Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Nodokļi un taisnīgums

Jānis Buholcs
08:23
06.04.2017
11

Nekustamā īpašuma nodokļi daļai iedzīvotāju pēdējos gados ir kļuvuši grūti panesami. Esošā nodokļu aprēķina kārtība ir jāpārskata, tomēr daži risinājumi, kas pēdējā laikā izskanējuši publiskajā telpā, ir visnotaļ problemātiski.

Nodokļi nav tikai veids, kā valsts vai pašvaldību iestādes pilda savu budžetu. Naudas ieguve nodokļu veidā nedrīkst būt atrauta no sociālā taisnīguma veicināšanas funkcijas. Tas nozīmē, ka nodokļu politika ir viens no instrumentiem, kas ir valsts un paš­valdību rīcībā, lai novērstu, piemēram, nevienlīdzības pieaugumu sabiedrībā un citas negatīvas tendences.

Nekustamā īpašuma nodoklis ir īpaši ērts, lai īstenotu šādu taisnīguma pieeju. Atšķirībā no daudzām citām īpašuma formām nekustamo īpašumu nav iespējams noslēpt – tas nav nobēdzināms ofšoru kontos un pārceļams uz zemo nodokļu zonām. Nekustamais īpašums ir saskatāms visiem, kas to grib redzēt – neatkarīgi no tā, vai tas atrodas pilsētas centrā vai lauku nostūrī. Un par katru šādu īpašumu pavisam konkrētam cilvēkam vai juridiskai personai var piemērot nodokli atbilstoši īpa­šuma vērtībai un citiem raksturojumiem.

Pašreizējais nekustamā īpašuma režīms ne vienmēr labi pilda savu taisnīguma instrumenta funkciju. Ir gadījumi, ka īpašuma nodoklis pieaug tik strauji, ka to vairs nevar samaksāt. Mājokļa vērtība ne vienmēr atspoguļo paša īpašnieka rocību. Veidojas situācijas, ka īpašnieka ģimene gadu desmitiem ir dzīvojusi mājoklī, kas vienubrīd kļūst par ekskluzīvu rajonu, un nodokļu slogs liek no dzimtas mājokļa aiziet.

Vēl nesen medijos varēja sekot līdzi mākslinieces Džemmas Skul­mes situācijai – viņai bijis jāpārdod dzimtas relikvijas, lai varētu samaksāt nodokli par māju Mežaparkā. Viņas situācija droši vien pazīstama ir arī citiem cilvēkiem, kas izrādījušies pārāk mazturīgi savam “bagātnieka” mājoklim. Dž. Skulmes situācija atrisinājās gluži praktiski – Rīgas dome paziņoja, ka viņai patiesībā pie­nākas 50 procentu atlaide. Ar to arī šis jautājums publiskajā telpā tika it kā atrisināts, lai gan pamata, lai jautājums noklustu, protams, nav. Daudzi citi, kas nonākuši Dž. Skulmei līdzīgā situācijā, uz šādu atlaidi tomēr pretendēt nevar.

Viens no piedāvātajiem risinājumiem ir atcelt nekustamā īpašuma nodokli vienīgajam īpašumam. Pirmajā acu uzmetienā šī doma izklausās pat atbalstāma. Ja cilvēks nav nekāds daudzu īpašumu turētājs vai gluži vienkārši spe­kulants, nevajag mēģināt viņu noslīcināt nodokļos tikai tāpēc, ka viņš vienā brīdī izrādījies dzīvojam “biezo” rajonā, kas vēl pirms dažiem gadiem varbūt nemaz nebija tik “biezs”. Tomēr šis būtu vienkāršots risinājums un taisnīguma vietā veicinātu ko gluži citu.

Ja šādā veidā tiktu atcelts nodoklis vienīgajam nekustamajam īpašumam, var viegli iedomāties nākotnes shēmas. Miljonārs par savu vienīgo īpašumu nemaksās neko; ja īpašumi ir vairāki, tos var pārrakstīt citiem ģimenes locekļiem. Tanī pašā laikā vientuļš pensionārs, kam pieder pieticīgs dzīvoklis un vēl arī dārza būdiņa ar zemes pleķīti, izrādīsies patiesais bagātnieks, kam par otro īpašumu tiks piestādīts rēķins pēc pilnas programmas.

Par nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam pašlaik turpinās parakstu vākšana vietnē “Ma­na­balss.lv”. Par to ir mēģinājuši aģitēt arī daži politiķi, šādi cenšoties sev vākt sabiedrības atbalsta plusiņus. Un cilvēki naski iesaistās – nu jau ir vairāk nekā 18 600 parakstu.

Rādās, ka viena no problēmām sabiedrības attieksmē pret nodokļiem ir nevēlēšanās domāt plašākā mērogā, nevis tikai no savas individuālās čaulas perspektīvas. Ikviens aicinājums atcelt vai samazināt jebkādus nodokļus izklausās privāti pievilcīgi – jo tas nozīmē, ka “man” būs jāmaksā mazāk. Un tas nekas, ka tādā gadījumā arī miljonārs iegūs iespēju maksāt mazāk, pat ja viņa rocībai konkrētais nodoklis īsti nemaz nekaitē.

Vēl kāda cita ideja ir nākusi no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Ger­har­da. Viņš piedāvājis no nekustamā īpašuma nodokļa atbrīvot ēkas un zemi, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 100 tūkstošus eiro. Nav grūti iedomāties kādas nākamās shēmas, piemēram, lielāku nekustamo īpašumu mākslīgu sadalīšanu mazākos. Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis ir norādījis, ka 100 tūkstošu slieksnis arī nozīmētu, ka nekustamā īpašuma nodokli cilvēki maksās tikai Rīgā un vēl dažās pilsētās ar augstākām īpašumu vērtībām. Turpretī pārējās teritorijās pašvaldības budžetam nodokļa maksājums ies secen. Taču ar kaut ko jau budžets būs jāaizpilda. Uz kā rēķina tas notiks?

Interesants ir arī K. Gerharda piedāvājums nodokli par māju un zemi aprēķināt no trīs elementiem: fiksēta maksājuma par katru ēkas un tai piekritīgās zemes kvadrātmetru, kā arī noteiktus procentus no īpašuma kopējās kadastrālās vērtības. Atslēgas frāze: “fiksēts maksājums”. Tātad daļa nodokļa būs vienāda gan Jūrma­las kāpās villu izbūvējušajiem, gan ārpilsētas būdiņas īpašniekiem. Šādu ideju var mēģināt iepārdot kā “vienlīdzību”, tomēr tā būtu izkropļota vienlīdzības izpratne. Ja neņemsim vērā, ka dažādiem cilvēkiem ir dažāda maksātspēja un viņi var dažādos apmēros piedalīties budžeta pildīšanā, valstij nekad nepietiks resursu, lai atbalstītu tos, kuriem dzīvē ir mazāk paveicies un atbalsts tiešām ir nepieciešams.

Stāsta morāle: diskusijās par nekustamā īpašuma nodokļiem ir vairāki aspekti, kam pašlaik netiek pievērsta vajadzīgā uzmanība. Ja tas tā arī paliks, taisnīgāku nodokļu vietā mēs iegūsim vēl netaisnīgākus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
10

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
18

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
17

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
46
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
46

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
26

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi