Novadu reforma ievieš teritoriālas izmaiņas Piebalgā. Jaunpiebalgai pievienojas Zosēni, sākotnēji tika spriests, ka arī Drustu pagasts pievienosies diviem iepriekšminētajiem. Bet Drusti izteica vēlmi apvienoties ar Cēsīm un iekļāvās lielajā 12 pašvaldību novadā.
“Druva”, interesējoties, ko administratīvi teritoriālā reforma mainīs dažādās nozarēs, kā mainīsies pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem, iztaujāja arī veselības aprūpes speciālistus.
Ingrīda Brante, ģimenes ārste Jaunpiebalgā: – Mūsu darbā nekas nemainās. Apkalpoju un apkalpošu pacientus, kuri pie manis ir pierakstījušies, neatkarīgi no tā, vai viņi ir no Drustiem, Zosēniem vai Jaunpiebalgas. Pie manis pierakstījušies 2300 iedzīvotāji, un tas tiešām nav maz. Manus pacientus ne vienmēr vilina arī veselības aprūpes iestādes Cēsīs. Viņi meklē speciālistus ambulatori Smiltenē, kāds dodas uz Gulbeni, Madonu, jo tās ir gandrīz tuvāk nekā Cēsis. Kāds pacients atzīst, ka viņam izdevīgāk un ātrāk aizbraukt uz konsultāciju Rīgā. Kurp cilvēks vēlas, turp viņš brauc, viss atkarīgs no finansiālām iespējām. Mums jāstrādā ļoti plašā, izstieptā teritorijā, taču līdz ar reformu jau medicīna nav ielikta rāmī. Reformai ir arī mērķis pietuvināt pakalpojumu cilvēkiem? Tas nesanāk pilnīgi nekādi. Strādāsim tie paši mediķi, kas strādājām, un novada izveides dēļ jau nepieaugs pakalpojumu skaits.
Vienīgais, varbūt novadā satiksmi varētu organizēt labāk. Kaut vai maršrutā no Zosēniem uz Jaunpiebalgu, jo cilvēkiem ir problēmas, lai tiktu pie ārsta. Vasaras mēnešos, skolu brīvdienās nekursē arī skolēnu autobuss. Ja pacients no Zosēniem atbrauc pie manis uz pieņemšanu no paša rīta, tad visa diena jāpavada Jaunpiebalgā. Kāpēc tā? Ko lai cilvēks te dara? Valstī daudz vairāk būtu jādomā par lauku cilvēku interesēm, bet uzskatu, ka mūsu sfēru nesakārtos. Arī tas, ka Jaunpiebalga ir novada un attīstības centrs, veselības aprūpes sfēru un šo pakalpojumu pieejamību nevar izmainīt.
Biruta Zvejniece, ārsta palīdze Zaigas Zariņas ārsta praksē Drustos: -Mēs ar novadu reformu esam ļoti apmierināti. Drustēnieši gribēja, lai pagasts pievienojas Cēsīm. Tas bija svarīgi arī veselības aprūpes jomā. Cēsis ir mūsu medicīnas centrs. Pacientiem ir svarīgs pilsētas tuvums, jo bieži nepieciešama tālāka izmeklēšana, laboratorijas pakalpojumi, speciālistu konsultācijas, ārstēšana. Esmu medicīnā nostrādājusi 35 gadus un vienmēr esmu jutusi, kā pagastu ārsti, feldšeri sadarbojas ar speciālistiem pilsētā. Viņi darbojas centrā, mēs esam kā filiāles. Domāju, ka jaunā novada izveide arī dakteres Zariņas praksei ļaus attīstīties. Kam būtu jāpievērš vislielākā uzmanība? Drustos ir laba ārsta prakse, un gribētu just atbalstu, arī finansiālu, lai mūsu pacientiem uz vietas varam piedāvāt palīgizmeklēšanas metodes. Pats svarīgākais būtu laboratorija. Lai to izveidotu, jāievēro stingri noteikumi, nepieciešamas arī atbilstošas, sertificētas telpas. To pašlaik ir grūti nodrošināt, jo remonts nepieciešams doktorāta ēkai, tek jumts. Vajadzētu kapitāli remontēt arī telpas. Vēl sasāpējis ir transporta jautājums. Jau prasījām līdzekļus mašīnas pirkšanai, lai operatīvi varētu izbraukt pie visiem pacientiem. Daktere taču dodas arī uz dziļiem laukiem, ļoti bieži ir mājas vizītes. Pagaidām jāizmanto personiskais auto.
Pie dakteres Zaigas Zariņas ir pierakstījušies vairāk nekā 1800 iedzīvotāji. Ne tikai drustēnieši, daudzi no Zosēniem. Ārste reizi nedēļā pieņem arī kaimiņpagastā, kas tagad būs arī kaimiņu novadā. Man gribētos, lai mūsu, Cēsu novadā, padomā par tīri praktiskām vajadzībām, kādas ir lauku iedzīvotājiem un laukos strādājošajiem. Es ļoti priecātos, ja mūsu prakse atplauktu līdz ar novada attīstību.
Komentāri