Otrdiena, 7. maijs
Vārda dienas: Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

”Aicinu visus iet balsot”

Druva
23:00
19.09.2006
3

Ievadā Valsts prezidente norādīja, ka reģionālā prese ir vienreizējs informācijas avots, kas atrodas vistuvāk reģionu lasītājiem. Šos izdevumus laucinieki parasti respektē, tie piedalās lasītāju gaumes un viedokļu veidošanā. Prese met informācijas tiltu starp dažādām sabiedrības daļām – darba ņēmējiem un devējiem, vecākiem un bērniem, pašvaldībām un iedzīvotājiem… Kāda ir sabiedrības līdzdalība vēlēšanās, daudzējādi atkarīgs arī no tā, kā lasa medijus.

-Kā neticīgos vēlētājus pārliecināt, ka uzskats – vēlēšanām nav nozīmes, jo tāpat nekas nemainās – nav pareizs?

– Šim jautājumam nevajag pieiet vienkāršoti, jo tas ir bīstami. Mediju uzdevums ir aicināt domāt. Nevar taču būt, ka viss ir slikts. Jāaicina sabiedrība vērtēt, kas ir slikts. Ja nevar atšķirt labo no sliktā, tad cilvēks neko nespēj pareizi izvērtēt. Jāpalīdz domāt. Domāt nozīmē analizēt un izvērtēt.

-Jebkurās vēlēšanās ir noteikts procents, kas nepiedalās.

-Savulaik vēlēšanās piedalījās 99, 99 procenti. Jo vairāk piedalās demokrātiskās vēlēšanās, jo demokrātija ir stiprāka. Kā lai darbojas valsts pārvalde, ja liela daļa vēlētāju, ar balsošanu izraugoties partijas, neizsaka savu viedokli.

Satrauc it kā slēpts aicinājums – viss ir slikti, esam bezspēcīgi, labāk neko nedarīt. Iznāk, ka paši neesam spējīgi sevi pārvaldīt, jāraugās uz kādu stiprāku valsti, jāsauc tā palīgā. Esam ieguvuši brīvību, bet nespējam to pat izmantot. Tā taču nevar būt. Iznāk, ka daļa iedzīvotāju ir tik slinka, politiski neitrāla, apātiska, ka pat vēlēšanu listēs nevar ievilkt krustiņus vai mīnusus.

-Vēlētāji secina, ka Rīgā ceļ par valsts naudu, bet citur, piemēram, Ventspilī, par pašvaldību. Naudu reģioniem nesadala taisnīgi.

-Tie ir partiju politikas jautājumi, kāda kurai ir reģionālā politika.

Taču jāņem vērā, ka galvaspilsētā ir tāda infrastruktūra, kas pieder visai valstij. Tāda ir, piemēram, Nacionālā bibliotēka. Nevajag sajaukt Rīgu kā pašvaldību, par ko atbild tā, ar Rīgu kā galvaspilsētu, par ko atbild visa valsts.

-Varbūt nepilnīgs ir vēlēšanu likums? Deputāti nejūt atbildību vēlētāju priekšā.

– Vēlēšanu likumu pieņem Saeima. Pašreizējais likums ir līdzšinējās politiskās sistēmas rezultāts. Svētīga ir piecu procentu barjera.

Ideāls vēlēšanu veids vispār nav iespējams, katram ir savi plusi un mīnusi. Tas, ka deputāts nav atsaucams, ir fundamentāls princips. Nevienā demokrātiskā valstī deputātu nevar atsaukt citādi, kā tikai tad, ja viņš ir krimināli sodāms. Ja tauta deputātu ievēlējusi, viņam jāpaliek Saeimā un tajā jāstrādā līdz nākamajām vēlēšanām.

Deputātam ir imunitāte, viņš aizsargāts no kaitīgām ietekmēm. Deputātu drošība ir apdraudēta tur, kur ir diktatūra, tur deputāta darbs ir bīstams.

Kāpēc dažkārt deputāts atstāj partiju, no kuras ievēlēts? Iespējams, ka partija nav palikusi uzticīga pirmsvēlēšanu principiem. Svarīgi arī, kāpēc deputāts ievēlēts – kā personība vai kā pie partijas piederošs.

Un varbūt nemaz nevajag visus deputātus piesaistīt partijām un to disciplīnai. Ja jau kāds kļūst disidents, lai no partijas aiziet un darbojas kā neatkarīgais deputāts.

– Vai jūs kā Valsts prezidente saskatāt starpību starp rīdzinieku un laucinieku dzīvi?

– Redzu lielas atšķirības. Laukos ir vairāk bezdarbnieku. Taču ir arī tādi, kas nemaz strādāt negrib, kuri nav spējīgi darba vietā noturēties.

Daži domā, ka, ja cilvēkam ir slikti, tad viņš ir attaisnojams, vainīgi ir citi. Bet vai izmantotas visas iespējas? Piemēram, pārkvalificēšanās. Vai meklēta palīdzība pie politiskās partijas, par kuru balsots? Un vienmēr svarīga ir nostāja, ko katrs var darīt vairāk un labāk gan sevis, gan visas valsts labā. Runa vēlreiz ir par iespēju izmantošanu.

-Iedzīvotājus satrauc nesaskaņas starp iekšlietu ministru un viņa padotajiem.

– Iekšlietu ministrijā ir smagi, grūti izprotami un attaisnojami notikumi. Un tie krājas viens virs otra, viens otram blakus. Kas tikai viss nav šīs ministrijas darbinieku ikdienā. Neuzmanība. Disciplīnas un atbildības trūkums. Tas nevienam nenāk par labu. Un tad veidojas situācijas, kurās robeža starp dzīvību un nāvi ir sekundi īsa, kad neko vairs nevar novērst vai labot.

– Ministri bieži nav profesionāļi. Vai pareizs ir tāds valdības veidošanas princips?

– Ir iespējama divējāda pieeja – vai nu ministri ir attiecīgi speciālisti, vai administratori. Ja ministrijas darbinieki ir spējīgi un gudri speciālisti, tad ministram der būt labam administratoram, lai pieņemtu iespējami pareizos lēmumus visas nozares interesēs, nevis kādai struktūrvienībai par labu.

Žurnālistu domas dalījās. Daļa uzskata, ka ne vienmēr (pat bieži) ministri nav speciālisti, taču arī administratori ir slikti. Nepievilcīga iezīme ir sava veikuma izcelšana un priekšteču darba neatzīšana, pat nomelnošana. Dažkārt izklausās, ka tikai konkrētā ministra darbības laikā sākusies īstā nozares attīstība.

Kādas reģionālās avīzes žurnālists izteica savu lasītāju viedokli – atļaut vairākām mazajām partijām, kuras nav sasniegušas piecu procentu līmeni, pēc vēlēšanām apvienoties, dabūt summā piecus procentus vēlētāju balsu un iegūt attiecīgu deputātu skaitu Saeimā.

Valsts prezidente šo priekšlikumu uztvēra skeptiski. Ja jau pirms vēlēšanām partijas nevarēja vienoties, tad pēc kāda principa apvienoties un apvienot balsis. Kreisajām un labējām?

Vērtējot prezidentes pilnvaru laika veikumu un neiespēto, V. Vīķe – Freiberga izteicās, ka kļūdas vērtēs vēsture, taču par galveno veikumu uzskata prezidentūras institūta nostiprināšanu pašu mājās un starptautiskā mērogā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apkārtklīstošas pārdomas

12:11
05.05.2024
26

Savulaik populārajā dzies­mā bija vārdi: “Eiropa mūs nesapratīs, Eiropa mūs nepazīs…” Vai 20 gados kas mainījies? Kādam – jā, kādam – nē. Bet Eiropas Savienība ir izdevīga ikvienam – gan tiem, kuri no tās saņem atbalstus un izmanto piedāvātās iespējas, gan tiem, kam negribas pašiem uzņemties atbildību par kādu lēmumu, neizdošanos, jo viegli var pateikt, […]

Ģimenes lieta

12:10
05.05.2024
21

Vērtējot padomju laiku un laiku Eiropas Savienībā, visvairāk nāk prātā domāšanas maiņa. Un tas attiecas arī uz ģimeni. Ja savulaik pastāvēja uzskats, ka viss, kas notiek ģimenē, arī tur paliek, pat ja tiek darīts pāri bērniem, tad tagad tas ir būtiski mainījies. Protams, redzams, ka daļai cilvēku šos uzskatus arvien ir ļoti grūti mainīt, viņiem […]

Dzīve Eiropā, ne pēcpadomijā

12:09
05.05.2024
20

Atceros brīdi, kad vēl tikai runāja, ka Latvija varētu kļūt par daļu no Eiropas Savienības. Tolaik mācījos skolā, nebija neviena vienaudža, kas sacītu: “Kā negribas, lai esam ES! Cik labi būtu, ja Latvija vienmēr paliktu tikai Latvija – bez dalības jebkādās starptautiskās organizācijās.” Visi tolaik zinājām – iestāšanās ES nozīmēs ne tikai to, ka Latvijā […]

Par sajūtām, ne naudu

12:07
05.05.2024
18

Ieguvumi un zaudējumi, divdesmit gados Latvijai esot Eiropas Savienībā (ES), katram jāizvērtē pašam. Fondu un maksājumu naudu, ko esam saņēmuši kā dalībvalsts, saskaitīs valdības finansisti. Konkurences saspringumu sarēķinās uzņēmēji. Man vairāk sajūtas. To vienu pat tā īsti nevaru pieskaitīt ES devumam. Bet ik pa laikam esmu iedomājusies – tāpēc vien bija vērts stāties Eiropas valstu […]

Pārdomas par izglītībā notiekošo…

16:54
30.04.2024
40

Pavisam nesen ģimene izgāja cauri pavasara gripas tūrei. Skaidrs, ka slimojot iekavējas darbi – gan ikdienas, gan kāds svarīgāks, un bērniem – mācības un skolas procesi. Divu nedēļu laikā meita, kas mācās 4.klasē, paguva iekrāt veselus piecus parādus – tātad, divu nedēļu laikā bija pieci pārbaudes darbi. Un nav gluži nedēļa pirms brīvlaika vai semestra […]

Dzīve ar suni

13:00
30.04.2024
41

Pieņemt ģimenē suni ir atbildīgs lēmums, tam nav jātop emociju virpulī, bet gan ar prātu, apdomātu attieksmi. Vispirms ir jāapsver daudzi faktori, piemēram, vai ir pietiekami daudz finanšu resursu, lai nodrošinātu dzīvnieka veselību un labklājību.    Manam četrkājainajam mīlulim nesen radās veselības problēmas, un katrs ārstēšanās solis prasa diezgan lielus izdevumus. Svarīgi saprast, ka suns […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
25
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
39
Druva raksta:

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Sludinājumi