Nedēļa Latvijā
Prezidente vēršas pret „Saskaņas centru”. Lai gan Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga pret abiem nākamā Valsts prezidenta kandidātiem bija solījusi izturēties vienādi un nesliekties par labu kādam no viņiem, tomēr īpašu kritiku saņēmuši vēlēšanās zaudējušā Aivara Endziņa virzītāji – politiskā apvienība „Saskaņas centrs” (SC). Šo partiju prezidente apsūdzējusi lojalitātes trūkumā un finansējuma nebūšanās. Apvienība kritiku uzskata par nepamatotu un apsver iespēju taisnību meklēt tiesā.
Pagājušajā trešdienā intervijā Latvijas radio V.Vīķe-Freiberga SC raksturoja kā partiju, „ko mēs saucam par kreisu, bet par kuras finansējumu man kā prezidentei ir zināma konfidenciāla informācija, kas man savā ziņā rada bažas par viņu lojalitāti Latvijas valsts interesēm”. Iespējams, ka šie vārdi saistīti ar to, ka savos izteikumos prezidente lielāku kritiku pauda tieši A.Endziņam, uzsverot viņa komunistisko pagātni. Līdz ar to arī viņu izvirzījusī partija iemantoja V.Vīķes-Freibergas nepatiku. Izteikumos par Valdi Zatleru, kuru Saeima pagājušajā nedēļā ievēlēja ar 58 balsīm, viņa bija krietni iecietīgāka.
Sākumā SC lūdza prezidenti paskaidrot, kas tie par finanšu avotiem, kas radījuši viņas bažas. Intervijā aģentūrai LETA SC līderis Nils Ušakovs solīja nogaidīt vēl šo nedēļu un, ja paskaidrojumi netiks sniegti, aizstāvēt savas pozīcijas ar advokātu palīdzību. Pēc konsultēšanās ar juristiem N.Ušakovs secinājis, ka partijai ir izredzes iespējamajā tiesvedībā uzvarēt. Viņš arī norādīja, ka prezidentes izteikumi ir pretrunā ar viņas solījumiem būt neitrālai, vērtējot sava pēcteča kandidatūru.
Domājams, ka V.Vīķes-Freibergas pozīcija jautājumā par SC nemainīsies, jo vēl svētdien viņa saistībā ar nesenajiem izteikumiem paziņoja: „Es savus vārdus neatsaucu, un tādi viņi paliek.” Tanī pašā laikā prezidente atzina, ka gadījumā, ja likumu sargājošajām iestādēm par kādu partiju būtu pieejama konkrēta informācija, tās jau sen būtu attiecīgi rīkojušās. Taču Korupcijas novēršanas un apkarošanas dienests, kas šajās dienās pabeidzis pārbaudi par SC vēlēšanu kampaņas gaitu un finansēm, nopietnus pārkāpumus nav atklājis.
Protestējot pret prezidentes izteikumiem, SC arī nolēmis, ka partijas frakcijas deputāti nepiedalīsies V.Vīķes-Freibergas prezidentūras noslēguma pasākumā. Savukārt pagājušajā sestdienā SC dome nolēma sākt kampaņu par tautas vēlētu prezidentu, šo nostāju argumentējot ar pārliecību, ka pašreizējā prezidenta kandidātu izvirzīšanas, apspriešanas un ievēlēšanas kartība neatbilst tautas vairākuma viedoklim.
Prezidenta vēlēšanu dienā – 31. maijā – V.Vīķe-Freiberga nebija Rīgā, jo devās vizītē uz Latgali. Politikas vērotāji izteica versiju, ka šādā veidā viņa pauž attieksmi pret viņas pēcgājēja vēlēšanām, savukārt prezidentes pārstāvji skaidroja, ka vizīte bijusi jau iepriekš ieplānota un tam, ka prezidente ceturtdien nebija Rīgā, nav nekāda zemteksta.
Nedēļa pasaulē
Krievijas lielākā naidniece – Igaunija. Nesen veiktā publiskā viedokļa aptaujā atklājies, ka Igaunija ir atņēmusi Latvijai pret Krieviju visnaidīgāk noskaņotās valsts statusu. Latvija ir „tikai” trešā nedraudzīgākā valsts, pa priekšu palaižot Igauniju un Gruziju, savukārt vislabākās attiecības Krievijas iedzīvotāji saskata ar Kazahstānu, Baltkrieviju un Vāciju.
Joprojām Krievijai saglabājas tendence par visnaidīgākajām valstīm uzskatīt bijušās Padomju Savienības republikas. Ar to statusu nevar sacensties arī ASV, kas citkārt uzskatāma par lielāko Krievijas konkurenti starptautiskajā arēnā. ASV par draudzīgu valsti uzskata seši procenti aptaujāto, savukārt par nedraudzīgu – 35 procenti. Piektajā vietā pēc naidīguma ir Lietuva.
Salīdzinājumā ar aizvadīto gadu to cilvēku skaits, kas Igauniju uzskata par naidnieci, ir palielinājies vairāk nekā divas reizes. Pagājušajā gadā šo kaimiņrepubliku par naidīgu uzskatīja 28 procenti, šogad – 60 procenti aptaujāto. Domājams, ka Krievijas iedzīvotāju nepatiku izraisījuši Igaunijas Bronzas karavīra nemieri, jo aptauja tika veikta maija vidū, kad Tallinā un Maskavā norisa protesti saistībā ar padomju karavīriem celtā pieminekļa pārvietošanu. Pārējām Baltijas valstīm ir klājies labāk – par desmit procentiem samazinājies gan Latvijas, gan Lietuvas nedraugu skaits. Latviju par naidīgu valsti pērn uzskatīja 46 procenti Krievijas iedzīvotāju, turpretim šogad tādu ir 36 procenti.
Pētījuma veicēji – Jurija Levadas analītiskais centrs – gan norāda, ka pamata priekam par tendencēm nav, jo priekšstati par „slikto” valsti ir mainīgi un var ātri mainīties. „Atkarībā no pastāvošās politiskās situācijas naidnieka tēls veikli maina atrašanās vietu,” teikts organizācijas pētnieku komentārā. To, cik viegli mainās iedzīvotāju uzskati par valsti atkarībā no politiskajām aktivitātēm, parādīja ne tikai Igaunijas atrašanās naidīgo valstu pirmajā vietā, bet arī Baltkrievijas noslīdēšana no pirmās uz otro vietu draudzīgo valstu sarakstā.
Nīderlandē televīzija spēlējas ar ētikas jautājumiem. Nīderlandes televīzija pagājušajā nedēļā pārraidīja „Lielo donoru šovu”, kura ideja ir šāda – mirstoša sieviete izraugās vienu no trim kandidātiem, kam pēc nāves ziedot savu nieri. Telekanāls „BNN”, kurš šovu pārraidīja, saņēma pārmetumus par ētisko normu pārkāpumu, tomēr pagājušajā sestdienā raidījuma veidotāji paziņoja – viss ir bijis inscenējums. „Nieri mēs šeit nevienam nedosim,” realitātes šova pēdējās minūtēs pavēstīja tā vadītājs Patriks Lodjē. „Tas būtu pārlieku daudz arī mums.”
Sieviete, kas tika pieteikta kā potenciālā donore, izrādījās esam aktrise. Viņas loma paredzēja to, ka sievietei pēc smadzeņu audzēja atklāšanas dzīvot palicis vien pusgads, un viņai bija jāstāsta, ka par donori kļūt izšķirties palīdzējis pašas pieredzētais, proti, kāds tuvs draugs miris no nieru mazspējas.
Savukārt trīs potenciālie nieres saņēmēji gan esot bijuši īsti. „Viņi ir īsti nieru slimnieki, un viņu stāsti ir nāvējoši nopietni,” sacīja raidījuma vadītājs. Raidījuma dalībnieki bijuši informēti, ka izrāde nav īsta un piekrituši sadarboties, lai aicinātu cilvēkus reģistrēties par donoriem un piekrist pēc nāves nodot savus orgānus citiem.
Nīderlandes kultūras ministrs Ronalds Plasterks, kurš nedēļas sākumā nosauca šovu par neētisku un nosodīja par nepiedienību, pēc raidījuma sacīja, ka televīzijas kanāls izvēlējies gudru veidu, kā pievērst uzmanību donoru problēmai valstī.
Komentāri