Sestdiena, 29. marts
Vārda dienas: Aldonis, Agija

Iedzīvotājiem svarīga šodienas problēma. Neizprot projektu

Sarmīte Feldmane
11:10
06.08.2024
69
Araisu

Āraišu ezera ūdens spogulis ar katru gadu acīmredzami samazinās.

Visbiežāk iedzīvotāji par pašvaldības projektiem uzzina, kad tos sāk īstenot. Diemžēl kaut arī izsludinātas apspriešanas, skaidrojošas sanāksmes, interese parasti ir maza. Labi, ka atnāk tie, kurus plānotā iecere skar vistiešāk. Taču, ja tiek darīts kas jauns, agrāk neredzēts, tas piesaista uzmanību, rodas jautājumi.

Plašu rezonansi vietējā sabiedrībā Āraišos izraisīja pašvaldības iecerētais projekts “Peldošās salas kā bioloģiskās daudzveidības pieturas un piesārņojuma mazinātāji pilsētu adaptācijas veicināšanai (BioFloat)”. “Mūs uzrunāja Latvijas Hidroekoloģijas institūts un piedāvāja testēt mākslīgo salu. Lēmām par Āraišiem, jo novadā ir daudz ūdenstilpju. Gan iedzīvotāji    un arī apvienības pārvaldes speciālisti vairākkārt uzsvēruši, ka Āraiši jāatdzīvina, lai piesaistītu tūristus. Ja projekta gaitā Rakverē un Gulbenē sala kalpos ūdens piesārņojuma novēršanai, tad Āraišos tai būtu cits mērķis,” stāsta I.Ādamsone un atklāj, ka sala kalpotu sabiedrības izglītošanai. Uz tās būtu putnu vērošanas kamera, Āraišu ezerpils apmeklētāju centrā ikviens varētu      iepazīties ar interaktīvu salas 3D modeli. Vienlaikus notiktu sabiedrības izglītošana par ūdens eko­­sistēmu veselību, bioloģisko daudzveidību.     

“BioFloat’ ir starptautisks projekts, kurā iesaistījušās Cēsu un Gulbenes pašvaldības, Rakvere Igaunijā, kā arī vairākas profesionālas dažādu nozaru institūcijas un organizācijas, piemēram, Latvijas Hidroekoloģijas institūts,    Stokholmas Vides institūta Tallinas centrs, Igaunijas Dzī­vības zinātņu Universitāte un citas. Projekta mērķis – sekmēt bioloģisko daudzveidību un uzlabot pilsētvidē esošo ūdens ekosistēmu veselību. Tas tiks sasniegts, kopīgi izstrādājot un testējot trīs jaunus zaļās infrastruktūras elementus. ”BioFloat” peldošo salu koncepts būs projektā kopīgi radīta inovācija, kas izstrādāta atbilstoši aktuālākajām pašvaldību vajadzībām publisko ūdeņu vides stāvokļa uzlabošanai.

Āraišnieki iebilda pret mākslīgas salas veidošanu ezerā. “Projekts netiks īstenots Āraišu ezerā. Domājams, to darīsim Cēsīs, Pils dīķī. Projekta vadošais partneris strādā, lai veiktu izmaiņas dokumentos, kas starptautiskā projektā nav vienkārši, jo jāsaskaņo gan ar pārējiem iesaistītajiem, gan programmas, kas to finansē, speciālistiem,” stāsta I.Ādamsone.

Iedzīvotājiem ir svarīgākas problēmas

Projekta īstenotāji tikās ar āraišniekiem, iepazīstināja ar ieceri un jau paveikto. Iedzīvotāji, lai kā tika skaidrots, kāda būs peldošā sala, ka tās galvenais uzdevums ir sabiedrības izglītošana un arī datu iegūšana par ezeru – ūdens kvalitāti, piesārņojumu, zivju resursiem, ezerā un krastā mītošajiem putniem – āraišnieki uzsvēra, viņuprāt, būtiskāko par ezeru – tas aizaug. Vairākkārt izskanēja, ka pašvaldība nerūpējas par ezeru, ļauj tam aizaugt, kāpēc jābūvē mistiska sala, ja ezerā jau ir peldošas salas. Ja novietos apstādītu salu, ūdens spogulis ainavā būs vēl mazāks. Iedzīvotāji netaupīja pārmetumus, ka projekts ir Eiropas Savienības naudas izšķērdēšana, jo ne ezeram, ne iedzīvotājiem labuma nebūs, kā arī interesējās, kas ar salu notiks, kad projekts beigsies. “Mūs interesē ezera apsaimniekošana ilgtermiņā, ir taču kas jādara, lai ezers neaizaugtu,” vairākkārt uzsvēra āraišnieki.

Amatas apvienības pārvaldes vadītāja Elita Eglīte atgādināja, Āraišu ezers nav tikai rekreācijai, tam ir arī kultūrvēsturiska nozīme. “Tikai kultūrvēsturiskajā zonu krasta līnija pieder pašvaldībai, pārējais privātiem īpašniekiem, kā to izmantot, ir pašu ziņā,” bilda E.Eglīte. Pārvaldes vadītāja arī uzsvēra, ka nav tā, ka pašvaldība neko nav darījusi, rūpējoties par ezeru. Drabešu skolai uzbūvētās attīrīšanas iekārtas nodrošina, ka ezerā nenonāk notek­ūdeņi. Pirms dažiem gadiem bija iecere pļaut niedres, bet blakus ir bioloģiski augstvērtīga pļava, tajā iebraukt ar tehniku nedrīkst.    “Asfaltētais ceļš ir kā dambis ezeram. Cilvēks un laiks ienes pārmaiņas. Vai kultūrvēsturiskajā zonā ezerpils apmeklētājiem    būtu pieņemami redzēt peldētājus un supotājus? ” domāt rosināja E.Eglīte, reizē atbildot, kāpēc Āraisī nav peldvietas.

Vides speciālistu un āraišnieku viedokļi par izglītojošo mākslīgo salu ezerā nesaskanēja.    “Nova­dā, tiekoties ar iedzīvotājiem, sarunās izskan jautājumi par ūdens kvalitāti ūdenstilpēs. Āraišu projektā arī tiktu testēta tehnoloģija, kuru vēlāk varētu izmantot, lai savāktu piesārņojumu,” saka I.Suija-Markova, bet I.Ādamsone uzsver, ka papildu ieguvums    būtu ūdens kvalitātes mērījumi – ķīmiskais, bakterioloģiskais, farmakoloģiskais piesārņojums, zivju sabiedrība. “Daļa sākotnējo mērījumu ir veikti, nepilnīgi dati un secinājumi būs, bet žēl, jo pietrūks padziļinātas izpētes un secinājumu. Tas turpmāk būs jādara par pašvaldības budžeta līdzekļiem,” skaidro I.Ādamsone.

Vai nav jāinformē

Tikšanās ar iedzīvotājiem un viņu informēšana par projektu notika, kad tā īstenošana jau bija sākusies. Ne viens vien āraišnieks pārmeta, kāpēc par ieceri nav stāstīts pirms tās realizēšanas. I.Ādamsone skaidro, ja projektā nav noteikts, ka par ieceri iedzīvotāji jāinformē, tas netiek darīts. “Ja tikšanos būtu rīkojuši agrāk, varētu pastāstīt tikai vispārīgi, ko plānojam, ko gribam sasniegt. Lai būtu saruna, jābūt, par ko runāt. Jau bija pirmie pētnieku dati, tos varēja apspriest Kaut vai ornitoloģe izstāstīja, kādi putni novēroti ezerā un kādi ligzdo. Kā arī izskaidroja, ka    mākslīgā      sala nebūs piemērota lielajiem ķīriem,”    stāsta I.Ādamsone, bet I.Suija-Markova atgādina, ka investīciju vides projektiem vienmēr tiek apzināts iedzīvotāju viedoklis,    pašvaldībai ir svarīgi saprast, kādu vidi savā apkārtnē cilvēki vēlas.         

“Cēsīs, Rīgas ielā 90, pie atbalsta centra “Pērle” ir pļava, daži bijušie mazdārziņi un plūst nelielā Mellupīte. “Pērles” kolektīvs šo vietu redz cilvēku labsajūtai un veselībai. Ko domā iedzīvotāji, kādu viņi redz šo teritoriju, ikviens var izteikt savu viedokli. Idejas apkopos, vērtēs, apspriedīs ar iedzīvotājiem un tikai tad taps projekts. Tāpat pēc vairākām apspriešanām, iedzīvotāju viedokļu un ieteikumu uzklausīšanas tiek īstenots Pirtsupītes projekts,” uzmanību vērš I.Suija-Markova.

Bet āraišniekiem būtiskākais jautājums, problēma, kas satrauc ikdienā – ezera aizaugšana. Viņu neizpratne, ka pašvaldība īsteno dažādus vides projektus, bet neko nedara, lai risinātu šodienas problēmu.

Bet ezeri aizaug

Par ezeru aizaugšanu uztraucas arī Piebalgā, Pārgaujā. Vai    var kaut ko darīt, lai to apturētu? Āraišnieki uzsvēra, ka ,   aizaugot ezeram, samazinās ūdens spogulis, mainās ainava.

“Gan ārējie cēloņi, gan piesārņojums    veicina ezeru aizaugšanu. Ja ezers sekls, tas šajos klimatiskajos apstākļos, kad vasaras ir karstas un ūdens ezeros uzsilst, ir    vide augu un aļģu augšanai. Svarīgi saprast, kas notiek ezerā, kāds ir dūņu slānis, kādas zivis dzīvo.  Niedru pļaušana var būt punktveida risinājumi – peldvieta jāsaglabā,    bet diezin vai tas ļoti būtiski ainavai. To izdarīt ir dārgi. Nav projektu, kur varētu gūt finansējumu saimnieciskai darbībai, jo tā ir ezeru apsaimniekošana, kas veicama par pašvaldības naudu. Būtiski, vai tā ir cīņa ar sekām, aizmirstot par cēloni,” stāsta I.Suija-Markova un atgādina, ka vides projektu mērķis lielākoties ir ieviest    ko jaunu, testēt, lai pēc tam izmantotu ikdienā.

I.Ādamsone uzsver, ka pats svarīgākais- vispirms saprast, kas piesārņo ezeru, tad samazināt piesārņojumu.”Bieži vien iedzīvotāji paši neapzinās, ka kanalizācijas ūdeņi no viņu mājas nonāk ezerā,”bilst vides speciāliste un vērtē: “Daba mainās. Vai būtu jāvelta daudz pūļu, lai pļautu niedres? Jāatceras arī, ka purvi radušies no ezeriem.”

Āraišnieki arī atgādināja, ka savulaik tika rīkotas ezera niedru pļaušanas un izvākšanas talkas un ierosināja to darīt atkal. Tikai kādam jāuzņemas organizēt.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
23

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
94

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
50

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
30

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Zaube. Būt sava pagasta saimniekiem

11:47
18.03.2025
165

Zaubes pagastā šī gada sākumā savu dzīvesvietu bija deklarējuši 712 iedzīvotāji. Kā jau laukos, vasarās te cilvēku vairāk, jo sabrauc vasarnieki, ziemās pagastā klusāks. Taču Zaubes vārds daudziem Latvijā ir pazīstams gan kā skaista, ainaviska vieta, gan saistās ar aktīviem cilvēkiem, kuri līdzdarbojas kopīgam mērķim – lai pagastā paši dzīvotu sakoptā vidē, lai garāmbraucēji piestātu. […]

Intervija. Obligātā mīlestības deva

21:06
14.03.2025
380

Zvannieku mājas Vaives pagastā ir mācītāja un teoloģijas pasniedzēja Jura Cālīša un pedagoģes Sandras Dzenītes-Cālītes izveidots patvērums dzīves ievainotajiem. Te pajumti, atbalstu un rūpes saņem līdz pat 20 bez vecāku un tuvinieku gādības palikuši bērni, jaunieši un arī pieaugušie ar īpašām vajadzībām. Šeit viņiem ir radīta    droša un brīva vide, kurā attīstīties, kļūt patstāvīgiem, […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
18
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
28
9
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
19
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
17
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi