Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Aizsardzības mācība arī patriotismam

Jānis Gabrāns
19:03
21.12.2020
4

Saeima decembra sākumā pieņēma likumu, ar kuru tiek ieviests jauns mācību priekšmets – valsts aizsardzības mācība. Likums paredz, ka valsts aizsardzības mācības apguve vidējās izglītības programmās būs obligāta.

Jauniešiem, kuri reliģiskās vai filozofiskās pārliecības, vai citu objektīvu apstākļu dēļ nevarēs apgūt kādu valsts aizsardzības mācības priekšmeta satura daļu, jaunsargu instruktors mācību saturu un procesu pielāgos individuāli. Tāpat noteikts, ka skolā apgūtās zināšanas varēs papildināt valsts aizsardzības mācības nometnēs, dalība tajās būs brīvprātīga.

Likums paredz, ka līdz 2024.gada 31.augustam valsts aizsardzības mācība vidējās izglītības pakāpē tiks īstenota kā specializētais kurss veselības, drošības un fiziskās aktivitātes mācību jomā. Savukārt valsts aizsardzības mācības apguve būs obligāta no 2024.gada 1.septembra.

Pēc likuma pieņemšanas partija “Progresīvie” aicināja Valsts prezidentu neizsludināt Saeimā pieņemto likumu, jo uzskata, ka grozījumi novedīs pie “nevēlamas izglītības militarizācijas”. Partija uzskata, ka likumprojekta izstrādes laikā netika ievēroti labas pārvaldības principi un ar jaunievedumu aizsardzības resors “mēģina mākslīgi monopolizēt pilsoniskās apziņas veidošanu un patriotisko audzināšanu izglītības sistēmā”, ko jau tagad veicot jaunatnes nevalstiskās organizācijas.

Te gan varētu atgādināt, ka Saeimā likumu atbalstīja vienbalsīgi, “par” balsoja arī opozīcija.

Reaģējot uz partijas “Progresīvie” aicinājumu, aizsardzības ministrs Artis Pabriks pau­dis nožēlu, ka šī partija neesot ieklausījusies un sadzirdējusi gadiem ilgušās ekspertu un profesionāļu diskusijas par valsts aizsardzības mācības ieviešanu.

Socioloģiskie pētījumi liecina, ka aptuveni 70 procenti Latvijas iedzīvotāju atbalsta aizsardzības mācību kā obligātu priekšmetu. Pēc A. Pabrika vārdiem, jaunais priekšmets būšot “mācība, kas padziļinās apguvi par pilsoniskām vērtībām, veicinās patriotismu un cita starpā sagatavos jauniešus dažādām civilām un, nedod Dievs, arī militārām krīzēm. Tā būs moderna atbilde mūsdienu pasaules izaicinājumiem un ģeopolitikai”.

Esmu tā paaudze, kam savulaik skolā bija obligātā militārā mācība, kur krievu valodā nācās mācīties par armiju, dienesta pakāpēm, ieroču uzbūvi, bija jākārto ieskaite šaušanā un daudz kas cits. Vai tas vairoja patriotismu un vēlmi dienēt padomju armijā? Kādam varbūt, man pilnīgi noteikti nē. Tāpēc atklāts jautājums, vai obligātas lietas dod vajadzīgo efektu. Ja pārējie mācību priekšmeti ir obligāti, kāpēc tāda nevarētu būt valsts aizsardzības mācība? Iepazīstot programmu, var pārliecināties, ka tajā paredzēta ne tikai militārā joma, bet arī valstiskā audzināšana, patriotiskā audzināšana, valsts vēsture, arī līderība un personības veidošana. Zināma daļa atvēlēta arī fiziskajai sagatavotībai, kurā noteiktas iemaņas, piemēram, orientēšanās apvidū. Ierindas mācība vai lauka kaujas iemaņu apguve notiks, veicot fiziskus vingrinājumus. Un, protams, arī militārā sagatavotība, darbības ar ieročiem, pirmā medicīniskā palīdzība.

Patiesībā tas viss var noderēt dzīvē ikvienam, un, visticamāk, rezultāts būs atkarīgs no instruktora, kurš mācīs šo priekšmetu. Kā spēs aizraut un iedvesmot jauniešus, vai to darīs pārliecības pēc vai tāpēc, ka – kaut kas jau jāstrādā ir.

Kad pērn rakstīju par šo tematu, jaunsargu instruktors Juris Kokins norādīja, ka, viņaprāt, šī mācība tomēr varētu būt izvēles priekšmets: “Skaidrojums pavisam vienkāršs. Instruktoram nebūs prieka strādāt ar jauniešiem, kuriem nekas no tā neinteresē. Var taču būt dažādi iemesli, kāpēc kāds jaunietis to nevēlas apgūt.”

Var pieļaut, ka, paredzot to kā izvēles priekšmetu, daudzi jaunieši nolems sevi neapgrūtināt. Bet ir skaidrs, ka patriotisma izpratne, pamati ir jāaudzina, ar oficiālajiem pasākumiem 4.maijā, 11.un18.novembrī to nepanākt. Turklāt jāatzīst, ka šī joma ilgstoši atstāta novārtā. Vēl būtu svarīgi ņemt vērā Baltijas mediju izcilības centra direktores Guntas Slogas pausto, ka šajā mācībā būtu ļoti svarīgi skolēniem mācīt arī kiberdrošību un informatīvās telpas aizsardzības nepieciešamību, tai skaitā mācīt par dezinformāciju, propagandu un citiem ietekmēšanas rīkiem.

Var tikai piekrist, un šis pandēmijas laiks ar tik apjomīgo dezinformāciju ir uzskatāms piemērs, ka jauniešiem svarīgi mācīt, kā graudus atšķirt no pelavām, jo dez­informācijas mērķis ir vājināt valsts pamatus. Tās valsts, kuru paši esam atjaunojuši un kurā gribam dzīvot.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
27

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
20

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
23

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
21

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
24
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi