Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Iedzīvotājiem svarīga šodienas problēma. Neizprot projektu

Sarmīte Feldmane
11:10
06.08.2024
56
Araisu

Āraišu ezera ūdens spogulis ar katru gadu acīmredzami samazinās.

Visbiežāk iedzīvotāji par pašvaldības projektiem uzzina, kad tos sāk īstenot. Diemžēl kaut arī izsludinātas apspriešanas, skaidrojošas sanāksmes, interese parasti ir maza. Labi, ka atnāk tie, kurus plānotā iecere skar vistiešāk. Taču, ja tiek darīts kas jauns, agrāk neredzēts, tas piesaista uzmanību, rodas jautājumi.

Plašu rezonansi vietējā sabiedrībā Āraišos izraisīja pašvaldības iecerētais projekts “Peldošās salas kā bioloģiskās daudzveidības pieturas un piesārņojuma mazinātāji pilsētu adaptācijas veicināšanai (BioFloat)”. “Mūs uzrunāja Latvijas Hidroekoloģijas institūts un piedāvāja testēt mākslīgo salu. Lēmām par Āraišiem, jo novadā ir daudz ūdenstilpju. Gan iedzīvotāji    un arī apvienības pārvaldes speciālisti vairākkārt uzsvēruši, ka Āraiši jāatdzīvina, lai piesaistītu tūristus. Ja projekta gaitā Rakverē un Gulbenē sala kalpos ūdens piesārņojuma novēršanai, tad Āraišos tai būtu cits mērķis,” stāsta I.Ādamsone un atklāj, ka sala kalpotu sabiedrības izglītošanai. Uz tās būtu putnu vērošanas kamera, Āraišu ezerpils apmeklētāju centrā ikviens varētu      iepazīties ar interaktīvu salas 3D modeli. Vienlaikus notiktu sabiedrības izglītošana par ūdens eko­­sistēmu veselību, bioloģisko daudzveidību.     

“BioFloat’ ir starptautisks projekts, kurā iesaistījušās Cēsu un Gulbenes pašvaldības, Rakvere Igaunijā, kā arī vairākas profesionālas dažādu nozaru institūcijas un organizācijas, piemēram, Latvijas Hidroekoloģijas institūts,    Stokholmas Vides institūta Tallinas centrs, Igaunijas Dzī­vības zinātņu Universitāte un citas. Projekta mērķis – sekmēt bioloģisko daudzveidību un uzlabot pilsētvidē esošo ūdens ekosistēmu veselību. Tas tiks sasniegts, kopīgi izstrādājot un testējot trīs jaunus zaļās infrastruktūras elementus. ”BioFloat” peldošo salu koncepts būs projektā kopīgi radīta inovācija, kas izstrādāta atbilstoši aktuālākajām pašvaldību vajadzībām publisko ūdeņu vides stāvokļa uzlabošanai.

Āraišnieki iebilda pret mākslīgas salas veidošanu ezerā. “Projekts netiks īstenots Āraišu ezerā. Domājams, to darīsim Cēsīs, Pils dīķī. Projekta vadošais partneris strādā, lai veiktu izmaiņas dokumentos, kas starptautiskā projektā nav vienkārši, jo jāsaskaņo gan ar pārējiem iesaistītajiem, gan programmas, kas to finansē, speciālistiem,” stāsta I.Ādamsone.

Iedzīvotājiem ir svarīgākas problēmas

Projekta īstenotāji tikās ar āraišniekiem, iepazīstināja ar ieceri un jau paveikto. Iedzīvotāji, lai kā tika skaidrots, kāda būs peldošā sala, ka tās galvenais uzdevums ir sabiedrības izglītošana un arī datu iegūšana par ezeru – ūdens kvalitāti, piesārņojumu, zivju resursiem, ezerā un krastā mītošajiem putniem – āraišnieki uzsvēra, viņuprāt, būtiskāko par ezeru – tas aizaug. Vairākkārt izskanēja, ka pašvaldība nerūpējas par ezeru, ļauj tam aizaugt, kāpēc jābūvē mistiska sala, ja ezerā jau ir peldošas salas. Ja novietos apstādītu salu, ūdens spogulis ainavā būs vēl mazāks. Iedzīvotāji netaupīja pārmetumus, ka projekts ir Eiropas Savienības naudas izšķērdēšana, jo ne ezeram, ne iedzīvotājiem labuma nebūs, kā arī interesējās, kas ar salu notiks, kad projekts beigsies. “Mūs interesē ezera apsaimniekošana ilgtermiņā, ir taču kas jādara, lai ezers neaizaugtu,” vairākkārt uzsvēra āraišnieki.

Amatas apvienības pārvaldes vadītāja Elita Eglīte atgādināja, Āraišu ezers nav tikai rekreācijai, tam ir arī kultūrvēsturiska nozīme. “Tikai kultūrvēsturiskajā zonu krasta līnija pieder pašvaldībai, pārējais privātiem īpašniekiem, kā to izmantot, ir pašu ziņā,” bilda E.Eglīte. Pārvaldes vadītāja arī uzsvēra, ka nav tā, ka pašvaldība neko nav darījusi, rūpējoties par ezeru. Drabešu skolai uzbūvētās attīrīšanas iekārtas nodrošina, ka ezerā nenonāk notek­ūdeņi. Pirms dažiem gadiem bija iecere pļaut niedres, bet blakus ir bioloģiski augstvērtīga pļava, tajā iebraukt ar tehniku nedrīkst.    “Asfaltētais ceļš ir kā dambis ezeram. Cilvēks un laiks ienes pārmaiņas. Vai kultūrvēsturiskajā zonā ezerpils apmeklētājiem    būtu pieņemami redzēt peldētājus un supotājus? ” domāt rosināja E.Eglīte, reizē atbildot, kāpēc Āraisī nav peldvietas.

Vides speciālistu un āraišnieku viedokļi par izglītojošo mākslīgo salu ezerā nesaskanēja.    “Nova­dā, tiekoties ar iedzīvotājiem, sarunās izskan jautājumi par ūdens kvalitāti ūdenstilpēs. Āraišu projektā arī tiktu testēta tehnoloģija, kuru vēlāk varētu izmantot, lai savāktu piesārņojumu,” saka I.Suija-Markova, bet I.Ādamsone uzsver, ka papildu ieguvums    būtu ūdens kvalitātes mērījumi – ķīmiskais, bakterioloģiskais, farmakoloģiskais piesārņojums, zivju sabiedrība. “Daļa sākotnējo mērījumu ir veikti, nepilnīgi dati un secinājumi būs, bet žēl, jo pietrūks padziļinātas izpētes un secinājumu. Tas turpmāk būs jādara par pašvaldības budžeta līdzekļiem,” skaidro I.Ādamsone.

Vai nav jāinformē

Tikšanās ar iedzīvotājiem un viņu informēšana par projektu notika, kad tā īstenošana jau bija sākusies. Ne viens vien āraišnieks pārmeta, kāpēc par ieceri nav stāstīts pirms tās realizēšanas. I.Ādamsone skaidro, ja projektā nav noteikts, ka par ieceri iedzīvotāji jāinformē, tas netiek darīts. “Ja tikšanos būtu rīkojuši agrāk, varētu pastāstīt tikai vispārīgi, ko plānojam, ko gribam sasniegt. Lai būtu saruna, jābūt, par ko runāt. Jau bija pirmie pētnieku dati, tos varēja apspriest Kaut vai ornitoloģe izstāstīja, kādi putni novēroti ezerā un kādi ligzdo. Kā arī izskaidroja, ka    mākslīgā      sala nebūs piemērota lielajiem ķīriem,”    stāsta I.Ādamsone, bet I.Suija-Markova atgādina, ka investīciju vides projektiem vienmēr tiek apzināts iedzīvotāju viedoklis,    pašvaldībai ir svarīgi saprast, kādu vidi savā apkārtnē cilvēki vēlas.         

“Cēsīs, Rīgas ielā 90, pie atbalsta centra “Pērle” ir pļava, daži bijušie mazdārziņi un plūst nelielā Mellupīte. “Pērles” kolektīvs šo vietu redz cilvēku labsajūtai un veselībai. Ko domā iedzīvotāji, kādu viņi redz šo teritoriju, ikviens var izteikt savu viedokli. Idejas apkopos, vērtēs, apspriedīs ar iedzīvotājiem un tikai tad taps projekts. Tāpat pēc vairākām apspriešanām, iedzīvotāju viedokļu un ieteikumu uzklausīšanas tiek īstenots Pirtsupītes projekts,” uzmanību vērš I.Suija-Markova.

Bet āraišniekiem būtiskākais jautājums, problēma, kas satrauc ikdienā – ezera aizaugšana. Viņu neizpratne, ka pašvaldība īsteno dažādus vides projektus, bet neko nedara, lai risinātu šodienas problēmu.

Bet ezeri aizaug

Par ezeru aizaugšanu uztraucas arī Piebalgā, Pārgaujā. Vai    var kaut ko darīt, lai to apturētu? Āraišnieki uzsvēra, ka ,   aizaugot ezeram, samazinās ūdens spogulis, mainās ainava.

“Gan ārējie cēloņi, gan piesārņojums    veicina ezeru aizaugšanu. Ja ezers sekls, tas šajos klimatiskajos apstākļos, kad vasaras ir karstas un ūdens ezeros uzsilst, ir    vide augu un aļģu augšanai. Svarīgi saprast, kas notiek ezerā, kāds ir dūņu slānis, kādas zivis dzīvo.  Niedru pļaušana var būt punktveida risinājumi – peldvieta jāsaglabā,    bet diezin vai tas ļoti būtiski ainavai. To izdarīt ir dārgi. Nav projektu, kur varētu gūt finansējumu saimnieciskai darbībai, jo tā ir ezeru apsaimniekošana, kas veicama par pašvaldības naudu. Būtiski, vai tā ir cīņa ar sekām, aizmirstot par cēloni,” stāsta I.Suija-Markova un atgādina, ka vides projektu mērķis lielākoties ir ieviest    ko jaunu, testēt, lai pēc tam izmantotu ikdienā.

I.Ādamsone uzsver, ka pats svarīgākais- vispirms saprast, kas piesārņo ezeru, tad samazināt piesārņojumu.”Bieži vien iedzīvotāji paši neapzinās, ka kanalizācijas ūdeņi no viņu mājas nonāk ezerā,”bilst vides speciāliste un vērtē: “Daba mainās. Vai būtu jāvelta daudz pūļu, lai pļautu niedres? Jāatceras arī, ka purvi radušies no ezeriem.”

Āraišnieki arī atgādināja, ka savulaik tika rīkotas ezera niedru pļaušanas un izvākšanas talkas un ierosināja to darīt atkal. Tikai kādam jāuzņemas organizēt.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Intervija. Atstāt stipras saknes

12:58
08.11.2024
307

Marģers Zeitmanis ir uzņēmējs, kuru daudzi zina kā kultūrtelpu “Zeit”    Līgatnē un “Akustika” Valmierā saimnieku. Viņš darbojas arī medicīnas nozarē. Ne reizi vien    Marģers nosaukts par celmlauzi. Saruna ar viņu par sevis, savas dzimtas, vietas apzināšanos, par paaudžu sasaisti kopīgam mērķim, par kultūru un vēl daudz ko citu. -Lai kaut ko darītu, jāzina […]

Aktualizējam. Ūdenssaimniecība ciematos

12:54
08.11.2024
28

Ūdens paviršību nepiedod Cēsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība “Vinda” gada sākumā kļuva par ūdenssaimniecības un kanalizācijas pakalpojumu nodrošinātāju Līgatnes pilsētā, kā arī Augšlīgatnes, Skaļupes un Ķempju ciemā. Aprīlī uzņēmums pārņēma arī ūdensvada un kanalizācijas saimniecību Priekuļu apvienības pārvaldē. Pašvaldībā plānots, ka Vinda šos pakalpojumus nodrošinās visā novadā, tādējādi veidojot vienotu ūdenssaimniecību un tarifu aprēķinu sistēmu. “Vinda” […]

Saglabājam vēsturisko

15:38
25.10.2024
138

Cēsu Sv. Jāņa baznīca nosvinējusi 740. jubileju. Īstenojot restaurācijas projektu, pēdējos gados dievnams piedzīvojis ievērojamas pārmaiņas. Darbi tika uzsākti 2018. gada jūnijā, un 2020.gada augustā ar arhibīskapa Jāņa Vanaga vadīto pateicības svētku dievkalpojumu tika svinēta par Cēsu sirdi dēvētās Sv. Jāņa baznīcas restaurācijas pabeigšana. Baznīcas restaurācijai izlietoti 1,7 miljoni eiro, no tiem 1,38 miljoni bija […]

Aktualizējam. Daudzdzīvokļu namu pagalmi

14:57
22.10.2024
139

Padomju gados celto daudzdzīvokļu māju liela problēma ir iekšpagalmi. Tie nereti ir ļoti kritiskā stāvoklī – bedraini un grūti izbraucami. Atjaunošana prasa lielus līdzekļus, visbiežāk asfalts aizvien vairāk sabrūk, bet naudas atjaunošanai no ēkas uzkrājumiem nepietiek. Lai atbalstītu iedzīvotājus, pašvaldība reizi gadā rīko projektu konkursu “Par līdzfinansējumu daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu labiekārtošanai Cēsu novadā”. […]

Saglabāt vēsturisko

14:49
22.10.2024
51

Pērn martā tika pieņemts Lielstraupes pils nodošanas un atjaunošanas likums. Tā mērķis ir nodrošināt Lielstraupes pils un tās kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību, kā arī izmantošanu sabiedrības vajadzībām. Lielstraupes pili valsts Cēsu novada pašvaldībai nodeva, lai tā nodrošinātu pils atjaunošanu, turpmāku publisku pieejamību un izmantošanu kultūras, izglītības un zinātnes mērķiem. Likumā arī noteikts, ka Lielstraupes […]

Saglabāt vēsturisko

16:33
18.10.2024
524

Bērzkrogā pamazām tiek atjaunota Veselavas Zirgu pasta stacija. Baltā ēka piesaista garāmbraucēju uzmanību, tāpat zirgi pie ieejas.  “Darāmā vēl ļoti daudz. Priekšā iekštelpu iekārtošana. Lielus bojājumus gadu gaitā nodarījis caurais jumts. Pati ēka ir sausa. Domājams, vēl šogad ierīkosim apkuri, tad varēs sākties iekšdarbi,” saka saimniece Sigita Norvele. Viņa īpašumu iegādājās 2021. gada nogalē. “Braucot […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
47
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
14
13
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
31
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi