Trešdiena, 26. marts
Vārda dienas: Eiženija, Ženija

Finansējums ceļu būvei pieaugs

Druva
00:00
30.01.2007
11

Cēsīs viesojās satiksmes ministrs Ainārs Šlesers un tikās ar pašvaldības vadību, lai pārrunātu ar infrastruktūras attīstību saistītus jautājumus. Pēc tikšanās ministrs atbildēja arī uz dažiem “Druvas” jautājumiem.

– Kā šogad tiks sadalīta nauda ceļu atjaunošanai? Būs tikai valsts ceļiem vai arī pašvaldību ceļiem?

– 2007.gadā sācis darboties likums, kas paredz, ka degvielas akcīzes nodokļa 65 procentus novirza autoceļu uzturēšanai, 35 procenti paliek valsts budžetā. Šie 65 procenti, savukārt, sadalās divās daļās: 70 procenti nonāk valsts ceļiem, 30 procenti – pašvaldībām. Pašvaldības jau sen noteikušas proporcijas, kā finansējums sadalās starp tām.

Naudas izteiksmē 2005.gadā, ņemot vērā, ka tolaik bija likvidēts autoceļu fonds, pašvaldības saņēma tikai nepilnus 19 miljonus latu. Man kā satiksmes ministram nācās grozīt ministrijas budžetu, pārorientēt prioritātes, tā rezultātā pērn pašvaldības saņēma jau 31 miljonu latu. Šajā gadā summa, kas nonāks pašvaldību rīcībā, būs 60 – 65 miljoni latu. Tas nozīmē, ka valstij un pašvaldībām būs ievērojami lielāks finansējums, kas ļaus daudz raitāk plānot būvdarbus. Viss skaidri saprotams – palielinoties bāzes finansējumam, palielinās naudas apjoms, ko saņem pašvaldības. Piemēram, Cēsis šogad saņems divreiz vairāk līdzekļu nekā iepriekšējā gadā, jo divtik pieaudzis kopējais finansējums.

Līdzekļi ceļiem no degvielas akcīzes nodokļa 2010.gadā pieaugs līdz 80 procentiem. Tad pašvaldības varētu saņemt līdz simts miljoniem latu. Tas dotu iespēju vienoties par ilgtermiņa būvniecību, par lieliem projektiem katrā pilsētā un katrā novadā.

Pašreiz svarīgi pieņemt Koncesiju likumu Saeimā, jo tas ir valsts un pašvaldību interesēs. Ar Cēsu domes vadību tieši apspriedām, ka nepieciešams iespējami ātrāk iedarbināt koncesijas vai valsts privātās partnerības principus ceļu būvēšanā arī pašvaldībās. Jāsaprot, ka ceļu būvniecībā 15 gadu laikā izveidojies liels caurums, jo investīcijas bijušas nepietiekamas, tāpēc esmu pārliecināts, ka nākamo gadu laikā Latvija piedzīvos vēl nebijušu ceļu būvniecību.

Privātā partnerība pastāv visā Eiropā un pasaulē. Tas ir jauns darbības veids Latvijai, bet mēs to iedzīvināsim, un domāju, ka tas kļūs par populāru veidu, kā veikt lielas investīcijas, neietekmējot budžeta deficītu. Ja valsts vai pašvaldība pati investē līdzekļus, tas ietekmē budžeta deficītu, bet ja to dara privātie uzņēmēji, pašvaldība vai valsts to atmaksā ilgākā laika posmā un to rēķina kā noteiktu maksājumu katrā konkrētajā gadā. Princips vienkāršs un ikdienā pārbaudīts. Ja kāds tagad grib būvēt māju, retais tam izmanto savus uzkrājumus, lielākā daļa ņem kredītu uz 10, 20 vai 30 gadiem. Viņi var atļauties pa daļiņai atdot naudu un beigās saņemt māju īpašumā. Tāpat ir ar ceļiem. Lielākie finansētāji būs bankas, kas to var atļauties, un ir gatavas arī darīt. Bet mēs Latvijā iegūsim labus un sakārtotus ceļus.

– Ja sāksies apjomīga ceļu būvniecība, vai ceļu būves firmas tiks ar to galā?

– Būs problēmas, bet, manuprāt, šīs ir pozitīvas problēmas. Sliktāk, ja būvniekiem nav darba. Iespējams, ka darbaspēka nepietiks, un būs jālemj, kur ņemsim strādniekus, kas būvēs ceļus. Bet te nevar runāt tikai par ceļu būvi, šāda situācija ir būvniecībā valstī.

– Vai lielais darba apjoms un darbaspēka trūkums nepazeminās kvalitāti?

– Katrā projektā kvalitātei jāpievērš galvenā nozīme. Būvniekam jāuzņemas finansiāla un morāla atbildība, arī ar savu reputāciju. Ja kāds būvēs sliktus ceļus, nedomāju, ka valsts vai pašvaldība tādam gribēs uzticēt darbus. Valstī esam deklarējuši, ka kvalitāte būs galvenais.

– Kāds no jūsu priekšgājējiem solīja asfaltu līdz katrai pagastmājai, vai solījums paliek spēkā?

– Būvniecība būs strauja, bet Latvijā paliks arī grants ceļi, jo nevaram noasfaltēt visus. Tomēr visiem nozīmīgiem rajonu centriem jābūt savienotiem ar kvalitatīviem asfaltētiem ceļiem.

– Jūs piedāvājat sākt debates, lai pašvaldību vēlēšanās varētu piedalīties arī nepilsoņi. Kā to komentēsiet?

– Esam iestājušies ES un NATO, Latvijas neatkarība ir nodrošināta un nav pamata baidīties, ka to zaudēsim. Jāsaprot, ka pašvaldību vēlēšanas ir saimnieciskās vēlēšanas. Igauņi jau pirms kāda laika piešķīra nepilsoņiem balsstiesības pašvaldību vēlēšanās, un tas nav negatīvi ietekmējis šo valsti. Tur nepilsoņiem ir iespēja balsot par pilsoņiem, un šis piemērs varētu būt noderīgs arī Latvijai. Nepilsoņi nevar tikt ievēlēti, bet var vēlēt. Saimnieciskie jautājumi ir svarīgi ikvienam iedzīvotājam, kurš strādā konkrētā teritorijā. Šis jautājums jāizdiskutē, tas varētu noņemt spriedzi, un mēs viennozīmīgi varētu pateikt, ka ikviens, kurš Latvijā maksā nodokļus, ir tiesīgs ietekmēt to pašvaldību, kas izmanto viņa maksātos nodokļus.

Pašreiz līdz vēlēšanām vēl tālu, tāpēc šo diskusiju var sākt un veidot profesionāli, nevis emocionāli. Vai un kad nepilsoņiem varētu tikt dotas šādas tiesības, atkarīgs no politiskās gribas, bet es personīgi to atbalstu.

– Tagad valstī dienas kārtībā ir Latvijas – Krievijas robežlīgums. Jūsu vērtējums tam?

– Tas ir jāparaksta. Sakārtota robeža starp Latviju un Krieviju dos iespēju mūsu valstij attīstīties kā starptautiskam tranzīta un loģistikas centram, kas dos iespēju mums pelnīt ievērojamus līdzekļus caur ostām un visu tranzītsistēmu. Nesakārtotas attiecības nes tikai zaudējumus. Tāpat kā mēs nevaram izvēlēties vecākus, nevaram izvēlēties arī kaimiņus, līdz ar to ir jāsadarbojas. Krievija ir nozīmīgs spēlētājs Eiropā un pasaulē un būtu muļķīgi, ja mēs neizmantotu šīs iespējas, ko mums dot šāds kaimiņš. Protams, mums ar Krieviju ir dažādi viedokļi par notikumiem pagātnē, bet cik ilgi vaimanāsim? Manuprāt, jāskatās nākotnē, jo Latvijā ir daudz jaunu cilvēku, kuri grib dzīvot šajā valstī, bet spiesti doties meklēt labāku dzīvi Īrijā vai Lielbritānijā. Tāpēc labāk radīt valstī tādus apstākļus, lai arī tie, kuri aizbraukuši, varētu atgriezties. To nevaram, pirms nav radīta iespēja labi pelnīt tepat Latvijā. Šis jautājums jāsakārto, jāpieņem, ka Abrene ir Krievijas teritorija, no kā tā nekad neatteiksies. Iestājoties Eiropas Savienībā, esam nobalsojuši par esošajām robežām. Nacionālās tēmas un pārmetumi, ka gribam kaut ko nodot, ir atsevišķu politiķu vēlme spodrināt savu tēlu, bet uzskatu, ka viņi rada problēmas valstī, bet nesakārtotās attiecības ar Krieviju – ekonomiskus zaudējumus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ne pratības, ne prasmju, bet jādzīvo vien ir

13:43
24.03.2025
30

Bērnībā ne viens vien nosaukts par neprašu, tādā mīlīgā vārdā, lai norādītu, ka kaut ko izdarījis nepareizi, nevietā, nelaikā. “Viņš nu gan ir prasmīgs!” tā savukārt teica par kārtīgu amata meistaru, cilvēku, kurš zināja savu lietu. Pēdējos gados daudz tiek runāts par dažādu prasmju apgūšanu, kad kāds ko jaunu iemācījies vai vēlas to darīt. Un […]

Kaimiņos siro laupītājs, bet mēs turpinām svinēt

13:41
23.03.2025
43

Pagriezt pārvaldes institūciju darbības virzienus nav vienkārši un ātri. Pat tad, ja skaidri redzams – situācija deg spēcīgām liesmām un jauni lēmumi un virziena maiņa ir neatliekama. Redzam, cik grūti Eiropas Savienības līderiem tikt līdzi sprādzienbīstamām pārmaiņām, kuras globālajā politikā iemet pasaules lielvaras avantūriskā prezidenta ieraksti sociālajā tīklā. Jā, 27 valstīm, kur katrai savas ambīcijas, […]

Nāve sarkanās "Prada" kurpēs

17:13
17.03.2025
53

Domāt par nāvi ir noderīgs vingrinājums. Tas ir svarīgs, ja ne pats svarīgākais, notikums dzīvē un nepielūdzami tiešs spogulis, kurā ieskatoties var labi pamanīt, cik jēdzīgas vai bezjēdzīgas ir tavas gaitas šajā saulē.    Domāšana par nāvi, izrādās, var būt arī atspēriena dēlītis, kas palīdz pārlidot pāri kādam no nāves sliekšņiem. Ir gan filoloģiska ķeza: […]

Sievišķība, demokrātija un gudrība

17:23
16.03.2025
31

Šogad šķietami klusāk nekā citus gadus, jo 8. marts iekrita brīvdienā, aizvadīta Starptautiskā sieviešu diena. Bet vīriešu rosība ziedu veikalos bija vērojama, un pasākumu klāsts, kas veltīts tieši Sieviešu dienai, bija bagātīgs gan sestdien, gan jau dienu iepriekš, piektdien. Tāpat kā par daudziem svētkiem, ko atzīmējam Latvijā, arī par 8. martu viedokļi ir atšķirīgi – […]

Noteikumi nav lasāmgabals pirms iemigšanas

14:46
12.03.2025
44

Laikam gan tikai pa kluso, bez atļaujas pilsētās nozāģēts kāds koks. Lai to nocirstu, īpašas komisijas vērtē, cik katrs konkrētais koks nozīmīgs vai bīstams, tiek rīkotas sabiedriskās apspriešanas tā likteņa lemšanai.    Kur tad vēl ceļu pārbūves ieceres, kad iedzīvotāji rīko koku    aizstāvības pasākumus, bet būvnieku darbi kavējas. Koki, īpaši jau lielie un vecie, […]

Kailais karalis un Sīpola kungs

16:56
08.03.2025
52

Notikumi pasaulē ir tik intensīvi un līdzšinējo lietu kārtību jaucoši, ka pievērsties kaut kam, kas ir tepat un ikdienišķas normālības rāmjos, šķiet teju nepieklājīgi. Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska tikšanās Baltajā namā ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, kas spēji noslēdzās ar skandālu Ovālajā kabinetā, krustu šķērsu apspriesta gan pilīs, gan būdiņās. Pievienošu tikai vienu asociāciju, kas […]

Tautas balss

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
18
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
34
41
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
15
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
28
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
26
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Sludinājumi