Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Nebaidās no algas aploksnē

Druva
23:00
27.05.2008
1

Atalgojumu aploksnē saņem 23,2% strādājošo (tostarp – 19,1% daļēji, bet 4,1% pilnīgi visu algu saņem neoficiāli) – par to liecina portāla www.tavsdarbs.lv veiktā portāla apmeklētāju aptauja, kurā piedalījās vairāk nekā tūkstoš strādājošo. Uz provokatīvo jautājumu, kāda būtu darbinieku izvēle – saņemt visu algu oficiāli vai arī par 30 procentiem augstāku, bet aploksnē, gandrīz 60 procentu aptaujāto atzinuši, ka dotu priekšroku par trešdaļu augstākai, lai arī neoficiālai algai.

Atbildes nav iepriecinošas, un ne velti Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzsācis vērienīgu kampaņu pret aplokšņu algām. Kampaņas laikā iedzīvotāji ar spēļu, videoklipu un vides reklāmas palīdzību tiek mudināti pievērst uzmanību tam, vai par viņu saņemto atalgojumu tiek maksāti visi nodokļi.

Kampaņas aprakstā teikts: ”Vai nav stulbi nesaņemt kredītu savam izsapņotajam sapnim, mājoklim vai kārotajam auto? Vai nav stulbi ģimenei palikt bez vecāku pabalsta un laika savam mazulim brīdī, kad tas visvairāk nepieciešams? Vai nav stulbi dzīves krīzes brīdī palikt pat bez bezdarbnieka pabalsta? Vai nav stulbi slimības brīdī saprast, ka nepienākas slimības nauda? Vai nav stulbi atteikties no daudzām citām sociālajām garantijām par labu ikmēneša aploksnei? Un galu galā – vai nav stulbi samierināties ar savu stulbumu un dzīvot tik stulbi? Padomā, vai ir vērts neredzēt tālāk par savu aploksni!”

“Druva” interesējās Valsts nodarbinātības aģentūras Cēsu filiālē, lai pie speciālistiem skaidrotu, vai mūsu rajonā aina zīmējas līdzīgi, kāpēc cilvēki nokļūst bezdarbnieka statusā un vai plēš matus jautājot – kāpēc piekritu neslēgt darba līgumu, kāpēc piekritu algai aploksnē? Izrādās, ka nebūt ne. Speciālisti atceras tikai dažus gadījumus, kad iedzīvotāji bijuši patiesi sašutuši par sekām, biežāk, līdzīgi kā aptaujas respondenti, arī cēsnieki atzinuši, ka vēlas dzīvot šodien, nevis nezināmā nākotnē.

“Vēlme pēc taustāmas naudas ir lielāka nekā pēc sociālajām garantijām, kuras šobrīd nav nepieciešamas. Cilvēki strādā un domā, ka ar viņu veselību nekas nenotiks, ka darbs būs vienmēr, bet notiek arī citādi. Mums stāstīti gadījumi, ka, smagi strādājot, atsaka mugura. Vīrietis paliek ilgstoši uz gultas, ārstējas, un visi iekrājumi mirklīgi ir iztērēti, bet nav nekāda valsts atbalsta, jo nav maksāti nodokļi,” skaidroja NVA Cēsu filiāles vadītāja Evita Simsone un piebilda, ka daudzkārt dzirdēta darba ņēmēju neizpratne par darba likumdošanu, darba līguma slēgšanas nosacījumiem, zināšanu par likumdošanu trūkstot arī darba devējiem.

“Ir saprotami – ja nodokļus darba devējs nemaksā ļaunprātīgi, tad jāseko sodam. Arī darba līgums ir obligāts, un nevar būt atruna, ka uz pārbaudes laiku var nodarbināt bez līguma. Tā nav, un tas ir abpusēji neizdevīgi. Tajā pašā laikā, sarunājoties ar darba devējiem, kuri piesaka vakances, dzirdu – valstī jāpārkārto nodokļu sistēma,” tā Evita Simsone.

NVA Cēsu filiāles nodarbinātības inspektorēm ir vairāku praktisku situāciju pieredze, ka strādājošais pēc darba traumas cenšas iegūt bezdarbnieka statusu, taču izrādās, ka tas viņam palīdzēs tikai jauna darba meklējumos, bet nevis saņemt pabalstu, jo sociālā nodokļa iemaksas nereti nav veiktas vai maksājumi izdarīti tikai no minimālās algas.

“Vīrietim darba vietā pie frēzes bija norauti divi pirksti, viņš sev pārmeta, ka nav prasījis darba devējam slēgt oficiālu darba līgumu. Viņš nesaņēma kompensāciju par ārstēšanos. Faktiski darba devējs bija pateicis, ka tāds pie viņa nestrādā,” situāciju atcerējās nodarbinātības inspektore Vita Inita Rīdiņa un piebilda, ka tā nav vienīgā. Bijis gadījums – no gatera atlaisti darbinieki, un skaudri to izjutusi kāda ģimene, jo kokapstrādes uzņēmumā strādājis gan vīrs, gan sieva, atlaisti abi un palikuši bez iztikas līdzekļiem, jo nodokļu grāmatiņā nav bijis neviena ieraksta. Un V. I. Rīdiņa piebilda, ka tieši pēdējā laikā jūtams, kad darba devēji nevēlas slēgt darba līgumus, vairāk dominējusi darba ņēmēju vēlme saņemt algu aploksnē.

“Ir jau arī neizpratne par to, ka, pazaudējot darbu, uzreiz jaunu var neizdoties atrast. Vakanču kļūst aizvien mazāk. Es apbrīnoju bez darba palikušos, kuri saka, ka nestrādās par 300 latiem mēnesī, jo zinām, ka viņiem vismaz legālu ienākumu nav. Pilsētā bez darba palikušie ātrāk atrod darba vietas, bet laucinieki ir piesaistīti dzīvesvietai, un darba iespējas ir niecīgas,” sacīja nodarbinātības inspektore Zane Miezīte.

Rezumējot informāciju, strādājošie, kas piekrīt algai aploksnē to dara, lai saņemtu augstākus mēneša ienākumus, viņi neplāno mistisku pensiju, kas sagaidāma pēc gadiem divdesmit, trīsdesmit, viņi nepārzina oficiāla darba līguma un nodokļu maksāšanas priekšrocības un uzskata, ka tikpat mistiskas ir sociālās garantijas, kas pienākas no valsts, ja darba devējs maksājis nodokļus.

Vēl speciālisti lēš, ka lauku cilvēki pasaka aploksnei, jo mēneša ienākumi ir ļoti zemi. Ģimene priecājas, ja var turēt gotiņu pašu vajadzībām un arī izaudzēt dārzeņus, ka ir iespēja piepelnīties, saņemot 60 līdz 100 latus uz rokas. Ja no niecīgajām algām atvilktu nodokļus, cik nopelnītu?

“Uzskaitē esošajiem bezdarbniekiem katru mēnesi ir no jauna jāreģistrējas un jāziņo, kur meklēts darbs. Bieži ir reizes, kad mūsu klients atzīstas – es strādāju un strādāšu, bet līguma un nodokļu nav un nebūs. Mēs viņu svītrojam no darba meklētāju saraksta,” sacīja Vita Inita Rīdiņa, bet uzsvēra, ka strādāt bez juridiski pareizi noformētām darba attiecībām ir ļoti nepareizs lēmums. Ja uz dzīvi raudzīties stratēģiski, tad tas ir pavisam ačgārns.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi