Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Jādod ieguldījums kopējā lietā

Druva
23:00
19.06.2007
4

Bieži pārrunātā aktualitāte, vai mūsu karavīriem jākaro Irākā, ir atrisinājusies. Kā zināms, rota, kas piedalījās patruļās, atgriežas mājās pirms Jāņiem, un tā vairs netiks aizvietota ar nākamo. Rodas jautājums, vai Latvija pilnībā aiziet no Irākas un vai turpināsies dalība starptautiskās misijās?

Latvijas Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ilgvars Kļava reģionālajiem žurnālistiem stāstīja, ka pašlaik Irākā starptautiskajos koalīcijas spēkos notiek vispārēja pārkonfigurācija. Mūsu karavīru aiziešana gan nenozīmē, ka Latvija pārtrauc piedalīties operācijās Irākā. Plānots, ka tur paliks 10 – 15 militārie speciālisti, lai palīdzētu apmācīt Irākas drošības spēku un armijas speciālistus. Arī Latvijas dalība starptautiskajās operācijās turpināsies.

– Pasaulē ir ļoti daudz nemierīgu vietu, un daudzviet vajadzīga karavīru klātbūtne. Latvijai kā NATO dalībvalstij jādod sava daļa šajā

misijā. To liek darīt reālā situācija. Cilvēki bieži jautā par Irāku un Afganistānu, prasot, kāpēc mēs tur esam. Tie ir pamatoti un likumsakarīgi jautājumi, tādus uzdod ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs, kas piedalās starptautiskajās misijās. Visaktīvāk tas notiek Amerikā, kur sabiedrībā ir pamatīgas domstarpības un plašas diskusijas.

Latvijas gadījumā galvenais ir solidaritātes princips, proti, mums jādara sava darba daļa, ja esam ES un NATO. Tā mēs iegūstam drošības sajūtu gan psiholoģiski, gan reāli, tā ir pamatota uz starptautiskajiem līgumiem, piemēram, Ziemeļatlantijas līgumu. Bez reālas solidaritātes reālās situācijās bloka valstīm ir vienā virzienā vērsta kopīga politika un sadarbība tās īstenošanā. Tā ir tā cena, ko maksājam par mieru un drošību Latvijā. Šī cena var būt ļoti augsta, pat cilvēku dzīvība, kā jau noticis Irākā.

Latvijas karavīri atstāj Irāku, bet tas nenozīmē, ka situācija šajā nemieru plosītajā valstī būtu stabilizējusies. Irāka iziet ļoti grūtam periodam, un tas parādīs, vai tā var normāli funkcionēt kā valsts. Situāciju krietni sarežģī vēsture, kas neatņemami nāk līdzi, proti, veids, kā Irāka tapa par valsti, kādas reliģiskās un etniskās grupas tika saliktas kopā. Nav skaidrības, kā tas var funkcionēt normālā, demokrātiskā valstī. Pagaidām redzam, ka tas funkcionē asiņaini un konfliktējoši. Starptautiskie spēki ir tam visam pa vidu, mēģina nomierināt situāciju, cieš zaudējumus.

Šī gada gaitā un nākamgad par lielāko militāro operāciju Latvijas karavīriem kļūs Afganistāna. Lielajā stratēģijā ir svarīgi, lai Afganistāna un Irāka nekļūtu par nekontrolējamām vai ārpus starptautiskās sistēmas esošām teritorijām, ko izmanto teroristu bāzēm un apmācībai. Pēc tam no turienes tiek veikti uzbrukumi Eiropai un Amerikai. Teroristi, kuri realizēja 2001. gada 11.septembra teroraktus, bija apmācīti bāzēs Afganistānā. Līdz tam gan neviens par to nesatraucās, jo domāja, ka Afganistāna ir tālu, bet izrādījās, ka triecienu var dot arī ļoti tālu aiz tās robežām. Tāda ir realitāte, ar ko modernai, starptautiskai sabiedrībai visu laiku jāsastopas.

Vai situāciju šajās valstīs var atrisināt dažu gadu laikā? Visticamāk, ka ne, cīņa pret starptautisko terorismu, kā to dēvē, var ilgt gadu desmitiem. Tāpēc svarīgi domāt, kā šo situāciju kontrolēt, ierobežot. Atrisināt īsā laikā to nevar, jo valstis, no kurām nāk šie draudi, ir konkrētā attīstības stadijā, tur ir atbilstošs reliģisks noskaņojums, radikālisms. Un tam visam ir daudz vēsturisku iemeslu. Tāpēc naivi cerēt, ka gada laikā situācija mainīsies, visticamāk, jānomainās paaudzēm. Šajos karstajos punktos nāksies ieguldīt milzīgus resursus, amerikāņi tam iztērējuši ļoti lielus finanšu līdzekļus un, jādomā, turpinās to darīt, jo nav alternatīvas. Ja viņi to nedarīs, tas būs jāuzņemas kādam citam. Nav citas izvēles, ja negribam, lai šis process iziet ārpus rāmjiem un kontroles. Svarīgi panākt, lai cīņa pret terorismu notiek tajā valstī, kur teroristus sagatavo, nevis kaut kur Eiropā vai Amerikā.

Latvija ir maza valsts, mums globālais skatījums ir šaurāks, bet, ja esam kopējas sistēmas sastāvdaļa kā ES un NATO dalībvalsts, esam arī visa procesa sastāvdaļa.

Tātad arī turpmāk Latvijas karavīri brauks starptautiskajās misijās, tam nav alternatīvas. Mums jādod ieguldījums kopējā lietā, lai paši justos drošībā, lai nepieciešamības gadījumā varam cerēt uz sabiedroto atbalstu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
25

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi