Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Būt zaļam un bagātam

Sarmīte Feldmane
11:03
12.03.2024
47

Pēdējā laikā patiesi rodas iespaids, ka Latvijā ar dzīvi, darbu, politiku ir apmierināti vien daži cilvēki, kurus nepazīstam. Viņi klusē, bet pārējie skaļi, pārliecinoši cenšas aizstāvēt savas vajadzības. Pedagogi, mediķi, lauksaimnieki, ģimenes, seniori…

Vēl daļa skatās plašāk un runā par sabiedrības interesēm, kuras kāds ignorē. Tie ir putnu, dzīvnieku, vides, dabas aizstāvji. Un tad visiem pretī ir politikas veidotāji, kuru uzdevums ir vērtēt šodien, redzēt, kā būs rīt un parīt, atskatīties vakardienā, atrast pieļautās kļūdas.
    Lai visi būtu kaut necik apmierināti, pie viena galda, kaut ne ikreiz tam jābūt apaļajam, jāatrod kompromiss. Tieši kā pazīstamajā sakāmvārdā – lai vilks paēdis un kaza dzīva. Tiesa, visbiežāk kompromisa meklēšana atgādina – ne mana cūka, ne mana druva.
    Diezin vai ir kāds, kurš nav dzirdējis par zaļo kursu. Mērķis cēls, jo kurš gan negrib dzīvot tīrā vidē, uzturā lietot tīru pārtiku un ūdeni. Taču ne katrs mērķis ir godīgs ilgtermiņā. Un tāds ir zaļais kurss. Tas ierobežos lauksaimniekus ražot pārtiku, kokrūpniekus strādāt, pelnīt sev iztiku, bet katrs, kurš saņem kaut ko no valsts – algas, pensijas, kultūru, ceļus, medicīnu, izglītību utt. -, mazāk, jo vienkārši nebūs naudas.
    Zaļo kursu ikdienā vērtējam no dabas skatupunkta. Lai pļavas zied, meži zaļo, bet ar to vien ir par maz, jo cilvēka dzīvi nodrošina ekonomika. Zaļā dzīvesveida piekritēji var sev dobēs izaudzēt ziemas krājumus, bet ko darīt pilsētniekiem. Braukt pie viņiem pirkt. Vai tik daudz izaudzēs, vai gatavojas kļūt par lauksaimniekiem?
    Var jau Latviju pārvērst par zaļo rezervātu, lai katra zālīte, krūmiņš aug, kā Dievs nolicis. Bet tad nebēdāsim, ka pazaudējam Vidzemes ainavas, ka nekopti aizaug ezeri, jo tos ietekmē ne jau tikai minerālmēsli.
    To, ka Latviju izcērt, dzirdējis katrs. Kokvedēji bojā ceļus, izcirtumos nav, kur paslēpties zvēriem, ligzdot putniem.    Mežu īpašnieki, šķiet, ir ļaunākie un nesaprātīgākie starp visiem, kam kaut kas pieder, jo viņi vēlas, lai īpašums dod peļņu. Protams, dažs domā ilgtermiņā, cits dažu dienu rītdienā. Bet tādi tie cilvēki ir.
      Atgriezīsimies pie dabas aizsardzības, liegumiem, saudzējamiem biotopiem, aizsargājamiem apvidiem, dažādām zonām. Ja mežs ir kādā īpašā teritorijā un ar to lepojas sabiedrība, tad… vai nu lepojies līdzi, maksā par īpašumu nodokļus un, galvenais, neizmanto savu īpašumu tam, kam to kopi, ieguldīji, proti, peļņas gūšanai. Tas ir apmēram tāpat, it kā būtu izracis dīķi, ielaidis zivis, bet makšķerēt un peldēties nedrīksti, toties jāgādā, lai tas neaizaug, lai ir vērtīgās zivju sugas, lai radības ziemā neslāpst. Un vēl maksā īpašuma nodokli.
    Kāpēc? Atbilde vienkārša – sabiedrības interesēs, tā vēlas. Ko darīt īpašniekam? Vienīgi prasīt, lai sabiedrība maksā par to, kas tai svarīgs. Par kompensācijām mežu īpašniekiem tiek runāts gadiem. Beidzot tās, šķiet, kļuvušas reālākas, bet no sarunām, diskusijām līdz lēmumiem, likumiem, tad pārejas periodu pārvarēšanas var paiet ne jau mēneši.
    Pēc pašreizējām Eiropas Kopējās politikas    nostādnēm Latvijā četri procenti zemju jāatstāj nelauksaimnieciskai ražošanai. Un tas ir stāsts arī par to, ka ir iecere neatļaut art kūdrainas augsnes, un kādi tik vēl citi norādījumi un aizliegumi.
    Kaut ko darot šodien, cilvēks domā par rītdienu, arī to, ko atstās nākamajām paaudzēm, tas ir svarīgi.    Taču arī zemnieki domā – vai mest mieru saimniekošanai. Redzams, ka, izpildot prasības, izdzīvot nevarēs. Vai varbūt tomēr aizstāvēt sevi pret, viņuprāt, absurdajām prasībām. Un lauksaimnieki visā Eiropā skaļi un krāsaini skaidro, ka nākotne jāpasargā no aplamībām. Arī ierēdņi, politiķi vai nu noguruši no ilgstošajiem protestiem, vai sākuši iedziļināties un sapratuši, ka nevar novilkt iedomātu līniju un pateikt, ka – tā būs un darīsiet. Eiropas valstu valdības, Eiropas Savienības regulu izstrādātāji un pieņēmēji vismaz vairs nav kā klintis, kļuvuši pielaidīgāki, ļaujot apšaubīt savu vienīgo patiesību. Kā būs,    kas mainīsies – jādzīvo tālāk, tad redzēsim.
    Bet patiesībā tas ir stāsts par līdzsvaru.  Un te vienīgais padoms sakņojas sensenā atziņā: “Dodiet man atbalsta punktu, un es pacelšu zemeslodi!” Viss ir tieši tik vienkārši.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
38
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
41

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
24

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
38

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
46

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
46

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi