Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Lauku attīstībai vajadzīga pēctecība un stabilitāte

Druva
00:00
04.11.2006
7

, ”Druvas” aptaujā ”Gada cilvēks 2005” tituls ”Par mērķtiecību Jaunpiebalgas attīstībā”

Aizvadītās Saeimas pēdējie gadi Jaunpiebalgai bija veiksmīgi. Pašvaldības iepriekšējo gadu darbs vainagojās ar rezultātiem, apliecinot, ka, sistemātiski strādājot, ir iespējams saņemt valsts un Eiropas atbalstu attīstībai. Izdevās iekļūt valsts investīciju programmā, uzcēlām vidusskolas sporta zāli. Turpinām darboties Austrumlatvijas upju baseinu ūdenssaimniecības projektā, kura ietvaros pretendējam uz ES kohēzijas fonda līdzekļiem, lai sakārtotu pagasta ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmu. Diezgan liela nauda laukos ieplūda kā lauku atbalsta maksājumi, un arī zemnieki ir sajutuši Eiropas fondu atbalstu. Mūsu pagastā gan neredzam spilgtus izrāvienus, bet uzņēmēji, zemnieki, kuri meklē risinājumus un strādā, arī mērķtiecīgi attīsta savu uzņēmējdarbību, saimniecības.

Pie aizvadītā perioda veiksmēm nosacīti jāpieskaita arī administratīvi teritoriālās reformas 104 novadu projekta pārtraukšana. Manuprāt, šis modelis bija galīgi neveiksmīgs. Tas noteikti nesekmētu lauku pašvaldību attīstību.

Taču diemžēl aizvadītajos četros gados ne Saeima, ne valdība lauku pašvaldībām neradīja ilgtermiņa stabilitātes sajūtu. Arvien vairāk valsts ieguldījumi pašvaldībās atkarīgi no partijas piederības, budžeta dalīšanas kampaņām, pazīšanās un citiem neprognozējamiem faktoriem.

Gada sākumā “nezināmu” iemeslu dēļ tika pārtraukta valsts investīciju programma. Tas kārtējo reizi pierādīja, ka pašvaldību attīstības plānošana un darbība ir palikta zem sitiena, grūti rēķināties ar valsts solīto. Mēs ieguldījām līdzekļus sporta zāles pabeigšanai, balstoties uz to, ka saņemsim atbalstu no investīciju programmas, bet … programma pārstājusi eksistēt. Tajā pašā laikā redzam, ka tiek uzsākti jauni projekti, kaut nav pabeigti iepriekšējie.

Ko sagaidu no jaunās Saeimas un valdības? Gribētos ticēt, ka koalīcija, kura veidos jauno valdību un pēdējos divus gadus stabili strādājusi, varētu novērst iepriekšējā perioda nestabilitāti, ka valstī tiks radīts uz ilglaicīgu stratēģiju balstīts atbalsts lauku reģioniem un pašvaldībām.

Laukos jāsaglabā un jāpilnveido skolas, kultūras nami, jānodrošina sakaru, medicīnas un citu pakalpojumu pieejamība. Ja tas nenotiks, cilvēku aizplūšana uz pilsētām un ārvalstīm turpināsies, pagastos nebūs iedzīvotāju, kas vēlētos sūtīt bērnus skolās, kurām nav līdzekļu, kuras nevar mūsdienīgi aprīkot. Bet nesen uzzināju, ka ierēdņi jau saplānojuši: Eiropas līdzekļu renovācijai pietiks tikai 60 līdz 70 procentiem skolu. Kas saņems naudu – pilsēta vai lauki? Šim teikumam beigās liekama ne tikai jautājuma zīme, bet arī daudzpunkte.

Taču uz lauku attīstības problēmu jāskatās arī no otras puses, proti, jādomā par saprātīgu spēku koncentrēšanu. Neesmu administratīvi teritoriālās reformas pretinieks. Esmu par reformu, kas notiek, pašvaldībām meklējot un atrodot risinājumus kopīgam darbam. Vissvarīgākais, lai neciestu cilvēki, lai saglabātos visi pašreizējie centri un pakalpojumi kļūtu kvalitatīvāki.

Pastāv gan viedoklis, ka jautājumus var risināt, balstoties uz sadarbības līgumiem. Bet vai ir daudz piemēru veiksmīgiem risinājumiem, kur divu, trīs pagastu deputātu sastāvi kopīgi darbojas praktiskās jomās. Vai līgumi neradīs birokrātiskas barjeras un ļaus operatīvi darboties?

Protams, nav vienas receptes, kā rīkoties. Katrai pašvaldībai jāmeklē savi, individuāli ceļi. Tikai no deputātiem atkarīgs, kādi tie būs. Taču nereti ir acīmredzamas situācijas, kad kopējs risinājums dotu labumu abām pusēm. Ja divos kaimiņu pagastos ir skolas un abas nīkuļo, vai nebūtu labāk laikus pieņemt lēmumu un veidot vienu spēcīgu mācību iestādi, nekā ļaut, lai abas kļūst aizvien vājākas?

Jādomā arī, kā paaugstināt pašvaldību kapacitāti. Prasības aizvien pieaug. Mums, nelieliem lauku pagastiem, ierobežotās finanšu iespējas neļauj algot pietiekami daudz speciālistu. Lielajās pašvaldībās katrā sfērā strādā divi, trīs darbinieki, kuri dziļi pārzina savu nišu. Mazajās viena darbinieka ziņā ir vairākas jomas. Lai kā cilvēks cenšas, viņš nekad nevarēs tās pārzināt tik detalizēti. Kadru jautājumi kļūst aizvien aktuālāki. No nākamā gada daudz augstākas kvalifikācijas prasības būs bāriņtiesām. Tajā vajadzēs piecus profesionāli izglītotus speciālistus. Nebūs viegli tos atrast. Jau tagad dzirdam, ka sāk trūkt arī kultūras darbinieku. Lai celtu kapacitāti un izmantotu kopīgi pie-ejamos resursus, citu ceļu neredzu, kā apvienošanos.

Uzskatu, ka kavēties ar novada veidošanu pašvaldībām, kuras izvēlējušās šo ceļu, nav lietderīgi. Ja likums netiks mainīts, 2009. gadā, pirms pašvaldību vēlēšanām, administratīvā ceļā tiks izveidoti novadi, organizējot vēlēšanas jau jaunajā teritorijā. Neviens nevar prognozēt, kādu deputātu sastāvu ievēlēs, kāda būs pārstāvniecība un kuras teritorijas iedzīvotāji būs cietēji. Šobrīd, liekot kopā prātus un spēkus, iespējams sabalansēti atrisināt apvienošanās jautājumus. Jāizveido pārvaldes aparāts, pārvaldes shēma, lai līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām jau tā būtu apgūta.

Domāju, ka lauku iedzīvotāji nemaz nav lieli pretinieki reformai, kā tas kādreiz izskan. Bet pietrūkst skaidrojuma. Cilvēki nesaprot, kas būs ar pagastiem, ar centriem, ar dokumentu kārtošanu. Apvienošanās baida ar to, ka risināt dažādus jautājumus būs jābrauc nezin kur. Bet reformas pamatprincips ir tāds, ka katrā līdzšinējā pagasta centrā saglabāsies pakalpojumu pieejamība.

Patlaban notiek sarunas par Drustu, Zosēnu un Jaunpiebalgas iespējamo kopējo darbību. Mums jau ir daudzas iestrādes: kopēja krājaizdevu sabiedrība, kas atrodas Zosēnos; uz Jaunpiebalgas vidusskolu brauc mācīties bērni no Zosēniem, Drustiem; Drustos ir labas sporta un tūrisma tradīcijas. Ja nolemsim veidot kopīgus attīstības plānus, pamats ir.

Un vēl viens apsvērums, lai nekavētos ar novadu veidošanu, ir ”lodziņš”, kas lauku pašvaldībām paveras uz Eiropas līdzekļiem nākamajos septiņos gados. Ja zinām, ko gribam darīt, vienojamies, kādus projektus izstrādājam ES atbalsta iegūšanai, kur ieguldām apvienošanās dotāciju. Domāju, ka arī valdības solītais atbalsts – katrai pašvaldībai apvienošanās dotācija – 100 tūkstoši latu – ir nozīmīgs. Bet, protams, jācīnās , lai valsts atbalsts būtu lielāks, it sevišķi ceļiem, sakariem un transportam.

Nozaru attīstības plānos jāņem vērā lauku vajadzības. Pats svarīgākais – ceļi. Jābūt sakārtotiem ne tikai asfaltētajiem, bet arī grants ceļiem. Tiem jānodrošina atbilstošs segums, profils, jāsakārto un jāattīra no krūmiem grāvji. Ceļu politikai jābūt elastīgākai. Vēl viens jautājums, kurā gaidām atbildi no Saeimas un valdības – reģioni. Par reģionu pašvaldībām trūkst skaidrības, likumdošanas bāzes. Vai ministrijas piekritīs deleģēt tām pilnvaras? Un kā ar valsts reģionālo institūciju robežām? Šobrīd VID ir savas, LAD savas, VMD vēl citas….

Gribas cerēt, ka šī Saeima un valdības koalīcija ieviesīs pēctecību un dos stabilu pamatu lauku attīstībai, ka tiks izbeigta kampaņveidīga problēmu risināšana, kā tas bijis līdz šim. Pierakstījusi Andra Gaņģe

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Atstumtība. Tā jāmazina kopīgi

12:05
25.07.2024
21

Salīdzināt Latvijas situāciju ar likteņbiedrēm Lietuvu un Igauniju ir gadu desmitos ierasta mode. Bieži ar kaut ko esam sliktāki. Diemžēl arī tad, kad runājam par sociālo atstumtību. Sociālā atstumtība Latvijā apdraud 369 tūkstošus cilvēku jeb 27,6% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem, Lietuvā tādā situācijā ir 410 tūkstoši cilvēku (20%) un Igaunijā – 178 […]

Rūpēs par emocionālo veselību

11:03
24.07.2024
18

Slimnīca laikam ir vieta, kur retam gribas nokļūt, pat neskatoties uz to, ka mūsdienās lielākoties personāls ir brīnišķīgs, ārsti atsaucīgi un spējīgi pacientam izskaidrot viņam nesaprotamo. Un, protams, arī ārstēšanas metodes ir ļoti mūsdienīgas. Tādēļ, lai brīdī, kad sasirgušais tomēr ir nonācis slimnīcā, viņa paš­sajūta uzlabotos ne tikai fiziski, bet arī emocionāli, ir cilvēki, kuri […]

Karš un miers

07:08
24.07.2024
27

Šodien, 19.jūlijā, jau ir 877. pilna mēroga kara diena Ukrainā. Vakar, 18. jūlija rītā, Krievijas armija bija zaudējusi aptuveni 562 510 militārpersonu. Eiropas valstis, kurām ir robeža ar Krieviju vai to stelītvalstīm, dažādi stiprina aizsardzību. Polija paziņojusi, ka 1. augustā uz Polijas-Baltkrievijas robežas sāksies speciāla operācija, kuras mērķis ir pastiprināt un nostiprināt robežu un jau izveidoto […]

Nevedīsim svešo mājās

11:03
23.07.2024
26

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar […]

Zobu labošana – dārga un vēl dārgāka

10:53
23.07.2024
26

Kamēr bērniem ir pieejami valsts apmaksāti zobārstniecības pakalpojumi, tikmēr pieaugušajiem brīžos, kad jāapmeklē zob­ārsts, maciņš jāver vaļā ļoti plaši. Un tas ir galvenais iemesls, kāpēc pieaugušie, kuriem vajag speciālista palīdzību, pie zobārsta tomēr nedodas. Centrālā statistikas pārvalde katru gadu vaicā iedzīvotājiem par iemesliem, kāpēc viņi neapmeklē zobārstu, un nemainīgi gadu no gada situācija ir līdzīga. […]

Siena laiku aizstājis svētku laiks

10:52
23.07.2024
23

Vasara savulaik bijusi karstākais darba laiks. Dārzs jāravē, kartupeļi jāvago, jāgādā siens, jūlija vidū jāsāk vākt dārza raža un jādomā, kā to vislabāk saglabāt ziemai. Tagad vasaras kļuvušas kā karstākais publisku svētku laiks. Katru nedēļas nogali kādā pagastā, pilsētā vai novadā valda līksmība, mūzika, dejas, kur netrūkst bagātīgu bufešu un visa cita, kas piedienas ballītei. […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi