Pirmdiena, 14. aprīlis
Vārda dienas: Strauja, Gudrīte

ES bez godīgas konkurences

Druva
23:00
10.07.2007
23

Eiropas Savienības dalībvalstu valdību vadītāju sanāksmē jūnijā tika panākta vienošanās par jaunās Eiropas Konstitūcijas, kas tagad gan tiek saukta par Reformu līgumu, izstrādi. Tā pamatā būs Līgums par Konstitūciju Eiropai, kuru ES valstu un valdību vadītāji parakstīja 2004.gada 29.oktobrī, taču pēc negatīvajiem referendumiem Francijā un Nīderlandē 2005.gadā un ratifikācijas apturēšanas dažās dalībvalstīs tas nav stājies spēkā.

Viesojoties Briselē, “Druva” centās noskaidrot Eiroparlamenta deputātu Roberta Zīles un Guntara Krasta viedokli par jauno līgumu.

R.Zīle: – Esmu skeptiski noskaņots par panākto kompromisu, un man nebija saprotama Latvijas valdības pasīvā nostāja noslēguma debatēs. Kā varējām spriest pēc presē rakstītā, Latvijas pusei labs bija jebkurš iznākums. Tas nepārliecināja, jo citas valstis prata gūt lielāku vai mazāku labumu.

Biju pārsteigts, ka valstu vadītāji ātri piekrita būtisku vārdu izņemšanai no sākotnējā konstitucionālā līguma teksta, proti, par godīgu un neierobežotu konkurenci. Tas pavājina Eiropas komisijas un Eiropas tiesas kompetenci šajā jautājumā. Žēl, ka godīga un neierobežota konkurence vairs nepastāvēs ES, vismaz ne konstitucionālā uzsaukuma formā. Labi kļūst redzama Eiropas ikdiena, kur viena lieta ir dzeja par līgumiem, bet pavisam cita – bizness un ekonomika, kur dominē intereses, intereses un vēlreiz intereses.

G.Krasts: – Konkurences jautājuma svītrošana no preambulas ir būtisks solis atpakaļ ES iekšējā tirgus veidošanas politikā. Konkurences joma, kas ir viena no centrālajiem stūrakmeņiem un skar visu patērētāju intereses, tagad ir nedaudz vājināta. Francijas jaunais prezidents Sarkozī neslēpj, ka ir ieinteresēts šādā virzībā, kas ļauj radīt nacionālos čempionus, piemēram, aviobūves uzņēmumu “Airbus”, kas ar valstu atbalstu tiktu virzīti globālajā konkurencē. Taču reālā situācija pierāda, ka pasaules tirgū šādām kompānijām grūti konkurēt, jo īpašas labvēlības statuss iemidzina. Firmas zina, ka aiz muguras ir neierobežotas valstu subsīdijas, politiskais atbalsts un liels iekšējais Eiropas tirgus. Šī šķietami labvēlīgā vide patiesībā izrādās par galveno šķērsli kompānijas izaugsmei.

Eiropai kopumā, bet īpaši mazajām valstīm, kas nevarēs izveidot šādas megakompānijas, tas ir nelabvēlīgs lēmums. Tāpēc arī man nav īsti skaidra Latvijas nostāja balsojumā par jauno līguma tekstu. Kāpēc mēs nostājāmies Eiropas Savienības virzošo valstu – Francijas un Vācijas – pusē, necenšoties panākt savu interešu atbalstīšanu? Katra dalībvalsts cenšas pielāgot ES sev, tikai Latvijai neko nevajadzēja. Lietuvieši, sadarbojoties ar Poliju un prasmīgi izmantojot šīs valsts spiedienu, prata panākt, ka sadarbība enerģētikas jomā tiek atzīta par vienu no ES kopējām politikām. Tas protams noderēs visiem, arī Latvijai, sarunās par energoapgādes dažādiem projektiem, ja vien pratīsim iespēju prasmīgi izmantot. Tomēr tas ir Lietuvas nopelns. ES nepārtraukti notiek iekšēja cīņa, valstis aizstāv savas intereses, traktējot tās kā vispārējas. Jābūt modram, jāmeklē argumenti, lai atrastu atbalstītājus savai pozīcijai.

Nesaprotu, ko Latvija ieguva no šādas pasivitātes, tikai parādīja, ka ir mazs, disciplinēts Francijas un Vācijas satelīts. Latvijas balss šajā forumā neieskanējās. Tas neliecina par aktīvu mūsu valsts ārpolitiku ES jautājumu risināšanā, kas patiesībā ir arī iekšpolitiskie jautājumi.

R.Zīle: – Manuprāt, Latvijai no līguma par sliktu nāks tas, ka no 2014.gada nākamajos piecos gados mums vairs nebūs sava komisāra, jo pēc rotācijas principa tiks izvēlēta kāda cita no mazajām valstīm. Ja neesam Eiropas padomē iestrādājuši stingru pozīciju būtiskos jautājumos, šo komisāru zaudēsim. Pēc rotācijas principa mums šo posteni vajadzētu iegūt pēc pieciem gadiem, bet nav ticams, ka kāda lielvalsts gribētu palikt bez tā.

Kā zināms, viena no Latvijas vēlmēm, ejot uz kompromisu, bija kopējās ārējās drošības politikas nostiprināšana Eiropā. Lai ārpolitiku nediktētu tikai lielās valstis, bija vēlme iegūt ārlietu ministra pozīciju, kas būtu atbilstoši Latvijas Ārlietu ministrijas interesēm. Taču arī te ir zaudēts, jo nav jau šī vienotā Eiropas ārlietu ministra.

G.Krasts: – Noteikta problēma ir nepietiekamā informācijas ieguve no Latvijas. Esam diezgan izolēti, pat prasīto informāciju saņemam reti. Dažkārt gan uz plenārsēžu beigu balsojumiem kaut kāda pozīcija no valsts puses tiek formulēta, bet tad ietekmēt lielāku skaitu deputātu no citām valstīm ir grūti, jo balsošanas procesā parlamentārieši savu nostāju jau formulējuši. Būtu labi, ja valsts spētu izkristalizēt savu pozīciju un sniegtu mums informāciju, kad šie jautājumi tiek skatīti komiteju līmenī, tad iespējas ietekmēt būtu krietni lielākas.

Pašreizējā starpinstitūciju koordinācijā sistēma Latvijā nav īpaši efektīva. Ārlietu ministrija funkcionē kā pastkastīte, nav koordinējošā spēka. Pat Latvijā trūkst informācijas apmaiņas, viena ministrija nezina, ko dara otra. Esmu ļoti bieži par vienu jautājumu saņēmis atšķirīgus viedokļus no divām ministrijām. Nav vienotā skatījuma uz svarīgām problēmām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Akcijas acu aizmālēšanai?

09:06
13.04.2025
24

Šonedēļ norisinās Eiropas mēroga satiksmes ātruma kontroles akcija un visās dalībvalstīs, arī Latvijā, policisti aktīvāk seko, lai braucēji pārvietotos noteikumiem atbilstoši. Ātruma pārsniegšana ir biežāk fiksētais satiksmes noteikumu pārkāpums un arī iemesls smagiem satiksmes negadījumiem ar letālu iznākumu. Vai šādas akcijas, kas norisinās divas reizes gadā, dod vēlamo efektu un mazina pārkāpumu skaitu? Droši vien […]

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
28

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
32

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
36

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
32

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
66

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Tautas balss

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
12
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
37
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
40
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
31
17
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Sludinājumi