Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Kapsētu apsaimniekošanu nevar vienādot

Sarmīte Feldmane
07:45
31.01.2022
12

Kapsētās patlaban ziemas miers. Arī aizgājēju tuvinieki iegriežas vien retu reizi.

Pavasarī sāksies rosība, kapu kopšana, tad Kapu svētki ar cilvēku lielāko pieplūdumu, līdz rudenī Svecīšu vakars, lai pieminētu sev tuvos cilvēkus dvēseļu dārzā. Tāds ir ritms kapsētās – cieņpilns. Tiesa, katrā kapsētā nedaudz atšķirīgs, tāpat kā aizgājēju atdusas vietu kopšanas tradīcijas.

Sabiedrībā dažādu rezonansi raisījis Siguldas novada domes Saistošajos noteikumos ierakstītais aizliegums sportot visās novada kapsētās un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iebildums vietvarai nepazemināt kapsētas nozīmi Latvijas kultūrtelpā. Taču ministrija neiebilst pret šādu aizliegumu – sporta nodarbības kapsētā noteikti nav atbalstāmas, taču to ierobežošanu var panākt ar citiem līdzekļiem, juridiski korektāk precīzi norādot, kādiem mērķiem un darbībām kapi drīkst tikt izmantoti. Ministrija ieteica šo aizliegumu neminēt Saistošajos noteikumos, bet risināt brīdī, kad tiek saskaņoti sporta pasākumi pašvaldībā. Pašvaldība gan skaidroja, ka aizliegums balstīts pieredzē, kad kapsētas blakus teritorijā notika akcija “Izskrien Latviju” un nomaldījušies aktīvisti un sportisti lēca pāri kapu kopiņām un skrēja pa kapsētas jau tā  šaurajiem celiņiem.    Katrā novadā un lielākās pilsētās ir savi kapsētu apsaimniekošanas noteikumi.

Taču sabiedrības iniciatīvu platformā “Mana balss” sākta parakstu vākšana “Likumdošanu par kārtību kapos valsts līmenī”. Iniciatīvas autors uzsver: “Latvijā kapsētu izveide un uzturēšana ir uzdota pašvaldībām un valstiskā līmenī tā nav juridiski atrunāta. Arī citās pašvaldībās saistošie noteikumi aizliedz uzskaitītas sporta aktivitātes vietējos kapos, jo acīmredzot šāda problēma tur pastāv. Lai šādi risinājumi nebūtu ar gadījuma raksturu un lai mēs valsts līmenī parūpētos par pienācīgu cieņu pret saviem senčiem, kapu apsaimniekošanas saistošus principus, ieskaitot šīm piemiņas vietām cienīgu izturēšanos un aizliegumu kapos nodarboties ar sportu, ir jānosaka valsts līmeņa likumdošanā. Nacionāla līmeņa normatīvais regulējums par kapiem ir arī Lietuvā un Igaunijā. Vienlaikus reģionālo tradīciju un iezīmju saglabāšanai un kopšanai pašvaldībām ir paturamas tiesības uz sīkāk izstrādātiem un vietējā līmenī saistošiem kapu apsaimniekošanas noteikumiem.”

Divu nedēļu laikā iniciatīvu parakstījuši 58 pilsoņi. Jāsavāc desmit tūkstoši parakstu, lai to varētu iesniegt Saeimā.

“Katrā pašvaldībā ir cita situācija, arī katrā lauku kapsētā, nemaz nerunājot par atšķirību starp lauku un pilsētu kapsētām,” saka Amatas apvienības pārvaldes vecākā saimniecības pārzine Zaubes pagastā Valda Vei­sen­kopfa. Zaubes pagastā ir trīs kapsētas.  “Vienādus noteikumus nevar    rakstīt vecām kapsētām, kur jau trešais un vecāki apbedījumi, kur plānojumi neprecīzi, un jaunām kapsētām. Jaunajās kapsētās varētu būt vienoti noteikumi, kur skaidri tiek iezīmēti celiņi, apstādījumi, kapu vietas. Mūsu kapsētās sarga nav. Ja tāds ir, viņš var sekot, lai neiestāda nepiemērotu krūmu, lai neiestāda aiz savu piederīgo kapu vietu robežas. Kapu maksa netiek iekasēta, negarantējam ne granti, ne melnzemi. Tāpat nav iespējams izsekot, kad un kā kurš kopj kapus,” stāsta V.    Veisenkopfa.    Viņa atceras, ka pirms gadiem bijis, ka bērni sadomājuši ar riteņiem pabraukāties pa kapsētas celiņiem un nogāzuši kādu pieminekli. Te nevar  runāt par ļaunprātību. Kad bija metāla zādzību laiks, tad gan no kapsētām pazuda vairāki nogāzti krusti.

“Tradīcijas un līdz ar to arī kapu kultūra mainās. Jaunā paaudze uz kapiem nāk ļoti reti. Vai kādreiz varēja iedomāties iet uz kapsētu ar suni? Klēpja sunītis rokās vairs nav pārsteigums,” pārdomās dalās zaubēniete. V. Vei­senkopfa piebilst, ka svarīgāk būtu domāt par visu Latvijas kapsētu digitalizāciju, jo tas daudziem ir svarīgi, nevis spriest, ka vajadzīgi vienoti uzturēšanas un apsaimniekošanas noteikumi.

Cēsu pašvaldības Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes kapu pārzinis Māris Vītiņš uzsver, ka pilsētas kapsētās nav bijis problēmu. “Pieļauju, ja kapsēta atrodas apdzīvotā vietā, cilvēki ikdienā staigā cauri. Ja kāds izskrien pa celiņu, nekas slikts taču nenotiks, svarīgi, lai tas nav masveidā, lai nenotiek vandalisms.
Nevar visas    kapsētas likt zem vienas mērauklas. Situācijas dažādas, kaut vai tepat novadā,” saka M.Vītiņš un atgādina,    ka ne jau visas kapsētas ir pašvaldību pārziņā, ir    arī draudžu kapsētas.

Priekuļu apvienības Saimnieciskās nodaļas labiekārtošanas dienesta vadītājs    Jānis Sirlaks pārliecināts, ka visās kapsētās nav iespējami vienādi noteikumi. “Nevar salīdzināt Rīgas kapsētas, pilsētu kapsētas un lauku kapsētas. Jārēķinās ar situāciju katrā vietā,” uzsver J.Sirlaks un paskaidro: “Ja būs vienādi noteikumi, tas nozīmēs kaut vai to, ka apbedīšanas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai sertificētas firmas. Laukos kapus rok arī tuvinieki, jo pakalpojumi nav lēti un ne katrs var atļauties. Tāpat, cik maksā kapa vieta pilsētā, cik lauku kapsētā.”

Priekuļu kapsēta neatrodas nomaļā vietā. Arī ikdienā, meklējot taisnāko ceļu, ne viens vien iet cauri kapiem. “ Ne braukt ar riteņiem, ne bērnu ratiņiem cauri    kapsētai nedrīkst. Un tas ir pret latviešu tradīcijām, kas saka, ka mazus bērnus nedrīkst vest uz kapsētu. Ja kāds arī ar velosipēdu dodas cauri kapsētai gar tās malu, tad stumj riteni pie rokas. Kapsētā ir norādījuma zīmes, ko nedrīkst darīt, kur likt atkritumus. Priekulieši tos ievēro. Tāpat ir kapsētās Liepā, Mārsnēnos, Jaunraunā, Veselavā. Laukos cilvēki kapsētās uzvedas citādi nekā pilsētās. Skaidrs, ka ar laiku mazās kapsētas paplašināsies, arī Priekuļu kapsētā vairs nav apbedījuma vietu, bet pārējās ir rezervēta zeme,” pastāsta J.Sirlaks. Viņš atceras vien vienu gadījumu, kad kāda sieva, kā vien pratusi, kopusi vīra kapu – paplašinājusi apbedījuma vietu, atkritumus bērusi uz kopējā celiņa, arī lauzusi norādes zīmes, kur jāber atkritumi. Pēc vairākām sarunām tomēr sapratusi, ka tā darīt nav ļauts.

“Kapsētas  ir īpašas vietas. Ar tām saistās daudzas tradīcijas. Noteikumiem, kā tās uzturēt, jābūt pārdomātiem. Vienādi noteikumi visām noteikti nav iespējami,” viedokli pauž J.Sirlaks.

Daudz ko var centralizēt, vienādot, bet kapu apsaimniekošana gan tā nav. Vai valsts ierēdņi patiešām zinās labāk nekā vietējā vara?

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi