Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Finansējums ceļu būvei pieaugs

Druva
00:00
30.01.2007
8

Cēsīs viesojās satiksmes ministrs Ainārs Šlesers un tikās ar pašvaldības vadību, lai pārrunātu ar infrastruktūras attīstību saistītus jautājumus. Pēc tikšanās ministrs atbildēja arī uz dažiem “Druvas” jautājumiem.

– Kā šogad tiks sadalīta nauda ceļu atjaunošanai? Būs tikai valsts ceļiem vai arī pašvaldību ceļiem?

– 2007.gadā sācis darboties likums, kas paredz, ka degvielas akcīzes nodokļa 65 procentus novirza autoceļu uzturēšanai, 35 procenti paliek valsts budžetā. Šie 65 procenti, savukārt, sadalās divās daļās: 70 procenti nonāk valsts ceļiem, 30 procenti – pašvaldībām. Pašvaldības jau sen noteikušas proporcijas, kā finansējums sadalās starp tām.

Naudas izteiksmē 2005.gadā, ņemot vērā, ka tolaik bija likvidēts autoceļu fonds, pašvaldības saņēma tikai nepilnus 19 miljonus latu. Man kā satiksmes ministram nācās grozīt ministrijas budžetu, pārorientēt prioritātes, tā rezultātā pērn pašvaldības saņēma jau 31 miljonu latu. Šajā gadā summa, kas nonāks pašvaldību rīcībā, būs 60 – 65 miljoni latu. Tas nozīmē, ka valstij un pašvaldībām būs ievērojami lielāks finansējums, kas ļaus daudz raitāk plānot būvdarbus. Viss skaidri saprotams – palielinoties bāzes finansējumam, palielinās naudas apjoms, ko saņem pašvaldības. Piemēram, Cēsis šogad saņems divreiz vairāk līdzekļu nekā iepriekšējā gadā, jo divtik pieaudzis kopējais finansējums.

Līdzekļi ceļiem no degvielas akcīzes nodokļa 2010.gadā pieaugs līdz 80 procentiem. Tad pašvaldības varētu saņemt līdz simts miljoniem latu. Tas dotu iespēju vienoties par ilgtermiņa būvniecību, par lieliem projektiem katrā pilsētā un katrā novadā.

Pašreiz svarīgi pieņemt Koncesiju likumu Saeimā, jo tas ir valsts un pašvaldību interesēs. Ar Cēsu domes vadību tieši apspriedām, ka nepieciešams iespējami ātrāk iedarbināt koncesijas vai valsts privātās partnerības principus ceļu būvēšanā arī pašvaldībās. Jāsaprot, ka ceļu būvniecībā 15 gadu laikā izveidojies liels caurums, jo investīcijas bijušas nepietiekamas, tāpēc esmu pārliecināts, ka nākamo gadu laikā Latvija piedzīvos vēl nebijušu ceļu būvniecību.

Privātā partnerība pastāv visā Eiropā un pasaulē. Tas ir jauns darbības veids Latvijai, bet mēs to iedzīvināsim, un domāju, ka tas kļūs par populāru veidu, kā veikt lielas investīcijas, neietekmējot budžeta deficītu. Ja valsts vai pašvaldība pati investē līdzekļus, tas ietekmē budžeta deficītu, bet ja to dara privātie uzņēmēji, pašvaldība vai valsts to atmaksā ilgākā laika posmā un to rēķina kā noteiktu maksājumu katrā konkrētajā gadā. Princips vienkāršs un ikdienā pārbaudīts. Ja kāds tagad grib būvēt māju, retais tam izmanto savus uzkrājumus, lielākā daļa ņem kredītu uz 10, 20 vai 30 gadiem. Viņi var atļauties pa daļiņai atdot naudu un beigās saņemt māju īpašumā. Tāpat ir ar ceļiem. Lielākie finansētāji būs bankas, kas to var atļauties, un ir gatavas arī darīt. Bet mēs Latvijā iegūsim labus un sakārtotus ceļus.

– Ja sāksies apjomīga ceļu būvniecība, vai ceļu būves firmas tiks ar to galā?

– Būs problēmas, bet, manuprāt, šīs ir pozitīvas problēmas. Sliktāk, ja būvniekiem nav darba. Iespējams, ka darbaspēka nepietiks, un būs jālemj, kur ņemsim strādniekus, kas būvēs ceļus. Bet te nevar runāt tikai par ceļu būvi, šāda situācija ir būvniecībā valstī.

– Vai lielais darba apjoms un darbaspēka trūkums nepazeminās kvalitāti?

– Katrā projektā kvalitātei jāpievērš galvenā nozīme. Būvniekam jāuzņemas finansiāla un morāla atbildība, arī ar savu reputāciju. Ja kāds būvēs sliktus ceļus, nedomāju, ka valsts vai pašvaldība tādam gribēs uzticēt darbus. Valstī esam deklarējuši, ka kvalitāte būs galvenais.

– Kāds no jūsu priekšgājējiem solīja asfaltu līdz katrai pagastmājai, vai solījums paliek spēkā?

– Būvniecība būs strauja, bet Latvijā paliks arī grants ceļi, jo nevaram noasfaltēt visus. Tomēr visiem nozīmīgiem rajonu centriem jābūt savienotiem ar kvalitatīviem asfaltētiem ceļiem.

– Jūs piedāvājat sākt debates, lai pašvaldību vēlēšanās varētu piedalīties arī nepilsoņi. Kā to komentēsiet?

– Esam iestājušies ES un NATO, Latvijas neatkarība ir nodrošināta un nav pamata baidīties, ka to zaudēsim. Jāsaprot, ka pašvaldību vēlēšanas ir saimnieciskās vēlēšanas. Igauņi jau pirms kāda laika piešķīra nepilsoņiem balsstiesības pašvaldību vēlēšanās, un tas nav negatīvi ietekmējis šo valsti. Tur nepilsoņiem ir iespēja balsot par pilsoņiem, un šis piemērs varētu būt noderīgs arī Latvijai. Nepilsoņi nevar tikt ievēlēti, bet var vēlēt. Saimnieciskie jautājumi ir svarīgi ikvienam iedzīvotājam, kurš strādā konkrētā teritorijā. Šis jautājums jāizdiskutē, tas varētu noņemt spriedzi, un mēs viennozīmīgi varētu pateikt, ka ikviens, kurš Latvijā maksā nodokļus, ir tiesīgs ietekmēt to pašvaldību, kas izmanto viņa maksātos nodokļus.

Pašreiz līdz vēlēšanām vēl tālu, tāpēc šo diskusiju var sākt un veidot profesionāli, nevis emocionāli. Vai un kad nepilsoņiem varētu tikt dotas šādas tiesības, atkarīgs no politiskās gribas, bet es personīgi to atbalstu.

– Tagad valstī dienas kārtībā ir Latvijas – Krievijas robežlīgums. Jūsu vērtējums tam?

– Tas ir jāparaksta. Sakārtota robeža starp Latviju un Krieviju dos iespēju mūsu valstij attīstīties kā starptautiskam tranzīta un loģistikas centram, kas dos iespēju mums pelnīt ievērojamus līdzekļus caur ostām un visu tranzītsistēmu. Nesakārtotas attiecības nes tikai zaudējumus. Tāpat kā mēs nevaram izvēlēties vecākus, nevaram izvēlēties arī kaimiņus, līdz ar to ir jāsadarbojas. Krievija ir nozīmīgs spēlētājs Eiropā un pasaulē un būtu muļķīgi, ja mēs neizmantotu šīs iespējas, ko mums dot šāds kaimiņš. Protams, mums ar Krieviju ir dažādi viedokļi par notikumiem pagātnē, bet cik ilgi vaimanāsim? Manuprāt, jāskatās nākotnē, jo Latvijā ir daudz jaunu cilvēku, kuri grib dzīvot šajā valstī, bet spiesti doties meklēt labāku dzīvi Īrijā vai Lielbritānijā. Tāpēc labāk radīt valstī tādus apstākļus, lai arī tie, kuri aizbraukuši, varētu atgriezties. To nevaram, pirms nav radīta iespēja labi pelnīt tepat Latvijā. Šis jautājums jāsakārto, jāpieņem, ka Abrene ir Krievijas teritorija, no kā tā nekad neatteiksies. Iestājoties Eiropas Savienībā, esam nobalsojuši par esošajām robežām. Nacionālās tēmas un pārmetumi, ka gribam kaut ko nodot, ir atsevišķu politiķu vēlme spodrināt savu tēlu, bet uzskatu, ka viņi rada problēmas valstī, bet nesakārtotās attiecības ar Krieviju – ekonomiskus zaudējumus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kur drošība grūtā brīdī

12:27
02.07.2024
24

Šo sezonu neuzsāka otrs lielākais dārzeņu audzētājs    SIA “Rītausma” Jēkabpils pusē. Veikalos vairs nav un nebūs gurķu, tomātu ar uzlīmi “Rītausma”.    Pēc 30 gadiem, kuros attīstīta mūsdienīga dārzeņu audzēšana, uzbūvēta infrastruktūra, darbs pārtraukts. Iemesls – Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas uz 19.jūniju bija 128 782 eiro.    2020.gadā SIA “Rītausma” […]

Seniori ir svarīgi, bet nedrīkst aizmirst par jauniešiem

12:26
01.07.2024
21

Sociālajā jomā strādājošie uzsver, ka mūsdienās, kad sabiedrība noveco, saprotams, ka pastiprināti tiek domāts par senioriem, bet nedrīkst aizmirst arī jauniešus. To saka līdzšinējais novada Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks, norādot, ka būtiska šajā darbā ir arī prevencija, kas vērsta uz bērniem un jauniešiem. To pieminēja arī Cēsu pilsētas pansionāta direktore Inga Gunta Paegle, vērtējot, […]

Manifestēt savu realitāti. Kas tas par zvēru?

12:25
30.06.2024
18

Pēdējā laikā arī mūsu zemē populārs kļuvis vārds “manifestēt”! Anglicisms, kas daudziem nerada skaidrību – ko gan tas īsti nozīmē? Izrādās, kaut ko manifestēt nozīmē padarīt savus sapņus, mērķus un centienus par realitāti, ticot, ka tos patiešām iespējams sasniegt. Visam pamatā ir ideja, ka, ticot, ka patiešām varat kaut ko izdarīt, un koncentrējot savas domas […]

Lielā politika un karš

12:24
29.06.2024
21

Ukraina otrdien, 25. jūnijā, oficiāli sāka iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES). Protams, tas nozīmē vairākus gadus ilgu procesu, tā laikā valstij ne tikai jāpārņem Eiropas Savienības normatīvās prasības, bet arī jāpierāda, ka sabiedrība un valsts pārvalde ir gatava pievienoties blokam. Šonedēļ ES ir vieno­jusies par jaunām sank­cijām pret Balt­krieviju. Ir zināms arī , ka […]

Noguruši no ziņu virsrakstiem…

12:29
27.06.2024
20

Raugoties TV ekrānā uz kādu no daudzajiem ziņu raidījumiem, pamanīju tekstu, kas rotāja ekrāna apakšmalu, ka kādā pasaules mēroga pētījumā apstiprinājies – cilvēki arvien mazāk seko līdzi ziņām. Atskār­tu, ka šim apgalvojumam absolūti piekrītu arī pati. Un, šķiet, daļai paziņu, tuvāku un tālāku, pēdējā laikā bija līdzīgs viedoklis. Ir skaidrs, ka ziņu mērķis vairs pat […]

Nemainīgie priekšstati

09:58
25.06.2024
30

Katram no mums, arī tautām un nācijām ir savi priekšstati par to, kādi esam, nereti ar laiku tie mēdz arī vairāk vai mazāk mainīties. Izskatās, ka Krievijas Federā­cijas iedzīvotāju priekšstati un uzskati tomēr nemainās, gan domājot par lielāko ienaidnieku, gan pašiem par sevi. Nav noslēpums, ka Krievijā vara to atbalsta un iedzīvotāji dzīvo priekšstatos, ka […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
20
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi