Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Dokumenti, pulcēšanās un cīniņi

Druva
00:00
06.11.2007
5

Nedēļa Latvijā

Jau dala jaunās valdības portfeļus. Pēc tam, kad Valsts prezidents Valdis Zatlers pagājušajā nedēļā paziņoja, ka pēc valsts budžeta pieņemšanas valdībai jāatkāpjas, īpaši aktīvi ir sākušās runas par jaunas valdības veidošanu. Lai gan pašreizējās koalīcijas partneri par demisiju vēl nerunā, tomēr ir redzams, ka arī viņu vidū ir daudz neskaidrību par valdības tālāko likteni – vai nu demisionēs premjers un līdz ar viņu visa valdība, vai arī tiks meklēti līdzekļi pašreizējās koalīcijas lāpīšanai. Pašlaik valdībā trūkst četru ministru, un arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc tiek apšaubīta tās dzīvotspēja. Strīdu pilna ir bijusi arī nākamā gada budžeta pieņemšana, jo pārāk daudzi nedabūja tik, cik cerēja un pat ne tik, cik solīts.

Vieni no aktīvākajiem cerētājiem uz vietu jaunajā valdībā ir „Jaunais laiks” (JL) un „Saskaņas centrs” (SC). Notiek arī citas konsultācijas, jo ar šo abu partiju spēkiem ir par maz koalīcijas veidošanai. „Esmu pārliecināts, ka ne mūsu, ne SC rīcība tomēr nevar dot pietiekami lielu rezultātu, jo mēs Saeimā esam mazākumā,” aģentūrai LETA sacīja JL Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis. Savukārt SC priekšsēdētājs Nils Ušakovs paziņojis, ka partijai ir padomā bezpartijiski kandidāti, ko varētu virzīt ministru amatiem.

Iespējamā nākamā premjera kandidāti tiek vētīti arī koalīcijas partiju vidū. Tautas partijai esot vairāki varianti, kā daži no tiem minēti Rīgas domnieks Edmunds Krastiņš un finanšu ministrs Oskars Spurdziņš. Savukārt Tautas partijas Saeimas frakcijas vadītājs Māris Kučinskis teic – ja tiks veidota jauna valdība, Tautas partija runās gan ar JL, gan SC, taču pastāv liela iespēja, ka arī nākamo valdību veidos pašreiz pie varas esošās partijas, un tām nav vēlmes strādāt ar JL, bet ar SC neesot vajadzības.

Pabrika demisijas dēļ aizkavējas robežlīguma ratifikācija. Ja bijušais Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks nebūtu demisionējis, apmainīšanās ar robežlīguma ratifikācijas dokumentiem notiktu 14. novembrī. Savukārt tagad šis process var ievilkties, pavēstījis Krievijas vēstnieks Latvijā Viktors Kaļužnijs.

Krievijas vēstnieks A.Pabrika demisiju uzskata par neapdomīgu, jo tādā veidā ir apturēts līguma ratifikācijas process un ir nepieciešams gaidīt, līdz Latvijai būs jauns ārlietu ministrs, ar kuru varēs saskaņot ratifikācijas dokumentus. Pašreiz ar Krievijas pusi vēl nav panākta vienošanās par iespējamo laiku, kad abu valstu amatpersonas apmainīsies ar Latvijas un Krievijas robežlīguma ratifikācijas rakstiem.

Robežlīguma juridiskās pabeigšanas tuvumu premjerministrs Aigars Kalvītis minēja kā vienu no iemesliem, kāpēc A.Pabrika demisija sākotnēji netika pieņemta. Tomēr A.Pabriks tanī laikā mierināja, ka robežlīguma ratifikāciju viņa demisija netraucēs. „Demisija nav traucēklis, jo process iet uz priekšu. Neatkarīgi no ārlietu ministra esamības vai neesamības, šo procesu ir iespējams novest līdz galam,” teica A.Pabriks.

Tiesneši vīlušies. Augstākās tiesas priekšsēdētājs Andris Guļāns un Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs Juris Stukāns neuzskata pagājušajā piektdienā notikušo tiesnešu ārkārtas konferenci par „milzīgu soli uz priekšu” tiesu varas stiprināšanā un piekrīt, ka pasākuma beigās pieņemtā rezolūcija dažiem tiesnešiem bijusi vien formalitāte.

Tiesnešu ārkārtas konference tika sasaukta kā reakcija uz grāmatas „Tiesāšanās kā ķēķis” izraisītajām diskusijām. Grāmata vēsta par advokāta Andra Grūtupa un viņa biroja advokātu sarunām ar tiesnešiem laikā no 1998. līdz 2000.gadam un parāda, kā konkrētām civillietām tiek „sarunāti” atbilstoši tiesneši ar mērķi panākt vēlamu tiesvedības rezultātu.

Kā vienu no konferences trūkumiem A.Guļāns intervijā portālam „Delfi” minēja to, ka bijis pārlieku maz diskusiju par rezolūcijā iekļautajiem jautājumiem. Tiesnesim radies priekšstats, ka kolēģi nav sapratuši dokumenta nozīmīgumu un balso tikai balsošanas pēc. Paliek vien vāra cerība, ka diskusijas par tiesnešu ētiku vismaz publiskajā telpā nenorims arī pēc konferences.

Savukārt J.Stukāns teica, ka pieņemtā rezolūcija, viņaprāt, ir tikai formāla vienošanās „ievērot ētiku”. Viņš vēlējies, lai ārkārtas konferencē tiesneši nonāk pie kāda konkrēta problēmas risinājuma, taču tā nav noticis.

Nedēļa pasaulē

Gruzijā protestē pret prezidentu. Nedēļas nogalē apmēram desmit tūkstoši cilvēki bija pulcējušies pie Gruzijas parlamenta ēkas Tbilisi, lai iebilstu pret Gruzijas prezidenta Mihaila Saakašvili politiku un pieprasītu prezidenta un parlamenta ārkārtas vēlēšanas.

Protesta akcija sākās ceturtdien, un tā ir plašākā pret valdību vērstā demonstrācija kopš 2003. gada. Togad notika tā sauktā „rožu revolūcija”, kuras laikā M.Saakašvili nāca pie varas. Būtu likteņa ironija, ja viņam tādā pašā kārtā nāktos amatu atstāt.

Valdība un prezidents tiek apsūdzēti varas ļaunprātīgā izmantošanā, opozīcijas apspiešanā, turklāt tiek norādīts uz pieaugošo plaisu starp bagātajiem un nabagajiem. Viens no pēdējiem lielajiem spriedzi veicinošajiem notikumiem bija tas, ka viens no opozīcijas līderiem Iraklijs Okruašvili pameta valsti. Kādreizējais M.Saakašvili sabiedrotais ir kļuvis par prezidenta kritiķi, vainojot viņu korupcijā un pasūtījuma slepkavības rīkošanā.

„Destabilizēt valsti negribam un nekādus radikālus pasākumus neplānojam,” aģentūrai DPA sacīja politiskās opozīcijas pārstāvis Georgijs Čaindrava, kurš arī uzskata, ka nākamajās dienās protesti izplatīsies visā valstī. Arī bijušais prezidents Eduards Ševardnadze, kuru M.Saakašvili nomainīja, brīdinājis situāciju nesaasināt: „Asinsizliešana Gruzijai būtu traģēdija, tā var novest arī līdz pilsoņu karam.”

Ziemeļkoreja deaktivizēs kodolprogrammu. Vakar Ziemeļkoreja uzsāka kodolobjektu deaktivizēšanu, kam jānoved pie to likvidēšanas. Darbi varētu ilgt divus mēnešus.

Pagājušajā svētdienā Ziemeļkorejā ieradās amerikāņu novērotāji un tehniskie darbinieki, kas devās uz Janbjonu, kur atrodas komunistiskās valsts lielākais kodolreaktors, vēsta BBC. Sešpusējās sarunās, kurās piedalās abas Korejas, Ķīna, Japāna, Krievija un ASV, septembra beigās tika panākta vienošanās, ka Ziemeļkoreja kodolprogrammu likvidēs. Apmaiņā pret šo soli ASV solījusi Ziemeļkoreju svītrot no terorisma atbalstītājvalstu saraksta, kā arī atcelt vairākas sankcijas.

Jonbjonas reaktora darbība tika apturēta jau jūlijā apmaiņā pret ekonomisko palīdzību un drošības garantijām no pārējām piecām sarunu dalībvalstīm.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
26

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
21
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi