Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Ir vajadzīga plaša diskusija

Druva
00:00
28.11.2006
5

NATO valstu un valdību vadītāju sanāksmes laikā Rīgā notiks augsta līmeņa starptautiska konference “NATO transformācija jaunajā globalizācijas laikmetā”, kurā par aktuālajiem starptautiskās drošības politikas jautājumiem diskutēs vairāk nekā 200 pasaulē pazīstami akadēmiķi, vadošie viedokļu līderi, eksperti drošības politikas jomā un žurnālisti no NATO dalīb- un partnervalstīm. Šī konference būs viens no galvenajiem NATO samitu pavadošajiem pasākumiem.

Kā saka profesore, Valsts prezidentes stratēģiskās analīzes komisijas vadītāja Žaneta Ozoliņa, ir svarīgi, ko par NATO samitu saka analītiķi, kuri procesus vēro no malas.

– Kad kļuva zināms, ka samits notiks Rīgā, likās, tā darba grafiks būs ļoti blīvs, jo daudzas valstis bija tuvu alianses durvīm. Taču gada laikā situācija mainījās, kļuva skaidrs, ka šis nebūs plašais samits un jaunas valstis organizācijā netiks uzņemtas. Bet, jo šaurāks samits, jo plašāks diskutējamo jautājumu loks ārpus tā. Tāpēc arī bija svarīgi uzaicināt uz Rīgas konferenci pārstāvjus no pasaules vadošajiem pētniecības institūtiem un citus ekspertus, lai uzzinātu, kāds ir viņu redzējums par NATO.

NATO attīstībā ir svarīgi vairāki aspekti. Pirmām kārtām NATO vajadzīgs jauns stratēģisks koncepts, jo organizācija stāv jaunu izaicinājumu priekšā – pieaug terorisms, kodoldraudi, jaunajās valstīs demokratizācijas procesi nav vienkārši. Tāpēc ir nozīmīgi veicināt dialogu par NATO transformāciju un alianses lomu globālajā laikmetā. Otrs svarīgs aspekts ir NATO paplašināšanās. Lai arī Rīgā neuzņems jaunas valstis, ir nepieciešams definēt, ka paplašināšanās turpināsies. Latvija šajā procesā ir ieinteresēta, jo mēs zinām, cik tas ir sarežģīts un svarīgs. Viennozīmīgi var teikt, ka Latvija, iestājoties NATO, ir ieguvēja. Jo mēs maksājam grašus, salīdzinot ar to, cik par savas valsts aizsardzību maksā tās, kas nav aliansē – Zviedrija, Šveice, Somija. Mums svarīga ne tikai Balkānu valstu uzņemšana aliansē, bet arī Ukrainas un Gruzijas nākotne. Tiesa, pēdējā laikā šīs valstis sarežģījušas savu situāciju, tāpēc Latvijai svarīgi sekot līdzi notikumiem tajās, sniedzot arī savu atbalstu ceļā uz NATO. Gruzijā jau esam daudz darījuši, lai palīdzētu šai valstij sagatavoties dalībai aliansē.

Vēl viena svarīga un arī sāpīga tēma ir NATO un Eiropas Savienības attiecības. Abas organizācijas ilgus gadus attīstījušās it kā pa paralēlām līnijām un dialoga tikpat kā nebija. Interesanti, ka ES dalībvalstu aizsardzības ministri savienības ietvaros praktiski nerunāja, bet NATO līmenī visi draudzīgi diskutēja un runāja. Alianse uzskatīja, ka Eiropas Savienībai ar drošību, ar ārlietām, ar aizsardzību nav nekādas darīšanas. 1999.gadā ES pieņēma savu drošības un aizsardzības politiku, kas paredzēja arī kaujas vienību veidošanu, ko varētu izmantot krīžu un konfliktu situācijās. Pamudinājums tam bija Kosovas krīze, kad NATO sāka uzlidojumus Serbijai bez ANO mandāta. Tas radīja ļoti negatīvu attieksmi pret Ziemeļatlantijas organizāciju kā tādu. Tad sākās debates, kā būtu, ja Serbijā NATO vietā būtu sākušas darboties eiropeiskas vienības. Varbūt nebūtu šīs negatīvās reakcijas. Taču no NATO puses bija greizsirdīga attieksme, jo tā uzskatīja, ka Eiropas kaujas vienību izveidošana varētu vājināt alianses nozīmi.

Ja raugāmies uz pēdējiem sešiem gadiem, ES strauji progresējusi, izveidotas kaujas vienības, kuru komplektēšana nākamgad būs pabeigta. Dažādos formējumos, piemēram, policijas funkciju veikšanai tās jau darbojas Kosovā, Bosnijā.

ES šo aizsardzības jomu grib attīstīt, bet zināms, kā Eiropas Savienībā veicas ar lēmumu pieņemšanu. Tā ir ļoti birokrātiska un ilgst vairākus gadus. Savukārt Ziemeļatlantijas aliansē šī procedūra ir pragmatiska un salīdzinoši ātra.

NATO ir spēcīgāka militāri, aprīkojuma, lēmumu pieņemšanas ziņā, bet ES aizsardzības struktūrai, kas kļūst arvien labāka, ir labāks tēls. Eiropas Savienības spēki piedalās civilo krīžu, dabas katastrofu seku likvidēšanā, var teikt, Eiropas Savienībai vairāk ir tāds miera baloža tēls. Savukārt NATO to ir zaudējusi, tāpēc abas organizācijas viena pēc otras alkst. Tāpēc jāatrod kompromiss. Visu laiku bija sajūta, ka ES grib runāt ar NATO, bet tā bija vīzdegunīga. Tagad situācija mainījusies. NATO ļoti grib runāt ar Eiropas Savienību par partnerību, bet ES baidās, jo tas ir kļuvis nopietni. Tāpēc vajadzīga politiskā diskusija, un ekspertu līmenī sarunai par abu organizāciju attiecībām jābūt ļoti aktuālai. Arī Afganistānas un Irākas krīzes pierāda, ka ar militāriem līdzekļiem vien to atrisināt nevar. Vajadzīgi policisti, tiesneši, veselības un citi civilie speciālisti. Drošības lauks ir tik tālu paplašinājies, ka bez partnerības neko paveikt nevar. Ceru, ka šis jautājums samitā tiks skarts, taču tas ir tik jūtīgs, ka šaubos, vai par to nopietni politiski runās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi