Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Lieldienu stāsts – stāsts par izvēli

Jānis Gabrāns
15:02
04.04.2021
51

Atzīmējot pavasara saulgriežus, Lielo dienu, tiek teikts, ka tā ir gaismas uzvara pār tumsu. Arī kristīgajās Lieldienās ir šī pati vēsts – gaismas uzvara pār tumsu.

Ja Ziemassvētki cilvēkiem ir tuvāki, jo saistās ar brīnišķīgu notikumu – bērniņa piedzimša- nu -, Lieldienas nāk ar daudz skarbāku notikumu – Jēzus krustā sišanu. Tajā pat laikā Lieldienas sniedz augšāmcelšanās vēsti, kas ir pāri visam. Kristīgajā pasaulē tieši Lieldienas ir nozīmīgākie svētki, un klusā nedēļa, ko izdzīvojam šobrīd, ir nozīmīgākā nedēļa Baznīcas gadā.

Šodien Zaļā Ceturtdiena (01.04.), kurā tiek iedibināts Svētais vakar­ēdiens, šī diena iezīmīga ar vēl kādu notikumu, par ko gan jau būs dzirdējis vai ikviens. Jēzus mazgā saviem mācekļiem kājas. Varbūt liekas, kas tur liels, bet, lasot Bībeli, vienmēr jāņem vērā tā laika konteksts. Tolaik cilvēki staigāja basām kājām vai sandalēs, ceļi bija putekļaini, tādēļ kājas ātri kļuva netīras, un, ienākot namā, tās vajadzēja nomazgāt. Gluži kā mēs novelkam apavus. Bagātos namos kāju mazgāšanu veica zemākas kārtas kalps, tā bija daļa no viesmīlības.

Kad Jēzus paņēma dvieli un sāka mazgāt mācekļu kājas, tas viņiem bija pilnīgi negaidīti. Dieva dēls Jēzus pazemojas līdz viszemākā kalpa lomai. Jādomā, ka šajā brīdī mācekļu vērtību sistēma tika apgriezta pilnīgi otrādi. Viņi vēl būtu gatavi mazgāt kājas savam Skolotājam, bet te viss pretēji.

Šajā laikā ikvienam vajadzētu padomāt, kā vērtējam sevi un apkārtējos, vai neceļam sevi augstāk par pārējiem? Pasaulē netrūkst cilvēku, kuri vēlas, lai viņiem tiktu izrādīta atbilstoša cieņa, lai gan patiesībā viņiem pirmajiem vajadzētu mesties ceļos pie līdzcilvēku kājām. Taču esam kļuvuši tik jūtīgi, ka mazākā nenovērtēšana, kad liekas, esmu to pelnījis, tiek uztverta ļoti sāpīgi. Komandas spēlētājs, kurš uz vienu spēli tiek atsēdināts rezervistos, apvainojas uz treneri. Kāds politiķis, kurš sacerējies uz kādu svarīgu amatu, tomēr tiek apiets, atsakās samierināties ar ko mazāku. Kora dalībnieks, neticis pie cerētā solo dziedājuma, pamet kolektīvu.

Tāpēc katru reizi, kad sākam domāt par to, vai mums izrāda pietiekami daudz cieņas, atcerēsimies Zaļās Ceturtdienas notikumu, kad Jēzus, Dieva dēls, mazgā kājas saviem mācekļiem. Patiesi liels ir tas, kuram piemīt šī īpašā pazemība, kas viņu padara gan par kalpu, gan par karali.

Šis laiks liek mums izdarīt daudzas izvēles, tostarp tik vienkāršo– iet svētkos ciemos vai nē? Tas nav atļauts, bet, domāju, katrs tomēr pārdomājis šo iespēju. Lai gan patiesībā tiek prasīts tik maz. Un tad varam padomāt par daudz lielāku izvēli, kas bija jāizdara Jēzum, pirms atdot sevi krustā sišanai. Neilgi pirms apcietināšanas viņš lūdz Dievu: “Mans Tēvs, ja tas ir iespējams, lai šis biķeris iet man garām!” Varam pārdomāt, kas būtu, ja Jēzus tomēr pašās beigās būtu pateicis – nē, es nedzeršu šo biķeri!

Viņam bija ļoti bail no gaidāmās nāves pie krusta. Mēs nespējam iedomāties, kā viņš jutās, jo nevaram iedomāties, kā jūtas cilvēks, kuram pasaka, ka viņam tiks izpildīts nāves sods. Jēzus atradās vissarežģītākās izvēles priekšā, un tajā brīdī viņš centās atraut skatu no sevis un pievērsties tam, kas atrodas otrā svaru kausā. Un tur atrodamies mēs!
No vienas puses, Jēzum tīri cilvēcīgi gribējās pasargāt sevi no sāpēm, kauna un mokošas nāves pie krusta. No otras puses, viņš apzinājās, ka izvēle glābt sevi nozīmē visas cilvēces pazudināšanu.

Ģetzemanes stāstā, iespējams, vissvarīgākais brīdis ir pauze starp lūgumu “Mans Tēvs, ja tas ir iespējams, lai šis biķeris iet man garām!” un Jēzus izvēli – “Tomēr ne kā es gribu, bet kā tu!”. Mēs nezinām, cik tā bija gara, bet tajā koncentrējās radīšanas stāsta un grēkā krišanas atrisinājums. Mazs mirklis, tomēr tik ļoti piesātināts.

Tāpēc šajā nedēļā īpaši esam aicināti padomāt arī par izvēli. Par izvēli, kas bija jāizdara Jēzum, par izvēlēm, kas jāizdara mums. Vai domājam tikai par sevi, sevis pasargāšanu, vai tomēr mums svarīgi līdzcilvēki, arī nepazīstami, kurus var ietekmēt mūsu izvēles. Arī par izvēli, kuru izdarīja Jeruza­lemes iedzīvotāji, Palmu svētdienā sveikdami Jēzu – Ozianna, lai slavēts tas, kas nāk tā Kunga vārdā! -, bet pēc dažām dienām jau kliedzot – sit viņu krustā! Vai arī mums nav tā gadījies, ka vienu dienu kādu apbrīnojam, bet pēc dažām jau aiz muguras, vai pat atklāti iegāžam šajā medus mucā pamatīgu darvas spaini. Kādas ir mūsu izvēles?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
23
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi