Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Lauksaimnieku izmisums

Druva
00:00
10.02.2009
4

Lauksaimnieku valdībai izvirzīto prasību saraksta beidzamais punkts bija zemkopības ministra Mārtiņa Rozes demisija. Lai kā būtu ar citām prasībām, vismaz šo viņi, nudien, panāca par simts procentiem.

M. Roze kā ministrijas vadītājs neapšaubāmi lielā mērā ir atbildīgs par nozares problēmām, un līdz ar to ar viņu tiek saistīts viss, kas pēdējos septiņos gados ar zemkopību noticis – tieši tik ilgu laiku ministrs ir pavadījis savā krēslā. Tomēr jautājums ir ne tikai par to, vai viņam pārmet kaut kā darīšanu, vai nedarīšanu.

Viens no skaļākajiem jautājumiem bija par cukura nozares slēgšanu. Cukura rūpniecība latviešiem ir mīļa, jo tā saistās ar starpkaru Latvijas uzplaukumu un to, kā Kārlis Ulmanis latviešus esot mudinājis pie dzēriena bērt trīs karotītes cukura – par katru rūpnīcu vienu. Tagad varam bērt, varam nebērt, cukuru pie mums vairs neražo. Vēl vairāk, 2007. gada nogalē Konkurences padome atļāva Dānijas uzņēmumam „Danisco Sugar” izmantot „Jelgavas cukurfabrika” patentēto zīmolu „Jelgavas cukurs”. Tā teikt, izskatīsies kā vecajos labajos laikos, bet patiesībā, pērkot pazīstamo marku, sevi mānīsim ar domu, ka atbalstām savējos.

Lai arī cukura rūpniecības zaudēšana emocionāli daudziem ir viens no sāpīgākajiem jautājumiem, zemkopības ministra vaina tur bija visai neliela. Tā bija Latvijas maksa par dalību Eiropas Savienībā, kas bija nolēmusi panākt, lai cukura nozare ir mazāk jāsubsidē un lai tā būtu konkurētspējīgāka. Tas nozīmēja, ka no cukura nozares tiek prasīts, lai tā pelnītu, nevis lai tajā nemitīgi ieguldītu naudu. Un tad Latvijas ražotājiem bija divas izvēles: vai nu turpināt ražot un rēķināties, ka tuvākajā laikā viņu ražojumu cenas nesamērīgi pieaugtu, vai arī saņemt kompensāciju par ražošanas pārtraukšanu. Kurš tanī brīdī bija zemkopības ministrs, nav tik būtiski, jo ne jau viņš to izdomāja.

Taču saprotams, ka zemnieku sūrajā situācijā, kad saimniekot laukos gluži vienkārši sanāk nerentabli, vainot tikai pasaules ekonomikas likstas nav korekti. Tomēr ironiskākais šajā stāstā ir tas, ka lauksaimniekiem politiskajās aprindās nav bijis aizstāvja. Saeimā un valdībā ir pārstāvēta „Zaļo un zemnieku savienība”, bet ne tajā vairs ir kāds „zaļais”, ne zemnieks. Lauksaimnieki, kas balsojuši par šo partiju ar domu, ka tā pārstāvēs viņu intereses, tā nav sajutuši, ka Latvijā pie varas būtu uz lauksaimniecību orientēts spēks, un pašiem zemniekiem vairāk varas nav ticis. Partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis janvāra beigās varēja vien pavēstīt, ka visas zemnieku prasības ir pamatotas un ka „valdībai agri vai vēlu būs jāpiekāpjas zemniekiem”. Tas vairāk izklausās pēc opozīcijas, nevis pozīcijas politiķa sacītā. „Zaļo un zemnieku savienība” arī piedraudēja no valdības atsaukt savus ministrus. Savkārt par zemnieku aizstāvi vienubrīd metās Tautas partijas līderis Mareks Segliņš, kurš izteicās, ka valsts varētu izmantot Eiropas naudu, lai palīdzētu zemniekiem un iepirktu piena izstrādājumus, kurus var kādu brīdi uzglabāt.

Viss beidzās ar to, ka zemnieki ar protesta akcijām padzina par savu aizstāvi iecelto. Ministrs savas kļūdas neatzina un aizbildinājās tikai ar iespējamām provokācijām protesta akcijās un savas drošības apsvērumiem. Tanī pašā laikā paši zemnieki nav tik turīgi un ietekmīgi, lai būtu rocība iesaistīties politikā un pārstāvēt pašiem sevi. Vērojot zemnieku traktoru akciju, prātā iešāvās arī cita doma – laikam tomēr vismaz kaut kur nudien ir bijuši treknie gadi, jo zemnieki uz Rīgu atrādīties brauca nevis ar veciem belarusiem, bet ar moderniem braucamajiem.

Taču stāsts par zemniecību kopumā zināmā mērā ir līdzīgs stāstam par cukuru. Cukuru subsidēja, līdz Brisele izdomāja, ka kaut kas jāmaina – tā, lai nevis vajadzētu ieguldīt nozarē, bet nozare nestu peļņu. Lauksaimniecība Eiropas Savienībā ir viena no visvairāk subsidētajām nozarēm, kas nozīmē, ka tā kopumā darbojas pretī tirgus principiem. Tik radikāli soļi kā visas lauksaimniecības pārveide pēc cukura nozares principa vēl nav sperti, tomēr tas nozīmē, ka Latvijas valstij neatliek nekas cits, kā spēlēt to pašu spēli, ko spēlē Eiropa. Proti, ja gribam saglabāt nozari, bez nopietna atbalsta zemniekiem iztikt nav iespējams. Tas, protams, nenozīmē, ka Latvija zemniekiem neko nedod, un pagājušajā nedēļā pirms ministra demisijas iedeva vēl drusku. Laikā, kad daudzām nozarēm ir grūti, milzu atbalstu, protams, gaidīt nevar, taču ciniskais stāsts ir tāds, ka mums ir jāizvēlas: vai nu piežmiegt lauksaimniecību, lai nemokās, vai arī attīstīt tā, lai tā mūžam nebūtu tikai pabērna lomā. Lai kurš būtu jaunais zemkopības ministrs, viņš viens pats to izdarīt nespēs, bet tagad atliek vien vērot, vai zemnieku solis, padzenot iepriekšējo ministru, dos tiem kādu labumu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
19

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi