Sestdiena, 5. aprīlis
Vārda dienas: Vija, Vidaga, Aivija

Neatbalsta dzērbeniešu sportošanu

Druva
00:00
07.03.2007
11

Pēc raksta „Dzērbenieši trenējas Jaunpiebalgā” izlasīšanas „Druvai” savu viedokli vēlējās izteikt vairāki dzērbenieši. Viņi gribēja paust savu negatīvo attieksmi pret skolas un pašvaldības

kūtro sporta dzīves atbalstu. Viedokli vēlējās izteikt sportisti Kārlis Jurāns un Aigars Žēperis, kā arī skolēnu mammas, kuras savus vārdus nevēlējās publicēt, lai nekaitētu bērniem, kuri pašlaik mācās Dzērbenes vidusskolā. Viņu vārdi ir mainīti.

Ilga: – Mani ļoti aizskāra sporta skolotājas Sarmītes Stērstes viedoklis, ka skolai nevajag jaunu sporta zāli, ka tā nebūs piepildīta. Zāli noteikti vajag, un tad ir jāveicina sporta aktivitātes, lai tā būtu piepildīta. Kāpēc Taurenei zāli vajag, bet Dzērbenei ne?

Aigars Žēperis: – Ja jau sporta skolotājs pasaka, ka zāli nevajag, tad jau nav kam pateikt, ka tomēr vajag. Sporta skolotājam vajadzētu būt pirmajam, kurš atbalsta zāles ideju. Tāpat ir pilnīgi nekorekti, ka skolotāja pārmet jauniešiem neaktivitāti. Nav taisnība. Viņi kopā ar mums brauc sportot, kad varam paņemt līdzi. Ja nevaram, paliek mājās. Ja būtu pagastā

iespējas trenēties, aktīvo bērnu būtu vairāk. Par to, ka bērni sēž pie televizora, viņus nevar vainot, kamēr nav atrasta cita alternatīva, kur pavadīt brīvo laiku.

Sandra: – Vairākus gadus tiek runāts par jauniešu centra izveidošanu, tikai neredzu, ka kaut kas tiktu darīts. Labāk jau laikam dodam priekšroku autobusu pieturai, kur jaunieši pulcējas, nevis sporta aktivitātēm. Nav jau tiem bērniem kur palikt. Zālē arī neko prātīgu ne brīvajā laikā, ne sporta stundās nevar darīt, jo nav inventāra. Ja pašvaldība nevar to nopirkt, tad varbūt lai palūdz norvēģu draugus nākamajā humānās palīdzības sūtījumā atsūtīt sporta inventāru. Ziemā varētu vismaz slēpot, bet šogad bērni slēpojuši tikai divas reizes. Ja jāpērk dārgās grāmatas, tad kāpēc skolā neprasa pirkt slēpes, ja programmā paredzēts mācīt slēpošanu.

Ilga: – Nesaprotu, par kādām speciālām slēpošanas trasēm skolotāja Stērste runā. Kāpēc kaut kas speciāli jāierīko? Agrāk skolotājs slēpoja pa priekšu un bērni viņa pēdās. Ar to pilnīgi pietika. Kāpēc tagad pēkšņi speciālas trases vajadzīgas? Skolotāja stāsta, ka bērniem slēpju nav, bet dažiem taču ir, bet tik un tā viņiem stundās nav jāslēpo. Turklāt, ja skolotāja neprasa slēpes, tad varbūt vismaz treniņtērpu

stundās vajadzētu prasīt. Nav pareizi, ka bērni sporto džinsos. Redzams, ka skolā bērniem netiek iedots pamats sportā. Nevar gaidīt, ka viņi vēlāk sportos sava prieka pēc vai kļūs par profesionāliem sportistiem. Domāju, ka sporta skolotājam sevi vairāk jāveltī sportam, jārūpējas par skolēnu un arī citu dzērbeniešu vingrumu. Kaut vai skolā visiem bērniem jārīko kopīgas sporta dienas. Lielajiem sporta diena bija, bet mazajiem nenotika. Nav jau tik daudz skolēnu, ka vajadzētu dalīt. Ja skolai un bērniem pašiem ir slidas, tad var mācīt hokeju, rīkot skolas iekšējos turnīrus. Tad nebūs tā, ka tikai bariņš to spēlē. Ja jau skolā bērniem kopā nenotiek sporta dienas un citas aktivitātes, tad nevar gribēt, lai pagastā būtu kopīgi pasākumi. Bērni arī nepiedalās nevienās slēpošanas sacensībās, tāpēc jau arī nav stimula trenēties, censties. No apkārtējiem pagastiem bērni brauc, bet mūsējie ne. Kāpēc?

Sandra:

Agrāk taču Dzērbenē tāpat kā Priekuļos bija daudz spēcīgu slēpotāju. Kāpēc visu vajadzēja palaist vējā? Skumji, ka tie pedagogi, kuri centušies kaut ko darīt, bijuši ieinteresēti, tikuši izēsti no skolas. Pašlaik skola lepojas tikai ar „ZAAO” projektiem un atkritumu šķirošanu. Nav jau slikti, bet visus jauniešus ar atkritumu šķirošanu nevar aizraut. Kāpēc mūsu bērni iet prom no Dzērbenes vidusskolas, mācās Taurenē, Vecpiebalgā un citur? Vajadzēja paanalizēt, kāpēc bērni brauc prom, nevis kaut ko pārmest. Dzērbenē taču ir tik maz bērnu, ar katru var individuāli parunāt, parādīt katram savu ieinteresētību. Vajadzētu sākt ar skolas iekšējā klimata un attieksmes maiņu!

Kārlis Jurāns: – Bērnus no skolas neņemtu ārā, ja ar viņiem darbotos. Tā kā skolotāju vidū valda nesaskaņas, cieš arī izglītības kvalitāte. Par to liecina fakts, ka, izņemot savu atvasi no šīs skolas un aizsūtot uz citu, turienes skolotājs pateica, ka bērns neko īsti matemātikā nesaprot. Nācās ņemt privātskolotāju. Un tas viss

apstākļos, kad klasē ir tik maz skolēnu, kad katram iespējams veltīt uzmanību un panākt, ka visi apgūst vielu.

Sandra: – Jūtams, ka bērni uz citām skolām sāk iet pēc 4. klases, tātad problēmas sākas ar 5. klasi. Sākumskolā, acīmredzot, vēl saglabāta pareizā attieksme. Pārsteidz, ka skolā jau par sistēmu kļuvusi situācija, ka vecāko klašu skolēni pasniedz stundas jaunākajām klasēm, kamēr skolotāji ir ekskursijās. Šīs ekskursijas, manuprāt, ir pārāk bieži, un stundas netiek atstrādātas.

Ilga: – Skolā arī pietrūkst kopīgu pasākumu skolēniem ar vecākiem. Vecākus uz skolu aicina tikai tad, kad ir kādas nepatikšanas. Ar laiku pasākumi kļūtu apmeklētāki. Pirmoreiz varbūt atnāktu retais, bet otro reizi jau būtu vairāk.

Sandra: – Vecākiem uz skolu iet negribas. Ja kaut ko skolā pajautā, tad ar tādu nicinājumu tiek atbildēts, ka vairāk neko jautāt negribas.

Kārlis Jurāns: – Atgriežoties pie sarunas par sportu, gribas pieminēt

futbola laukumu, kuru varēja izmantot gan bērni, gan pieaugušie. Te pēkšņi to nokultivēja, iesēja jaunu zāli un aizliedza spēlēt. Bet no bērniem, kuri Dzērbenē dzīvo, bet mācās citur, par laukuma izmantošanu tiek prasīts lats. Skola aizrāda, ka ar futbola apaviem nedrīkst spēlēt, bet patiesībā jau neļauj arī

citos sporta apavos tur futbolu spēlēt. Vai tad futbols čībās būtu jāspēlē?! Rakstā Sarmīte Stērste izteikusies, ka tas ir rokasbumbas laukums, bet rokasbumbu visur spēlē telpās! Pagasta avīzē izlasīju, ka laukuma „sakārtošanai” izlietoti laikam divi tūkstoši latu. Kam vajadzīgs smuks laukums ar skaistu zālīti, ja to nedrīkst izmantot?! Mums trenēties jābrauc uz citu pagastu. Laukumam soliņus uztaisīja futbola komanda, arī vārtus izgatavojām un granti savedām. Tagad mums pašiem neļauj spēlēt. Arī mūsu gatavotos vārtus noņēma.

Aigars Žēperis: – Manam bērnam, kurš nemācās Dzērbenē, kaut arī šeit dzīvo, tiek prasīta maksa par laukuma izmantošanu. Nedomāju, ka tas ir likumīgi. Domāju, ka tam jābūt pagasta laukumam, ko var izmantot visi.

Kārlis Jurāns: – Ja kāds grib kaut ko darīt, jābrauc uz citiem pagastiem vai pilsētu. Ja visi paliktu šeit, tad sporta dzīve būtu daudz aktīvāka. Pirms apmēram desmit gadiem es personīgi uzaicināju Taurenes un Dzērbenes pašvaldību darbiniekus, skolas, uzņēmējus un Dzērbenes mežniecību uz jautrības stafeti Augstajā kalnā. Ieradās dažas ģimenes, Taurenes uzņēmuma „TOTO” un Dzērbenes mežniecības darbinieki. Nebija neviena no skolām un pašvaldībām. Tas jau parāda attieksmi. Ja jau pašvaldība un skola neatbalsta vietējo pasākumu, tad nav ko cerēt, ka pagastā būs kopīgi, apmeklēti sporta svētki. Man kā privātpersonai nav tik daudz resursu, lai šādus sporta svētkus organizētu – nav īsti vietas, kur tos rīkot, un nav arī naudas balvām un diplomiem. Pēc raksta gan Uldis Blīgzna, kurš laikam ir pagasta sporta dzīves organizators, pamodās un sāka jautāt, ko tad varētu noorganizēt.

Ilga: – Kādas var būt sporta aktivitātes, ja bērniem pat starpbrīžos neļauj izkustēties, gaiteņos aizliedz skriet. Kur tad lai viņi skrien?

Lielie bērni jau vairs neskrien.

Kārlis Jurāns: – Skolotāja Stērste rakstā pesimistiski izsakās par sporta dzīvi pagastā. Gribas pajautāt, ko viņa pati darījusi, lai situāciju uzlabotu? Šo pašu jautājumu gribu uzdot pašvaldībai.

Sandra: – Vajag sākt kaut ko darīt, nevis teikt, ka nav vērts, un nemaz nemēģināt!

Kārlis Jurāns: – Dzērbenē bija, ir un būs sports. Tikai kādā līmenī? Kamēr nekas nenotiek uz vietas, sportot gribētāji brauks citur. Ja pašvaldība neko nedarīs, tad palēnām visi dzērbenieši aizbrauks, īpaši jaunieši!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
36

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
73

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
60

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
30

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
50

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
60

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
18
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
4
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi