Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

”Aicinu visus iet balsot”

Druva
23:00
19.09.2006
4

Ievadā Valsts prezidente norādīja, ka reģionālā prese ir vienreizējs informācijas avots, kas atrodas vistuvāk reģionu lasītājiem. Šos izdevumus laucinieki parasti respektē, tie piedalās lasītāju gaumes un viedokļu veidošanā. Prese met informācijas tiltu starp dažādām sabiedrības daļām – darba ņēmējiem un devējiem, vecākiem un bērniem, pašvaldībām un iedzīvotājiem… Kāda ir sabiedrības līdzdalība vēlēšanās, daudzējādi atkarīgs arī no tā, kā lasa medijus.

-Kā neticīgos vēlētājus pārliecināt, ka uzskats – vēlēšanām nav nozīmes, jo tāpat nekas nemainās – nav pareizs?

– Šim jautājumam nevajag pieiet vienkāršoti, jo tas ir bīstami. Mediju uzdevums ir aicināt domāt. Nevar taču būt, ka viss ir slikts. Jāaicina sabiedrība vērtēt, kas ir slikts. Ja nevar atšķirt labo no sliktā, tad cilvēks neko nespēj pareizi izvērtēt. Jāpalīdz domāt. Domāt nozīmē analizēt un izvērtēt.

-Jebkurās vēlēšanās ir noteikts procents, kas nepiedalās.

-Savulaik vēlēšanās piedalījās 99, 99 procenti. Jo vairāk piedalās demokrātiskās vēlēšanās, jo demokrātija ir stiprāka. Kā lai darbojas valsts pārvalde, ja liela daļa vēlētāju, ar balsošanu izraugoties partijas, neizsaka savu viedokli.

Satrauc it kā slēpts aicinājums – viss ir slikti, esam bezspēcīgi, labāk neko nedarīt. Iznāk, ka paši neesam spējīgi sevi pārvaldīt, jāraugās uz kādu stiprāku valsti, jāsauc tā palīgā. Esam ieguvuši brīvību, bet nespējam to pat izmantot. Tā taču nevar būt. Iznāk, ka daļa iedzīvotāju ir tik slinka, politiski neitrāla, apātiska, ka pat vēlēšanu listēs nevar ievilkt krustiņus vai mīnusus.

-Vēlētāji secina, ka Rīgā ceļ par valsts naudu, bet citur, piemēram, Ventspilī, par pašvaldību. Naudu reģioniem nesadala taisnīgi.

-Tie ir partiju politikas jautājumi, kāda kurai ir reģionālā politika.

Taču jāņem vērā, ka galvaspilsētā ir tāda infrastruktūra, kas pieder visai valstij. Tāda ir, piemēram, Nacionālā bibliotēka. Nevajag sajaukt Rīgu kā pašvaldību, par ko atbild tā, ar Rīgu kā galvaspilsētu, par ko atbild visa valsts.

-Varbūt nepilnīgs ir vēlēšanu likums? Deputāti nejūt atbildību vēlētāju priekšā.

– Vēlēšanu likumu pieņem Saeima. Pašreizējais likums ir līdzšinējās politiskās sistēmas rezultāts. Svētīga ir piecu procentu barjera.

Ideāls vēlēšanu veids vispār nav iespējams, katram ir savi plusi un mīnusi. Tas, ka deputāts nav atsaucams, ir fundamentāls princips. Nevienā demokrātiskā valstī deputātu nevar atsaukt citādi, kā tikai tad, ja viņš ir krimināli sodāms. Ja tauta deputātu ievēlējusi, viņam jāpaliek Saeimā un tajā jāstrādā līdz nākamajām vēlēšanām.

Deputātam ir imunitāte, viņš aizsargāts no kaitīgām ietekmēm. Deputātu drošība ir apdraudēta tur, kur ir diktatūra, tur deputāta darbs ir bīstams.

Kāpēc dažkārt deputāts atstāj partiju, no kuras ievēlēts? Iespējams, ka partija nav palikusi uzticīga pirmsvēlēšanu principiem. Svarīgi arī, kāpēc deputāts ievēlēts – kā personība vai kā pie partijas piederošs.

Un varbūt nemaz nevajag visus deputātus piesaistīt partijām un to disciplīnai. Ja jau kāds kļūst disidents, lai no partijas aiziet un darbojas kā neatkarīgais deputāts.

– Vai jūs kā Valsts prezidente saskatāt starpību starp rīdzinieku un laucinieku dzīvi?

– Redzu lielas atšķirības. Laukos ir vairāk bezdarbnieku. Taču ir arī tādi, kas nemaz strādāt negrib, kuri nav spējīgi darba vietā noturēties.

Daži domā, ka, ja cilvēkam ir slikti, tad viņš ir attaisnojams, vainīgi ir citi. Bet vai izmantotas visas iespējas? Piemēram, pārkvalificēšanās. Vai meklēta palīdzība pie politiskās partijas, par kuru balsots? Un vienmēr svarīga ir nostāja, ko katrs var darīt vairāk un labāk gan sevis, gan visas valsts labā. Runa vēlreiz ir par iespēju izmantošanu.

-Iedzīvotājus satrauc nesaskaņas starp iekšlietu ministru un viņa padotajiem.

– Iekšlietu ministrijā ir smagi, grūti izprotami un attaisnojami notikumi. Un tie krājas viens virs otra, viens otram blakus. Kas tikai viss nav šīs ministrijas darbinieku ikdienā. Neuzmanība. Disciplīnas un atbildības trūkums. Tas nevienam nenāk par labu. Un tad veidojas situācijas, kurās robeža starp dzīvību un nāvi ir sekundi īsa, kad neko vairs nevar novērst vai labot.

– Ministri bieži nav profesionāļi. Vai pareizs ir tāds valdības veidošanas princips?

– Ir iespējama divējāda pieeja – vai nu ministri ir attiecīgi speciālisti, vai administratori. Ja ministrijas darbinieki ir spējīgi un gudri speciālisti, tad ministram der būt labam administratoram, lai pieņemtu iespējami pareizos lēmumus visas nozares interesēs, nevis kādai struktūrvienībai par labu.

Žurnālistu domas dalījās. Daļa uzskata, ka ne vienmēr (pat bieži) ministri nav speciālisti, taču arī administratori ir slikti. Nepievilcīga iezīme ir sava veikuma izcelšana un priekšteču darba neatzīšana, pat nomelnošana. Dažkārt izklausās, ka tikai konkrētā ministra darbības laikā sākusies īstā nozares attīstība.

Kādas reģionālās avīzes žurnālists izteica savu lasītāju viedokli – atļaut vairākām mazajām partijām, kuras nav sasniegušas piecu procentu līmeni, pēc vēlēšanām apvienoties, dabūt summā piecus procentus vēlētāju balsu un iegūt attiecīgu deputātu skaitu Saeimā.

Valsts prezidente šo priekšlikumu uztvēra skeptiski. Ja jau pirms vēlēšanām partijas nevarēja vienoties, tad pēc kāda principa apvienoties un apvienot balsis. Kreisajām un labējām?

Vērtējot prezidentes pilnvaru laika veikumu un neiespēto, V. Vīķe – Freiberga izteicās, ka kļūdas vērtēs vēsture, taču par galveno veikumu uzskata prezidentūras institūta nostiprināšanu pašu mājās un starptautiskā mērogā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
25

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi