Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Par pārkāpumiem ziņo aktīvāk

Druva
00:00
25.03.2009
7

Cilvēktiesību ievērošana ir būtisks rādītājs demokrātijas līmenim. Vaicājām Tiesībsarga biroja konsultantu daļas juriskonsultēm Gitai Miruškinai un Zeltītei Kurzemniecei, projektu vadītājai Sabīnei Viļumsonei, vai cilvēki izprot, ko nozīmē cilvēktiesības un kādi ir aktuālākie šo tiesību pārkāpumi.

Speciālistes vērtē, ka izpratnes, kas ir cilvēktiesības, vēl aizvien trūkst. Daudziem grūti izšķirt, vai pārkāptas cilvēktiesības vai tas ir privāttiesisks strīds, piemēram, viens kaimiņš ko nodarījis otram. G. Miruškina skaidro: „Cilvēktiesības nodrošina cilvēka cienīgu dzīvi, tajās viens no spēlētājiem būs valsts vai pašvaldība. Ja noticis personas pamattiesību prettiesisks ierobežojums no valsts vai pašvaldības puses, tas ir cilvēktiesību pārkāpums.

Ja kaimiņš manā dārzā izrok grāvi, strīds būs ar kaimiņu, kas ir tāda pati privātpersona kā es, tad nevar runāt par cilvēktiesībām. Ja grāvi dārzā izraktu pašvaldība, tas būtu cilvēktiesību aizskārums.

Visas cilvēktiesības, izņemot spīdzināšanas un verdzības aizliegumu, noteiktos apstākļos, ievērojot nosacījumus, var tikt ierobežotas, arī tiesības uz dzīvību, brīvību un īpašumu. Tomēr, lai cilvēktiesības ierobežotu, jābūt leģitīmam mērķim – lai aizsargātu citu tiesības, demokrātisku valsts iekārtu, sabiedrības drošību, labklājību un tikumību. Cilvēktiesību ierobežojums tiek noteikts ar likumu, bet pašvaldību saistošie noteikumi cilvēktiesības nedrīkst ierobežot. Diemžēl reizēm pašvaldības „grēko”, izdodot saistošos noteikumus, kas ierobežo indivīda tiesības, piemēram, pāri indivīdam piederošajai lauksaimniecības zemei būvē ceļu. Taču šāda tiesību ierobežošana būtu leģitīma, ja šī būtu vienīgā iespēja, kā no viena ciemata nokļūt otrā.

Tiesību ierobežojums demokrātiskā sabiedrībā var būt nepieciešams situācijās, ja tas ir neatliekami sociāli vajadzīgs, ja tas ir samērīgs – sabiedrības ieguvums no tiesību ierobežošanas ir lielāks nekā indivīdam nodarītais kaitējums, līdzeklis ir piemērots mērķa sasniegšanai, kā arī nav citu mazāk ierobežojošu līdzekļu.”

S. Viļumsone atklāja, ka gada laikā birojs saņem apmēram piecus tūkstošus sūdzību, puse ir rakstveidā. Ar katru gadu iesniegumu kļūst aizvien vairāk. Z. Kurzemniece uzsver: „Iesniegumu skaita palielināšanos nevar skaidrot ar to, ka Latvijā būtu vairāk cilvēktiesību pārkāpumu. Cilvēki ir kļuvuši informētāki, vairāk pastāv par sevi un raksta iesniegumus, ja tiesības pārkāptas. Taču ne visi iesniegumi ir pamatoti.”

Visvairāk iesniegumu ir par sociālajām un ekonomiskajām tiesībām, piemēram, tiesībām uz mājokli, sociālo nodrošinājumu, pensijām un pabalstiem. Tiesībsarga birojs saņem daudz iesniegumu par tiesībām uz taisnīgu tiesu, iesniegumus raksta arī ieslodzītie. Tiek saņemti arī iesniegumi par diskriminācijas aizliegumu, labas pārvaldības pārkāpumiem.

Z. Kurzemniece min vairākus piemērus cilvēktiesību pārkāpumiem, kuros birojs palīdzējis: „Tiesībsarga birojā vērsās kundze, kādas sociālās aprūpes iestādes kliente, vēlējās reģistrēt laulību ar vīrieti, kurš arī ir aprūpes iestādes klients. Abas bija rīcībspējīgas personas, taču iestādes direktors vīrietim neizdeva pasi, liegdams iespēju iesniegt iesniegumu laulības reģistrācijai. Kad tikāmies, direktors bija pat lepns par savu rīcību, neizprotot, kādēļ šiem cilvēkiem jāprecas. Viņš uzskatīja, ka viņi salaulājoties tikai vēlas sev radīt labvēlīgākus apstākļus salīdzinājumā ar citiem aprūpes iestādē. Norādījām uz rupju iejaukšanos privātajā dzīvē, un pārkāpums tika novērsts.

Tiesībsargs reiz saņēma iesniegumu par vēl kādu sociālās aprūpes iestādi, kurā vēlēšanu dienā klientiem stingri un kategoriski bija noteikts, ka jābalso par sarakstu, kurā bija iestādes direktors un pagasta padomes priekšsēdētājs. “Pareizi” balsojušie saņēma dāvanas. Lieta nonāca līdz pat tiesai.

Diskriminācijas aizliegums ir vienīgās cilvēktiesības, kurās obligāti nav jābūt indivīda attiecībām ar valsti, šis var būt pārkāpums arī starp divām privātpersonām vai juridisku personu. Kāds vīrietis ar invaliditāti, kurš pārvietojas ar ratiņkrēslu, vēlējās noformēt aizņēmumu kādā kredītiestādē, tā atradās otrā stāvā. Nebija ne lifta, ne pacēlāja. Kad vīrieša māte lūgusi, lai iestādes darbinieki nokāpj pie vīrieša, viņi bija atteikušies, uzskatot, ka tā ir vīrieša paša problēma. Šis ir viens no gadījumiem, kad jautājums tika ļoti pozitīvi atrisināts un vīrietis saņēma arī kompensāciju.

Iesniegumos diskriminācija tiek piesaukta bieži, taču ne vienmēr notikušo patiešām var arī attiecināt uz diskrimināciju. Nereti diskriminācija notiek darba attiecībās, tomēr ne vienmēr darba devēji to apzinās.”

G. Miruškina atminas diskriminācijas piemēru, kad kāds vīrietis gados atsaucies uz darba sludinājumu, kurā meklēta oficiante vasaras kafejnīcā. Darba devēja noteikusi – ko tad jūs nākat, mums taču vajag jaunas meitenes ar garām kājām.

Tiesībsarga biroja speciālistes atzina, ka, pateicoties iesniegumiem un personu aktivitātēm, iespējams uzzināt par dažādajām cilvēktiesību problēmām valstī. Turklāt būtiski, ka aizvien vairāk iedzīvotāji uzzina par iespējām un vēlas pastāvēt par savām tiesībām. Lai gan Tiesībsarga biroja lēmumam ir rekomendējošs raksturs, tajā lielākoties ieklausās un ņem vērā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vitamīni, uztura bagātināji. Vai vienmēr ir palīglīdzekļi veselības uzlabošanai?

10:59
22.11.2024
12

Ieejot aptiekā, acu priekšā ņirb dažādas kastītes ar uzrakstiem, kas mudina aizdomāties – varbūt man arī vajag šo. Pie kasēm viegli pamanāmos plauktos rindojas multivitamīni dažādām cilvēku grupām – no raibiem gumijlācīšiem bērniem līdz specializētām zivju eļļām un vitamīnu kompleksiem senioriem. Tam visam blakus daudz dažādu “anti-stresa” uztura bagātinātāju un pat melatonīna tablešu. Lūk, viss […]

"Miera plānu konkurss"

10:38
21.11.2024
16

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps veido savu valsts vadības komandu. Tu­vākajās dienās būs skaidrs par tās sastāvu, jo pašlaik vēl kaut kas var mainīties. Eksperti jau vērtē Trampa izraudzītās personas un piesardzīgi cenšas prognozēt, kāda būs Trampa politika, ko viņš darīs vai nedarīs. Pirms vēlēšanām viņš sarunājis daudz, arī vispretrunīgākās lietas. Gan jau laiks parādīs […]

Bēdas, skumjas un prieks – viss vienmēr līdzās

10:31
21.11.2024
24

Pelēkais, drēgnais, tumšais laiks rada sajūtu, ka Veļu laiks turpinās, lai gan pēc latviskām tradīcijām Mārtiņos tas beidzas un sākas Sala laiks. Vēlajā rudenī šķēpi tiek lauzti par to, cik daudz bērnu svin importēto Halovīnu un cik maz latviskos Mārtiņus un Miķeļus. Šogad Halovīnā lija, bija pavisam nemīlīgs laiks, bet pilsētā visur bija redzami bērni, […]

Pārtikas cenas - realitāte un solījumi

10:29
21.11.2024
31

Dzirdēts jau, ka runāt var nezin ko, tāpat arī katrs vārds jāvērtē kritiski. Bet visdrošāk ir ik vārda patiesību pārbaudīt pašam. Kurš gan nav dzirdējis, ka pārtikas cenas nepārtraukti, pa centam vien, palielinās. To stāsta tie, kuri iepērkas. Un uz veikalu, tirgu nedodas vien retais.    Ekonomikas ministrija apstiprina, ka    oktobrī bija cenu kāpums […]

Sašņorēts Ikars vistu kūts laktā

11:38
20.11.2024
28

Nedēļas sākumā Valmieras pievārtē atklāja Industriālā parka būvniecību. Gandrīz 60 ha plaša teritorija, kas jau nākamajā gadā būs sagatavota rūpnieciskai apbūvei, stratēģiski izdevīgā vietā ar dzelz­ceļa pievadu, elektroenerģijas pieslēgumu, visu nepieciešamo    uzņēmējdarbībai. Būs parks ar potenciālu kļūt par jaudīgu ekonomisko dzinēju visai Vidzemei. Kā jau atklāšanā, bija uzrunas, vēstījuma kapsulas iemūrēšana, atbildes uz žurnālistu […]

Salnu mēneša pelēcītis

14:51
14.11.2024
27

Tagad esam tumšajā gada pusē, kad naktis ir garākas par dienām. Teorētiski tajā esam kopš rudens saulgriežiem, Miķeļdienas 29. septembrī, taču tagad, kad pulksteņi tikuši pagriezti par stundu atpakaļ, dienas gaismas šķiet vēl mazāk. Ik gadu ap šo laiku no daudziem paziņām dzirdu, cik grūti, ka pie mums ziema un uzkrītoši pelēcīgais, drēgnais un vīrusiem […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi