Lai arī katru gadu, tuvojoties gadu mijai, tiek aktualizēts ugunsdrošības jautājums, valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pieredze un statistika liecina, ka situācija uzlabojas ļoti lēnām. Tāpēc kārtējo reizi vērts par to runāt. VUGD Cēsu brigādes ugunsdrošības uzraudzības sektora inspektors Andrejs Rjabkovs akcentē, ka, pēc statistikas datiem, tieši 25.decembris ir vismelnākais datums visā gadā: “Šajā dienā ugunsgrēkos bojā gājušo skaits ir krietni lielāks nekā citās dienās. Ja parasti šis koeficients ir 0,3, tieši 25.decembrī tas ir – 2,5. Galvenais ugunsgrēku iemesls ir smēķēšana, kas svētku laikā bieži notiek alkohola reibumā. Rodas arī īssavienojumi un vadu aizdegšanās. Daudzus pieviļ apkures ierīces, jo saimnieki laikus nav gādājuši, lai tīri būtu skursteņi un salabotas krāsnis. Cilvēki bieži paļaujas uz kaimiņu, kurš lēti solās iztīrīt skursteni, bet izdara to ļoti pavirši, un apkures sezonā rodas problēmas. Tāpēc labāk būtu šo darbu uzticēt aroda profesionāļiem. Jābūt maksimāli uzmanīgiem, dedzinot sveces Adventes vainagos. Itin bieži tieši tas ir iemesls ugunsgrēkam. Vajag skatīties, vai tuvumā nav viegli uzliesmojošu priekš-metu.”
Te der atgādināt, ka tieši Adventes vainags ar degošām svecēm bija iemesls traģiskam ugunsgrēkam Tukuma rajona Kandavas sociālās palīdzības centrā 2003.gada 22.decembrī, kad dzīvību zaudēja četri cilvēki, bet 23 cieta no dūmiem un šoka.
Ugunsgrēku statistika rāda, ka 2001. gada ziemas saulgriežos Latvijā reģistrēti 130 ugunsgrēki, kuros dzīvības zaudēja astoņi cilvēki, tai skaitā viens bērns, 17 cietuši, tai skaitā divi bērni. No dūmiem un uguns tika izglābti 13 cilvēki, tai skaitā četri bērni. 2002. gadā izbraukts uz 107 ugunsgrēkiem, kuros dzīvību zaudēja divi cilvēki, cieta pieci, tai skaitā viens bērns. Izdevās izglābt trīs personas, tostarp divus bērnus. 2003.gada Ziemassvētkos ugunsdzēsēji dzēsa 66 ugunsgrēkus, kuros gāja bojā pieci cilvēki, cieta septiņi, bet trīs tika izglābti. Pērn uz dzēšanu nācās braukt 57 reizes. Ugunsgrēkos cieta četri cilvēki, tai skaitā viens bērns.
Ziemassvētki un gadu mija nav iedomājama bez svētku eglītes ar degošām svecēm, bet ir svarīgi ievērot visas ugunsdrošības normas. Galvenais – nedrīkst ne uz mirkli atstāt bez uzraudzības degošas sveces, jo īpaši, ja mājās ir mazi bērni vai mājdzīvnieki. Aizdedzinot svecītes, svarīgi ievērot pareizo secību – vispirms tās, kas atrodas augšējos zaros, tad zemākajos esošās. Darot otrādi, degošo sveču liesma var aiz-dedzināt apģērbu.
“Jāatceras, ka svecītes liesma ir 640 grādu karsta un spēj momentā aizdedzināt ne tikai viegli uzliesmojošus priekšmetus. Bērniem ir liels prieks par brīnumsvecītēm, bet arī ar tām jābūt uzmanīgiem. Tās jādedzina egles zarā, nevis turot rokās. Metālam uzkarstot, var apdedzināt roku, brīnumsvecīte nokritīs uz grīdas un var izraisīt aizdegšanos. Neļaujiet ar brīnumsvecītēm rotaļāties bērniem,” atgādina A.Rjabkovs.
Gadu mijas neatņemama sastāvdaļa ir pirotehnika, kas var izraisīt ne tikai ugunsgrēkus, bet arī radīt bīstamas traumas cilvēkiem. Šogad jau vismaz trīs cilvēki sevi savainojuši, neapdomīgi rīkojoties ar pirotehniskajām ierīcēm. Jābūt uzmanīgiem arī ar pašām vienkāršākajām plaukšķenēm, tās nedrīkst vērst pret cilvēkiem, dzīvniekiem, logiem un automašīnām. A.Rjabkovs atgādina, ka pirotehniku ieteicams pirkt tikai veikalos, kuriem ir atbilstošas licences: “Pašlaik sadarbībā ar valsts policiju notiek veikalu pārbaude, vai kaut kur pirotehnika netiek tirgota bez atļaujas. Tās iz-sniedz valsts policija, un mēs pārbaudām, vai pirotehnika tiek glabāta atbilstoši prasībām. Pagaidām gan mums nav informācijas, ka kādā veikalā Cēsīs šīs lietas tiktu tirgotas.
Kad pirotehnika iegādāta, ieteicams pirms lietošanas rūpīgi izlasīt instrukciju. Diemžēl cilvēki bieži ir pārgudri un rīkojas, daudz nedomājot, kas noved pie traģiskām sekām. Ne reti gadās, ka, lietojot pirotehniskās ierīces, kurās ir daudzi šāviņi, pēc pāris raķetēm iestājas neliela pauze, cilvēki uzreiz skrien skatīties, kas noticis, vai nav bojāta. Bet vajadzētu nogaidīt ilgāku laiku, jo iespējams, ka šāda pauze ir paredzēta. Nekādā gadījumā neļaujiet bērniem rīkoties ar pirotehniskajām ierīcēm. Raķetes nedrīkst šaut arī tuvu mājām, jo kāda var ielidot jumtā un, turpinoties degšanai, izraisīt ugunsgrēku.
Tiek veiktas dažādas kampaņas, runāts par ugunsdrošību, bet ne visi to uztver nopietni. Daļa domā, ka viņus tas neskar, un turpina ignorēt ugunsdrošības noteikumus, bet agri vai vēlu tas var rūgti atspēlēties. Nezin vai kādam gribētos gadu mijā saņemt dāvanu – nodegušu māju. VUGD Cēsu brigādei vēl svaigā atmiņā iepriekšējā gadu mija, kad tūlīt pēc pusnakts sākās varen karsts darba laiks. Ierindā tika atsaukti arī tie, kuriem bija brīvdiena, jo gandrīz vienlaikus izcēlās vairāki ugunsgrēki. A.Rjabkovs cer, ka šogad cilvēki būs apdomīgāki un nesabojās sev svētku prieku: “VUGD Cēsu brigāde vēl visiem priecīgus un klusus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu, atgādinot, ka katrs pats esam atbildīgi par savu un savu tuvo cilvēku drošību, tāpēc šajā svētku laikā esiet piesardzīgi ar uguni!”
Komentāri