Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Drošība, patvertnes un vēja parki. Reģionālie mediji tiekas ar Valsts prezidentu

Andra Gaņģe
00:02
10.03.2024
51

Reģionālie mediji, februāra nogalē tiekoties ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, galvenokārt uzdeva jautājumus par drošības situāciju. Vienu no tiem arī “Druva” – vai hibrīdkara apstākļos iespējama situācija, ka Latvijā vispār nav interneta pieejamības. E.Rinkēvičs pauda, ka kiberuzbrukumi dažādām struktūrām valstī ir ikdiena, taču šajā drošībā iegulda daudz. Gan valsts, gan komercstruktūras dara maksimālo, lai pasargātu digitālos resursus un infrastruktūru. Taču Valsts prezidents arī uzsvēra, ka ārējie naidīgie spēki tāpat pilnveido spējas, meklējot veidus, kā radīt draudus mūsu digitālās telpas drošībai. Tāpēc nekas šobrīd nevar būt simtprocentīgi drošs.
Novadu mediju pārstāvjiem svarīgs jautājums bija civilā aizsardzība, par kuru konkrētas un tiešas informācijas iedzīvotājiem ir maz. E.Rinkēvičs piekrita, ka civilās aizsardzības jomā ir izstrādāti dokumenti, plāni, taču, lai pilnībā pārliecinātos, kā tie darbojas reālajā situācijā, kādi precizējumi tajos vajadzīgi, vēl darāmā netrūkst. Žurnālistu minēto Somijas piemēru, kur civilās aizsardzības sistēma izstrādāta perfekti un katrs iedzīvotājs zina, kas krīzes situācijā darāms, Valsts prezidents komentēja, atgādinot šīs valsts vēsturisko pieredzi.
Lasītājiem, kas šo vēstures lappusi piemirsuši, atsaukšu atmiņā, ka 1939.-1940.gadā Somija cīnījās Ziemas karā, kad tai uzbruka Padomju Savienība. Somija iebrukumu apturēja, tomēr bija spiesta Padomju Savienībai atdot plašu teritoriju Karēlijā. Droši vien tas ir viens no faktoriem, kas šajā Ziemeļvalstī vienmēr licis nopietni izturēties pret bruņošanās un civilās aizsardzības jautājumiem. Piemēram, kā 2022.gadā pēc Somijas apmeklējuma raksta “Latvijas Avīze”, bumbu patvertnes tur “būvē kopš 1954. gada. Visās kopš 1963. gada būvētajās noteikta lieluma ēkās ir jābūt bumbu patvertnei. Tādas ir jāizbūvē, arī renovējot senākas ēkas”.
E.Rinkēvičs, runājot par padomju gados uzcelto patvertņu likvidēšanu, uzsvēra, ka to izlēmām paši un ka “neviens ļaunais onkulis neieradās un neteica, lai prihvatizējam un sagraujam”. Taču prezidents arī atgādināja, ka tā laika patvertnes bija paredzētas samērā mazam skaitam cilvēku, galvenokārt nomenklatūras un kara rūpniecības darbiniekiem.
Sarunā par dzīvi laukos – mazo pasta nodaļu likvidēšanu, mazo skolu nestabilo situāciju – uzsvars bija uz to, ka katrs gadījums jāvērtē individuāli, taču par tādiem lēmumiem nākas domāt ne tāpēc, ka ir mērķis kaut ko slēgt, bet gan tāpēc, ka daudzviet pagastos samazinās iedzīvotāju skaits, nav ekonomiskās aktivitātes. Un tad paliek jautājums – kur visam ņemt naudu?
Valsts prezidents atzina, ka investoru interese par lauku teritorijām ir jūtama, taču ne visur viņus uzņem ar labu prātu. Sak, būvēt, attīstīt uzņēmējdarbību, radīt darba vietas vajag, tikai ne manā ciemā, ne pie manas mājas. Rezultāts – nav ieguldījumu, nav industrijas un beigās … nav arī skolas.
Līdzīga situācija ir arī ar atjaunojamās enerģijas ražošanu, piemēram, vēja parkiem, pret kuru ierīkošanu iedzīvotāji nereti asi protestē. Taču, kā uzsvēra, Edgars Rinkēvičs, jāsaprot, ka Latvijai vajadzēs papildu energoresursu. Atliks izvēlēties risinājumu – vēja vai saules enerģiju, vai varbūt atomelektrostaciju. “Tātad vēja parki nerada uzticību, kaitīgi dabai un sabojā ainavu. Vai esam gatavi celt atom­elektrostaciju, kura nevar būt nomaļā vietā, jo tai vajadzīga infrastruktūra un daudz ūdens,” sacīja prezidents. Saistībā ar vēja parkiems E.Rinkēvičs minēja, ka, iespējams, iedzīvotāju attieksmi varētu mainīt tiešs finansiāls ieguvums no enerģijas ražotāja peļņas. Te jāpiebilst, ka Klimata un enerģētikas ministrija izstrādājusi regulējuma priekšlikumu, kas paredz tiešus maksājumus gan iedzīvotājiem, kuru mājvietas atrodas vēja staciju tuvumā, gan pašvaldībām, uz kuru zemes šīs stacijas izbūvētas.
E.Rinkēvičs pauda, ka par šīm tēmām jārunā ar iedzīvotājiem un tas jādara saprotami un atklāti. Diemžēl ne vienmēr to protam. Politiķi un ierēdņi diezgan bieži mēdz priekšplānā izvirzīt to, kas varētu spodrināt viņu tēlu, daudz nepasakot līdz galam. Taču katra līdz galam neizsvērtā detaļa vai apzināti dokumentā, procesā, darbā ieliktā āža kāja beigās parādās. Un krīt ne tikai reitinga punkti, krīt ticība…

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi