Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Lēni un ilgi vai ātri un kvalitatīvi

Sarmīte Feldmane
07:13
02.10.2023
20

Tie, kuri strādā, strādā daudz. Cik nav dzirdēts par izdegšanu, nesamērīgu slodzi, to, ka pietrūkst laika atpūtai, ģimenei, bet nekas tāpēc nemainās. Tikai iniciatīva par četrām darba dienām nedēļā ceļo pa Saeimu. To vētī dažādās diskusijās un komisijās.    Vieni atbalsta, otri ir pret, bet trešie pa vidu, uzskatot, ka vislabāk vēl pagaidīt. Redzēs, kā dara citi, tad varēs mēģināt. Bet mēģinājumi jau notiek, un pieredze krājas.

Islandē no 2015. līdz 2019. gadam      tika īstenots pasaulē lielākais, 35 līdz 36 stundu, darba nedēļas izmēģinājuma projekts. Turklāt bez aicinājumiem proporcionāli samazināt atalgojumu. Rezultāti tika nopietni analizēti, un pētnieki konstatēja, ka, saīsinot darba nedēļu, samazinājās darbinieku stress un izdegšana, kā arī uzlabojās dzīves un darba līdzsvars. Pētījuma rezultātā Islandē notika būtiskas pārmaiņas – gandrīz 90 % strādājošo iedzīvotāju tagad ir saīsināts darba laiks vai tiek piemēroti citi bonusi.
Desmitiem    Apvienotās Karalistes uzņēmumu sešus mēnešus izmēģināja četru dienu darba nedēļu, tagad plāno to ieviest kā pastāvīgu praksi. 92 %    no uzņēmumiem, kas piedalījās izmēģinājumā,  nolēmuši    sagla­bāt četru dienu darba nedēļas politiku, pasludinot šo izmēģinājuma projektu par    nozīmīgu sasniegumu. Līdzīgas programmas plānotas arī ASV, Kanādā, Austrālijā un Jaunzēlandē, un citviet.

Talantu piesaistes uzņēmuma “Nextra Latvia” vadītāja Evija Šalte medijos paudusi viedokli, ka  saīsinātais darba laiks varētu attiekties uz intelektuālā darba veicējiem.

“Mūsdienu darba tirgus pieprasa nemitīgi attīstīt prasmes, uzņemt jaunu informāciju, sekot līdzi tendencēm. Protams, tas atstāj diezgan lielu stresu uz mentālo veselību, jo cilvēkiem visu laiku jābūt tonusā. Tas arī nogurdina. Neviens nekad tā nav strādājis! Pasaulē neviens nekad nav tik intensīvi mentāli strādājis, kā tas ir šobrīd,” komentē E. Šalte.

Viņa arī norādījusi, ka jaunajai paaudzei ir pilnīgi citi uzskati par atbildību un darbu. “Tas ir pilnīgi normāli no sociālantropoloģiskā viedokļa. Mēs esam paaudze, kas dzima sociālistiskā režīmā, kur darbs bija pāri visam. Darbs bija svēts. Darbs bija labākais, kas ar cilvēku varēja notikt. Darbs cilvēku darīja brīvu. Mēs augām citā ideoloģijā. Paaudze, kas nāk pēc mums, aug pilnīgi citā ideoloģijā. Viņiem sava dzīve ir daudz svarīgāka. Mums ir jā­priecājas, ja jaunā paaudze nāk pie mums strādāt. Vienalga, vai viņi atnāk uz darbu pulksten 12 vai deviņos, galvenais, ka darbs ir izdarīts. Tā ir cita atbildības izpratne. Viņi vienkārši ir auguši citā laikā,” vērtē E.Šalte.

Viņa piekrīt,  ka līdz ar četru dienu darba nedēļas ieviešanu būtiski uzlabojas arī darbinieku motivācija. Strādājošie ir motivētāki  darbu paveikt daudz ātrāk, kvalitatīvāk un efektīvāk nekā tad, ja viņiem visa diena jāpavada pie biroja galda. Varbūt viņi būs daudz kvalitatīvāki darba veicēji, ja strādās četras stundas dienā, bet trīs stundas mācīsies, lasīs, lai attīstītu sevi. Uzņēmē­jiem un valsts pārvaldes pārstāvjiem ir jāmaina domāšana, kas ir cilvēkresurss. Jāskatās uz cilvēku kā uz resursu, kā    pievienoto vērtību, ko viņš var sniegt uzņēmumam.

Tāpat arī jāatceras, ka ierastā astoņu stundu darba diena nebalstās uz maksimālo stundu skaitu, kurās cilvēks spēj koncentrēties. Tam gandrīz vispār nav nekāda sakara ar darbu, ko darām mūsdienās. Šāda darba laika saknes meklējamas    18. gadsimta beigās, kad desmit, 16      stundu darba diena bija ierasta, jo rūpnīcām bija jāstrādā bez apstājas. Kad kļuva skaidrs, ka šāds režīms ir necilvēcīgs un nav ilgt­spējīgs, velsiešu aktīvists Roberts Ovens iestājās par darba dienas saīsināšanu. 1817. gadā viņš nāca klajā ar saukli: “Astoņas stundas darba, astoņas stundas atspirgšanai, astoņas stundas atpūtai.” Tomēr  astoņu stundu ideja kļuva par standartu tikai gandrīz gadsimtu vēlāk, kad 1914. gadā “Ford Motor Company” pārsteidza pasauli, saīsinot darba dienu līdz astoņām stundām, tajā pašā laikā dubultojot algas. Rezultātā cēlās darba ražīgums.

Šodienas  pētījumi liecina, ka astoņu stundu darba dienā vidējais darbinieks ir produktīvs tikai divas stundas un 53 minūtes. ASV Darba statistikas birojs secinājis, ka vidējais amerikānis strādā 8,8 stundas katru dienu. Taču pētījums, kurā piedalījās gandrīz 2000 pilnas slodzes darbinieku, atklāja, ka vairums cilvēku lielāko darba laika daļu nemaz nestrādā.

Tā, lūk, ar to strādāšanu. Gribas mazāk, lai vairāk brīva laika un, protams, arī lielāka alga. Kā visu samērot? Jau brīvdienas uzņēmējiem nes zaudējumus, vai spēs četrās dienās nopelnīt to, ko piecās. Un kā tas ietekmēs valsts budžetu, no kura tik atkarīga mūsu ikdiena. Tā teikt – kod, kurā pirkstā gribi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
22

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi