? Un te nonākam pie pieņemtās kārtības jeb birokrātijas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
13

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
44

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
74

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
66

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
32

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
52

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Tautas balss

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
6
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
12
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
29
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
27
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
42
30
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Sludinājumi