Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Ko redzam sabiedrības spogulī?

Sallija Benfelde
15:04
24.10.2021
4

Latvija beidzot ir pirmajā vietā pasaulē – diemžēl tikai saslimšanas un inficēšanās ziņā. No trešdienas, 20. oktobra, “Covid-19” slimniekus uzņem arī Cēsu slimnīca.

Savukārt vakcinēto joprojām mums ir vismazāk Eiropā, nupat tikai puse Latvijas iedzīvotāju ir pilnībā vakcinēti, un par šo pēdējo vietu sarakstā varam “cīnīties” ar nabadzīgākajām Eiropas Savienības valstīm – Bulgāriju un Rumāniju. Latvijas sabiedrība nosacīti sašķēlusies divās pretējās nometnēs – par un pret vakcīnām. Daļa iedzīvotāju visā vaino valdību, mazāk pārmetumu tiek veltīti Saeimai, bet ļoti daudzi uzskata, ka mēs paši par notiekošo neesam atbildīgi, jo “valdība taču ir tik slikta”.

Mājsēdi jeb “lokdaunu”, kā daudzi to sauc, kas sākas šodien, cilvēki neesot pelnījuši, jo brīvība nozīmējot brīvu izvēli, tātad darīt to, ko gribas. Citiem vārdiem sakot, mums ir tiesības, bet valstij – tikai pienākumi un atbildība. Tomēr, lai ko mēs arī teiktu vai domātu, manuprāt, cilvēku attieksme pret savu valsti ļoti ietekmē arī to, cik veiksmīgi vai neveiksmīgi notiek inficēšanās ierobežošana. Tādēļ, manuprāt, ir vietā salīdzinājums ar iedzīvotāju uzskatiem kaimiņos, Krievijā, kur pilnībā vakcinējušies vien aptuveni divdesmit procenti iedzīvotāju. Gan jāatgādina, ka Krievija ir prezidentāla valsts atšķirībā no Lat­vijas, kas ir parlamentāra valsts un kurā valdībai nav likumdevēja tiesību – proti, likumprojektus mūsu valstī apstiprina Sa­eima (parlaments). Droši vien arī jāatceras, ka valdībā ir pārstāvēti koalīcijas partiju politiķi un ka nereti valdība lemj par kaut ko vienu, bet to pašu partiju deputāti Sa­eimā lemj citādi.

Tātad jautājums, ko domā Krievijas Federācijas iedzīvotāji un vai viņu uzskati līdzinās mūsu uzskatiem? Dati ir no sabiedriskās domas izpētes jeb aptauju un socioloģisko pētījumu organizācijas, Levadas centra, oktobra publikācijām, kas Krievijā jau pasludināts par ārvalstu aģentu. Tas savukārt nozīmē to, ka Krievijā publicēt, piemēram, rakstus ar atsauci uz Levadas centra pētījumiem ir visai bīstami, jo arī tā var nokļūt ārvalstu aģentu sarakstā, pret kuriem jebkurā brīdī var sākt krimināllietu.

Vairākās Levadas centra mājaslapas publikācijās oktobrī tiek analizēti Krievijas iedzīvotāju uzskati pašiem par sevi un dažādām valsts institūcijām. Interesanti, ka 44 procenti aptaujāto uzskata, ka ir demokrāti un ka viņu uzskati ir demokrātiski (pirms trīs gadiem tādu bija 41 procents), turklāt pilnīgi pārliecinātu demokrātu no šiem 44 tagad ir 12 procenti. 47 procenti teic, ka viņiem nav demokrātisku uzskatu (pirms trīs gadiem tādu bija 38 procenti), un viņu vidū ir palielinājies arī to skaits, kas apgalvo, ka ir pilnīgi antidemokrāti. Vairāk demokrātiski noskaņoto ir jauniešu vidū. Savukārt kreisos, sociālistiskos uzskatos esot tikai 18 procenti, un vislielākais atbalsts kreisajiem uzskatiem ir vecuma grupā virs 55 gadiem.

Runājot par t.s. sabiedriskajām un valsts institūcijām, visvairāk iedzīvotāju uzticas armijai (61 procents), prezidentam (53 procenti), specdienestiem (45 procenti), baznīcai un reliģiskām organizācijām (40 procenti), un labdarības organizācijām (36 procenti).

Protams, uzreiz var sacīt, ka mums Latvijā prezidentam ir ļoti zems reitings, bet vēlreiz jāatceras, ka Putinam pieder vara un ka aptaujas Latvijā rāda, cik liela sabiedrības daļa ilgojas pēc “stingrās rokas”.

Krievijā vismazāk iedzīvotāju uzticas politiskajām partijām (17 procenti), lielajam biznesam (18 procenti), arodbiedrībai (20 procenti), Valsts Domei un Fede­rācijas padomei (25 procenti). Turklāt četru gadu laikā uzticība galvenajām valsts institūcijām ir kritusies: prezidentam no 71 līdz jau minētajiem 53 procentiem, politiskajām partijām, kurām uzticība jau bija zema, tā pazeminājusies vēl par diviem procentiem līdz minētajiem 17.

Izteikts ir arī noskaņojums pret citādi orientētajiem jeb LGTB: 59 procenti uzskata, ka viņu tiesības jāsamazina, tās nedrīkst būt tādas pašas kā pārējiem.

Savukārt uzticība Putinam Krievijā ir gandrīz nemainīgi augsta pēdējos divos gados: 47 procenti uzskata, ka Putinam jābūt prezidentam arī pēc 2024. gada, un tikai 42 procenti domā, ka viņam tad nav jāpaliek prezidenta postenī.

Ar vārdu sakot, sabiedrības polarizācija turpinās, pretrunas uzskatos pieaug, jo citās aptaujās vairākums atzīst, ka dzīve kļuvusi grūtāka, nabadzīgāka un tml., bet Putins joprojām vairākuma acīs ir labs un pareizs prezidents. Acīm­redzot cilvēki savu ikdienas dzīvi nesaista ar prezidenta nostājām un lēmumiem.

Protams, “Covid-19” ir “iznesis virspusē” nerisinātos un neatrisinātos jautājumus jebkurā sabiedrībā, un augsta iedzīvotāju uzticība joprojām ir Ziemeļvalstīs, bet citviet Eiropā tāpat ir protesti, neapmierinātība un notiek radikālu grupējumu akcijas. Turklāt izpratne, kas ir kreiss un labējs, kas ir demokrātija un cilvēktiesības, dažādās valstīs atšķiras. Krievija jau labu laiku ir deklarējusi, ka ir demokrātiska valsts, bet tai ir īpašā demokrātija, jo ir īpaša vēsture un attīstība. Tā teikt, balts pie mums ir balts, bet ar īpašu nokrāsu.

Arī Latvijā ļoti bieži daudzi jēdzieni tiek skaidroti atšķirīgāk nekā citviet Eiropā un, piemēram, jēdziens “kreiss” bieži tiek asociēts ar “krievisks”.

Domāju, Latvijas un Krievijas sabiedrības uzskatu un pārliecību lielā līdzība mums vienkārši ir bīstama un liecina par padomju okupācijas laika ideoloģijas joprojām lielo ietekmi mūsu prātos. Galu galā cilvēki ir atbildīgi par savu izvēli, un mājsēde diemžēl ir tikai izvēles sekas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi