Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Mākslīgais intelekts mūs ved.. uz kurieni?

Anna Kola
07:48
18.10.2023
23

Pēdējos mēnešos tie, kas lieto viedierīces un gūst informāciju avotos internetā, noteikti būs pamanījuši, ka liela uzmanība veltīta tēmām, kas saistītas ar mākslīgo intelektu un brīnumiem, ko tas spēj paveikt. Tiek radīti attēli, kuros pirmajā acumirklī šķiet redzami īsti cilvēki kādā skaistā vai necilākā vietā, tomēr nekas no redzamā nav pat tuvu realitātei – to visu radījis mākslīgais intelekts. Baisi.

No cilvēkiem, kas bieži uzturas ārvalstīs, dzirdu, ka daudzviet tiek krasi samazināts klientu apkalpojošo institūciju skaits, to­starp banku filiāles, jo gluži vienkārši viss, ko savulaik kāds bija pieradis nokārtot bankā uz vietas, tiek darīts elektroniski, izmantojot to pašu nu jau pieminēto mākslīgo intelektu. Ļoti daudzviet jau populāras un par normu kļuvušas pašapkalpošanās kases. Šur un tur arī Latvijā parādās ierīces, kas no uz kases virsmas uzlikto apģērbu vai citu preču kaudzītes sazin kādā tehnoloģiski brīnumainā veidā nolasa cenu zīmes, un uz ekrāna jau parādās informācija par visu iepirkuma groziņa saturu. Atliek vien pielikt maksājuma karti vai mobilo telefonu, un – čiks! – gatavs!

Iepirkšanās, klientu apkalpošana, nenoliedzami, ir ļoti ērta, ja visu var izdarīt, izmantojot vied­ierīci. Nav jādodas uz konkrētu vietu, jāstāv rindā un jāgaida – viss notiek ātri, bez sevišķas piepūles un nervu kairināšanas. Tomēr visam labajam, ko mākslīgais intelekts mums nes, ir sava baisā puse, un arī par to jau var dzirdēt nostāstus no citām valstīm. Piemēram, Lielbritānijā gandrīz jau vairs nav restorānu, kur cilvēku pienācīgi apkalpo viesmīlis. Jā, viesmīļi tur ir, bet, ieejot restorānā, viņi bezgala steidzīgi vien pamāj uz brīvu galdiņu un norāda uz lielo QR kodu galda malā. Ar tā starpniecību tad nu var gan apskatīt ēdienkarti, gan pasūtīt, gan samaksāt. Viesmīli redzat vien tik, cik viņš mudīgā solī atnes pasūtītā ēdiena šķīvi. Tā palēnām kļūst par normu.

Tas biedē, jo nozīmē – paliks arvien mazāk darbavietu, kur cilvēkiem būtu iespēja pelnīt. Jo vairāk robotizētu ietaišu, kas aizvieto reālo darbaspēku, jo, šķiet, bēdīgāka būs situācija ar sabiedrības vidusslāni un arī sociāli zemākiem slāņiem.

Pagājušajā nedēļā starp nejēdzīgajiem ziņu virsrakstiem, ar kādiem diemžēl ir pilnas populārās ziņu vietnes interneta vidē, parādījās virsraksts, ka kāds amerikāņu sporta žurnāls ir noslēdzis līgumu ar modeli, kuru radījis mākslīgais intelekts. Darba līgums ar kaut ko, kas pat neeksistē!

Šķiet, 21. gadsimts patiešām zeļ un plaukst no domas par visu mākslīgo, sākot ar ārējo izskatu, māksloti apgarotu iekšējo pasauli un beidzot ar šī raksta varoni – mākslīgo intelektu. Gana sarežģīta un pretrunīga arī situācija. Piemēram, daudz runājam, kā bērnus atraut no viedierīcēm, jo viņi reizumis pat vairs nedzīvo īstajā, taustāmajā realitātē, bet tajā pašā laikā arī skolu sistēma, protams, vēlas būt moderna, un viss notiek caur saziņu e-klasēs, Eliis un skolēnu mājasdarbiem izmanto vietnes soma.lv, uzdevumi.lv un citas.
Ja lūkojamies uz procesiem, kas notiek skolā, augstskolā, tālmācībā, pieaugušo izglītībā, tad teorētiski mākslīgais intelekts var aizvietot gandrīz vai 90% no mācību funkcijām. Speciālisti gan atgādina, ka, patērējot šo saturu, ir jābūt zināmām kompetencēm, radošai domāšanai, digitālai emocionālajai inteliģencei. Jāsaprot, ka vērtētājs ir bezdvēseliska mašīna, nevis skolotājs. Savukārt, lai radītu saturu un strādātu ar mākslīgā intelekta programmām jau augstākā līmenī, ir jāzina analītika, matemātika, programmēšana – tātad labā ziņa šajā visā ir tā, ka jauniešiem jāsteidz gūt izglītību un specializāciju šādās jomās, tad ir skaidrs, ka darbs un iespēja sevi nodrošināt nākotnē noteikti būs!

Kādā ārvalstu medija rakstā nesen lasīju, ka Skandināvijā uzskata – mūsdienu jaunieši jau piedzimst ar digitālo gēnu, tāpēc sākumā vajadzētu attīstīt viņos cilvēciskās vērtības un tikai pēc tam tās apaudzēt ar tehnoloģijām. Un tam ir jāpiekrīt, jo bērni un jaunieši mūsdienās teju instinktīvi zina, kā izmantot vienu vai otru tehnoloģiju, bet zūd citi ieradumi, kas iepriekšējām paaudzēm šķita pašsaprotami.

Taisnība skandināviem. Šīs nedēļas sākumā Latvijas skolas saņēma draudu vēstules par terorismu – baiļu sajūta, neziņa, neizpratne par to pārņēma lielu daļu Latvijas. Un arī tas jau tagad tiek klasificēts kā kiberuzbrukums. Ko darīsim, kad lielāku kontroli sāksim nodot mākslīgajam intelektam un visam, kas ar to saistīts? Patiešām satraucoši, uz kurieni mūs vedīs nākotne, lai arī cik patīkami un vērtīgi nebūtu neskaitāmie tehnoloģiju brīnumi, kas atvieglo sadzīviskās, darba, finanšu, sociālās un pat mājas soļa lietas.

Tāpēc visi, kas lietojam internetu, reģistrējam kontus dažādās platformās, paturēsim prātā –mūsu darbības jau tagad tiek fiksētas. Ik brīdi tiek izstrādāti jauni algoritmi, uz kuru pamata tas pats mākslīgais intelekts piemeklē atbilstošas, tieši tajā brīdī mums aktuālas reklāmas, attēlus, ierakstus sociālajos tīklos un citus nieciņus.

Reizēm šķiet kā likteņa pirksts – es kaut ko nodomāju, pateicu kādam pa telefonu, un, re, – te jau man acu priekšā parādās kāds simbolisks citāts vai apcerīga fotogrāfija! Tas nav liktenis, bet gan neredzamā, visas pasaules kontrolējošā datora smadzeņu jauda.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
22

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi