Pēc otrdienas protesta akcijas Rīgā un nemieriem, kas sekoja pēc tās, izskanējuši dažādi vērtējumi par Valsts policijas darbu. Daļa sabiedrības uzskata, ka policisti rīkojās drosmīgi un paveica, cik bija viņu spēkos, taču citi vērtē, ka kārtības nodrošināšana nebija pietiekami izplānota. Viedokli par notikušo „Druva” vaicāja Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldes kārtības policijas biroja priekšniekam Jānim Gobam.
„Pirms katra liela pasākuma tiek izstrādāts plāns, shēmas un izanalizētas dažādas notikuma norises iespējas, tai skaitā cilvēku evakuācija, teritorijas un transporta kustības slēgšana, papildspēku iesaistīšana. Visticamāk, plānojot rīcību protesta akcijas laikā, analizētas tika arī norises pirms gada notikušajā „lietussargu revolūcijā”, kā arī masu medijos izskanējusī informācija par provokācijām,” to, kā notiek gatavošanās kārtības nodrošināšanai, skaidro J. Goba, piebilstot, ka līdzīgi sagatavošanās darbi tiek veikti arī mūsu rajonā pirms lieliem pasākumiem.
J. Goba uzskata: „Izskanējuši vērtējumi, ka policija uz nemiernieku rīcību un nekārtībām varēja reaģēt asāk un ātrāk novērst nemierus. Mans personīgais viedoklis – ja policija būtu reaģējusi ar spēku, vardarbība no protestētāju puses tikai turpinātos ar jaunu sparu. Uz ielām bija daudz cilvēku, kuri mierīgi devās mājās un nebija nekārtību dalībnieki. Ja būtu pielietotas asaru gāzes granātas, ūdens metamais transportlīdzeklis, gumijas lodes, cietušo būtu daudz. Tai skaitā arī miermīlīgi, nevainīgi cilvēki un policisti paši. Tādēļ policisti uzņēma uz sevi bruģakmeņus, pudeles un sitienus, turējās pretim vairākiem simtiem nemiernieku, jo galvenais bija nosargāt konkrētos objektus. Manuprāt, policija ar tiem spēkiem, kādi viņiem bija, izdarīja visu iespējamo. Policisti, kas strādāja nemieru laikā, parādīja savu vīrišķību un būtu pelnījuši atzinību. Televīzijas pārraidēs, vērīgi vērojot, varēja redzēt, kā profesionāli strādājot pa trim, četriem, pieciem policistiem brigādē, nepārtraukti tika aizturēti nemiernieki, kuri „kurināja” tautu. Pēc pāris stundām pilsētā bija kārtība.
Nemiernieki, lielākoties jaunieši, bija bravurīgi. Laupīja, sita, dauzīja. Darbojās „bara instinkts”, viņi jutās vareni, un radās nesodāmības sajūta. Iespējams, daļai šķita – nākamajā dienā viņi pamodīsies jau citā sistēmā. Taču viņi jauca dažādas lietas – pat, ja būtu panākta prasība par Saeimas atlaišanu, demokrātiska un tiesiska valsts turpinātu pastāvēt. Tāpat kā likumi.”
J. Goba vērš uzmanību absurdajai situācijai. Protesta akcija notika pret ekonomisko situāciju un problēmām, taču nemieri un nekārtības radīja lielus zaudējumus. Tagad – taupības režīma laikā – būs jāiegulda vairāki desmiti tūkstoši latu, lai novērstu zaudējumus.
Nemiernieki sasita, izdemolēja arī vairākas policijas mašīnas, policisti saņēma naida pilnus komentārus un fizisku agresiju. J. Goba atzīst, ka, televīzijā vērojot notikumus, radusies sajūta – nemiernieku mērķis vairs nebija ne Saeimas atlaišana, ne arī sociālās prasības. Agresija lielā mērā tika vērsta pret policistiem. To iespējams sasaistīt arī ar nepatiku pret policiju un izplatītajiem negatīvajiem uzskatiem par tās darbību. Pēdējā laikā jau atkal aktualizējies jautājums par policistu pārkāpumiem un vardarbības izmantošanu. J. Goba vērtē: „Sliktie darbi cilvēku apziņā parasti dubultojas simtiem reižu. Nevar noliegt, ka ir bijuši gadījumi, kad policisti pielietojuši vardarbību, rīkojušies nepamatoti agresīvi. Šāda rīcība ir sodīta un iestājusies atbildība. Taču nepiekrītu uzskatam: „Ja biji aizturēts policijā, tad tevi sita”. Arī mūsu pārvalde saņēmusi sūdzības par it kā notikušiem vardarbības gadījumiem. Taču policijas pārvaldes ēkā ir izvietotas novērošanas kameras. Tās ir arī īslaicīgās aizturēšanas kamerās. Ir bijuši gadījumi, kad aizturētais sūdzas, ka policisti viņu situši. Taču ierakstos atklājies, ka pats šis cilvēks, atrodoties kamerā, sitis sev pa vaigiem, dauzījis galvu pret sienu un galdu.”
Tomēr ir situācijas, kurās policistiem nākas pielietot spēku. Diemžēl rupja nepakļaušanās un agresīva rīcība novērojama ne reizi vien. Arī Cēsīs un mūsu rajonā bijuši gadījumi, kad cilvēki ne tikai nav pakļāvušies policistu prasībām, bet kļuvuši agresīvi un uzbrukuši policistiem. Tomēr J. Goba uzsver – speclīdzekļi tiek izmantoti tikai galējas nepieciešamības gadījumā.
Komentāri