Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Bīstamās neprecizitātes

Sallija Benfelde
20:05
06.02.2022
7

Ne pirmo gadu iedzīvotāji tiek brīdināti par viltus ziņām un meliem, kuri plaši izplatīti ne tikai Latvijā. Tomēr neprecizitātes vai aptuvenība bieži vien arī pavisam patiesu ziņu padara savā ziņā bīstamu un spriedzi tikai vairo.

Un šoreiz ne par to, ko publicē sociālo tīklu lietotāji kā savus atklājumus vai viedokļus, bet par informāciju, ko “tautās palaiž” oficiāli reģistrēti mediji, sākot ar laikrakstiem un beidzot ar televīzijām.

No tiem, kuri ziņas lasa, diezgan daudzi mēdz izlasīt tikai virsrakstus, kuri nereti tiek veidoti, domājot, kā piesaistīt lasītājus, nevis kā atspoguļot notikuma vai procesa būtību. Gan informācijas veidotāju neprecizitātes, gan tās lietotāju paviršība tikai pastiprina aplamas informācijas izplatīšanos un spriedzes pieaugumu sabiedrībā.

Saistībā ar kovidu informācijas ir daudz, bet neprecizitāšu un ziņu nesakārtotības dēļ brīžam neapmierinātību un dusmas tas tikai vairo. Piemēram, LTV ļoti bieži, stāstot par to, cik cilvēku no iepriekšējā dienā testētajiem inficējušies ar “Covid-19”, lieto vārdu “saslimuši”. To, ka inficēties vēl nenozīmē saslimt, droši vien zina gandrīz visi iedzīvotāji, tādēļ ziņas uzticamību tas nevairo. Katru dienu arī tiek pateikts, cik no inficētajiem ir vakcinēto, cik nevakcinēto, un ļoti daudzi visam atmet ar roku – sak, ja jau inficēšos vai saslimšu tik un tā, tad nav taču vērts kaut ko ievērot. Manuprāt, vienmēr pēc informācijas par inficēto, slimnīcās nonākušo, mirušo u.t.t. skaitu būtu jāatgādina, ka vakcinētie gan paši inficējas retāk, gan citus inficē mazāk. Tāpat katru reizi būtu vietā atgādināt, ka vakcinētie retāk saslimst smagi un ļoti reti slimībai ir letālas beigas. Un galu galā – ja vakcīnas nebūtu, inficētos nesalīdzināmi vairāk cilvēku un tātad arī smagi slimo un mirušo būtu vairāk. Tādi dati ir pieejami, tos rēķina, izmantojot matemātiskas formulas, nevis apgalvojumus par to, kas patīk vai nepatīk un kam kurš tic. Turklāt medicīnā absolūtu garantiju nav nevienā jautājumā, tāpat kā visām zālēm ir blaknes, tikai vieni tās jūt, bet otri nē. Ja zālēm ir blaknes, tad gandrīz vienmēr var lietot citas, līdzīgas zāles, bet vakcīnām aizstājēju nav.

Protams, par to tiek runāts un stāstīts, bet, domāju, tam dažos teikumos būtu jābūt vienmēr pēc informācijas par situāciju. Tikpat “graujoša” var izrādīties informācija par ierobežojumu samazināšanu citās valstīs. Ne vienmēr tiek atgādināts, kādi – un bieži vien daudz stingrāki – noteikumi ir bijuši valstīs, kur tos atceļ daļēji vai pilnībā. Piemēram, tiek ziņots, ka Austrijā ierobežojumi mīkstināti, nepaskaidrojot, ka tagad nevakcinētie drīkst iziet no mājām, bet sods par noteikumu neievērošanu var sasniegt pat 3600 eiro. Tāpat nereti, ziņojot par to, ka samazināti ierobežojumi restorāniem, bāriem un kafejnīcām, netiek uzsvērts, ka darba laiks ir bijis daudz īsāks, bet tagad tas atkal ir kā parastos apstākļos. Līdzīgu it kā sīkumu ir daudz, bet tie visi kopā veido nostāju, ka visu laiku tiek melots un patiesība tiek slēpta.

Šo noskaņojumu veikli izmanto gan tie uzņēmēji, kuri nesaprot vai negrib saprast, ka vīrusam ir vienalga, ko katrs grib vai negrib, tas darbojas pēc sava algoritma, un ar vīrusu vismaz kaut kā var tikt galā tikai tad, ja ar šo algoritmu rēķinās. Kamēr ārsti un eksperti brīdina, ka ar ierobežojumu atcelšanu vēl jāpagaida, to, kā rīkojas daļa politiķu, varētu nosaukt par triecienuzbrukumu. Var jau saprast, ka cilvēki ir noguruši, neapmierināti un ierobežojumi apnikuši , un tie, kuri visu laiku aicina atcelt, samazināt un izdomā dažādus “īpašos gadījumus”, labi paliek atmiņā vēlētājiem. Saeimas vēlēšanas ir jau pēc 10 mēnešiem, un tad nu politiķi cenšas, cik spēj, vākt sev balsis, jo ir skaidrs, ka nokaitinātie cilvēki šos “labdarus” neaizmirsīs. Skumji un arī ironiski ir tas, ka galu galā publiskos pārmetumus saņem tikai premjers, bet aktīvie “cīnītāji par brīvību” tiek celti saulītē, un ir visai droši, ka tie, kuri visu laiku prasa kaut ko atcelt, vēlēšanās dabūs daudz balsu – mirušie jau nevarēs balsot “pret”.

Pandēmija un tās noliegšana sabiedrībā rada arī apātiju un vien­aldzību, attieksmi, ka man vienalga, nekas nekad nemainīsies. Un tā notiek ne tikai Latvijā. Jau vairākkārt komentāros esmu minējusi, ka daļai Latvijas un Krievijas sabiedrības ir līdzīga uztvere. Izrādās, arī attieksmē pret to, vai kaut kas ir maināmas uz labu, nekas daudz neatšķiras.
Levadas centra mājaslapā janvārī publicētajā intervijā filozofijas zinātņu doktors, sociologs Ļevs Gudkovs skaidro, ka aptaujas liecina – vairākums iedzīvotāju uzskata: “Dzīvot ir grūti, bet to vajag paciest.” Daļa Krievijas iedzīvotāju vispār neredz saistību ar politikā notiekošo un to, kas notiek viņu dzīvē. Protams, cenas, algas, darbavietas ir ļoti svarīgas, un cilvēki pamazām pierod pie dzīves līmeņa pasliktināšanās, notiek adaptācija. Par iekšpolitiku iedzīvotāji interesējas maz, vien kāda trešdaļa vai pat tikai ceturt­daļa seko lēmumiem, kas ietekmē viņu ikdienas dzīvi, un tie lielāko tiesu ir gados jaunāki cilvēki, kuri informāciju iegūst ar interneta starpniecību.

Protams, Latvijā neapmierinātie var klaigāt, rīkot akcijas un draudēt politiķiem un amatpersonām, bet Krievijā tas nav iespējams. Kopīgs, manuprāt, ir tas, ka ne vieni, ne otri negrasās jebkādā veidā piedalīties politikas veidošanā, vēlēšanās. Atšķirīgais ir tas, ka Krievijā daudzi vienkārši nesaprot un neredz, kā, piemēram, Putina varas izpratne un stils ietekmē viņu dzīvi. Savukārt Latvijā redz to, kas nepatīk, un skaļi klaigā vai svilpj arī tad, ja nepatīkamie lēmumi ir neizbēgami. Diemžēl vienīgie priekšlikumi ir visu atļaut un visu tikai dot un dot.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi