Trešdiena, 2. aprīlis
Vārda dienas: Dagnis, Dagne

Būt zaļam un bagātam

Sarmīte Feldmane
11:03
12.03.2024
92

Pēdējā laikā patiesi rodas iespaids, ka Latvijā ar dzīvi, darbu, politiku ir apmierināti vien daži cilvēki, kurus nepazīstam. Viņi klusē, bet pārējie skaļi, pārliecinoši cenšas aizstāvēt savas vajadzības. Pedagogi, mediķi, lauksaimnieki, ģimenes, seniori…

Vēl daļa skatās plašāk un runā par sabiedrības interesēm, kuras kāds ignorē. Tie ir putnu, dzīvnieku, vides, dabas aizstāvji. Un tad visiem pretī ir politikas veidotāji, kuru uzdevums ir vērtēt šodien, redzēt, kā būs rīt un parīt, atskatīties vakardienā, atrast pieļautās kļūdas.
    Lai visi būtu kaut necik apmierināti, pie viena galda, kaut ne ikreiz tam jābūt apaļajam, jāatrod kompromiss. Tieši kā pazīstamajā sakāmvārdā – lai vilks paēdis un kaza dzīva. Tiesa, visbiežāk kompromisa meklēšana atgādina – ne mana cūka, ne mana druva.
    Diezin vai ir kāds, kurš nav dzirdējis par zaļo kursu. Mērķis cēls, jo kurš gan negrib dzīvot tīrā vidē, uzturā lietot tīru pārtiku un ūdeni. Taču ne katrs mērķis ir godīgs ilgtermiņā. Un tāds ir zaļais kurss. Tas ierobežos lauksaimniekus ražot pārtiku, kokrūpniekus strādāt, pelnīt sev iztiku, bet katrs, kurš saņem kaut ko no valsts – algas, pensijas, kultūru, ceļus, medicīnu, izglītību utt. -, mazāk, jo vienkārši nebūs naudas.
    Zaļo kursu ikdienā vērtējam no dabas skatupunkta. Lai pļavas zied, meži zaļo, bet ar to vien ir par maz, jo cilvēka dzīvi nodrošina ekonomika. Zaļā dzīvesveida piekritēji var sev dobēs izaudzēt ziemas krājumus, bet ko darīt pilsētniekiem. Braukt pie viņiem pirkt. Vai tik daudz izaudzēs, vai gatavojas kļūt par lauksaimniekiem?
    Var jau Latviju pārvērst par zaļo rezervātu, lai katra zālīte, krūmiņš aug, kā Dievs nolicis. Bet tad nebēdāsim, ka pazaudējam Vidzemes ainavas, ka nekopti aizaug ezeri, jo tos ietekmē ne jau tikai minerālmēsli.
    To, ka Latviju izcērt, dzirdējis katrs. Kokvedēji bojā ceļus, izcirtumos nav, kur paslēpties zvēriem, ligzdot putniem.    Mežu īpašnieki, šķiet, ir ļaunākie un nesaprātīgākie starp visiem, kam kaut kas pieder, jo viņi vēlas, lai īpašums dod peļņu. Protams, dažs domā ilgtermiņā, cits dažu dienu rītdienā. Bet tādi tie cilvēki ir.
      Atgriezīsimies pie dabas aizsardzības, liegumiem, saudzējamiem biotopiem, aizsargājamiem apvidiem, dažādām zonām. Ja mežs ir kādā īpašā teritorijā un ar to lepojas sabiedrība, tad… vai nu lepojies līdzi, maksā par īpašumu nodokļus un, galvenais, neizmanto savu īpašumu tam, kam to kopi, ieguldīji, proti, peļņas gūšanai. Tas ir apmēram tāpat, it kā būtu izracis dīķi, ielaidis zivis, bet makšķerēt un peldēties nedrīksti, toties jāgādā, lai tas neaizaug, lai ir vērtīgās zivju sugas, lai radības ziemā neslāpst. Un vēl maksā īpašuma nodokli.
    Kāpēc? Atbilde vienkārša – sabiedrības interesēs, tā vēlas. Ko darīt īpašniekam? Vienīgi prasīt, lai sabiedrība maksā par to, kas tai svarīgs. Par kompensācijām mežu īpašniekiem tiek runāts gadiem. Beidzot tās, šķiet, kļuvušas reālākas, bet no sarunām, diskusijām līdz lēmumiem, likumiem, tad pārejas periodu pārvarēšanas var paiet ne jau mēneši.
    Pēc pašreizējām Eiropas Kopējās politikas    nostādnēm Latvijā četri procenti zemju jāatstāj nelauksaimnieciskai ražošanai. Un tas ir stāsts arī par to, ka ir iecere neatļaut art kūdrainas augsnes, un kādi tik vēl citi norādījumi un aizliegumi.
    Kaut ko darot šodien, cilvēks domā par rītdienu, arī to, ko atstās nākamajām paaudzēm, tas ir svarīgi.    Taču arī zemnieki domā – vai mest mieru saimniekošanai. Redzams, ka, izpildot prasības, izdzīvot nevarēs. Vai varbūt tomēr aizstāvēt sevi pret, viņuprāt, absurdajām prasībām. Un lauksaimnieki visā Eiropā skaļi un krāsaini skaidro, ka nākotne jāpasargā no aplamībām. Arī ierēdņi, politiķi vai nu noguruši no ilgstošajiem protestiem, vai sākuši iedziļināties un sapratuši, ka nevar novilkt iedomātu līniju un pateikt, ka – tā būs un darīsiet. Eiropas valstu valdības, Eiropas Savienības regulu izstrādātāji un pieņēmēji vismaz vairs nav kā klintis, kļuvuši pielaidīgāki, ļaujot apšaubīt savu vienīgo patiesību. Kā būs,    kas mainīsies – jādzīvo tālāk, tad redzēsim.
    Bet patiesībā tas ir stāsts par līdzsvaru.  Un te vienīgais padoms sakņojas sensenā atziņā: “Dodiet man atbalsta punktu, un es pacelšu zemeslodi!” Viss ir tieši tik vienkārši.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
67

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
44

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
21

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
45

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
58

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Nāve sarkanās "Prada" kurpēs

17:13
17.03.2025
59

Domāt par nāvi ir noderīgs vingrinājums. Tas ir svarīgs, ja ne pats svarīgākais, notikums dzīvē un nepielūdzami tiešs spogulis, kurā ieskatoties var labi pamanīt, cik jēdzīgas vai bezjēdzīgas ir tavas gaitas šajā saulē.    Domāšana par nāvi, izrādās, var būt arī atspēriena dēlītis, kas palīdz pārlidot pāri kādam no nāves sliekšņiem. Ir gan filoloģiska ķeza: […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
21
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
38
6
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi