Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Pavasarī – Liela diena, rudenī – Maza diena. Saulgrieži

Anna Kola
12:17
27.09.2023
29

Mūsu latviski pagānisko pusi tomēr no neviena tā īsti izskaust nevar. Folklora un tautas tradīcijas, to elementi arvien ir godā, silda sirdi un pienes gads­kārtas ritumam tādu mājīguma, piederības sajūtu. Saulgrieži ir vieni no gada atskaites punktiem, kas svarīgi ne vien astrologiem, zemkopjiem, dabas vērotājiem, bet arī cilvēka garīgās dzīves ritējumam, un mūsu senči tos turēja godā. Klāt Rudens saul­grieži jeb Miķeļdiena. Tie šogad iekrīt sestdien, 23.septembra rītā tieši pulksten 9.49. Šogad gan, šķiet, esam diezgan dabas lutināti, aizvadījuši ļoti siltu, saulainu un pat vasarīgu septembri. Jācer, arī oktobris turēs līdzi un vēl neliks no krājumiem izvilkt biezās vilnas zeķes un nest no šķūņa grozu ar malku, ko mest krāsns mutē.

Rudens saulgriežu laiku mēdz saukt arī par vienādību laiku – diena un nakts izlīdzinās, ir vienā garumā. Pavasarī vienādību laiks ir Lielā diena, kad Sau­līte iešūpojas ceļam kalnā un katra dieniņa kļūst garāka un garāka. Bet rudens saulgriežu vienādības laiks iezīmē Mazo dienu, kad Saulītes gaišums ar katru dienu sarūk. Vadības grožus tad pārņem Mēnestiņš ar saviem zirgiem, kam “zvaigžņu deķi mugurā”.

Lielajā dienā iešūpojam Sauli un aktīvu rīcību ārējā pasaulē, bet Mazā diena mudina skatu vērst iekšienē, sevī un savā paš­pasaulē. Laiks, kad gaisma ar tumsu vienādojas, līdzsvara punkts, pagrieziena punkts, kad tumsa ārpusē sāk kļūt vairāk par gaismu ārpusē. “Šai laikā ir dabiski, ka izjūtam nedrošību, neziņu, bailes, uztraukumu, kā būs… Mēs jau zinām, kas sekos, jo ārē­jā Saules gaisma ieiet briedināšanā, atverot vārtus ārējai tumsai, kas turpmāko laiku līdz pat Pavasara saulgriežiem, Lielajai dienai, vairāk noteiks kārtību ārpasaulē, kas nozīmē, ka gaismas enerģijas pieplūdums no ārpuses būs krietni mazāks, un tas dod iespēju daudz vairāk sastapties ar Tumsu, ar sevis paša tumšo pusi,” teic Andris Strapcāns, Siguldas “Zaļās Villas” saimnieks un latviskās dzīvesziņas pazinējs. Viņš vērtē, ka šajā laikā ir vērts caur apceri aplūkot, kā veicies Saules pielietajā laikā. “Vajag padomāt, cik šo laiku esmu izmantojis, lai uzlādētu savas baterijas, kāda raža sanākusi tam, ko esmu sējis, lai varētu mirdzēt arī tumsas laikā. Šajā laikā vērts aplūkot, kā jūtos, sastopoties ar Tumsu, ar sevi bez ārējās gaismas. Šajā laikā daba, stihijas ir tā kā pieklusušas, lai viss pārslēgtos, tas aicina arī mūs pārslēgties no ārējās Saules uz iekšējo Sauli, tas prasa klausīties, ieklausīties, būt pamanošam un sajūtošam. Šai laikā ir vērts ieklausīties un pamazām pārslēgties līdzi, samazinot liekus apgriezienus un koncentrējoties uz svarīgāko, kas mazāk prasa mūsu enerģiju, lai varam vērst fokusu uz Galveno.”

Rudenī, gribot negribot, daudz domājam arī par saviem aizgājušajiem tuviniekiem, dvēselēm, kas ar mums vairs nav ķermeniskā formā, jo rudens drēgnie, tumšie, miglotie vakari liek prātot par mūsu eksistences nemirstīgo pusi. Un uz to vilina ne tikai rudenīgi spocīgie vakari, tas, šķiet, patiesi ir “ieprogrammēts” mūsu kolektīvajā zemapziņā, ko folklora ir ielikusi mūsu prātos jau no pirmsākumiem.
Vakariem kļūstot aizvien tumšākiem, sākas iekšējās pasaules laiks, pārdomu, sapratņu laiks, iekšējās gaismas laiks. Senos laikos (un arī patlaban) šis gada brīdis bija lielo darbu, talku, ražas vākšanas laiks, apcirkņos likšanas un zemes sakopšanas laiks. Un arī pateicības laiks par visu saņemto. Skatot ražu, vedot to klētīs un apcirkņos, liekot kambaros un pagrabos, nākas arī izvētīt, ko tad esam pļāvuši, ko esam saņēmuši, kas atstājams citam gadam sēklai, kas pelavās, kas ēšanai liekams. Šis ir izvērtēšanas laiks, ražas apkopošanas laiks, lai redzētu, kā gads ritējis, ko paturam, ko dodam prom. Vēl kalendārais gads nav beidzies, bet izvērtēšanai tagad dotas īstās enerģijas.

Tātad – sākas pārdomu laiks. Un pārdomu laiku, kas mijas ar dziļu pateicību un prieku par pilnajiem apcirkņiem, caurvij arī pateicība senčiem. Rudens saulgrieži iezīmē arī veļu laika sākumu. Vienmēr svētītas tās mājas un dzimtas, kuras piemin un pateicas priekštečiem. Ar Mazo dienu sākam klāt veļu mielasta galdus, sevī runājam ar priekštečiem, pateicamies par to, kas tagad esam.
Andris Strapcāns uzsver: “Šai laikā viss iegūst niansēti mazliet citu nozīmi un vērtību, ja vien to pamanām. Lai harmoniska, līdzsvarota un klātesoša pāreja! Tiekamies pie ugunskuriem, smaidos, acu skatienos un sirdssiltos apskāvienos! Tiekamies Pateicībā un Veselumā!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
22

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi