Cilvēki dažkārt pukojas par pulksteņa laika grozīšanu, kas izsit no dzīves ritma un tamlīdzīgi, bet var vienmēr uz to skatīties no pozitīvās puses. Proti, tagad Jāņi pienāks par stundu ātrāk, tāpat citi svētki, kāds gaidīts notikums, kas ieplānots šajā pavasarī, vasarā, rudenī, līdz pat nākamajai pulksteņa rādītāju griešanai.
Piekritīsiet, ka dzīvojam tik straujā laikā, ka vairāk domājam par to, kas būs, jo dzīvot šim brīdim īsti nav laika. To, kas rīt, vajag jau šodien, bet vēl labāk, ja būtu – vakardien! Tad nu, lūdzu, būs viss ātrāk! Tikai par stundu – bet tomēr, kā teikt, sāksim ar mazumiņu.
Tik daudz no optimistiskā skatījuma, bet, ja paraugos reāli, atzīšos, ka īsti neizprotu, kam mūsdienās šī laika bīdīšana turp atpakaļ ir vajadzīga. Tikai cilvēku kacināšanai!
Kādreiz, kad bija milzu rūpnīcas, lieli kantori ar neskaitāmiem kabinetiem, kad kvēlspuldzes elektrību tērēja kā Latvijā alkoholu, kur esam pasaules līderos, tādi taupības soļi bija saprotami. Tagad, kad visur pārsvarā esam pārgājuši uz ekonomiskajām spuldzēm, kad vairs nav mega ražotņu un daudzskaitlīgu biroju, ja nu vienīgi ministrijās, nezin vai kaut ko ļoti ietaupām. Šobrīd to daudz vairāk nosaka elektrības cena biržā. Arī speciālisti atzinuši, ka ekonomiskais ieguvums ir mazāks nekā ietekme uz cilvēku veselību. Atzīšos, pats īsti neizjūtu diskomfortu, bet ticu mediķiem, kuri saka, ka no medicīniskā viedokļa pulksteņa laika maiņa ir kaitīga veselībai – galvenokārt imunitātei. Vesels, jauns cilvēks tādām pārmaiņām pielāgojoties nepilnu piecu dienu laikā, bet veciem un slimiem vajadzēs krietni ilgāku laiku, un tas saistīsies ar dažādām problēmām.
Speciālisti pat iesaka cilvēkiem, kurus ļoti jūtami ietekmē šī stundas pielikšana vai atņemšana, uz to pāriet pamazām, pāris nedēļu laikā, ikdienu pakāpeniski izmainot par desmit minūtēm, pierodot, un tad – nākamās desmit.
Varam jau lūkoties savos laikrāžos, censties dzīvot pēc tiem, bet patiesībā dzīves ritmu lielā mēra nosaka cilvēka iekšējais bioloģiskais pulkstenis. Ja to pēkšņi izjaucam, tas sākotnēji ietekmē miegu, tad atstāj sekas arī nervu sistēmas darbībā. Tāpēc pirmajā nedēļā pēc pulksteņa laika maiņas jābūt saudzīgākiem pret kāda kolēģa neierasto noskaņojumu, aizkaitināmību. Īpaši rītos, jo ļoti iespējams, ka pēc bioloģiskā pulksteņa viņš vēl dus saldā miegā. Dodiet viņam laiku adaptēties, un viss atkal būs kārtībā.
Protams, viss ir izdarāms, ja pie tā piedomā, tam pievērš uzmanību, bet atklāts paliek jautājums – kam tas vajadzīgs? Kad tas mainīsies, nav zināms, jo, kā vēsta informācija, jautājums par sezonālās laika maiņas atcelšanu Eiropas Savienības valstīs ir atlikts uz nenoteiktu laiku.
Komentāri