Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Nebaidās no algas aploksnē

Druva
23:00
27.05.2008
7

Atalgojumu aploksnē saņem 23,2% strādājošo (tostarp – 19,1% daļēji, bet 4,1% pilnīgi visu algu saņem neoficiāli) – par to liecina portāla www.tavsdarbs.lv veiktā portāla apmeklētāju aptauja, kurā piedalījās vairāk nekā tūkstoš strādājošo. Uz provokatīvo jautājumu, kāda būtu darbinieku izvēle – saņemt visu algu oficiāli vai arī par 30 procentiem augstāku, bet aploksnē, gandrīz 60 procentu aptaujāto atzinuši, ka dotu priekšroku par trešdaļu augstākai, lai arī neoficiālai algai.

Atbildes nav iepriecinošas, un ne velti Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsācis vērienīgu kampaņu pret aplokšņu algām. Kampaņas laikā iedzīvotāji ar spēļu, videoklipu un vides reklāmas palīdzību tiek mudināti pievērst uzmanību tam, vai par viņu saņemto atalgojumu tiek maksāti visi nodokļi.

Kampaņas aprakstā teikts: ”Vai nav stulbi nesaņemt kredītu savam izsapņotajam sapnim, mājoklim vai kārotajam auto? Vai nav stulbi ģimenei palikt bez vecāku pabalsta un laika savam mazulim brīdī, kad tas visvairāk nepieciešams? Vai nav stulbi dzīves krīzes brīdī palikt pat bez bezdarbnieka pabalsta? Vai nav stulbi slimības brīdī saprast, ka nepienākas slimības nauda? Vai nav stulbi atteikties no daudzām citām sociālajām garantijām par labu ikmēneša aploksnei? Un galu galā – vai nav stulbi samierināties ar savu stulbumu un dzīvot tik stulbi? Padomā, vai ir vērts neredzēt tālāk par savu aploksni!”

“Druva” interesējās Valsts nodarbinātības aģentūras Cēsu filiālē, lai pie speciālistiem skaidrotu, vai mūsu rajonā aina zīmējas līdzīgi, kāpēc cilvēki nokļūst bezdarbnieka statusā un vai plēš matus jautājot – kāpēc piekritu neslēgt darba līgumu, kāpēc piekritu algai aploksnē? Izrādās, ka nebūt ne. Speciālisti atceras tikai dažus gadījumus, kad iedzīvotāji bijuši patiesi sašutuši par sekām, biežāk, līdzīgi kā aptaujas respondenti, arī cēsnieki atzinuši, ka vēlas dzīvot šodien, nevis nezināmā nākotnē.

“Vēlme pēc taustāmas naudas ir lielāka nekā pēc sociālajām garantijām, kuras šobrīd nav nepieciešamas. Cilvēki strādā un domā, ka ar viņu veselību nekas nenotiks, ka darbs būs vienmēr, bet notiek arī citādi. Mums stāstīti gadījumi, ka, smagi strādājot, atsaka mugura. Vīrietis paliek ilgstoši uz gultas, ārstējas, un visi iekrājumi mirklīgi ir iztērēti, bet nav nekāda valsts atbalsta, jo nav maksāti nodokļi,” skaidroja NVA Cēsu filiāles vadītāja Evita Simsone un piebilda, ka daudzkārt dzirdēta darba ņēmēju neizpratne par darba likumdošanu, darba līguma slēgšanas nosacījumiem, zināšanu par likumdošanu trūkstot arī darba devējiem.

“Ir saprotami – ja nodokļus darba devējs nemaksā ļaunprātīgi, tad jāseko sodam. Arī darba līgums ir obligāts, un nevar būt atruna, ka uz pārbaudes laiku var nodarbināt bez līguma. Tā nav, un tas ir abpusēji neizdevīgi. Tajā pašā laikā, sarunājoties ar darba devējiem, kuri piesaka vakances, dzirdu – valstī jāpārkārto nodokļu sistēma,” tā Evita Simsone.

NVA Cēsu filiāles nodarbinātības inspektorēm ir vairāku praktisku situāciju pieredze, ka strādājošais pēc darba traumas cenšas iegūt bezdarbnieka statusu, taču izrādās, ka tas viņam palīdzēs tikai jauna darba meklējumos, bet nevis saņemt pabalstu, jo sociālā nodokļa iemaksas nereti nav veiktas vai maksājumi izdarīti tikai no minimālās algas.

“Vīrietim darba vietā pie frēzes bija norauti divi pirksti, viņš sev pārmeta, ka nav prasījis darba devējam slēgt oficiālu darba līgumu. Viņš nesaņēma kompensāciju par ārstēšanos. Faktiski darba devējs bija pateicis, ka tāds pie viņa nestrādā,” situāciju atcerējās nodarbinātības inspektore Vita Inita Rīdiņa un piebilda, ka tā nav vienīgā. Bijis gadījums – no gatera atlaisti darbinieki, un skaudri to izjutusi kāda ģimene, jo kokapstrādes uzņēmumā strādājis gan vīrs, gan sieva, atlaisti abi un palikuši bez iztikas līdzekļiem, jo nodokļu grāmatiņā nav bijis neviena ieraksta. Un V. I. Rīdiņa piebilda, ka tieši pēdējā laikā jūtams, kad darba devēji nevēlas slēgt darba līgumus, vairāk dominējusi darba ņēmēju vēlme saņemt algu aploksnē.

“Ir jau arī neizpratne par to, ka, pazaudējot darbu, uzreiz jaunu var neizdoties atrast. Vakanču kļūst aizvien mazāk. Es apbrīnoju bez darba palikušos, kuri saka, ka nestrādās par 300 latiem mēnesī, jo zinām, ka viņiem vismaz legālu ienākumu nav. Pilsētā bez darba palikušie ātrāk atrod darba vietas, bet laucinieki ir piesaistīti dzīvesvietai, un darba iespējas ir niecīgas,” sacīja nodarbinātības inspektore Zane Miezīte.

Rezumējot informāciju, strādājošie, kas piekrīt algai aploksnē to dara, lai saņemtu augstākus mēneša ienākumus, viņi neplāno mistisku pensiju, kas sagaidāma pēc gadiem divdesmit, trīsdesmit, viņi nepārzina oficiāla darba līguma un nodokļu maksāšanas priekšrocības un uzskata, ka tikpat mistiskas ir sociālās garantijas, kas pienākas no valsts, ja darba devējs maksājis nodokļus.

Vēl speciālisti lēš, ka lauku cilvēki pasaka aploksnei, jo mēneša ienākumi ir ļoti zemi. Ģimene priecājas, ja var turēt gotiņu pašu vajadzībām un arī izaudzēt dārzeņus, ka ir iespēja piepelnīties, saņemot 60 līdz 100 latus uz rokas. Ja no niecīgajām algām atvilktu nodokļus, cik nopelnītu?

“Uzskaitē esošajiem bezdarbniekiem katru mēnesi ir no jauna jāreģistrējas un jāziņo, kur meklēts darbs. Bieži ir reizes, kad mūsu klients atzīstas – es strādāju un strādāšu, bet līguma un nodokļu nav un nebūs. Mēs viņu svītrojam no darba meklētāju saraksta,” sacīja Vita Inita Rīdiņa, bet uzsvēra, ka strādāt bez juridiski pareizi noformētām darba attiecībām ir ļoti nepareizs lēmums. Ja uz dzīvi raudzīties stratēģiski, tad tas ir pavisam ačgārns.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Esam kultūras baudītāji

14:27
22.04.2025
12

Latvieši ir kultūras baudītāji, tas zināms izsenis. Arī šajā “Druvas” numurā esam rakstījuši par dažādiem, turklāt kupli apmeklētiem kultūras pasākumiem. Kad lasīju “Kultūras aktivitātes barometrs 2024” rezultātus, uzreiz iztēlojos arī mūsu novadniekus, jo šķita, tas rakstīts tieši par mums. Proti, jaunākais pētījums apliecina, ka kultūras patēriņš Latvijā palielinās. To, ka pēc pandēmijas pasākumus sāk apmeklēt […]

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
48

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
44

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
48

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
50

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
38

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Tautas balss

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
42
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
20
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
22
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Sludinājumi