Sestdiena, 12. aprīlis
Vārda dienas: Jūlijs, Ainis
weather-icon
+8° C, vējš 4.33 m/s, R-ZR vēja virziens

Nevedīsim svešo mājās

Sarmīte Feldmane
11:03
23.07.2024
79
2 Sarmite Feldmane 150x150.jpg

Latvijā izsludināta kārtējā kampaņa. Šoreiz “Nevēlamie ieceļotāji”. Un uzmanība pievērsta      piecām invazīvajām sugām – Ķīnas cimdiņkrabim, Amerikas signālvēzim, rotanam, apaļajam jūrasgrundulim un dzeloņvaigu vēzim.    Pērn kampaņā “Ķeram svešos Latvijas dabā!” vairāk stāstīja par    augiem – Kanādas zeltslotiņu, puķu sprigani, krokaino rozi, vārpaino korinti un ošlapu kļavu. Lai pret svešo izturētos ar tam pienākošos attieksmi, tas vispirms jāiepazīst. Tas nekas, ka skaists, ilgi stāv vāzē vai garšīgs maltītē, pasaudzēts svešzemnieks var nodarīt lielu ļaunumu.

Latvijā    sastopamas vairāk nekā 50 dažādas invazīvās sugas – gan augi un sēnes, gan dažādi dzīvnieki (kukaiņi un citi bezmugurkaulnieki, zivis, zīdītāji). Svešzemju suga, nonākot jaunā vidē, strauji paplašina savu izplatībau un savairojas,      agresīvi apgūst jaunas teritorijas, padzenot vietējos no to dabiskās ekosistēmas. To negatīvā ietekme uz daudzveidību ir  zinātniski pierādīta.

Pirms cik gadiem aizvien biežāk makšķernieki runāja par rotaniem no Tālo Austrumu upēm? Nemaz ne tik daudziem. Nu jau tas nav nekāds retums. Tāpat apa­ļais jūrasgrundulis, ko sauc arī par bullīti,     strauji izplatās, var pat teikt, ka tā kļuvusi par vienu no dominējošām zivju sugām Latvijas piekrastes ūdeņos. Zivtiņa pamazām vien apgūst pasauli. Populācijas aizsākumi ir meklējami Marmora, Melnās un Kaspijas jūras ūdeņos. Tā tiek uzskatīta par 20.-21. gadsimtu mijas vienu no sekmīgākajām invazīvajām zivju sugām Ziemeļamerikā, Lielajos ezeros, un daudzviet Eiropā. Pirmo reizi šī invazīvā zivs Ziemeļamerikā tika atklāta 1990. gadā. Pagājušā gadsimta 80. gados apaļie jūras grunduļi atrasti arī Maskavas upē Krievijā un 1990. gadā arī Baltijas jūrā Gdaņskas līcī pie Polijas.

Šobrīd Eiropā šī zivs sastopama Baltijas jūras dienvidos un austrumos, Botnijas un Somu līcī, Kategata jūras šaurumā un Zviedrijas dienvidos. Latvijas piekrastē apaļais jūrasgrundulis pirmo reizi parādījās 2004. gadā.    Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta pētījums liecina, ka jau 2015.gadā tas  atrasts Liepājas ezerā, Salacas lejtecē un Sakas upē.    Toreiz zinātnieki piedāvāja divas iespējas – vai nu veicināt šo zivju izplatību un    izmantot pārtikā, vai ar dažādiem pasākumiem ierobežot. Bet ieteikums bija nepārprotams – īstenot tādu stratēģiju, kas vērsta uz    populācijas ierobežošanu.

Tā notiek, ienāk viens svešinieks, sākumā brīnāmies, kas tas tāds, pasaudzējam, pēc tam zinātnieki strādā, lai saprastu, kā tikt galā    ar negantnieku, kurš iznīcina vietējos.

Un tas nav stāsts par apaļo jūrasgrunduli, rotanu, latvāni    vai krokaino rozi. Tas ir stāsts par atvērto pasauli, kuras robežas ir vaļā. Turklāt laikapstākļi ar aukstajām ziemām Latviju vairs nepasargā no tiem, kam patīk jaukāks klimats. Invazīvie augi un dzīvnieki Latvijā ir cilvēku    apzinātas un neapzinātas darbības sekas. Gan augi, gan dzīvnieki    var ieceļot arī nejauši – kuģu tilpnēs, pasta sūtījumos, podotajos stādos vai kāda atvesti, lai dārzā būtu pārsteigums, lai ziedētu tikpat skaisti kā svešajā zemē.

Puķu sprigane, krokainā un Kanādas zeltslotiņa atceļoja kā daiļdārza augi. Gadu desmitiem tika loloti, līdz kļuva par dārzbēgļiem. Cik tad ilgi augsi vienā vietā, varbūt nedaudz tālāk labāka augsne, nākamā paaudze domā tāpat, un veidojas plantācijas.     

Latvijā dārzbēgļu ir jau vairāk nekā 100 sugu. Daudzi no Kurzemes hercogistes muižu dārzu laika, kad tur sēja, stādīja arī interesantus, skaistus svešzemniekus. Dažiem dārzā nepatika, un tie bēga, jaunajā vietā cenšoties nomākt, pat iznīcināt vietējos augus. Visvairāk bēgļu ir no košumdārziem. Piemēram,    matainās sīkgalvītes (Galinsoga ciliata). Tās ir ļoti līdzīgas sīkziedu sīkgalvītēm. Galvenā atšķirība – galotnē trīsdaivainas lapiņas pie zieda kurvīša pamatnes, sīkziedu sīkgalvītei šīs lapiņas ir bez sānu zobiņiem. Tātad – XIX gadsimta vidū mataino sīkgalvīti no Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas ieaudzēja vairākās Eiropas Botānisko dārzu kolekcijās. Daudzi iekāroja glīto augu. Ar ko tas beidzās? Ravējam, ravējam, ravējam…

Katram augam, dzīvniekam, kukainītim savs ceļojums uz Latviju. Lai cik mēs būtu toleranti, ir jāatmet maldi, ka    svešzemnieki vairo Latvijas dabas daudzveidību.

Ceļojumā piestājot un ieraugot ko skaistu, labāk nevākt sēklas, necensties tikt pie spraudeņa. Tas vienkārši nav tā vērts. Ja domājam par nākotni Latvijas dabiskajās pļavās. 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Neziņas, šaubu, pārliecināšanas laiks beidzies

08:04
12.04.2025
10

“Nu tas ir beidzies, varēs mierīgi dzīvot tālāk,” kad    noslēdzās partiju deputātu kandidātu    sarakstu iesniegšana, ar atvieglojumu sacīja sabiedriski aktīvs, pazīstams novadnieks. Viņš pastāstīja, ka ir noguris no politiķu uzbāzības. Viņu uzrunājušas četras partijas un aicinājušas sarakstā, cita par citu neatlaidīgāk. Politiski aktīvie pierunājuši, lai padomā un dod atbildi līdz skaidrošanai, kādi būs […]

Stāsts par paralēlajām pasaulēm

00:03
12.04.2025
24

Eksperti vērtē, ka kopš ASV ir ar Krieviju sākušas t.s. miera sarunas, Ukrainas apšaude ar droniem, raķetēm un bumbām ir palielinājusies. Turklāt ASV tarifu karš ir aizēnojis notikumus Ukrainā. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis 9. aprīlī TV kanālam “Mēs esam Ukraina” sacīja, ka izlūkdienestam ir zināms par Ķīnas pilsoņu vervēšanu karam Ukrainā. Sagūstītie divi ķīnieši nav […]

Neturpināt salauztās ģimenes jeb Mācīties veidot savu dzīvi

18:33
09.04.2025
34

Tas, ka alkoholiķi var apmeklēt anonīmo alkoholiķu jeb AA grupas, lai veseļotos no alkohola atkarības, parasti cilvēkus neizbrīna. Savukārt termins Al-Anon   jeb līdzatkarīgo grupa, kā arī PAB (pieaugušo alkoholiķu bērni) grupa bieži izraisa neizpratni, kas tas ir, kam tas domāts. Vēl lielāks pārsteigums mēdz būt, ka tādas grupas daudzus gadus regulāri pulcējas arī Cēsīs, jo […]

Par miera sarunām bez optimisma

08:34
09.04.2025
28

Politikas analītiķu vērtējumi t.s. miera sarunām ir visai skarbi, bez liela optimisma, tās tiek dēvētas kā sarunas par sarunām. “Putins ir pārliecināts: vēl pēc dažiem mēnešiem ASV pāries no samierināšanas plāna uz pilnīgas iecietības plānu,” raksta Ukrainas pasaules politikas institūta dibinātājs un priekšsēdētājs Viktors Slinčaks. Viņš uzskata, ka abas puses, Krievija un ASV, vainos viena […]

Lai dzīve laukos neliktos pārāk rožaina…

09:19
07.04.2025
64

Vēja parku attīstītāju aktivitātes izgaismo kādu ļoti nelādzīgu lietu – iedzīvotāju un arī vietvaru ļoti ierobežotās iespējas nepieļaut daudzmiljonu projektus, ja to īstenošana kardināli maina un būtiski pasliktina iedzīvotāju dzīves vidi. Vienkāršāk sakot, Nītaurē, Zaubē vai citā novada pagastā var ierasties spēcīgiem aromiem svaidījušies zēni un meitenes, tērpti    dārgos uzvalkos un smalku zīmolu kostīmos, […]

Bez vietējiem ražotājiem nebūs vietējā tirgus

06:03
02.04.2025
61

Dzirdot vārdu tirgus, katrs iedomājas ko citu. Dažam prātā nāk ainiņas ar mutīgām zemniecēm, kas no sava pagraba atvedušas piena kannas, sviesta muciņas un siera rituļus, blakus tirgotājs ar pirmajiem kartupeļiem un skābētiem gurķiem, turpat smaržo pirms dienas no kūpinātavas izņemts cūkas šķiņķa gabals. Un kāds varbūt atceras trakos tirgus laikus Lietuvā, kad latvieši devās […]

Tautas balss

Kur koks, kur plastmasa

08:05
12.04.2025
7
Lasītāja K. raksta:

“Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

Priecē dejotāji

09:20
07.04.2025
15
Lasītāja J. raksta:

“Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.

Vietējie jāatbalsta

09:19
07.04.2025
36
1
Seniore no Cēsīm raksta:

“Uzzināju par streiku Cēsu tirgū. Tas nav normāli, ka vietējiem tirgotājiem, ražotājiem tā jārīkojas. Tieši viņiem tirgū būtu jārada paši labākie apstākļi. Tirgus nav lielveikals, kur katram, kas kaut ko pārdod, prasa lielu nomu. Mūsu uzņēmēji taču jāatbalsta,” sacīja seniore no Cēsīm.

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
39
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
31
6
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Sludinājumi