Sestdiena, 29. marts
Vārda dienas: Aldonis, Agija

Saglabājam vēsturisko

Sarmīte Feldmane
15:38
25.10.2024
184
Baznica

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana.

Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums (ERAF), 200 tūkstoši eiro Cēsu novada paš­valdības līdzfinansējums, pārējo finansējumu nodrošināja Cēsu Svētā Jāņa draudze.

Projektā īstenoti apjomīgi darbi: veikta dievnama pamatu hidroizolācija un izbūvēta lietus ūdens drenāžas sistēma, nostiprināti kontrforsi, nomainīts baznīcas un torņa jumta segums, atjaunota fasādes apdare un logu konstrukcijas, sakoptas esošās un izgatavotas sešas jaunas vitrāžas, restaurēts torņa smailes krusts un lode, kā arī vēsturiskais saules pulkstenis, labiekārtots skvērs līdzās baznīcai. Vienlaikus ar ēkas atjaunošanas darbiem tornī no jauna izveidots vēsturiskais zvana ceļš, savukārt baznīcas pastāvīgo ekspozīciju “Sv. Jāņa baznīca – vēstures lieciniece” iespējams ieraudzīt jaunā un aizraujošā veidā ar multimediju gida palīdzību.    Ieguvums ir arī acīm neredzamais – klimats baznīcā kļuvis sausāks, siltuma zudumi mazāki.

Kāda būs Cēsu baltā sirds – Sv.Jāņa baznīca

2021.gada vasaras beigās, tikai gadu pēc atjaunotās Cēsu Sv.Jāņa baznīcas iesvētīšanas, uz baltā, skaistā dievnama ārsienām parādījās zaļgani plankumi. Pēc laika vietumis sāk nodrupt apmetums. Meklējot iemeslus, daļu atbildības par defektiem uzņēmās būvnieks un tos novērsa. Par pārējiem vēl spriež projekta īstenotāji, būvniecības profesionāļi un eksperti.

Kāpēc baznīcas fasāde drūp

Vispirms zaļojums bija redzams uz kontrforsiem Skolas ielas pusē. “Interesējāmies Koksnes ķīmijas institūtā pie ekspertiem. Viņi atzina, ka tas ir dabisks process. Aļģu veidošanos uz fasādes veicina mitrums, tostarp paaugstināts gaisa mitrums palielina mitrumu apmetumā, jo slīpo virsmu un porainās apmetuma struktūras dēļ mitrums tajā veido labvēlīgu vidi aļģu attīstībai. Ar laiku fasādē vietām parādījās nodrupumi. Sāku­mā kontrforsu apakšējā daļā, kas varētu būt normāli vecām ēkām. Vēlāk dažādi apmetuma defekti parādījās    arī torņa fasādei,” stāsta baznīcas draudzes valdes priekšnieks Andis Ozoliņš-Vīk­sne un uzsver, ka nodrupumi fasādes apakšējā daļā un uz kontrforsiem tika saistīti ar mitrumu, kas rodas nokrišņu ietekmē. Taču bojājumiem torņa augšējā daļā iemesls šķietami ir cits. Turklāt ēkai uzlikts jauns jumts un atjaunotas lietus ūdens notekas.

“Lai risinātu šos jautājumus, bija sarunas ar projektā iesaistītajām pusēm:    būvnieku,    arhitektu, būvuzraugu. Tika pieaicināti Nacionālā mantojuma pārvaldes eksperti un Cēsu būvvaldes speciālisti. Bojājumus fiksēja, kopīgi apsekojot baznīcu. Par daļu defektiem atbildību uzņēmās būvnieks , kas tos jau    novērsis. Kādu apstākļu dēļ radušies pārējie defekti, viedokļi ir atšķirīgi,” skaidro draudzes mācītājs Didzis Kreicbergs.

Draudze dzirdējusi ne mazums cēsnieku pārmetumu un skaidrojumu, kāpēc fasādes apmetums ir bojāts. Tiek minēts, ka draudze nav izvēlējusies īsto projektētāju, būvnieku, būvuzraugu. D.Kreic­bergs atgādina, ka tik liela apjoma projektos Latvijā var piedalīties vien daži uzņēmumi, ekspertu arī nav. “Restaurācijas projektētājs ir pieredzējis, projektējis daudzu vēsturisku ēku atjaunošanu. Nebija iemesla kaut ko apšaubīt,” uzsver draudzes valdes priekšnieks. Gan D.Kreicbergs, gan A. Ozoliņš-Vīksne atzīst, ka    nav pieredzes, kā tikt galā ar pēcrestaurācijas problēmām. “Tā kā viedokļi par bojājumu iemesliem atšķīrās, bijām strupceļā. Variantus, ko darīt,    piedāvāja dažādus, bet garantijas, ka tie problēmas atrisinās, nebija. Līdz šim tā arī neizdevās tikt līdz reālam, draudzei pieņemamam risinājumam. Mēģinot kaut ko darīt, viss atdūrās pret vienu – kurš maksās,” stāsta A.Ozoliņš-Vīksne.

Nu ir sperts nākamais solis. Puses vienojušās par ekspertīzi fasādes restaurācijas darbiem. “Soļi nav vienkārši, jo savā ziņā visi baidās kļūdīties. Esam pateicīgi, ka Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB)    piešķīra finansējumu ekspertīzei, jo draudzei tādas naudas nav,” pastāsta D.Kreic­bergs un piebilst, ka Sv. Jāņa baznīcas atjaunošana ir nozīmīgs projekts visai luteriskajai baznīcai.

Oktobrī noslēgts līgums par ekspertīzi. A. Ozoliņš-Vīksne uzsver, ka svarīgākais ir noskaidrot cēloņus. “Varam cits citam izteikt pārmetumus, bet nepieciešams eksperta slēdziens. Tas būs saistošs gan mums, gan būvniekam. Kāpēc radušies apmetuma defekti, vai izmantoti piemēroti materiāli, vai ir ievērota darbu tehnoloģija. Gribam skaidri saprast. Un arī to, kurš atbildīgs par situāciju, kāda izveidojusies. Kā arī saņemt rekomendācijas bojājumu novēršanai,” saka baznīcas draudzes valdes priekšnieks.

Draudzes vadība regulāri sazinās    ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA), kas nodrošināja ERAF līdzfinansējumu. “Ne­esam saņēmuši pārmetumus, ka projekts bijis neveiksmīgs. Ir sapratne, informējam, kādus soļus veicam,” pastāsta A.Ozoliņš-Vīksne un piebilst: “Daudzi jau aizmirsuši, kāda baznīca bija pirms restaurācijas – kā veca, sakumpusi večiņa.”

Gadsimtu problēma – mitrums

Vēsturiski baznīcā ir problēmas ar paaugstinātu mitruma līmeni telpās. Savulaik tur, kur tagad atrodas tūrisma informācijas centrs, bijis dīķis, iespējams, tas noturēja gruntsūdens līmeni. “Pārskatot 1938.gadā veiktās restaurācijas dokumentus, problēmas bijušas tās pašas kas tagad, paaugstinātais mitrums bojā ēku,” saka A.Ozo­liņš-Vīksne.

2008.gadā draudze ņēma kredītu un atbilstoši tam laikam un iespējām sakārtoja    baznīcas ēkas hidroizolāciju gar Skolas ielu. “Cik varēja atļauties, tik arī tika izdarīts,” bilst draudzes valdes priekšnieks un atgādina, ka tagad, īstenojot projektu, ārējā mitruma ietekme ir maksimāli samazināta.

“Līdztekus tam pētām mitrumu mūros. Katrs gadsimts ir mainījis ēku. Savulaik būvēto kontrforsu pamati izrādījās seklāki nekā baznīcas pamati, tie nepildīja savu funkciju balstīt dievnama sienas, tieši pretēji – tie plēsa ēku. Projekta ietvaros tika veikta kontr­forsu stiprināšana ar īpašiem pāļiem. Gadsimtu gaitā baznīca ir vairākas reizes degusi, remontam izmantoti tajā laikā pieejamie materiāli, pat tika eksperimentēts ar iekšpuses sienu apmetumu,” saka draudzes mācītājs un atgādina, ka dažādos laikos dažādi cīnījās ar mitrumu mūros. Piemēram, uzsita piķa papi un aizsedza ar koka paneli, domājot, ka mitrums nesūksies dievnamā. Tā, protams, nenotika, un sekas bija labi redzamas, kad altāra daļā noņēma koka apšuvumu.

Lai skaisti un patīkami

Savu kārtu gaida arī baznīcas telpas. To atjaunošanā palīdz Cēsu Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanas fonds.

Un atkal, pirms kaut ko sākt darīt, vispirms vajag izprast mikro­klimatu dievnamā. Tiek veikts monitorings, kā telpās dažādos gadalaikos mainās mitruma  līmenis. “Septiņi grādi telpās nav normāla temperatūra, bet esam iemācījušies sadzīvot, kaut varbūt mūriem tā ir piemērota,” teic mācītājs. Baznīcā siltumu nodrošina gāzes apkure, silda grīdas un blakus telpas. “Mums ir savs gāzes katls. Savā laikā tas bija pieņemamākais risinājums un to saskaņoja Na­cionālā mantojuma pārvalde. Grīdas apkure ir dārga, tā dod nelielu komfortu dievlūdzējiem. Ekspluatācija ir ļoti dārga. Protams, var apsildīt baznīcu arī līdz 12 grādiem, bet tas izmaksās vairākus tūkstošus mēnesī,” skaidro D.Kreicbergs un atgādina, ka ir jārēķinās ar ērģelēm, tām straujas temperatūras un mitruma svārstības ir bīstamas. Draudze praksē pārliecinājusies, ka labāk ziemā baznīcā uzturēt vienmērīgu, kaut zemu,  piecu sešu grādu, siltumu. Tas samazina gaisa mitrumu un rada komfortablāku sajūtu.

“Lai samazinātu gaisa mitrumu telpās, viens veids ir vēdināšana. Labākais laiks baznīcas vēdināšanai ir    pavasaris – aprīlis, maijs un reizēm arī vēsāks jūnijs. Jūlija karstumā ir daudz mitruma. Vē­dinām, atverot vairākas durvis. Tiek vērtēts,    kādi ir valdošie vēji, kāds ir ārējais gaisa mitrums. Ja ārā tas zemāks nekā baznīcā, tad var  laist caurvēju, ” par baznīcas ikdienas uzraudzību pastāsta A.Ozoliņš-Vīksne.   

Lai sāktu domāt par iekštelpu restaurāciju, vispirms jāatrod piemērotākais risinājums sienu kapilārā mitruma līmeņa samazināšanai. Kad tas būs, varēs sākt izstrādāt projektu telpu atjaunošanai un meklēt finansējumu. “Darāmā ļoti daudz. Jāmaina elektroinstalācija, jo vietām vēl ir vecie vadi metāla čaulās. Jārestaurē altāris, kancele, ērģeļu balkons, baznīcas soli, interjera priekšmeti, sienas. Altāra galda baznīcā nav no neatminamiem laikiem. Kad būs paveikti šie darbi, varēs domāt par baznīcas telpu krāsošanu,” darāmo ieskicē mācītājs un piebilst, ka šos projektus īstenos baznīcas atjaunošanas fonds.

D.Kreicbergs arī atgādina, ka kādreiz draudzē bija tūkstošiem cilvēku, tagad simti, bet saimnieciskās vajadzības ir tās pašas.

UZZIŅAI

Tiek uzskatīts, ka baznīcu būvēt sākts 1281./1283. gadā. Par baznīcas darbības sākumu uzskata 1284. gada 24. jūniju, kad tā iesvētīta. Baznīca ir 65 m gara un 32 m plata trīsjomu bazilika, tās rietumu galā ir masīvs 65 m augsts zvanu tornis ar gotisku smaili. Baznīca ir paredzēta 500 sēdvietām. Līdz mūsdienām ir saglabājušies virkne interesantu vēstures un mākslas pieminekļu, kuru lielākā daļa ir  valsts nozīmes mākslas pieminekļu sarakstā. Baznīca jau kopš 19. gadsimta pirmās puses pievērsusi uzmanību kā vēstures un arhitektūras piemineklis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
26

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
118

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
51

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
31

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Zaube. Būt sava pagasta saimniekiem

11:47
18.03.2025
165

Zaubes pagastā šī gada sākumā savu dzīvesvietu bija deklarējuši 712 iedzīvotāji. Kā jau laukos, vasarās te cilvēku vairāk, jo sabrauc vasarnieki, ziemās pagastā klusāks. Taču Zaubes vārds daudziem Latvijā ir pazīstams gan kā skaista, ainaviska vieta, gan saistās ar aktīviem cilvēkiem, kuri līdzdarbojas kopīgam mērķim – lai pagastā paši dzīvotu sakoptā vidē, lai garāmbraucēji piestātu. […]

Intervija. Obligātā mīlestības deva

21:06
14.03.2025
380

Zvannieku mājas Vaives pagastā ir mācītāja un teoloģijas pasniedzēja Jura Cālīša un pedagoģes Sandras Dzenītes-Cālītes izveidots patvērums dzīves ievainotajiem. Te pajumti, atbalstu un rūpes saņem līdz pat 20 bez vecāku un tuvinieku gādības palikuši bērni, jaunieši un arī pieaugušie ar īpašām vajadzībām. Šeit viņiem ir radīta    droša un brīva vide, kurā attīstīties, kļūt patstāvīgiem, […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
19
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
31
16
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
19
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
17
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi