Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

”Aicinu visus iet balsot”

Druva
23:00
19.09.2006
6

Ievadā Valsts prezidente norādīja, ka reģionālā prese ir vienreizējs informācijas avots, kas atrodas vistuvāk reģionu lasītājiem. Šos izdevumus laucinieki parasti respektē, tie piedalās lasītāju gaumes un viedokļu veidošanā. Prese met informācijas tiltu starp dažādām sabiedrības daļām – darba ņēmējiem un devējiem, vecākiem un bērniem, pašvaldībām un iedzīvotājiem… Kāda ir sabiedrības līdzdalība vēlēšanās, daudzējādi atkarīgs arī no tā, kā lasa medijus.

-Kā neticīgos vēlētājus pārliecināt, ka uzskats – vēlēšanām nav nozīmes, jo tāpat nekas nemainās – nav pareizs?

– Šim jautājumam nevajag pieiet vienkāršoti, jo tas ir bīstami. Mediju uzdevums ir aicināt domāt. Nevar taču būt, ka viss ir slikts. Jāaicina sabiedrība vērtēt, kas ir slikts. Ja nevar atšķirt labo no sliktā, tad cilvēks neko nespēj pareizi izvērtēt. Jāpalīdz domāt. Domāt nozīmē analizēt un izvērtēt.

-Jebkurās vēlēšanās ir noteikts procents, kas nepiedalās.

-Savulaik vēlēšanās piedalījās 99, 99 procenti. Jo vairāk piedalās demokrātiskās vēlēšanās, jo demokrātija ir stiprāka. Kā lai darbojas valsts pārvalde, ja liela daļa vēlētāju, ar balsošanu izraugoties partijas, neizsaka savu viedokli.

Satrauc it kā slēpts aicinājums – viss ir slikti, esam bezspēcīgi, labāk neko nedarīt. Iznāk, ka paši neesam spējīgi sevi pārvaldīt, jāraugās uz kādu stiprāku valsti, jāsauc tā palīgā. Esam ieguvuši brīvību, bet nespējam to pat izmantot. Tā taču nevar būt. Iznāk, ka daļa iedzīvotāju ir tik slinka, politiski neitrāla, apātiska, ka pat vēlēšanu listēs nevar ievilkt krustiņus vai mīnusus.

-Vēlētāji secina, ka Rīgā ceļ par valsts naudu, bet citur, piemēram, Ventspilī, par pašvaldību. Naudu reģioniem nesadala taisnīgi.

-Tie ir partiju politikas jautājumi, kāda kurai ir reģionālā politika.

Taču jāņem vērā, ka galvaspilsētā ir tāda infrastruktūra, kas pieder visai valstij. Tāda ir, piemēram, Nacionālā bibliotēka. Nevajag sajaukt Rīgu kā pašvaldību, par ko atbild tā, ar Rīgu kā galvaspilsētu, par ko atbild visa valsts.

-Varbūt nepilnīgs ir vēlēšanu likums? Deputāti nejūt atbildību vēlētāju priekšā.

– Vēlēšanu likumu pieņem Saeima. Pašreizējais likums ir līdzšinējās politiskās sistēmas rezultāts. Svētīga ir piecu procentu barjera.

Ideāls vēlēšanu veids vispār nav iespējams, katram ir savi plusi un mīnusi. Tas, ka deputāts nav atsaucams, ir fundamentāls princips. Nevienā demokrātiskā valstī deputātu nevar atsaukt citādi, kā tikai tad, ja viņš ir krimināli sodāms. Ja tauta deputātu ievēlējusi, viņam jāpaliek Saeimā un tajā jāstrādā līdz nākamajām vēlēšanām.

Deputātam ir imunitāte, viņš aizsargāts no kaitīgām ietekmēm. Deputātu drošība ir apdraudēta tur, kur ir diktatūra, tur deputāta darbs ir bīstams.

Kāpēc dažkārt deputāts atstāj partiju, no kuras ievēlēts? Iespējams, ka partija nav palikusi uzticīga pirmsvēlēšanu principiem. Svarīgi arī, kāpēc deputāts ievēlēts – kā personība vai kā pie partijas piederošs.

Un varbūt nemaz nevajag visus deputātus piesaistīt partijām un to disciplīnai. Ja jau kāds kļūst disidents, lai no partijas aiziet un darbojas kā neatkarīgais deputāts.

– Vai jūs kā Valsts prezidente saskatāt starpību starp rīdzinieku un laucinieku dzīvi?

– Redzu lielas atšķirības. Laukos ir vairāk bezdarbnieku. Taču ir arī tādi, kas nemaz strādāt negrib, kuri nav spējīgi darba vietā noturēties.

Daži domā, ka, ja cilvēkam ir slikti, tad viņš ir attaisnojams, vainīgi ir citi. Bet vai izmantotas visas iespējas? Piemēram, pārkvalificēšanās. Vai meklēta palīdzība pie politiskās partijas, par kuru balsots? Un vienmēr svarīga ir nostāja, ko katrs var darīt vairāk un labāk gan sevis, gan visas valsts labā. Runa vēlreiz ir par iespēju izmantošanu.

-Iedzīvotājus satrauc nesaskaņas starp iekšlietu ministru un viņa padotajiem.

– Iekšlietu ministrijā ir smagi, grūti izprotami un attaisnojami notikumi. Un tie krājas viens virs otra, viens otram blakus. Kas tikai viss nav šīs ministrijas darbinieku ikdienā. Neuzmanība. Disciplīnas un atbildības trūkums. Tas nevienam nenāk par labu. Un tad veidojas situācijas, kurās robeža starp dzīvību un nāvi ir sekundi īsa, kad neko vairs nevar novērst vai labot.

– Ministri bieži nav profesionāļi. Vai pareizs ir tāds valdības veidošanas princips?

– Ir iespējama divējāda pieeja – vai nu ministri ir attiecīgi speciālisti, vai administratori. Ja ministrijas darbinieki ir spējīgi un gudri speciālisti, tad ministram der būt labam administratoram, lai pieņemtu iespējami pareizos lēmumus visas nozares interesēs, nevis kādai struktūrvienībai par labu.

Žurnālistu domas dalījās. Daļa uzskata, ka ne vienmēr (pat bieži) ministri nav speciālisti, taču arī administratori ir slikti. Nepievilcīga iezīme ir sava veikuma izcelšana un priekšteču darba neatzīšana, pat nomelnošana. Dažkārt izklausās, ka tikai konkrētā ministra darbības laikā sākusies īstā nozares attīstība.

Kādas reģionālās avīzes žurnālists izteica savu lasītāju viedokli – atļaut vairākām mazajām partijām, kuras nav sasniegušas piecu procentu līmeni, pēc vēlēšanām apvienoties, dabūt summā piecus procentus vēlētāju balsu un iegūt attiecīgu deputātu skaitu Saeimā.

Valsts prezidente šo priekšlikumu uztvēra skeptiski. Ja jau pirms vēlēšanām partijas nevarēja vienoties, tad pēc kāda principa apvienoties un apvienot balsis. Kreisajām un labējām?

Vērtējot prezidentes pilnvaru laika veikumu un neiespēto, V. Vīķe – Freiberga izteicās, ka kļūdas vērtēs vēsture, taču par galveno veikumu uzskata prezidentūras institūta nostiprināšanu pašu mājās un starptautiskā mērogā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Straume, kas pozitīvi ievelk

10:40
15.01.2025
9

Vai brīdī, kad uzzinājām, ka Latvijā ir radīta jauna animācijas filma “Straume” par kaķi vientuļnieku, kurš plūdos rod patvērumu laivā ar vēl citiem dzīvniekiem, tādēļ tam ir jāmācās uzticēties un sadarboties, varējām iedomāties, ka filma gūs ne tikai labus un izcilus vērtējumus, bet arī nesīs Latvijai vēsturisku notikumu – Zelta globusa balvas (ASV apbalvojums par […]

Nauda un ilgtspēja

10:39
14.01.2025
11

Par naudu ir ne mazums visdažādāko ticējumu, pareģojumu, labu un sliktu stāstu. Tie vēsta, kā to piesaistīt, vairot un nepalaist vējā. Lai cik daža gadsimtos uzkrāta gudrība šodienas cilvēkam šķiet muļķīga, tā tomēr mudina vispirms domāt un tad rīkoties. Kaut vai padoms – no maka nedrīkst pēdējo santīmu atdot, lai velns maku nepiekakā. Saņemto naudu nevajag […]

Ja govis runātu…

10:38
13.01.2025
27

Vasaras sākumā gaidāmās pašvaldību vēlēšanas skubina politiķus sarosīties kādām jaunām vēlētāja ausīm tīkamām iniciatīvām. Tā citkārt klusais zemkopības ministrs Armands Krauze kādā videorullītī stāsta, ka vispār jau būtu labi ņemt un samazināt pārtikas produktu cenas veikalos. Man jau šķiet, ka jābūt ļoooooti naivam, lai nopietni un ar gavilēm uztvertu šādus politiķu priekšvēlēšanu paziņojumus. Un minētais […]

Bīstamais scenārijs. Cerams, nepiepildīsies

10:37
13.01.2025
50

Krievijas nežēlīgais, pilna mēroga iebrukums Ukrainā turpinās, katru dienu tiek ziņots par bojāgājušiem un ievainotiem cilvēkiem. Piemēram, 8. janvārī Za­po­rižjē Krievijas armijas uzbrukuma laikā tika ievainoti 113 iedzīvotāji, diennaktī apgabalā okupanti veica 333 triecienus 12 apdzīvotās vietās. Šogad gandrīz katru dienu notiek triecieni ar raķetēm un droniem pa Kijivu. Patiesībā situācija Ukrainā kļūst aizvien sliktāka, […]

Atpakaļ ritmā

16:02
10.01.2025
27

Svētki pagājuši, garās brīvdienas tāpat – klāt jauns gads, un visiem nākas atgriezties ierastajā ritmā gan darbos, gan skolās. Ir diezgan izplatīta parādība, ka tieši pēc Ziemassvētkiem un Jaunā gada sagaidīšanas cilvēki kļūst nomāktāki, ikdiena šķiet daudz pliekanāka, jo ir sajūta, ka vēl priekšā tik gara ziema un īsti nav nekā, ko gaidīt, kam gatavoties. […]

Nulles iecietība pret ātruma pārkāpējiem. Bet kā pret pašas institūcijas darbu?

16:01
10.01.2025
1130
2

Kad pār Satiksmes ministriju karājas ne tikai viens Damokla zobens, bet vairāki – “Rail Baltica” dzelzceļa tā arī nesāktās būvniecības ārkārtīgā sadārdzināšanās, lidsabiedrības “airBaltic” nebūšanas un kārtējā skatīšanās pēc valsts finansējuma, pasažieru vilcienu satiksmes lēnā virzība uz mūsdienīgo un nesenās ķibeles ar jaunajiem vilcieniem, daudzkārt pārsūdzētie pasažieru pārvadājumu konkursi – ministrija ir atradusi jomu, kurā […]

Tautas balss

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
7
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
7
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Bedres tikai dažas, bet nepatīkamas

11:34
15.01.2025
6
Cēsnieks raksta:

“Cēsīs Birzes iela tiešām ir labi sakārtota, izdevīgi to izmantot, ja jāapbrauc pilsētas centrs. Tikai nelielajā vecā asfalta daļā laikā, kad kūst sniegs un līst, padziļinās bedres. Tās nav lielas, bet diezgan dziļas, automašīnai var pārsist riepu, īpaši braucot tumsā un lietū,” sacīja cēsnieks, aicinot ielas apsaimniekotājus bedres aizbērt.

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
28
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
26
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Sludinājumi