Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Sakārtošana ne katram pa prātam

Sarmīte Feldmane
12:15
27.09.2023
22

Lai cik tas nebūtu garlaicīgi, par ēnu ekonomiku – tā palielinās, samazinās, rada valstij un līdzcilvēkiem zaudējumus, atņem naudu attīstībai – runāts nu jau gadu desmitus.

Patlaban top Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns 2024.–2027. gadam. Izstrādāts un apspriests vairāk nekā 50 priekšlikumu pasākumiem konkrētas tautsaimniecības nozares politikas un tiesiskā regulējuma sakārtošanai. Mērķis noteikts, samazinot ēnu ekonomiku,  2027. gadā valsts budžetā iegūt papildu ienākumus 120 miljonus eiro.    Plāni skaisti, un gribas jau cerēt, ka valsts budžeta portfelis kļūs smagāks.

Katrā nozarē sava iespējamā pelēkā un vēl citas zonas, lai strādātu sev izdevīgāk. Šoreiz par tūrismu, jo šomēnes    valdība pieņēma zināšanai informatīvo ziņojumu “Par tūristu mītņu un īstermiņa mītņu īres regulējumu”. Tas darīts, lai Latvijā ieviestu Eiropas Parlamenta    regulu par datu vākšanu un koplīgošanu saistībā ar izmitināšanas vietu īstermiņa īres pakalpojumiem. Tā vēl nav apstiprināta. Dažādu nozaru speci­ālisti uzsver, ka īstermiņa īres tirgum raksturīgs augsts ēnu ekonomikas īpatsvars, kas būtiski sekmē negodīgu komercpraksi un kropļo tirgu.

Ne viens vien, kurš kaut pāris dienas paceļojis pa Latviju, naktsmītnes visbiežāk meklē internetā un par pakalpojumu reti kad nemaksā skaidrā naudā.    Dati rāda, ka Latvijā 2022. gadā tika pavadīts 1,1 miljons nakšu, kas rezervētas kādā no četrām digitālajām platformām: “Booking”, “Air­bnb”, “Expedia” un “Tripadvi­sor”. Tas ir par 52,1% vairāk nekā 2021. gadā.

Jau iepriekšējā Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā uzsvērts, ka fiziskās personas bieži veic nereģistrētu saimniecisko darbību, izīrējot savus nekustamos īpašumus vai lietošanā, apsaimniekošanā nodotās dzīvojamās platības citām personām, to­starp ārvalstniekiem, kuri uzturas Latvijā gan ilgtermiņā, gan īstermiņā. Jaunajā plānā    viens no uzdevumiem ir pasākumi, kas veicinātu nodokļu maksāšanu nekustamā īpašuma nomas pakalpojumu jomā; pastiprināta uzmanība tiks pievērsta fiziskajām personām, kuras ievieto sludinājumus interneta tīmekļvietnēs, reklamējot savu saimniecisko darbību. Savu­kārt grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz, ka digitālajām platformām būs pienākums sniegt informāciju par platformu pārdevēju ieņēmumiem.

Citās valstīs ir pieredze, ka    īstermiņa īres mītņu pakalpojumu sniedzējiem ir jāsaņem licence vai jāreģistrē sava darbība, tāpat ir noteikti pastiprinātas drošības un kvalitātes standarti, kā arī tiek nodrošināta sadarbība ar platformām informācijas publicēšanas jomā. Nu jau bijusī ekonomikas ministre Ilze Indriksone uzsvērusi: “Līdzīgi kā citās ES valstīs, arī Latvijā ir jārada regulējums īstermiņa īres mītņu darbībai, vienlaikus atrodot efektīvāko un samērīgāko šī sektora uzraudzības modeli nolūkā sekmēt godīgu konkurenci tūrisma nozarē, mazināt nelegālo tūrisma pakalpojumu sniegšanas riskus un atvieglot nodokļu nomaksas uzraudzību, kā arī nodrošināt pilnvērtīgu statistikas datu ieguvi.”

Nepārtraukti dzirdams, ka Latvijā ir par maz iespēju nakšņot. Tajā pašā laikā pilsētās ne viens vien dzīvoklis pārbūvēts par apartamentiem, tātad biznesa telpām. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Andris Kalniņš uzskata, ka nozare ilgstoši uzsvērusi vajadzību šo jautājumu sakārtot, līdzīgi kā tas izdarīts citās ES dalībvalstīs. Jāizlīdzina spēles noteikumi starp klasiskajiem (viesnīcas u.c.) īstermiņa izmitinātājiem un privāto apartamentu īstermiņa izīrētājiem. Ieguvēji  būtu pakalpojumu saņēmēji, uzņēmēji, un valsts budžets saņemtu nodokļus.

Vieni maksā nodokļus, citi ne. Un tā gadu desmitiem. Jau pierādījies, ka nekas nemainās, ja pati nozare nenostājas pret negodīgajiem savējiem. Tiem, kuri var atļauties piedāvāt zemākas cenas, jo nav jāmaksā nodokļi, var arī īpaši neievērot citas prasības, kas ir noteiktas oficiāli reģistrētām izmitināšanas vietām. Tāpēc saprotams ir priekšlikums, ka sniegt īstermiņa īres pakalpojumus un izvietot informāciju par izmitināšanas mītnēm tādās    interneta platformās drīkst tikai sertificēti uzņēmēji/privātpersonas un pakalpojumam jāatbilst visām normatīvo aktu prasībām tāpat kā klasiskajiem izmitinātājiem.

Kad tiks izstrādāti noteikumi, pieņemti likumu grozījumi, protams, sāksies neapmierinātība, skanēs, ka valsts atkal atņem, grib likvidēt biznesu utt. Taču, tie, kuri vispār nekur neskaitās uzņēmēji, kā viņu uzņēmējdarbību var ierobežot, likvidēt? Tas tāds retorisks jautājums.

Katrs izvēlas, kā nopelnīt, un dara to, kā māk. “Darbojoties ārpus oficiālās ekonomikas, var ietaupīt uz nodokļu un valsts soci­ālās apdrošināšanas obligāto iemaksu rēķina. Tāpat var izvairīties no nodokļu un nodarbinātības normatīvo aktu prasību ievērošanas (nodokļu nepilnīga vai nepatiesa uzskaite; darījumu, mantas, ienākumu nepilnīga vai nepatiesa deklarēšana; nodarbinātā nostrādātā darba laika uzskaite un algas aprēķināšana neatbilstoši faktiski nostrādātajam laikam un citu prasību neievērošana),” teikts Finan­šu ministrijas skaidrojumā “Ēnu ekonomikas cēloņi un sekas”.    Un vēl – “viens no svarīgiem aspektiem ēnu ekonomikas funkcionēšanai ir neierobežoti norēķini ar skaidru naudu, jo tos ir ļoti grūti izsekot”.

Šā gada nogalē varētu tikt apstiprināta Eiropas Parlamenta Regula, bet  Ekonomikas ministrijai līdz 2024. gada 31. decembrim uzdots izstrādāt informatīvo ziņojumu par jauna īstermiņa īres mītņu reģistra izveidi vai pašreizējo datubāzu pielāgošanu. Nu ja, kur vēl nākamā gada decembris, cik tālu līdz likumu grozījumiem, noteikumu izstrādei.  Kur paliek bijušā premjera  Krišjāņa Kariņa mudinājums uz  dinamismu? Un te nonākam pie pieņemtās kārtības jeb birokrātijas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Atstumtība. Tā jāmazina kopīgi

12:05
25.07.2024
19

Salīdzināt Latvijas situāciju ar likteņbiedrēm Lietuvu un Igauniju ir gadu desmitos ierasta mode. Bieži ar kaut ko esam sliktāki. Diemžēl arī tad, kad runājam par sociālo atstumtību. Sociālā atstumtība Latvijā apdraud 369 tūkstošus cilvēku jeb 27,6% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem, Lietuvā tādā situācijā ir 410 tūkstoši cilvēku (20%) un Igaunijā – 178 […]

Rūpēs par emocionālo veselību

11:03
24.07.2024
18

Slimnīca laikam ir vieta, kur retam gribas nokļūt, pat neskatoties uz to, ka mūsdienās lielākoties personāls ir brīnišķīgs, ārsti atsaucīgi un spējīgi pacientam izskaidrot viņam nesaprotamo. Un, protams, arī ārstēšanas metodes ir ļoti mūsdienīgas. Tādēļ, lai brīdī, kad sasirgušais tomēr ir nonācis slimnīcā, viņa paš­sajūta uzlabotos ne tikai fiziski, bet arī emocionāli, ir cilvēki, kuri […]

Karš un miers

07:08
24.07.2024
27

Šodien, 19.jūlijā, jau ir 877. pilna mēroga kara diena Ukrainā. Vakar, 18. jūlija rītā, Krievijas armija bija zaudējusi aptuveni 562 510 militārpersonu. Eiropas valstis, kurām ir robeža ar Krieviju vai to stelītvalstīm, dažādi stiprina aizsardzību. Polija paziņojusi, ka 1. augustā uz Polijas-Baltkrievijas robežas sāksies speciāla operācija, kuras mērķis ir pastiprināt un nostiprināt robežu un jau izveidoto […]

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
26

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
25

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
22

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi