Otrdiena, 1. aprīlis
Vārda dienas: Dagnis, Dagne

Identitāte. Māja kā liecība

Sarmīte Feldmane
12:25
16.04.2024
269
Vita6

Saimniece Vita Elksne.

Cauri gadsimtiem Zobola ezera krastā

Zobola ezerā skraida vējš un dzenā salu. Ūdenī spoguļojas mainīgās pavasara debesis, pūpolkoks ainavā kā balti dzeltena kupena. “Jaunmelbārdēnu” saimniece Vita Elksne pa logu vēro ainavu. Gadsimtos tā mainījusies, bet māja un cilvēki ezermalā izturējuši.

Vita7

Vecpiebalgas pagasta “Jaunmelbārdēni”.

“Tāda vecuma māja Piebalgā nav nemaz liels retums. Celta ap 1820.gadu. Vispirms uzbūvēja  “Vecmelbārdēnus”, tad manējos,” stāsta saimniece un piebilst, ka ziņas par Melbār­dēniem atrodamas jau no 1720. gada.

Vita rāda 1879. gada dokumentu, kas apliecina, ka viņas vecvecvecvectēvs Jānis Glāzers no grāfa Šeremetjeva izpircis    “Jaunmel­bār­dēnus”. Parakstījies ar trim krustiem. No 1855.gada saglabājusies mājasgrāmata, kurā reģistrēti visi, kas te dzīvojuši, arī kalpi. Jānis dēlam Andžam kāzās 1898. gadā dāvāja Bībeli, kurā    ierakstīti visi svarīgākie dzimtas notikumi. Andža ģimenē bija astoņi bērni, un mājas mantoja vecākais dēls Jānis Glāzers, kuram sievas un bērnu nebija. Pēc viņa nāves mājā apmetās viens no jaunākajiem brāļiem Valdis. Viņš bija izstudējis par būvinženieri, un “Jaunmelbārdēni” bija kā vasaras māja.
Vairāk nekā simts kvadrātmetru lielā māja, arī varām mainoties,  palika Glāzeru dzimtas īpašums.  “Mājai paveicies ar saimniekiem, kuriem ir slikts raksturs,  kam interesē vēsture, un tādiem, kuri neko daudz nevar izdarīt. Tāpēc arī te viss saglabājies, kā bijis vēl pirms pirmskara Latvijā,” stāsta Vita. Kad kaimiņos ierīkoja kolhoza fermu, mājā ielaida dzīvotājus, te ne. Jāņa rakstura dēļ, lai arī māja liela, neviens negribēja pārcelties. Pat dzirdēts, ka kāds teicis, lai labāk sūta kaut uz Sibīriju, tikai ne ar Jāni vienā mājā. Var vien iedomāties, kādi šodien izskatītos “Jaunmelbārdēni”, ja te kolhoza laikā būtu dzīvojušas daudzas ģimenes.

Valdis pret dzimtas māju izturējās ar pietāti, to uzturēja ar cieņu. Ciemiņiem ar lepnumu izrādījis māju. Te pabijušas arī muzejnieku ekspedīcijas. Dokuments liecina, ka 1983.gadā Jānis Cēsu muzejam pārdevis 21 vienību – segas, lielo lakatu, kažoku un citas.   

1996.gadā Vita kā nākamā dzimtas pārstāve pārcēlās uz Vecpie­balgu. “Pa šiem gadiem te neko neesmu mainījusi. Ne jau tāpēc, ka bērniem un man negribējās eiroremontu, bet nevarējām to atļau­ties. Tā bija lemts, ka “Jaun­melbārdēnus” neskar jaunais,” teic saimniece un uzsver, ka rīkst­nieki un zintnieki pārbaudījuši – māja uzcelta, ievērojot uguns un ūdens āderes.

Ēkā ieejot, neliels gaitenis, pretī durvis uz virtuvi, blakus kāpnes uz bēniņiem, turpat uz mazo istabu, pa labi – uz lielo istabu, pa kreisi – uz pieliekamo. Virtuvē ir ne tikai pavards ar riņķiem ēdiena gatavošanai pašiem un arī lopiem, ir mazais katls ūdens sildīšanai un vēl atsevišķi apkurināms lielais katls ūdenim. Arī tvaiku nosūcējs – koka durtiņas, tās atverot, tvaiki aizplūst skurstenī.

“Ķēķa kaktā stāvēja koka vanna, kur nomazgāties. Ūdeni ņem no avota, kas atrodas pagrabā zem mājas,” skaidro Vita un rāda, ka te ienākušas mūsdienas, jo virtuves siltākajā vietā ierīkota vanna. Kad kurināja pavardu, mūrīši    sildīja visu māju, izņemot vienu gala istabu, kurai sava krāsns. “Dūmi uz vienīgo skursteni mājas vidū plūst pa grīdas apakšu. Siltā grīda! Ierīkota 19.gadsimta sākumā,” rāda saimniece. Lielajā istabā krāsns, kurā cepa arī maizi, silda blakus istabu.  Siltums no kanāla grīdā ceļas augšā un izkliedējas pa telpu, vēl pa ceļam uz skursteni sasilda mūrīti.   

“Krāsns savulaik pārmūrēta. Valdis, kurš bija būvinženieris, visu mūžu pukojās, ka agrāk sildījusi labāk,” teic Vita un atzīst, ka jau pirms gadu desmitiem, ne tikai tagad atrast meistaru, kurš būtu tikpat prasmīgs kā amata brāļi pirms gadsimtiem, ir ļoti grūti. Kad lielo krāsni izkurina, siltums abās istabās turas trīs dienas. Priekšistabā ir ļoti labs klimats arī augu žāvēšanai un glabāšanai. Te Vita kaltē zāļu tējas. Grīda ir kaļķa klons. Ar tā kopšanu jābūt uzmanīgam, mazgāt nedrīkst, bet putekļu sūcējs to deldē.

Durvis starp divām lielajām istabām ir divviru. Godu reizēs tās atver pilnībā.

Istabās, kā tagad saka, – retro mēbeles. “Tas ir manas vecāsmammas pūra skapis un kumode ar kokgriezumiem. Lūk, galdiņš ar izliektām kājām un nelielu atvilktni, tāds, šķiet, lauku mājā galīgi neiederas, bet te bijis vienmēr. Grāmatu plaukti arī ļoti seni,” stāsta saimniece un atklāj interesantu no kastēm veidotu plauktu, kur glabājas dzijas.

“Tās kādreiz bija graudu žāvējamās kastes, kurām apakšā siets. Vēlāk    kastes izmantoja kartupeļu diedzēšanai, es sakrāvu citu uz citas un glabāju dziju. Ja lietām ļauj kalpot, tās kalpo,” atgādina piebaldzēniete.

Mājas ziemeļu pusē pieliekamais kambaris. Vita smej, ka citādi  kā kaimiņu mājai. Kur tas uz ziemeļiem, te uz dienvidiem. Stūrī gluži kā agrāk liela lāde, kur glabāja miltus un citus produktus. Pie griestiem no Zobola ezera meldriem pīti grozi un somas.   

Bēniņos saglabāti darbarīki, ar ko apstrādāja zemi, ķēra zivis, ko izmantoja lopkopībā, biškopībā, amatniecībā. Dienvidu galā savulaik izbūvēta neliela istaba viesiem. Te daudz grāmatu, vēsturisku liecību. Vita rāda 1881.gada grāmatvedības grāmatu, atvērta tā ir metrs reiz pusmetrs.  Garenā kartona kastē saliktas dāvanas, ko saņēmuši vīrieši – baltas aproces, tauriņi -, citā sieviešu aksesuāri – rokas somiņas, smalki cimdi. “Redz, kādi smalkumi bija Lat­vijas laikā, ko laukos varēja atļauties,” saka Vita. Turpat arī kaudzīte ar 1928.gada apsveikuma kartītēm iesvētībām, ielūgumi. Inte­resants 1928.gada vēlēšanu listu komplekts, tajā 21 saraksts. Pār­šķirstot var pasmaidīt. Piemēram,    Agrāko naudas noguldītāju un citu cietušo kandidātu saraksts.  Lūk, 1928.gada afiša par “Trīnes grēku” izrādi, kuru režisējis un līdzspēlē nacionālā teātra aktieris Jānis Osis. Pēc izrādes dejas – spēlēs populārākais Rīgas džezbenda orķestris. Cita vēsta, ka pie Kagaiņu skolas zaļumu placī  spēlēs pūtēju orķestris, būs krāšņa vakara iluminācija ar elektrisku apgaismošanu.

Vita5

Bēniņu stūrī.

“Mana dzimta bija cieši saistīta ar brāļu draudzēm. Tās atstāja iespaidu uz pagānisko mantojumu. Paaudzēs Glāzeri bijuši ticīgi cilvēki. Kad vara kaut ko grib iznīcināt,  tad bieži vien neizdodas, bet, kad cilvēki to dara no sirds, pārliecībā, viss notiek. No sirds nolikvidē labo. Vectēvam bija daudz grāmatu, bet tad viņš pagalmā sakūra lielu ugunskuru. Kā pieņemt jauno, saglabāt veco? Tas nav viegli,” pārdomās dalās piebaldzēniete un pastāsta, ka mājas siltinājumā atradusi Vecā Stendera gudrības grāmatas 18.gadsimta izdevumu. To nodevusi muzejam.

“Esmu vācēja un kultūras mantojuma glabātāja. Bet man ir princips – neko svešu “Jaunmelbār­dēnos” neienest. Vienīgi grāmatas. Nekad nav bijis laika, lai apzinātu to, kas gadsimtos sakrāts. Gan jau ir arī kāda slēptuve,” teic Vita un atklāj, ka saimnieks Jānis pratis darīt ļoti gardu vīnu un allaž tos, kuri atnākuši palīgā darbos, cienājis. Vienmēr viņš izgājis no mājas un atgriezies ar pudeli. Stāstītāji nav noskatījuši, kur glabājas saimnieka krājumi.

Zem mājas ir pagrabs. Tajā avots. “Tas ir arī drošībai kritiskā situācijā, ne tikai dārzeņu glabāšanai. Piebaldzēni stāstījuši, ka kara laikā Jāņa pagrabā slēpušies. Uz pagraba grīdas ir skaidri redzams senāks mūrējums. Varbūt arī pirms tam te bijusi kāda mājvieta,” stāsta saimniece.

Starp “Mērnieku laiku” varoņiem “Jaunmelbārdēnu” ļaudis gan nav iekļuvuši. Vita nosmej, ka bijuši rakstniekiem nederīgi – bijuši pārāk prātīgi, tikumīgi. Toties 1991.gada filmā māja redzama. Ķencis, kuru atveido Pēteris Liepiņš, sēž “Jaunmelbār­dēnu” lielajā istabā pie galda, brokasto, tad no šķūņa izved zirgu, lai jūgtu ratos un brauktu uz muižu ar dāvanām mērnieku lielkungiem. “Tā bļodiņa un gal­ds vēl aizvien te ir. Gluži kā pirms simt un vairāk gadiem. Filmai nekas nebija jāpielāgo. Viss bija un ir te tagad,” saka saimniece.

Viņa pastāsta, ka ciemiņi ir sajūsmā par “Jaunmelbārdēniem”. Ir tādi, kuri vien nosaka: “Kas tad te tāds ‘pašs ir, manai vecmāmiņai bija tāda pati māja, pārbūvējām, veco izsviedām, lai var dzīvot.” “Bet jūtams, ka saprot gan, kas izdarīts. Aizmirstas vērtības. Tas, kas iepriekšējām paaudzēm bija svarīgs ikdienā. Atdot ugunij var visu. Es te labi jūtos, tie ir mani “Jaunmelbārdēni”. Ar tiem gadsimtos saistīta mana dzimta,” saka saimniece Vita Elksne.

Pāri mājas jumtam pārlaižas stārķis. Atgriezies mājās, labiekārto savu māju. Tāpat kā viņa senči gadsimtiem.

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jubilejas amatiermākslā

14:58
01.04.2025
12

Teātrim Cēsīs – 150 Starptautiskajā Teātra dienā ar muzikālu izklaidējoši informatīvu pirmizrādi “Lai top izrāde!” jeb teātrim Cēsīs 150 Cēsu Teātris aicināja ieskatīties izrādes tapšanas gaitā – lugas lasīšanā, tekstu apgūšanā, tērpu izvēlē, rādīja ģenerālmēģinājuma un pirmizrādes norisi. To visu caurvija vēstures fakti par teātri, kurš arvien bijis viens no pazīstamākajiem amatierteātriem Latvijā. Ar Cēsu […]

Valsts aizsardzība

14:52
01.04.2025
19

Maijā arī Cēsu novada teritorijā norisināsies plašas militārās mācības – “Kristāla bulta 2025” Maija sākumā Vidzemē, tostarp arī Cēsu novada teritorijā, risināsies vērienīgas militārās mācības “Kristāla bulta 2025”. Lai informētu Vidzemes iedzīvotājus par to norisi, pagājušajā piektdienā Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes militārajā bāzē “Ādaži” rīkoja tikšanos ar žurnālistiem. Tajā piedalījās arī NATO sabiedroto spēku […]

Identitāte. Tautastērps

21:03
28.03.2025
36

Katrs meistars atstāj savu rokrakstu Foto: Aija Jansone, Dagnija Kupče. “Piebalga ir, bija un būs”, Aušanas darbnīca “Vēverīšas”. 2014 Dziesmu svētku gājiens ir latviešu tautastērpu parāde. Katrs novads lepojas ar savām krāsām un rakstiem un kopā veido Latvijas identitāti. Kā ikdienas tērpi kļuva par mantojumu, ar ko lepojamies, kā tie gadsimtu gaitā mainījās, kā tos valkājam šodien, […]

Civilā aizsardzība

20:45
28.03.2025
154

Izstrādāts likumprojekts un paredzēts finansējums patvertņu ierīkošanai Valdība apstiprinājusi Iekšlietu ministrijas izstrādāto likumprojektu “Grozīju­mi Civilās aizsardzības un katastrofas pārvaldīšanas likumā”. Tas paredz un nostiprina likumdošanā patvertnes jēdzienu, nosaka obligātu patvertņu izbūvi atsevišķām ēku grupām, kā arī nosaka regulējumu patvertņu izveidošanai, pielāgošanai un izmantošanai militāra konflikta, kara vai katastrofas gadījumā. Patvertne ir būve vai tās daļa, […]

Krājaizdevu sabiedrības. Vai attīstīsies

11:06
25.03.2025
61

Finanšu ministrija sadarbībā ar Latvijas Banku un kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību  (KKS)  sektoru izstrādājusi un Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā iesniegusi Krājaizdevu sabiedrību likuma grozījumu priekšlikumus, lai KKS, kuras to var un vēlas, varētu uzsākt plašāka juridisko personu loka kreditēšanu. Pašlaik Latvijā darbojas 23 KKS, kas pārvalda aktīvus 29,7 miljonu eiro apmērā. Krājaizdevu sektors ir neviendabīgs. Piecu […]

Identitāte. Vārds, nosaukums, zīmols

21:19
21.03.2025
32

Uzņēmējiem, radot pārtikas produktus, ļoti būtiska ir nosaukuma izvēle. Daļa izvēlas produkta un pat uzņēmuma nosaukumā ietvert vietvārdu, tā to izceļot un kļūstot par daļu no apdzīvotās vietas identitātes. Restorāns “Pavāru māja” Līgatnē atrodas vēsturiskajā dzemdību namā, produktu uzglabāšanā tiek izmantoti senie Līgatnes smilšakmens pagrabi, ēdienu gatavo no sezonā pieejamiem produktiem. Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe” […]

Tautas balss

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
20
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
37
1
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
22
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
40
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
19
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Sludinājumi