Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Dažādas intereses vienā laivā

Sarmīte Feldmane
08:15
10.04.2024
31
2 Sarmite Feldmane 150x150.jpg

Cik nav dzirdēta darba devēju neizpratne, ne sūkstīšanās, ka darbinieki prot pagarināt brīvdienas, vasarā atvaļinājumus. To izdara saslimstot un saņemot naudu gan no darba devēja, gan valsts. Uzņēmēji gadiem runā, ka ir cilvēki, kuri iemanījušies izmantot darbnespējas lapas, lai atpūstos. It kā jau – kas tur slikts, katram veselība ir tāda, kāda nu ir, un ne katrs iztur lielākas slodzes. Taču aizvien ir runa par to, cik par slimošanu jāmaksā uzņēmējiem, ja slimošana turklāt ir vien atslodzei. Latvijas Darba  devēju konfederācija (LDDK) uzsver, ka Latvija turpina atpalikt no kaimiņvalstīm iekšzemes kopprodukta (IKP) rādītājos uz vienu iedzīvotāju un darbnespējas lapu un ar tām saistīto virsstundu apmaksas apmēri Latvijā ir piecas reizes lielāki  nekā Lietuvā.

Analizējot darbnespējas lapu    (DNL) apmaksas regulējumu Baltijas valstīs, ir secināts, ka Lietuvā un Igaunijā valsts ir uzņēmusies lielāku lomu DNL apmaksā.    Lietuvā DNL apmaksu pirmās divas dienas    nodrošina darba devējs 62,06% apmērā, nākamās dienas ir valsts atbildība 62,06% apmērā. Likumdevējs ir veidojis sistēmu, kur valsts uzņemas lielāku atbildību par darbinieka slimības laiku, tāpēc arī ir ieinteresēta uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, lai samazinātu DNL skaitu, tajā pašā laikā iestrādājot mehānismu slimības lapu regulējumā, lai mazinātu vēlmi slimības gadījumā uzreiz ņemt slimības lapu uz maksimālo termiņu. Igaunija ir izvēlējusies citu ceļu. Pirmās trīs slimošanas dienas ir paša darba ņēmēja ziņā, tad piecas dienas maksā darba devējs, pēc tam atbildību uzņemas valsts, maksājot no sociālā budžeta.  Procentuālā apmaksa nemainās, saglabājas 70% procenti no darba algas.  Igaunijā šis regulējums arī veicinājis koplīgumu slēgšanu starp darba devēju un darba ņēmēju pārstāvjiem, koplīgumā nosakot darbiniekiem labvēlīgākus apstākļus.

Latvijā, kā daudzi pārliecinājušies, pirmā slimošanas diena ir katra paša ziņā,  astoņas finansē darba devējs, pēc tam valsts.   

Darba devēju konfederācija, analizējot statistiku, skaidro, ka pērn pirmajām desmit slimošanas dienām DNL izsniegtas 581 146 strādājošajiem. No tām uz deviņām dienām 312 458 . Pērn uzņēmējiem  “A” darba nespējas lapas izmaksājušas 284 miljonus eiro. Un te nav ierēķināta slimojošo darbinieku aizvietošana  un virsstundu izmaksas.

“Darbnespējas lapu regulējumam būtu jābūt virzoša rakstura, lai samērotu visu iesaistīto pušu atbildības. Nav jāspiež slimojošajiem doties uz darbu, taču sistēmai jābūt tendētai, lai cilvēks pēc iespējas drīzāk atgrieztos darbā, lai darba devējs uzlabo darba apstākļus un valsts rūpējas par pieejamu un kvalitatīvu veselības aprūpi. Labi pārdomātai un ieviestai sistēmai būtu jānes arī sabiedrības labklājību veicinoši augļi – pieaugošs atalgojums un attiecīgi spēja atļauties preventīvus veselības stāvokli uzlabojošus paradumus,” skaidro LDDK ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs. Tas veicina kaimiņvalstu aktīvu rīcību veselības sistēmas uzlabošanā, taču Latvijā valsts apmaksātais DNL apjoms ir viens no zemākajiem Eiropas Savie­nībā.

Lai samazinātu darba devēja izmaksas par darbaspēku, no 2022. gada 1. aprīļa darba devējam ir jāmaksā par pirmajām deviņām dienām, nevis desmit, kā tas bija iepriekš. Veselības ministrijas apkopotā statistika parāda, ka “A” lapu skaits, kas noformētas uz deviņām dienām, 2022.gadā palielinājies, atklājot tendenci, ka līdz ar izmaiņām normatīvajā regulējumā ir mainījies arī “A” lapu daudzums. Salīdzinājumam Igaunijā DNL apmaksa uz brīdi tika noteikta līdzīgi kā Latvijā, kompensējot DNL no otrās slimošanas dienas. 2023. gada jūlijā regulējums tika mainīts, nosakot apmaksu no ceturtās dienas, un izsniegto DNL skaits saruka par 40%.

Nenoliedzami, DNL regulējumam ir ietekme uz to, kā slimības lapas tiek pieprasītas un izsniegtas, tāpēc LDDK piedāvā Latvijā ieviest regulējumu, kas līdzinās Igaunijā pastāvošajam. Proti, pirmās trīs dienas netiek apmaksātas, tad piecas dienas 70 procentu apmērā maksā darba devējs, pēc tam valsts 80 procentu apmērā.

Arodbiedrības, protams, aizstāv strādājošo viedokli, Ekonomikas ministrija, būdama pa vidu, aicina aizvien diskutēt un iesaistīt arī Veselības un Labklājības ministrijas ekspertus, bet tikmēr uzņēmēji cenšas konkurēt ar kaimiņiem, kuri strādā valsts noteiktos labvēlīgākos apstākļos.

Var jau teikt – atkal prasa no valsts. Bet uzņēmējs strādā pasaules, Eiropas, Baltijas reģiona tirgū, un arī darba ņēmējs ir ieinteresēts, lai viņa darba devējs veiksmīgi strādā, lai var nopelnīt, lai maksā nodokļus, tā nodrošinot, ka valsts slimošanas reizē samaksās no sociālā budžeta.  Vie­nā laiviņā vien jau peldam.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
18

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
19

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
17

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi