Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Joprojām inflācija

Druva
00:00
15.01.2008
4

Gada inflācijas rādītājs Latvijā pagājušajā mēnesī sasniedzis 14,1 procentu – šķietami bezkaislīgi ziņo masu saziņas līdzekļi. Šķietamais bezkaislīgums saistīts ar to, ka pēdējā laikā katrs jauns mēnesis sākas ar datiem par to, par cik tad šoreiz cenas, salīdzinot ar periodu pirms gada, ir augušas. Un vienlaikus aizvien vairāk gaidām to dienu, kad padzirdēsim ziņu – gada inflācija pazeminās, urā!

Statistikas dati vēsta, ka mums ar inflāciju kādreiz ir klājies krietni labāk. 2001. gadā inflācija bija 2,5 procenti, pēc tam nokritās uz 1,9 procentiem, kas ir zemākais inflācijas rādītājs kopš neatkarības atgūšanas. Kopš tā laika cenas ir aizvien augušas. 2004. gadā inflācija bija 6,2 procenti, 2006. gadā 6,5 procenti (kas tomēr ir par 0,2 procentiem mazāk nekā 2005. gadā), savukārt 2007. gadu beidzām ar 14,1 procenta atzīmi. Tik strauju cenu kāpumu Latvija nav pieredzējusi kopš 1996. gada, kad inflācija bija 17,6 procenti. Kontrastam var atgādināt, ka 1992. gadā šis skaitlis sasniedza 951,2 procentus. Šis kontrasts būtu kā pārspīlēts apzīmējums, lai norādītu, ka ir bijis daudzkārt trakāk. Ja ar to nepietiek, var pastāstīt, ko nozīmē īsta inflācija – Zimbabvē, valstī ar pasaulē augstākajiem inflācijas rādītājiem, tā pārsniegusi 8000 procentu atzīmi. Brīdī, kad redzēsim kādu pozitīvu tendenci, varēsim mēģināt aizmirst sekas, ko mums nesis pērnais gads, kam daži ekonomisti devuši apzīmējumu – inflācijas gads. Sākotnēji Latvija lepojās ar vienu no straujākajām ekonomikas izaugsmēm Eiropas Savienībā, nu , ekonomikai piebremzējoties, varēsim lepoties vien ar augstāko inflāciju savienībā. Kad sakām, ka pagājušais gads aizgāja inflācijas zīmē, jāatceras, kas šo inflāciju veidojis. Saprast, ka tas bija inflācijas gads, nozīmē, ka tas bija arī straujas ekonomiskās izaugsmes gads, ko pavadīja straujš patēriņa pieaugums, kas savukārt noveda pie tā, ka apritē parādījās daudz naudas, pazeminājās tās vērtība, radot inflāciju. Šo ekonomisko parādību, protams, neveicināja tikai ļaužu pirkšanas kāres pieaugums. Tika mainītas administratīvi regulējamās cenas (tās palielinājās par 16,5 procentiem), pieauga maksa arī par degvielu. Degviela kļuva dārgāka par 22 procentiem, pārtika – par 20. Taču, ja degvielas cenu svārstības ne vienmēr ir atkarīgas no iekšējā tirgus svārstībām, tad pārtikas cenu pieaugumus ir ne tikai cēlonis inflācijai, bet arī tās sekas. Tāpēc te vietā ir pajautāt tiem, kuri pērn tērēja vairāk nekā iepriekšējos gados – ko tad tādu nopirkāt?

Viena iespēja ir aiziet uz dižveikalu un piekraut pilnus ratiņus dažādu vajadzīgu un ne pārāk vajadzīgu labumu. Cita – aiziet uz banku un dabūt kredītu, par kuru nopirkt dzīvokli par maksu, kas krietni pārsniedz dzīvokļa vērtību. Tā teikt – iegādāties zaporožecu par mersedesa cenu.

Protams, reālo cenu nosaka tirgus, un ja cilvēki gatavi maksāt, tad cenas turas. Savukārt cenas turas tāpēc, ka ļaudis dodas no reģioniem uz galvaspilsētu. Nu jau gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju dzīvo vai nu Rīgā, vai Pierīgā. Nekustamais īpašums joprojām ir aktuāls jautājums, neskatoties uz to, ka cilvēku Latvijā paliek aizvien mazāk.

Ekonomikai mazliet piebremzējoties un pieprasījumam mazinoties, mazinās arī inflācijas kāpums, tomēr inflācijas kritums joprojām ir tikai sapnis kaut kur pie apvāršņa. Kā redzams, pērnā gada vidū pieņemtais inflācijas apkarošanas plāns ar savu pārlieko maigumu vairāk ir bijis rīks, ko pavicināt, kad skan apsūdzības par inflācijas pieaugumu, nevis dokuments, kura svars parādītos kaut pusgadu pēc tā pieņemšanas.

Ministru prezidents Ivars Godmanis neko iepriecinošu nesola pavēstot, ka, samazinoties ekonomikas attīstības tempiem, valdībai var rasties problēmas ar pilnīgi visu iepriekš noslēgto saistību izpildi pret sociālajiem partneriem. Tā notiks, ja ekonomika turpinās atdzist pēc līdzšinējā scenārija, proti, iekšzemes kopprodukta līmenis krietni samazinās, taču inflācija joprojām ir augsta. Šķiet, ka Latvijas speciālistiem ar cenu savaldīšanu īpaši veicies nav.

„Parex Asset Management” speciālisti prognozē, ka inflācija šī gada sākumā Latvijā sasniegs 15 procentus. Savukārt „SEB Latvijas Unibankas” galvenais ekonomists Andris Vilks aģentūrai LETA teica, ka gada pirmajā pusē vispārējais sadārdzinājums varētu pieaugt pat līdz 16 procentiem. Vien šī gada beigas ļauj prognozēt desmit procentus augstu inflāciju, tomēr gada vidējā inflācija jebkurā gadījumā būs augstāka.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi