Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Līdzdalība. Kopt vidi

Sarmīte Feldmane
09:10
05.04.2024
65
Lideris Copy

Ratnieku ezers. Pēteris Lideris velta laiku, lai šī būtu daudzu iecienīta atpūtas vieta. FOTO: no albuma

Kopā var vairāk izdarīt, bet vienam ir jāsāk, jāparāda, ka kaut ko vispār var paveikt. Un tas ir stāsts par optimistiem un pesimistiem, arī darītājiem un vērotājiem. Pēdējā laikā daudz tiek runāts par līdzdarbību, par to, ka iedzīvotājiem pašiem jābūt aktīvākiem darītājiem savas dzīves, apkaimes pilnveidošanā, jāveido domubiedru grupas. Bet, lai ugunskuru iekurtu, vajag gan malku, gan uguni, gan vismaz vienu kūrēju. Un viss ir svarīgs.

Pavasaris saistās ar jauno. Zaļais nosedz veco. Cilvēks paņem grābekli, otrs dara tāpat, pievienojas trešais… Kāds jāaicina, kāds grib iesaistīties. Tik vienkārša tā līdzdarbība! Un cik daudz kopā var padarīt! Prieks paskatīties apkārt!

Kad pašiem patīkami, tad arī citiem

“Kad atbrauc pie Ratnieka atpūsties, ne viens vien pie manis vēršas kā pie saimnieka. Kāds es saimnieks?” smejot saka līgatnietis Pēteris Lideris un pastāsta, ka gadiem kopā ar domubiedriem velta laiku, lai ezers būtu jauka atpūtas vieta. Viņš dzīvo dažu minūšu gājienā no ezera.

Līgatnietis atceras, ka bija laiks, kad uz ezeru brauca pa pļavu, jo ceļš nebija izbraucams. Pašvaldība to sakārtoja. “Kaimiņi rīkojām vairākas talkas, iztīrījām ezermalu, aizvedām daudzas kravas atkritumu. Tad pašvaldība uzstādīja soliņus, laipu ezerā. Jau gadus desmit kalpo. Paši atjaunojam, jo ledus laipu bojā. Atnāk kaimiņš ar motorzāģi, cits atnes naglas, pāris dēļu galu, salabojam,” stāsta Pēteris un uzsver, ka tas ir tikai pašsaprotami, ja dzīvo blakus ezeram. Un katram jābūt kaut nelielam savas vietas patriotam.

Atpūtnieki katru gadu uzvedas aizvien solīdāk, atzīst P.Lideris. Cilvēki redz, ka vide sakopta, patīk, kā te ir, un negrib piemēslot. Taču gadās arī nepatīkami pārsteigumi.

“Ezermalā stāv liela atkritumu urna. Šoziem atkal tā bija ievilkta ezerā un apgāzta. Tā bija arī pirms gadiem desmit. Šoreiz laikus pamanījām un visu savācām, izvilkām krastā. Bet toreiz ieraudzījām tikai, kad ledus bija izkusis, atkritumi ielūza ezerā, ar traktoru vilkām ārā, bet atkritumus savākt nevarēja, tie līdz Jāņiem peldēja ūdenī. Šoziem to konteineru ūdenī iemeta jau nākamā paaudze. Saprotu, ka viegli uz ezermalu atnest pilnu pudeli un smagi tukšu aiznest, bet vilkt atkritumu konteineru ezerā, kurā pats peldēsies, kāpēc tā jārīkojas? To redzot, gan sajūta paliek šķērma,” pārdomās dalās Pēteris un uzsver, ka Ratnieku ezers ir viņa ezers. Te iemācījies makšķerēt, bet vasarā katru dienu peldas. “Visiem stāstu, ka ezera ūdens ir ārstniecisks, varbūt, ka tā arī ir. Vismaz man ir,” viņš piebilst.

Kad apkārt mazāk atpūtnieku, Pēteris labprāt izmet makšķeri. Tas piesaista bērnu uzmanību. Vairs negribas draiskoties, interesantāk šķiet vērot, ko dara makšķernieks. Un, kad tiek izvilkta zivs, viņiem prieks lielāks nekā pašam copmanim.

“Parunājos ar bērniem, un radās doma, ka varētu viņiem pamācīt makšķerēt. Interese bija, sanāca savs desmits. Man ir daudz kolēģu makšķernieku, kad uzzināja, ka gribu mācīt bērnus, atdeva makšķeres. Vairākus gadus tā darbojāmies,” pastāsta pieredzējušais makšķernieks un piebilst, ka toreizējie bērni izauguši, bet satiekoties atceras, kā visi kopā brauca uz Alaukstu, kas bija liels piedzīvojums.

“Ja arī izauguši vairs nemakšķerē, viņi zina, kā to dara, saprot, kā uzvesties pie ezera, dabā,” saka Pēteris un piebilst, ka ļoti iespējams, ja vien būs interesenti, makšķerēšanas nodarbības varētu rīkot atkal. “Arī pensionāri pāris reižu atnāca pamakšķerēt, pamācīties,” saka līgatnietis.

Bet Lielās talkas dienā Pēteris Lideris sadarbībā ar Līgatnes Sporta centru rīko Ratnieku ezera peldvietas sakopšanu. Tā ir ne tikai līgatniešu iecienīta atpūtas vieta. “Pēc darba pasēdēsim, parunāsimies, un ceru, ka būs arī gandarījums par paveikto,” teic līgatnietis.

Ikvienam ir, ko darīt

Cēsu pašvaldības Vides un klimata neitralitātes nodaļas vides aizsardzības speciālists Jānis Balodis uzsver, ka gan pilsētās, gan pagastos aizvien vairāk tiek sakoptas vietas, kas vēl nesen nebija pievilcīgas.

“Nav ziņu, ka kaut kur būtu satraukums, ka kaut kur nav sakopts,” viņš uzsver un atzīst, ka līdz ar taras depozīta ieviešanu upju, ezeru krasti, ceļmalas un atpūtas vietas ir daudz tīrākas. Taču ikdienā problēmu netrūkst. J.Balodis pastāsta, ka jau gadiem tiek runāts, kuram jāmaksā par to atkritumu konteineru izvešanu, kas novietoti ūdens tūristu galapunktos. “Vai tas jādara pašvaldībai? Diskusijas ar laivu nomniekiem turpinās. Ja konteiners stāv krastmalā, diemžēl tajā daudz ko samet ne tikai laivotāji. Tikai kopā – laivotāji, laivu nomnieki un pašvaldība – varam uzturēt kārtību,” stāsta vides aizsardzības speciālists un piebilst, ka tāpat tiek arī uzsvērts, ka upes ir publiskas un to saimniekiem jāgādā, lai apkārt viss būtu sakopts.

“Daudzviet iedzīvotāji paši rīko sakopšanas talkas, nemaz nerunājot par māju apkārtnes sakopšanu. Paši gādā par tuvējām atpūtas vietām. Cilvēki iesaistās talkās ne tikai tad, kad sakopj un uztur savus īpašumus,” uzsver J.Balodis.

Sakopta, skaista vide aizvien vairāk saistās arī ar bioloģisko daudzveidību. Tas, kas vēl nesen šķita vispārpieņemts, mainās. Kaut vai zālienu kopšana. “Ikviens vēlas dzīvot tīrā vidē, būt dabā. Kā tur jutīsimies, atkarīgs no pašu attieksmes, līdzdarbošanās, lai tā būtu sakopta,” atgādina J.Balodis.

Braslai jāpalīdz

Biedrība “Braslas draugi” darbojas Straupē. Jau nosaukums liecina, ka tā apvieno cilvēkus, kuriem tuva Brasla, kuri dzīvo un atpūšas upes krastos, laivo.

“Pandēmijas laiks izjauca ierasto ritmu, pirms tam rīkojām Braslas tīrīšanas talkas,” stāsta biedrības vadītājs Gatis Turlajs un uzsver, ka talkās upe attīrīta no sakritušajiem kokiem. Viņš arī uzteic medniekus, jo Braslā nav daudz bebru, kas traucē daudzu upju plūdumam. “Ūdens tūristi ir pieklājīgi, Braslas krastos atkritumu nav. Arī apkārtējo māju saimnieki rūpējas, lai vide tīra,” pastāsta Gatis un piebilst, ka vasarā, kad laiks būs silts un ūdens līmenis iespējami zems, gan jau biedrība sarīkos Braslas tīrīšanas talku. “Nāksim kopā, spriedīsim, ko darīsim. Daudzi ir aizņemti ikdienas darbā, citiem kaut kas pamainījies dzīvē. Cerams, iesaistīsies jauni aktīvisti,” saka straupietis.

Pirms desmit gadiem biedrība īstenoja “Leader” projektu, Straupes centrā, Braslas krastā, kur piestāj laivotāji, labiekārtojot āra tualeti. “Var izdarīt, bet ir kādam jārūpējas par to, kas izdarīts,” bilst biedrības vadītājs un atzīst, ka diemžēl pašvaldība to tā īsti par savu uzdevumu neuzskata.

Nedrīkst nokaut iniciatīvu

“Cilvēki ir gatavi iesaistīties, darīt,” pārliecināts Gaujas Ilgtspējīgas attīstības biedrības
valdes priekšsēdētājs Ainārs Šteins un atzīst, ka arī jāmeklē jaunas formas, kā cilvēkus
ieinteresēt.

“Lielās talkas ideja sevi ir izsmēlusi, interese un devums mazinās. Ideja bija laba, bet ir kas jāmaina. Entuziasms un cilvēku dzīve mainās, tāpat ikviena prioritātes,” vērtē A.Šteins un atgādina, ka vides sakopšana ir saim­nieka pienākums un tas attiecas uz ikvienu – gan privātpersonu, gan valsti vai  pašvaldību.

Biedrības vadītājs uzsver, ka ar katru gadu sabiedrības attieksme pret dabu, vidi kļūst  izprotošāka, draudzīgāka. Daudziem nav jāatgādina, ka nav labi piemēslot mežus, ceļmalas, upes un ezermalas.

“Ir cilvēki, kuriem pienākuma apziņa ir sinonīms brīvprātīgo darbam. Viņi uzņemas darīt, kaut tas nav pienākums,” saka A.Šteins un uzteic līgatniešus Pēteri Lideri, kurš tur rūpes par Ratnieku ezeru, un Gunāru Šķēli, kurš uzņēmies uzraudzīt zivju ceļu upē.

“Bet vēlmi kaut ko darīt daudziem nokauj birokrātija un dažādi noteikumi. Bijuši gadījumi, kad entuziasti centušies sakopt kādu vietu, bet par to saņēmuši sodu. Cilvēki baidās tīrīt upi pie mājas, ezera krasta, jo var saņemt sodu. Ministru kabineta noteikumi Nr. 475 “Virszemes ūdensobjektu un ostu akvatoriju tīrīšanas un padziļināšanas kārtība”, kas nosaka, ja gribi kaut ko darīt, tas jāsaskaņo ar Valsts vides dienestu un jāizņem tehniskie noteikumi. Atbilstoši tiem nedrīksti pat riepu izcelt no upes. Lai noteikumus pieprasītu, jāmāk pareizi uzrakstīt iesniegumu, ko gribi darīt, kāpēc tas jādara. Un vēl par tehniskajiem noteikumiem jāsamaksā 50 eiro.  Vai tā tiek veicināta sabiedrības līdzdalība kopā darīt, lai rūpētos par vidi? Gadiem tiek runāts par šiem noteikumiem, bet nekas nemainās. Un tā tiek nokauta iniciatīva. Protams, gadās, ka kāds kaut izdara nepareizi vai citādi, nekā kāds iedomājies, bet tāpēc nedrīkst uzreiz sodīt. Diem­žēl mēs cits citam neuzticamies, allaž meklējam kādus negatīvus iemeslus, kāpēc kāds kaut ko grib darīt vai dara,” pārdomās dalās A.Šteins un uzsver, ka sabiedrība ir gatava iesaistīties, bet tas ir jāļauj.
“Biedrība rīkoja vairākas talkas. Apkārtējie iedzīvotāji bija ļoti atsaucīgi – organizējiet, būsim klāt. Tā veidojas domubiedru grupas, bet jārēķinās, ka tās var darboties kādu laiku, jo mainās cilvēku prioritātes, iespējas,” saka A.Šteins un atgādina, ka cilvēki līdzdarbojas, ja redz, ka tas, ko viņi dara kopā ar citiem, ir arī viņu pašu labā. 

Maf Logo 2

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pašvaldība ierobežo latvāņus

09:22
02.07.2024
17

Vai tā pļava, vai ziedoša ceļmala un klusa mežmala, daudzviet jau pa gabalu redzamas lielas, baltas ziedu galvas. Zied latvāņi. Cits sniedzas pat pāris metru augumā. No attāluma varens, karstā dienā jūtama saldenā smarža. Indīgs, invazīvs, un Ministru kabineta pieņemtie    “Invazīvās augu sugas – Sosnovska latvānis – izplatības ierobežošanas noteikumi” paredz šī auga iznīcināšanas […]

Senie mūri jāsaglabā

12:17
28.06.2024
30

Ziemeļu tornis cauri gadsimtiem Katrs, kurš bijis Cēsu Pils parkā vai muzejā vai kaut redzējis pastkartes par Cēsīm, nevar nepamanīt pils Ziemeļu torni. Tāds tas, pa gabalu nemainīgs, bijis acu priekšā. Ziemeļu torņa vēstures stāsts ir vairākus gadsimtus garš. “Zināms, ka Livonijas ordeņa mestra Valtera fon Ple­tenberga laikā pils nocietinājumi papildināti ar trim aizsardzības torņiem. Tie […]

NVO atbalsts jauniešiem

12:07
28.06.2024
51

“Jaunieši ir enerģiskākā, uzņēmīgākā un zinātkārākā sabiedrības daļa, kas nereti savu enerģiju un potenciālu izmanto nelietderīgās vai pat veselībai un sabiedrībai bīstamās nodarbēs.  Līdz ar to jaunieši ir arī trauslākā un visneaizsargātākā sabiedrības daļa, kas var tikt pakļauta dažādiem sociāli ekonomiskiem riskiem, piemēram, bezdarbam, grūtībām, izveidojot savu ģimeni u.tml. Darbs ar jaunatni ietekmē visas sabiedrības labklājību un […]

Iedzīvotāji iesaistās

12:22
26.06.2024
74

Tas ir vien pieņēmums, ka rūķus var satikt tikai ap Ziemassvētku laiku. To viegli apgāž “Vecpiebalgas rūķi”. Biedrība, kurā cilvēki apvienojušies, lai veiktu labus darbus, svinēja desmit gadu jubileju. “Vecpiebalgas Rūķu dienu rīkojām otro reizi. Ziemassvētkos rūķi dodas iepriecināt, atbalstīt, bet vasarā lustējas kopā ar citiem. Un domā par Ziemassvētkiem,” saka biedrības vadītāja Linda Tunte […]

Sociālais darbs. Bērnu aizsardzība

12:12
26.06.2024
30

Bērnu tiesību aizsardzības likumā iekļauta jauna definīcija bērnu seksuālai izmantošanai. Jaunajā definējumā tās ir jebkādas seksuāla rakstura darbības ar bērnu, arī bez kontakta ar ķermeni, nolūkā sniegt vai gūt seksuālu stimulāciju vai seksuālu apmierinājumu, vai citādu labumu, ko veic pieaugušais vai cits bērns, kurš sava vecuma vai attīstības dēļ atrodas atbildības, uzticības vai spēka pozīcijās. […]

Aktuāli

11:53
14.06.2024
29

Medicīna ir joma, kurā vienmēr gribam vairāk un labāk, kurā vienmēr ar kaut ko neesam apmierināti, bet, saņemot palīdzību no ārsta, ārstu palīga vai medicīnas māsas, bieži esam pateicības pilni. Tomēr kopumā profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu nodrošina ļoti sarežģīta, samezglota organizatoriska struktūra, kurā joprojām ir milzum daudz trūkumu. Vai daļu no tiem izdosies mazināt jauninājumiem, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi