Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Krievijas sabiedrība un tiesības dzīvot

Sallija Benfelde
04:45
23.10.2023
13

Pirms gada Levadas centrs aptaujā vaicāja Krievijas iedzīvotājiem, cik ļoti viņi uzticas vai neuzticas dažādām institūcijām. Gada laikā šī uzticība ir mazliet palielinājusies, bet pavisam nenozīmīgi.

Joprojām iedzīvotāji visvairāk uzticas prezidentam, armijai, valsts drošības iestādēm, valdībai un baznīcai. Vismazāk uzticas lielajam biznesam, arodbiedrībām un politiskajām partijām.

Uz jautājumu, kurš, pēc iedzīvotāju domām, ir pelnījis vislielāko uzmanību, 76 procenti iedzīvotāju septembrī atbildēja, ka to neapšaubāmi pelna prezidents. 72 procenti aptaujāto tāpat domā par armiju, bet 60 procenti – par valsts drošības iestādēm. Valdībai uzticas 56, bet baznīcai 55 procenti iedzīvotāju. Labdarības organizācijas par uzticības vērtām uzskata 51 procents, bet arodbiedrības – vien 33 procenti Krievijas iedzīvotāju. Protams, aptaujā bija arī jautājums, kam var uzticēties ne visai un kam vispār nevar uzticēties. Ja saskaita abas šīs nostādnes kopā, tad gan prezidentam, gan armijai neuzticas 22 procenti aptaujāto, bet valsts drošības iestādēm neuzticas mazliet vairāk iedzīvotāju, tādi ir 25 procenti. Ja salīdzina ar 1994. gadu, tad prezidentam toreiz uzticējās vien 16 procenti, bet armijai – 37 procenti Krie­vijas iedzīvotāju, drošības iestādēm toreiz uzticējās 21 procents aptaujāto. Interesanti, ka uzticība drošības iestādēm pamanāmi sākusi palielināties kopš 2014. gada, gan ar nelieliem “iekritieniem”.

Vai nemainās arī protesta noskaņojums? Kopumā nemainās, tas šogad vasarā un septembrī ir gandrīz vienāds. Lielāko tiesu gatavību piedalīties protestos ar ekonomiskām vai politiskām prasībām pauž maznodrošinātie vai tie, kuri neatbalsta prezidentu, vai uzskata, ka valsts politika ved nepareizā virzienā. Šogad maijā protestos ar ekonomiskām prasībām, iespējams, bija gatavi piedalīties 17 procenti aptaujāto, bet septembrī – 19 procenti. To skaits, kuri atbildēja, ka noteikti piedalītos tādos protestos, ir vēl mazāks: maijā tie bija vien 14, bet septembrī – 18 procenti Krievijas iedzīvotāju. Savukārt protestos ar politiskām prasībām maijā bija gatavi piedalīties, iespējams, 16 procenti, bet septembrī to pieļāva 14 procenti. Uz jautājumu, vai noteikti paši piedalīsies protestos ar politiskām prasībām, maijā apstiprinoši atbildēja deviņi, bet septembrī 13 procenti iedzīvotāju. Arī tie, kuri pieļauj tādu protestu iespēju vai saka, ka paši piedalīsies, lielāko tiesu ir maznodrošinātie, starp kuriem 16 procenti aptaujāto atzīst, ka viņiem tik tikko pietiek naudas ēdienam, tāpat piedalīties ir gatavi tie, kuri neatbalsta prezidentu un valsts politikas virzienu.

Līdzīgi ir arī ar attieksmi pret tiem, kuri ir piedalījušies pretkara protestos. Septembrī tikai 18 procenti aptaujāto saka, ka pret tādiem protestētājiem viņu attieksme ir pozitīva, atbalstoša. 44 procenti teic, ka viņu attieksme ir neitrāla, bet 32 procenti apgalvo, ka pret tādiem cilvēkiem attieksme ir negatīva. Turklāt 35 procenti aptaujāto domā, ka varai ir jānovērš tādi pretkara protesti, bet 51 procents uzskata, ka vara tomēr nedrīkst ierobežot vārda brīvību.

Ar vārdu sakot, šīs aptaujas joprojām izskatās kā juceklis un haoss uzskatos un zināšanās par valsti un varu. Krievijas politikas vērotāji saka, ka cilvēki Krievijā cenšas izdzīvot, nevis dzīvo.

Tikmēr kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā pagājušajā gadā jau gājuši bojā vairāk nekā 290 tūkstoši Krievijas karavīru. Krievijas skolās vairs nebūs eksāmenu svešvalodās, brīvprātīgā/piespiedu kārtā tiek veidota “jauno pionieru” militarizēta organizācija skolēniem. Advokātus, kuri aizstāv tos, kuriem uzrādītas apsūdzības par “valsts nodevību” un “armijas apmelošanu”, apcietina un izvirza pret viņiem tādas pašas apsūdzības, kādas izvirzītas pret tiem, kuru aizstāvību uzņēmušies. Represiju saraksts katru dienu palielinās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi