Sestdiena, 29. marts
Vārda dienas: Aldonis, Agija

Aktualizējam. Pārmaiņas siltumapgādē

Andra Gaņģe
10:40
27.09.2024
85
1
Crop 0 Bb2f4a79fd

FOTO: no www.vigants.lv

Sākts īstenot 2023.gada 14.septembra Cēsu novada domes deputātu lēmumu, ka novadā, izņemot Cēsu pilsētu*, siltumapgādi nodrošina viens pakalpojumu sniedzējs. Deputāti tam pilnvaroja pašvaldības kapitālsabiedrību SIA “Līgatnes komunālserviss”. Tādu lēmumu pamatoja ar vajadzību attīstīt mūsdienīgu, energoefektīvu un ilgtspējīgu infrastruktūru, nepieciešamību novadā izstrādāt vienotus standartus un vienotu pieeju siltuma nodrošināšanā.

Izvēli par labu siltuma ražošanu un piegādi uzticēt pašvaldības uzņēmumam noteica arī fakts, ka, mainoties situācijai, kādu resursu cenām, privātais uzņēmējs var atteikties sniegt pakalpojumu par apstiprināto tarifu un lauzt līgumu. Pašvaldība arī izvērtēja, ka “Līgatnes komunālservisam” jau bija pieredze šajā jomā.

*Cēsu pilsētas pakalpojumu sniedzēja tarifu regulē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, bet mazākiem siltuma ražotājiem to apstiprina pašvaldība.

Siltumapgādi pārņems pakāpeniski

Līdz šai sezonai “Līgatnes komunālserviss” ar siltumu nodrošināja daudzdzīvokļu mājas un citus objektus Augšlīgatnē un Līgatnē. No šī rudens pašvaldības uzņēmuma pārziņā nonāks vēl divu pagastu centralizētā siltumapgāde. “Līgatnes komunālserviss” sāk apsaimniekot vienu katlumāju Jaunpiebalgas pagastā un nodrošināt siltumu Vecpiebalgas pagasta centra ēkām.

Finanšu komitejas sēdē 5.septembrī deputātus informēja par termiņiem, kādos plānota pagastu siltumapgādes objektu nodošana pašvaldības uzņēmumam. Pēc 2024./2025. gada apkures sezonas, no 2025.gada 1.maija, “Līgatnes komunālserviss” pārņems katlumāju Priekuļos, Dārza ielā, un Liepas pagastā, Dārza ie-lā 1. No 2025.gada 1.maija plānota Dzērbenes un Taurenes katlumājas un siltumtīklu pārņemšana. Iecerēts, ka Stalbes centralizēto siltumapgādi pašvaldības uzņēmums sāks apsaimniekot 2026.gada vidū, bet Amatas pagasta Ģikšu siltumsaimniecību – 2027.gada vidū.

Izpilddirektora vietniece Baiba Eglīte deputātus informēja, ka siltumapgādes pārņemšana notiek pakāpeniski. Darba apjoms liels, lai nodotu objektu, jāveic tā novērtējums, jāizsver vajadzīgie ieguldījumi.

Nav uztraukumu, ka kaut kas varētu neizdoties

Pirmo divu siltumapgādes sistēmu nodošanu jaunajam saimniekam apvienību pārvaldēs vērtē par veiksmīgu risinājumu siltuma apgādē.

Jaunpiebalgas pagasta lielākā katlumāja un siltumtīkli, ko pārņem “Līgatnes komunālserviss”, nodrošina apkuri sešām daudzdzīvokļu ēkām, Mūzikas un mākslas skolai, sākumskolai, pašvaldības ēkai, kurā darbojas Ne­atliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta struktūrvienības, kā arī apkuri centra veikalam.

Objekta pārņemšana jau krietni pavirzījusies uz priekšu, no 1.oktobra te pilnībā darbu sāks “Līgatnes komunālserviss”. “Iz­darīts viss, kas paredzēts, lai nodotu funkciju: veikts katlumājas un citas attiecīgās infrastruktūras novērtējums, atbilstoši prasībām nodota informācija par pakalpojumu saņēmējiem, lai jaunais pakalpojumu sniedzējs varētu sagatavot un izsūtīt rēķinus,” pastāstīja Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere un piebilda, ka jau šajā nedēļā iedzīvotājiem izsūtīs vēstules, informējot, ka jānoslēdz līgums ar jauno siltuma piegādātāju.

Jaunpiebalgā ir gāzes apkure. “Pagājušajā gadā iegādājāmies gāzes katlu un uzstādījām to jau esošajā katlumājā. Aizpagājušajā sezonā siltumu nodrošināja privātais uzņēmējs, bet līgumu neturpināja, nav izdevīgi. Uzņēmums siltuma ražošanai izmantoja šķeldu, bija konteinertipa katlumāja. Pakalpojuma sniedzējs piedāvāja pašvaldībai to iegādāties, taču cena bija pārāk augsta, tāpēc meklējām citu risinājumu,” stāsta D.Bišere-Valdemiere.

Gāzes uzglabāšanai Jaunpie­balgā stacionāras tvertnes nav, par to domāts, bet tagad jau šis jautājums būs jaunā apsaimniekotāja ziņā.

“Mums nav uztraukumu, ka kaut kas varētu neizdoties, jo sadarbība ar “Līgatnes komunālservisu” un tā vadītāju ir ļoti laba. Vienīgais, kas var radīt sarežģījumus, ir pārrāvumi elektroapgādē, “Sadales tīkls” zina šo situāciju,” pastāsta Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja un piebilst: “Protams, katlumājai un siltumtīkliem būs cits saimnieks, bet pakalpojuma saņēmēji ir jaunpiebaldzēni, mūsu iedzīvotāji, ja vajadzēs, iesaistīsimies, līdzdarbosimies.”

Vecpiebalgas katlumājas un siltumtīklu nodošana jaunajam saim­niekam ir procesā. “Pilnībā atdot siltumsaimniecību “Līgat­nes komunālservisam” paredzēts no 1.novembra. Līdz tam, ja vajadzēs, siltumu nodrošinās apvienības pārvalde. Vēl ir spēkā mūsu līgums ar gāzes piegādātāju,” pastāstīja pārvaldes vadītāja Lelde Burdaja .

Katlumājā tiek uzstādīti divi jauni gāzes apkures katli, ko iegādājusies pašvaldība. Iekārtu jauda atšķirīga. Jaudīgākais katls ziemā nodrošinās vajadzīgo siltumu, mazākais ir gan rezerves variants kādai negaidītai situācijai, kā arī tā jauda pietiekama, lai siltajā sezonā nodrošinātu siltā ūdens piegādi.

“Vērtēju, ka siltumu ražošanas un piegādes nodošana pašvaldības uzņēmumam Vecpiebalgai ir ieguvums,” vērtē L.Burdaja un atgādina, ka pašvaldībai, lai nopirktu kurināmo, jāizsludina publiskais iepirkums. Jāņem vērā, ka arī Vecpiebalgā nav stacionāras gāzes tvertnes, kurināmais glabājas cisternā. Latvijas tirgū tāda piegādes pakalpojuma sniedzēju ir samērā maz, tas arī nosaka cenu. Savukārt uzņēmumam resursu iegāde ir daudz vienkāršāka, tiek veikta cenu aptauja un ir iespējamas sarunu procedūras, vienojoties par iespējami izdevīgāko variantu.

“Cena, par kādu iepirkumā gāzi varēja iegādāties apvienības pārvalde, ir daudz, daudz augstāka par to, kāda tā pieejama “Līgatnes komunālservisam”,” atzīst L.Burdaja. “Tas nozīmē, ja apkuri turpinātu nodrošināt paš­valdība, tarifs būtu augstāks, tāpēc uzskatu, ka esam ieguvēji. Domāju, arī nekādu sarežģījumu pakalpojuma sniegšanā nebūs. Siltumu nodrošinās pašvaldības kapitālsabiedrība, pašvaldībai ir mehānismi, kā, ja vajadzīgs, ietekmēt tās darbību. Tas nav kā ar privāto uzņēmēju, kurš var izdarīt to, kas kādā brīdī pašam šķiet izdevīgāk,” skaidro Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Lelde Burdaja.
Jāatgādina, ka pagājušā ziemā vecpiebaldzēni kādas dienas palika bez siltuma, jo sabojājās apkures iekārta. Tobrīd siltuma ražošanu nodrošināja privātais uzņēmums “Seces koks”, kas nespēja operatīvi atjaunot siltumapgādi, un jautājumu risināt nācās ar paš­valdības atbalstu.

Vecpiebalgas katlumāja apsilda visus pagasta centra daudzdzīvokļu namus, vidusskolu un bērnudārzu, apvienības pārvaldes ēku.

Piektdien002.qxd

Tarifi siltumam, ko patērētājiem piegādā nelielās novada katlumājas, ir diezgan atšķirīgi. Protams, tos ietekmē daudzi faktori, gan izmantotais kurināmais, gan iekārtu un siltumtīklu stāvoklis un tajos nepieciešamie ieguldījumi. Būtisks ir klientu skaits, proti, jo vairāk pakalpojuma saņēmēju, jo cenai par siltumu vajadzētu būt zemākai. Protams, tas tikai vispārīgs pieņēmums, jo izmaksu apjomu nosaka vēl citi apstākļi.

“Druva” šajā apkures sezonā meklēs atbildes, kas nosaka lielākās tarifu atšķirības, kādi uzlabojumi vai pārmaiņas vajadzīgas siltumapgādes objektos, kā mainītos cena un ko tas nozīmētu iedzīvotājiem.

Maf Logo 2

Komentāri

  • Jānis saka:

    Kādēļ Stalbes pagasta siltumenerģijas tarifs ir norādīts 90,71 EUR/MWh, ņemot vērā, ka saskaņā ar 2024. gada 12. septembra domes sēdes lēmumu Nr. 452 tika apstiprināts tarifs 82,06 EUR/MWh?

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Identitāte. Tautastērps

    21:03
    28.03.2025
    23

    Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

    Civilā aizsardzība

    20:45
    28.03.2025
    96

    Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

    Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

    11:06
    25.03.2025
    50

    Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

    Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

    21:19
    21.03.2025
    31

    Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

    Zaube. Būt sava pagasta saimniekiem

    11:47
    18.03.2025
    165

    Zaubes pagastā šī gada sākumā savu dzīvesvietu bija deklarējuši 712 iedzīvotāji. Kā jau laukos, vasarās te cilvēku vairāk, jo sabrauc vasarnieki, ziemās pagastā klusāks. Taču Zaubes vārds daudziem Latvijā ir pazīstams gan kā skaista, ainaviska vieta, gan saistās ar aktīviem cilvēkiem, kuri līdzdarbojas kopīgam mērķim – lai pagastā paši dzīvotu sakoptā vidē, lai garāmbraucēji piestātu. […]

    Intervija. Obligātā mīlestības deva

    21:06
    14.03.2025
    380

    Zvannieku mājas Vaives pagastā ir mācītāja un teoloģijas pasniedzēja Jura Cālīša un pedagoģes Sandras Dzenītes-Cālītes izveidots patvērums dzīves ievainotajiem. Te pajumti, atbalstu un rūpes saņem līdz pat 20 bez vecāku un tuvinieku gādības palikuši bērni, jaunieši un arī pieaugušie ar īpašām vajadzībām. Šeit viņiem ir radīta    droša un brīva vide, kurā attīstīties, kļūt patstāvīgiem, […]

    Tautas balss

    Smiltis pieputina visu apkārtni

    14:00
    27.03.2025
    18
    Garāmgājēja raksta:

    “Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

    Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

    14:00
    27.03.2025
    28
    10
    Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

    “Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

    Karogi aizēno laukumu

    13:44
    23.03.2025
    19
    Lasītāja V. raksta:

    “Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

    Varētu labot, bet vieglāk izmest

    13:43
    22.03.2025
    40
    Cēsniece raksta:

    “Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

    Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

    11:42
    20.03.2025
    17
    Skatītāja raksta:

    “Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

    Sludinājumi