Tā kā koronavīrusa 2019-nCoV, kas epidēmijas apmēros izplatās Ķīnas pilsētā Uhaņā, pirmie saslimšanas gadījumi konstatēti arī Eiropā, sākotnēji Francijā, bet vakar arī Vācijā, vakar Latvijas Republikas Saeimas Sociālo un darba lietu komisija sēdē iepazinās ar atbildīgo iestāžu ziņojumiem par gatavību situācijai, ja arī mūsu valstī tiktu konstatēta jaunā koronavīrusa paveida izraisīta saslimšana.
Latvijas atbildīgie dienesti apliecināja, ka seko līdzi slimības izplatībai pasaulē un veikuši priekšdarbus, lai spētu kontrolēt tās iespējamu ienākšanu mūsu valstī, kā arī ievērotu vispārīgos piesardzības pasākumus un pasākumus tādu infekcijas slimību novēršanai, kas izplatās kontakta un gaisa pilienu ceļā. Tuvākajās dienās būs pieejami testa komplekti vīrusa laboratoriskai apstiprināšanai, mediķi ir gatavi pacientu izolēšanai un ārstēšanai. Lai gan, ja Latvijā tiktu konstatēts Ķīnas jaunais koronavīruss, tad ar to saslimušie pieaugušie tiktu nogādāti Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), bet bērni tiktu vesti uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, reģionālajām slimnīcām ieteikts iegādāties papildu aizsarglīdzekļus, kā arī nodrošināt laboratorisko izmeklēšanu, lai varētu atšķirt šo vīrusu no gripas vīrusa.
Cēsu klīnikas galvenā ārste Inga Skrapce informē: “Cēsu klīnika jau tagad ir nodrošināta gan ar individuālajiem aizsarglīdzekļiem, kas derīgi aizsardzībai no dažāda veida bīstamām infekcijām, gan diagnostiskajiem komplektiem, kas izmantojami analīzēm jebkura vīrusa gadījumā. Pagaidām cilvēki nav vērsušies ar jautājumiem par šo vīrusu, un šajā brīdī arī nav iemesla ažiotāžai.”
Jaunā vīrusa simptomi ir līdzīgi kā akūtām elpceļu saslimšanām, taču nav pamata bažām, ka pacientiem ar saaukstēšanās pazīmēm no reģioniem būs jādodas uz Rīgas slimnīcām. Būtisks faktors, lai lemtu par hospitalizāciju, ir pacienta uzturēšanās Ķīnas reģionā, kuru skāris slimības uzliesmojums. Kā uzsver Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride, nepieciešams adekvāti novērtēt esošo situāciju un izvairīties no panikas: “Mums jāapzinās, ka šis vīruss nav tik bīstams un lipīgs kā atsevišķas citas Latvijā sastopamas infekciju slimības. Inficēšanās risks ir zems. Saslimšanas iespēju var mazināt, regulāri mazgājot rokas un izvairoties no kontakta ar cilvēkiem, kuriem ir saaukstēšanās simptomi.”
Ārlietu ministrija informējusi, ka viens Latvijas valstspiederīgais ir izrādījis vēlmi atgriezties Latvijā no Uhaņas pilsētas Ķīnā. Ministrija organizē cilvēka atgriešanos Latvijā, sadarbojoties ar Francijas atbildīgajām iestādēm. Ķīnā kopumā savu dzīvesvietu ir deklarējuši 67 Latvijas valstspiederīgie, savukārt braucienam uz Ķīnu ir reģistrējušies astoņi cilvēki.
Komentāri