Ik gadu 14.jūnijā visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules asinsdonoru diena. Šī gada tēma ir “Asins ziedošana ir solidaritātes akts. Pievienojies un glāb dzīvības!”
Aktuālā informācija Valsts asinsdonoru centra (VADC) interneta vietnē vēstī, ka patlaban visvairāk trūkst B-, 0- un arī A+ asins rezerves. Mūsdienās tāda regulāra asins ziedošana, šķiet, nav retums. Diezgan bieži dzirdams, ka kāds ieplāno vizīti uz asins nodošanas punktu, un tas nebūt netiek pasniegts kā kaut kas ārkārtējs. Taču šī darbība dod iespēju glābt kāda dzīvību.
Pavisam drīz klāt būs vasaras pilnzieds – Līgo svētki, bet tas ir arī laiks, kad mēdz notikt nelaimes gadījumi un slimību saasinājumi, tādēļ papildināt asins krājumu pirms svētkiem ir īpaši svarīgi. Kā vēsta VADC vietne, garākas brīvdienas centrs vienmēr gaida ar bažām, un šogad Līgo svētki nav izņēmums. Lai saulgriežu mēnesī ārsti varētu palīdzēt visiem pacientiem, kuriem tas ir nepieciešams, VADC lūdz iedzīvotājus būt īpaši aktīviem un atsaucīgiem, ziedojot asinis gan pirms, gan pēcsvētku laikā: “Tikai kopīgiem spēkiem mēs varam nodrošināt nepieciešamo asins krājumu un palīdzēt tiem, kam tas nepieciešams!”
Pēc iedalījuma asins grupās Latvijas populācijā visvairāk dominē A grupas asinis (37%), daudz neatpaliek 0 grupas asins grupa (36 %), tad seko B, kura sastopama tikai piektajai daļai mūsu valsts iedzīvotāju, pēdējo vietu ieņem AB – tikai 7 %. Interesanti, ka pasaulē kopumā visizplatītākā ir 0+ asins grupa, bet A+ ieņem otro un B+ tikai ceturto, atpaliekot arī no 0- asins grupas.
Ir cilvēki, kas uzskata, ka asinsgrupa mūsu dzīvē nosaka ļoti daudz – no vēsturiskās izcelsmes, gēniem, iespējamām saslimšanām līdz pat stingrām diētām. “Tu jau vari ēst maizi, resns nepaliksi,” kāds, pārliecināts par savu pieņēmumu pareizību, varbūt teiks citam ar konkrētu asins grupu. Var jau būt, ka asins grupa nosaka daudz ko no tā, kā būtu veselīgāk un pareizāk dzīvot, ievērojot noteiktu dzīvesveidu un uztura formulas. Šķiet, vēl nesenajā “Covid-19” pandēmijas drūmajā posmā bija atrodami informācijas avoti, kas vēstīja, ka vienas vai otras asinsgrupas pārstāvji ir vairāk uzņēmīgi pret “Covid -19” vai arī viņiem slimība norit daudz smagāk. Līdzīgas teorijas atrodamas par daudzām citām kaitēm, tostarp vēzi. Tāda īsti zinātniska pamatojuma gan tam nekur nav, domājams, ka vislielāko kaitējumu vai labumu katrs pats nodara tikai un vienīgi ar dzīvesveidu, jo pat ģenētiska predispozīcija uz kādu veselības kaiti nenozīmē, ka tā patiešām attīstīsies, ja vien dzīvojam ar pareizo apziņu un nenodarām apzinātu kaitējumu veselībai.
Droši vien zinātne par asinsgrupām, vēl nezināmam to atšķirību niansēm un nozīmi cilvēka ķermenī aizvien atklās ko jaunu. Taču viens fakts ir nepārprotams jau tagad – asinsdonors ir glābējs. Asins ziedošana noteikti palīdzēs atgūt veselību vai pagarināt atvēlēto laiku uz zemes kādam citam. Tā kā Asinsdonoru centra krājumu statistika rāda, ka krietni vien izsīkst arī dominējošās jeb A grupas asins rezerves, tad jādomā, lai arī cilvēku ar šo asins grupu sabiedrībā un visdrīzāk arī starp donoriem ir visvairāk, asins ziedošanas apmēri tomēr mūsu valsti nespēj nodrošināt ar pietiekamo rezervi. Dati liecina, ka tikai nedaudz vairāk par pusotru procentu mūsu valsts iedzīvotāju ir aktīvi, regulāri asins donori.
Kāds mērķis ir Pasaules asinsdonoru diena? Palielināt izpratni par drošu asins un asins produktu pārliešanas nepieciešamību un par kritisko ieguldījumu, ko brīvprātīgi bez atlīdzības asins donori sniedz valstu veselības sistēmās. Šī diena arī dod iespēju aicināt valdības un valstu veselības iestādes rīkoties, lai nodrošinātu atbilstošus resursus un ieviestu sistēmas un infrastruktūras, lai palielinātu asins savākšanu no brīvprātīgiem donoriem. Lai kļūtu par asins donoru, jāievēro vairāki svarīgi noteikumi, kurus var izlasīt VDAC mājaslapā.
VADC informē, ka jūnijā rīko daudzus izbraukums, aicinot uz asins ziedošanas punktu reģionu iedzīvotājus. Asinis rīt varēs nodot arī Cēsīs.
Komentāri