Trešdiena, 2. aprīlis
Vārda dienas: Irmgarde

Lauku attīstībai vajadzīga pēctecība un stabilitāte

Druva
00:00
04.11.2006
8

, ”Druvas” aptaujā ”Gada cilvēks 2005” tituls ”Par mērķtiecību Jaunpiebalgas attīstībā”

Aizvadītās Saeimas pēdējie gadi Jaunpiebalgai bija veiksmīgi. Pašvaldības iepriekšējo gadu darbs vainagojās ar rezultātiem, apliecinot, ka, sistemātiski strādājot, ir iespējams saņemt valsts un Eiropas atbalstu attīstībai. Izdevās iekļūt valsts investīciju programmā, uzcēlām vidusskolas sporta zāli. Turpinām darboties Austrumlatvijas upju baseinu ūdenssaimniecības projektā, kura ietvaros pretendējam uz ES kohēzijas fonda līdzekļiem, lai sakārtotu pagasta ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmu. Diezgan liela nauda laukos ieplūda kā lauku atbalsta maksājumi, un arī zemnieki ir sajutuši Eiropas fondu atbalstu. Mūsu pagastā gan neredzam spilgtus izrāvienus, bet uzņēmēji, zemnieki, kuri meklē risinājumus un strādā, arī mērķtiecīgi attīsta savu uzņēmējdarbību, saimniecības.

Pie aizvadītā perioda veiksmēm nosacīti jāpieskaita arī administratīvi teritoriālās reformas 104 novadu projekta pārtraukšana. Manuprāt, šis modelis bija galīgi neveiksmīgs. Tas noteikti nesekmētu lauku pašvaldību attīstību.

Taču diemžēl aizvadītajos četros gados ne Saeima, ne valdība lauku pašvaldībām neradīja ilgtermiņa stabilitātes sajūtu. Arvien vairāk valsts ieguldījumi pašvaldībās atkarīgi no partijas piederības, budžeta dalīšanas kampaņām, pazīšanās un citiem neprognozējamiem faktoriem.

Gada sākumā “nezināmu” iemeslu dēļ tika pārtraukta valsts investīciju programma. Tas kārtējo reizi pierādīja, ka pašvaldību attīstības plānošana un darbība ir palikta zem sitiena, grūti rēķināties ar valsts solīto. Mēs ieguldījām līdzekļus sporta zāles pabeigšanai, balstoties uz to, ka saņemsim atbalstu no investīciju programmas, bet … programma pārstājusi eksistēt. Tajā pašā laikā redzam, ka tiek uzsākti jauni projekti, kaut nav pabeigti iepriekšējie.

Ko sagaidu no jaunās Saeimas un valdības? Gribētos ticēt, ka koalīcija, kura veidos jauno valdību un pēdējos divus gadus stabili strādājusi, varētu novērst iepriekšējā perioda nestabilitāti, ka valstī tiks radīts uz ilglaicīgu stratēģiju balstīts atbalsts lauku reģioniem un pašvaldībām.

Laukos jāsaglabā un jāpilnveido skolas, kultūras nami, jānodrošina sakaru, medicīnas un citu pakalpojumu pieejamība. Ja tas nenotiks, cilvēku aizplūšana uz pilsētām un ārvalstīm turpināsies, pagastos nebūs iedzīvotāju, kas vēlētos sūtīt bērnus skolās, kurām nav līdzekļu, kuras nevar mūsdienīgi aprīkot. Bet nesen uzzināju, ka ierēdņi jau saplānojuši: Eiropas līdzekļu renovācijai pietiks tikai 60 līdz 70 procentiem skolu. Kas saņems naudu – pilsēta vai lauki? Šim teikumam beigās liekama ne tikai jautājuma zīme, bet arī daudzpunkte.

Taču uz lauku attīstības problēmu jāskatās arī no otras puses, proti, jādomā par saprātīgu spēku koncentrēšanu. Neesmu administratīvi teritoriālās reformas pretinieks. Esmu par reformu, kas notiek, pašvaldībām meklējot un atrodot risinājumus kopīgam darbam. Vissvarīgākais, lai neciestu cilvēki, lai saglabātos visi pašreizējie centri un pakalpojumi kļūtu kvalitatīvāki.

Pastāv gan viedoklis, ka jautājumus var risināt, balstoties uz sadarbības līgumiem. Bet vai ir daudz piemēru veiksmīgiem risinājumiem, kur divu, trīs pagastu deputātu sastāvi kopīgi darbojas praktiskās jomās. Vai līgumi neradīs birokrātiskas barjeras un ļaus operatīvi darboties?

Protams, nav vienas receptes, kā rīkoties. Katrai pašvaldībai jāmeklē savi, individuāli ceļi. Tikai no deputātiem atkarīgs, kādi tie būs. Taču nereti ir acīmredzamas situācijas, kad kopējs risinājums dotu labumu abām pusēm. Ja divos kaimiņu pagastos ir skolas un abas nīkuļo, vai nebūtu labāk laikus pieņemt lēmumu un veidot vienu spēcīgu mācību iestādi, nekā ļaut, lai abas kļūst aizvien vājākas?

Jādomā arī, kā paaugstināt pašvaldību kapacitāti. Prasības aizvien pieaug. Mums, nelieliem lauku pagastiem, ierobežotās finanšu iespējas neļauj algot pietiekami daudz speciālistu. Lielajās pašvaldībās katrā sfērā strādā divi, trīs darbinieki, kuri dziļi pārzina savu nišu. Mazajās viena darbinieka ziņā ir vairākas jomas. Lai kā cilvēks cenšas, viņš nekad nevarēs tās pārzināt tik detalizēti. Kadru jautājumi kļūst aizvien aktuālāki. No nākamā gada daudz augstākas kvalifikācijas prasības būs bāriņtiesām. Tajā vajadzēs piecus profesionāli izglītotus speciālistus. Nebūs viegli tos atrast. Jau tagad dzirdam, ka sāk trūkt arī kultūras darbinieku. Lai celtu kapacitāti un izmantotu kopīgi pie-ejamos resursus, citu ceļu neredzu, kā apvienošanos.

Uzskatu, ka kavēties ar novada veidošanu pašvaldībām, kuras izvēlējušās šo ceļu, nav lietderīgi. Ja likums netiks mainīts, 2009. gadā, pirms pašvaldību vēlēšanām, administratīvā ceļā tiks izveidoti novadi, organizējot vēlēšanas jau jaunajā teritorijā. Neviens nevar prognozēt, kādu deputātu sastāvu ievēlēs, kāda būs pārstāvniecība un kuras teritorijas iedzīvotāji būs cietēji. Šobrīd, liekot kopā prātus un spēkus, iespējams sabalansēti atrisināt apvienošanās jautājumus. Jāizveido pārvaldes aparāts, pārvaldes shēma, lai līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām jau tā būtu apgūta.

Domāju, ka lauku iedzīvotāji nemaz nav lieli pretinieki reformai, kā tas kādreiz izskan. Bet pietrūkst skaidrojuma. Cilvēki nesaprot, kas būs ar pagastiem, ar centriem, ar dokumentu kārtošanu. Apvienošanās baida ar to, ka risināt dažādus jautājumus būs jābrauc nezin kur. Bet reformas pamatprincips ir tāds, ka katrā līdzšinējā pagasta centrā saglabāsies pakalpojumu pieejamība.

Patlaban notiek sarunas par Drustu, Zosēnu un Jaunpiebalgas iespējamo kopējo darbību. Mums jau ir daudzas iestrādes: kopēja krājaizdevu sabiedrība, kas atrodas Zosēnos; uz Jaunpiebalgas vidusskolu brauc mācīties bērni no Zosēniem, Drustiem; Drustos ir labas sporta un tūrisma tradīcijas. Ja nolemsim veidot kopīgus attīstības plānus, pamats ir.

Un vēl viens apsvērums, lai nekavētos ar novadu veidošanu, ir ”lodziņš”, kas lauku pašvaldībām paveras uz Eiropas līdzekļiem nākamajos septiņos gados. Ja zinām, ko gribam darīt, vienojamies, kādus projektus izstrādājam ES atbalsta iegūšanai, kur ieguldām apvienošanās dotāciju. Domāju, ka arī valdības solītais atbalsts – katrai pašvaldībai apvienošanās dotācija – 100 tūkstoši latu – ir nozīmīgs. Bet, protams, jācīnās , lai valsts atbalsts būtu lielāks, it sevišķi ceļiem, sakariem un transportam.

Nozaru attīstības plānos jāņem vērā lauku vajadzības. Pats svarīgākais – ceļi. Jābūt sakārtotiem ne tikai asfaltētajiem, bet arī grants ceļiem. Tiem jānodrošina atbilstošs segums, profils, jāsakārto un jāattīra no krūmiem grāvji. Ceļu politikai jābūt elastīgākai. Vēl viens jautājums, kurā gaidām atbildi no Saeimas un valdības – reģioni. Par reģionu pašvaldībām trūkst skaidrības, likumdošanas bāzes. Vai ministrijas piekritīs deleģēt tām pilnvaras? Un kā ar valsts reģionālo institūciju robežām? Šobrīd VID ir savas, LAD savas, VMD vēl citas….

Gribas cerēt, ka šī Saeima un valdības koalīcija ieviesīs pēctecību un dos stabilu pamatu lauku attīstībai, ka tiks izbeigta kampaņveidīga problēmu risināšana, kā tas bijis līdz šim. Pierakstījusi Andra Gaņģe

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
9

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
69

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
46

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
21

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
47

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
58

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
21
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
38
9
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
41
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi