Sestdiena, 5. aprīlis
Vārda dienas: Vija, Vidaga, Aivija
weather-icon
+1° C, vējš 3.41 m/s, R vēja virziens

Bez sniegiem. Tikai ar ugunīm vien

Druva
00:00
30.12.2006
10

Balta kaza velējās Avotiņa lejiņā – Vai uz lietu, vai uz sniegu, Vai uz sausu vasariņu?

(Latviešu t. dz.)

Šķiet, tā baltā kaza mums izskrējusi cauri vai aizskrējusi garām. Ziemassvētki aizbraukuši rakstītās kamanās pa zaļu zāli un biezu ziemāju kamzoli. Mūsu senču ticējumos par ziemas saulgriežu nākšanu un iešanu minēti dažādi redzējumi, bet pat zāles zaļumu tautas gudrā mute pieklusē. Laikam jau tādas laika kaprīzes iekritušas reti.

Līdz gadu mijai palikušas skopi skaitāmas stundas.

Tas ir tāds dīvains laika nogrieznis, kad no vienas puses tam gribas pārlēkt ātrāk, no otras – aizturēt, paturēt, vēl brīdi apmīļot. Kā putnu, kas vesela gada garumā ligzdojis plaukstā, bet tagad paceļas spārnos un aizlido brīvībā. Uz neatgriešanos.

Pie kādiem notikumiem uz gadu mijas sliekšņa pakavējas sirds un prāts? Kas palicis atmiņā?

Atbildes uz šiem jautājumiem var būt pretrunīgas un, protams, subjektīvas. Katram no mums pieder sava dzīve, pieredze, savs laiks, sava laime un nelaime. Jo augstie Dievi saviem mīluļiem – cilvēkiem mūža tecē visu dāvājot: bezgala priekus pilnīgi, bezgala sāpes – arī pilnīgi.

Īsi pakavēšos pie tiem uzkalniņiem, kurus laika ūdeņi tik ātri neapskalo.

Aizvadītais gads citu gadu ritumā vēl ilgi leposies ar savu rosību.

Lai kā mēs gribētu norobežoties no sabiedriskās vai politiskās dzīves, daži notikumi ierauj savā virpulī. Skar visus.

Aprīlis pienāca ilgi gaidīts, bet satraukumu pilns.

Vai Pasaules hokeja čempionāts Rīgā nebija aizraujošs pārdzīvojums ne tikai spēles faniem, bet visai Latvijai? Lieliem un maziem. Veciem un jauniem. Zelts aizpeldēja pāri jūrai. Uz Zviedriju. Mūsējie cīnījās slapjām pierēm, izmežģītiem locekļiem. Smagi gāja. Kā ar velosipēdu pa veciem kapiem. Īpaši mačā ar kanādiešiem. Šie ”savālēja” mūsu vārtos vienpadsmit ripas pēc kārtas. Tāds grautiņš vēl nebija piedzīvots. Tomēr augstākajā līgā izdevās noturēties. Palikām desmitajā vietā. Paldies par to pašu.

Dzird, ka gadsimta celtne ”Arēna Rīga” jau no vienām rokām ar steigu pārgājusi otrās. Bet nesatrauksimies. Tas nenotiek Cēsīs. Ja Rīgas dome un būvfirma ”Merks” tās ziepes ēd, tad jau paši arī pūtīs tos burbuļus.

Jūlijs atnāca ar neparastu karstumu, sausumu, žēlām vālodžu vaimanām pēc lietus. Bet Cēsis savā astoņsimtgadē uzziedēja tik krāšņi kā vēl nekad.

Trīs dienas vai puse Latvijas ciemojās pie mums. Un mēs mācējām savus ciemiņus uzņemt, izklaidēt un pabarot. Mēs mācējām savu pilsētu parādīt ar lepnumu. Un tikai no labās puses. Jo paši bijām kļuvuši labāki. Goda vārds, vecās Cēsis un cēsnieki to bija pelnījuši. Liels paldies visiem pilsētas dienestiem, kas tajās dienās savas mājas neredzēja, miegu negulēja.

Un ļoti jau jāpriecājas par to, ka dienu un nakšu tveicē neviens Gaujā vai parku dīķos neapslīka, neviens ar dūci netika ”nogriezts” vai kā citādi nogalēts. Tādus sīkumus, kā izlauztus sētas mietus un uzdauzītas acis neņemsim vērā. Publika jau te apgrozījās spilgta. – Cik tu esi raiba, pasaulīt! – Tā, ieraudzījis zebru, esot izsaucies kamielis.

Arī latgalieši par mums cieši brīnījās vēl trīs mēnešus pēc tam. Tāda ”večerinka” ar poļiem un Kipras grieķiem! Un visi dzīvi! Kas tie par svētkiem?

Bet, ja nopietni, tad ieguvumi no astoņsimtgades svinībām mūs priecēs vēl ilgi. Tās nav tikai sakoptās ielas, sapostie parki, brīnišķīgie koncerti, kurus apmeklēja visu paaudžu klausītāji. Tie esam mēs paši. Visi kopā. Gandarīti par paveikto. Un tā ir pati lielākā un skaistākā dāvana savai pilsētai. Tāpat kā Viljara Tooma apkopotā un kultūras biedrības ”Harmonija” izdotā ”Vidusvidzemnieku biogrāfiskā vārdnīca” ar 1630personālijām. Kā dakteres Andras Skrastiņas mīlestības grāmata par Cēsīm un cēsniekiem. Rakstītais vārds pāriet mantojumā no audzes uz audzi. Mazie cēsnieki, kad paaugsies, lasīs, pārlasīs šos vēstījumus. Un turpinās.

Laiks uz priekšu vien. Ātriem un stāviem viļņiem.

Pēc īsas atelpas mums visiem nācās piedalīties vēl vienā maratonā.

9. Saeimas vēlēšanas klāt gan! Arī šoreiz oktobris Cēsīs nokrāsojās oranžā krāsā. Cerēsim uz labu. To nevar noliegt, ka dzīve, kaut gliemeža gaitā, bet tomēr virzās uz augšu. Premjers gan smaida aizvien retāk. Un brīžiem ieņem to vēsturisko pozu, kura Napoleonu piemeklēja pirms Borodinas krišanas. Te varbūt jāpiemetina, ka ne tikai pret premjeru, ka nepielūdzamais laiks ir mūsu vienīgais soģis.

Arī gada nogalē lieli un bagāti notikumi sablīvējas viens aiz otra.

18. novembrī Latvijas valsts no-svinēja savu astoņdesmit astoto dzimšanas dienu. Tas no visām pusēm ir laimīgs skaitlis. Divas bezgalības blakus, kas visu pārdzīvojušas un visu apsola. Kā dzīvosim, strādāsim, kā tālāk veidosim paši sevi un nākotni.

Tajā pašā mēnesī galvaspilsētā viesojās Lielbritānijas karaliene Elizabete. Kādreiz varējām sapnī vai nodomā iedomāties, ka tādas prominentas personības nolieks galvu pie mūsu Brīvības pieminekļa? Laikam gan ne.

Vēl pāri visiem gada lielajiem notikumiem kā putukrējums novembra beigās NATO galotņu tikšanās Rīgā. Tajās dienās mēs lepojāmies ar savu prezidenti. Viņai tas izdevās! Ar savu komandu. Šarmanti, lieliski un – reizē korekti. Skeptiķi gan vīpsnā: atbrauca, aizbrauca, ko konference deva mums visiem un Latvijai? Varbūt pāragri par to spriest. Mēs bijām savā vietā un laikā. Visi brauca pie mums. Un nevis otrādi. Arī tas ir būtiski atdzimušai valstij. Augstas militārās un politiskās personas sasveicinājās ar Vairu Vīķi – Freibergu. Prezidente tādās reizēs pārstāv valsti un katru mūs atsevišķi. Vai latviešiem nav pienācis laiks beidzot apjēgt, ka tā nonicinātā, nopulgotā, ar žulti pārlietā valstiņa – tie esam mēs paši? Nevis tikai deputāti, ministri, miljonāru saujiņa.

Vienības laukumā svētku egle pret zemes un debesu melnumu šogad tik krāšņa kā vēl nekad. Bez sniega baltā gaišuma apkārt. Tikai ar ugunīm vien. Mazie cēsnieki kā apburti tur riņķo jau otro nedēļu.

Ko novēlēt lieliem, maziem Jaunā gadā?

Pašcieņu, pašlepnumu, garīgo vērtību dziļāku izpratni. Mīlestību, saudzību pret savu pilsētu un savu zemīti. Un atvadoties no vecā gada, lai Dievs dod mums visiem svētību, dvēseles spēkus, sagaidot visu, ko jaunās dienas nesīs!

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
36

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Vai ASV un Krievija sadarbosies?

09:29
29.03.2025
73

Cilvēkus, brīvību un valstis nevar pirkt un pārdot, bet vēsturē tā noticis ne reizi vien, un arī 21. gadsimtā vēlme tirgoties nav zudusi. Sarunas par pamieru vai mieru Ukrainā ir sākušās, informācijas ir daudz, bet tā ir pretrunīga, un diemžēl brīžiem izskatās, ka politiķi labprāt lemtu par Uk­rainas likteni, nejautājot un nerēķinoties ar ukraiņiem, viņu […]

Skola, kas ceļ augšup… degunus

21:28
28.03.2025
60

Pagājušajā nedēļā pēc vairāk nekā divu gadu prombūtnes savā vēsturiskajā ēkā atgriezās Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīvs. Prieks un sajūsma par jaunā veidolā atdzimušo namu bija visiem, un, kā atklāšanas ceremonijā teica skolas direktore Ina Gaiķe, – Cēsu Valsts ģimnāzija stāv uz stipriem pamatiem. Var tikai piekrist direktorei, jo skola šogad atzīmē savu simtgadi un dažādos […]

Komunikācijas nepārvaramie vaļņi

13:59
27.03.2025
30

Lai gan dzīvojam laikā, kad esam cits citam sasniedzamāki kā jebkad agrāk, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šķiet, komunikācijā un vienam otra saprašanā problēmu kļūst arvien vairāk. Turklāt ne tikai ikdienas saziņā, bet arī starp darba ņēmēju un darba devēju. Un tas sākas jau ar brīdi, kad uzņēmums vēl tikai meklē darbinieku. Te piedzīvojam vēl kādu savdabīgu […]

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
50

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
60

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
18
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
25
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
4
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi