Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Nesaskaņas, kļūdas un šķelšanās

Druva
00:00
20.11.2007
6

Nedēļa Latvijā

Diskusija par valsts valodu. Latvijas Universitātes profesore un partijas „Jaunais laiks” valdes locekle Ina Druviete, paziņojot, ka Latvijas tradicionālo mazākumtautību valodām nepieciešams noteikt minoritātes valodas statusu, ir izraisījusi viedokļu sadursmes.

Viņā portālā „Delfi” norāda, ka mazākumtautību – poļu, baltkrievu, krievu, leišu un citu valodu statuss Latvijas tiesību aktos nav noteikts, un šādu „juridisku vakuumu” nepieciešams novērst. Nenoteiktība par valodas statusu rada pamatu spriedelējumiem par mazākumtautību valodu – it īpaši krievu valodas – lomu Latvijā, kā arī nepamatotus aicinājumus piešķirt krievu valodai oficiālās valodas statusu.

Krievijas Ārlietu ministrijas tautiešu sadarbības departamenta vadītājs Aleksandrs Čepurins paziņoja par Maskavas plāniem panākt, lai Latvijā krievu valodai tiktu piešķirts valsts valodas statuss. Bijušās izglītības un zinātnes ministres viedoklis par jelkāda statusa piešķiršanu šim izteikumam piešķīra lielāku svaru nekā jau pierastajiem Krievijas pārstāvju izteikumiem.

Pēc šī izteikuma apvienība „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK atgādināja par sevi, paziņojot, ka nekādas otras valsts valodas nebūs. „Kamēr koalīcijā atradīsies TB/LNNK, krievu valodas kļūšana par valsts valodu Latvijā nav apspriežama,” sacīja tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš.

Eiropas reģionālo vai minoritāšu valodu harta, uz kuru runās par minoritāšu valodām atsaucas I.Druviete, paredz, ka minoritātēm ir tiesības savā valodā iegūt visu līmeņu izglītību, turklāt hartu parakstījušās valstis nodrošina, ka administratīvās institūcijas lietotu minoritāšu valodas attiecībās ar personām, kas pie tām vēršas.

Par to, vai Latvijā krievvalodīgajiem nepieciešams dot šāda veida brīvības, vēl būs daudz diskusiju, tomēr jāatceras, ka Latvija Eiropas reģionālo vai minoritāšu valodu hartu nav nedz parakstījusi, nedz ratificējusi, tāpēc lēmums par valodas statusu būs tikai mūsu politiskās elites iniciatīva.

Štokenbergs sola uzlabojumus. No Tautas partijas izslēgtais Aigars Štokenbergs kopā ar domubiedriem nodibinājis organizāciju „Sabiedrība citai politikai tiesiskā valstī”. Tā nebūšot politiska partija, bet gan biedrība ar versiju politiskās un ekonomiskās situācijas uzlabošanai Latvijā. A.Štokenbergs preses konferencē norādīja, ka svarīgāk par partijas dibināšanu ir piedāvāt savas idejas un redzējumu.

Organizācijas dibinātāju vidū ir Tautas partiju atstājušais bijušais ārlietu ministrs Artis Pabriks, bijušais Latvijas Universitātes rektors Ivars Lācis, bijusī „Hansabankas” vadītāja Ingrīda Blūma un citi – kopā vairāk nekā 70 cilvēki.

„Citas politikas” pieteikums neizslēdz iespēju iesaistīties politikā, taču patlaban viņiem apvienošanās biedrībā ir izdevīgāka, gan lai distancētos no savas pagātnes, gan lai ļautu koncentrēt publikas uzmanību uz savu darbību, nevis politiskas organizācijas pastāvēšanu kā tādu. Turklāt līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām vēl gana laika, lai izdomātu popularitātes veicināšanas stratēģiju. Kāds ir plāns situācijas uzlabošanai, cerams, drīz redzēsim. Nedēļa pasaulē

Darbu sāk jaunā Polijas valdība. Pagājušajā piektdienā Polijas prezidents Lehs Kačiņskis apstiprināja premjerministra amatā Donaldu Tusku, vēlēšanās uzvarējušās liberālās partijas „Pilsoniskā platforma” līderi.

Līdz šim opozīcijā esošās partijas vadītājs sola būtiskas pārmaiņas Polijas politikā – izbeigt pastāvīgos ķīviņus ar Eiropas Savienības (ES) valstīm, īpaši ar kaimiņvalsti Vāciju, kā arī mazināt saspīlējumu attiecībās ar Krieviju. Tāpat viņš plāno izvest Polijas karaspēku no Irākas, kur patlaban dienē 900 poļu karavīri. D.Tusks arī sola stingrāku nostāju saistībā ar ASV plāniem izvietot pretraķešu sistēmu Polijā.

Iekšpolitikā jaunais premjers piedāvā izrēķināties ar birokrātiju, atsākt privatizāciju, kā arī veikt reformas veselības aprūpes sistēmā. Viņa liberālā nostāja sola mazāku valsts iejaukšanos ekonomikā, straujāku tās izaugsmi, kas, iespējams, atsauktu mājās daļu no pusmiljona poļu, kas devušies migrācijā uz citām ES valstīm.

D.Tuskam kļūstot par Polijas premjeru, tiek izbeigta sistēma, ka valstī augstākos – prezidenta un premjera – amatus ieņem vienas ģimenes locekļi, šajā gadījumā – dvīņu brāļi Lehs un Jaroslavs Kačiņski. Lehs Kačiņskis Polijas prezidenta amatā būs vēl trīs gadus.

Arī Lietuvā problēmas ar inflācijas apkarošanu. Gada inflācija Lietuvā nākamgad varētu sasniegt desmit procentus, tamdēļ no vietējiem speciālistiem ir izskanējuši pārmetumi, ka inflācijas savaldīšanas plāns ir pārlieku vājš.

Naudas lietu zinātāji norāda, ka cenas Lietuvā aug straujāk nekā rietumvalstīs, un īpašs cenu kāpums gaidāms nākamgad. To ietekmēs cenu celšana par dabasgāzi, kā arī tabakas un alkohola akcīzes nodokļa pieaugums. „SEB Vilniaus bankas” prezidenta padomnieks intervijā Lietuvas televīzijai norāda, ka inflācijas apkarošanas plānā gan ir noteikts, ko nedrīkst darīt, bet nav paredzēts, kas būtu darāms, lai apturētu cenu celšanos.

„Lietuvas pretinflācijas plāns ir daudz vājāks par Latvijas plānu. Mūsu politiķi vēl nav līdz galam aptvēruši draudu mērogus. Ciktāl man zināms, šis plāns vispār veidots no atsevišķiem fragmentiem – vienas Lietuvas Bankas vēstules, Finanšu ministrijas izstrādātiem gabaliņiem,” norādījis analītiķis.

Lietuvas premjers Ģedimins Ķirķils šādu kritiku noraida. „Lai kāds nāk un pasaka, kādi vēl dabā un sabiedrībā pastāv līdzekļi, ko mēs varētu izmantot, taču neizmantojam,” saka Ģ.Ķirķils. Inflācija Latvijā – 13,5 procenti – tomēr ir augstākā Baltijas valstīs.

Negrib Beļģijas šķelšanos. Nedēļas nogalē aptuveni 25 000 cilvēku pulcējās Briselē, lai paustu atbalstu Beļģijas vienotībai. Pēdējos mēnešos izveidojusies politiskā krīze, sāk izskanēt versijas, ka nesaskaņu dēļ valsts sadalīsies flāmu un franču daļā.

Akcijas dalībnieki nesa Beļģijas karogus, kā arī plakātus ar uzrakstiem „Par vienotību!” un „Rokas nost no manas Beļģijas!” franču, flāmu un vācu valodā. Trīs mēnešus ir notikusi parakstu vākšana petīcijai par vienotību, un to parakstījuši aptuveni 140 000 cilvēku. Vairāk nekā piecus mēnešus pēc parlamenta vēlēšanām beļģu politiķi nav spējuši izveidot valdības koalīciju.

Idejas par valsts sadalīšanu ir izskanējušas vairākkārt. Piemēram, pērnā decembrī Beļģijas sabiedriskā televīzija RTBF ziņu pārraidē izplatīja nepatiesu informāciju par šķelšanos. Šo soli raidsabiedrībai BBC viņi skaidroja ar vēlmi raisīt debates, un toreiz tas, spriežot pēc politiķu sūdzībām un skatītāju reakcijas, arī izdevās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu ietves un veloceliņi

17:09
17.07.2024
42
1

Latvietis pēc dabas ir diezgan konservatīvs un visur grib zināmu kārtību. Tāpēc var saprast riteņbraucēju vēlmi pēc iespējami labākas velo infrastruktūras, kur galvenais elements ir veloceliņš. Tad skaidrs, tur uz divriteņa cilvēks var justies droši un kā galvenais. Jāpiebilst gan, ka velosipēdistus pamazām grib izkonkurēt citu mikromobilitātes ierīču lietotāji, piemēram, elektrisko skrejriteņu braucēji, bet šoreiz […]

Vienam atvaļinājums, citiem problēmas

08:55
16.07.2024
42

Cik nav dzirdēts gan skaļi un satraucoši, gan pieklusināti un argumentēti, ka Latvija izmirst, ka ģimenēm vajadzīgs atbalsts. Tad nez kāpēc ne viens vien iedomājas, ka runa atkal ir par naudu. Ir tik daudzas it kā vienkāršas lietas, kas būtu liels atbalsts un sapratnes demonstrējums jaunajām ģimenēm. Vasara ir atvaļinājumu laiks, ģimeņu speciālisti to vien […]

"Uzvarētāji"

16:53
15.07.2024
25

Nedēļas baisākais notikums ir agresorvalsts uzbrukums Kijivā lielākajai bērnu slimnīcai Ukrainā. Tiešs raķetes trāpījums, divi mediķi gājuši bojā, astoņi bērni ievainoti, viens bērns miris. Protams, Krievija apgalvo, kas slimnīcā bijis “Azov” kaujinieku centrs, jo teroristiem visā pasaulē tā ir ierastā lietu kārtība – izmantot iedzīvotājus, it sevišķi bērnus, kā vairogu kaujiniekiem. Tādēļ viņi negrib un […]

Nelaimīgie korķīši

10:48
10.07.2024
39

Domājams, nevienam nav paslīdējis garām fakts, ka plast­masas korķīšiem dzērienu pudelēm jābūt piestiprinātiem arī tad, kad pudele atvērta. No 2. jūlija visās Eiropas Savienības bloka dalībvalstīs vienreizlietojamām plastmasas pudelēm ar tilpumu līdz trīs litriem ir jābūt aprīkotām ar piestiprinātiem korķīšiem. To nosaka 2019. gadā pieņemtā direktīva. Ja paveicies nopirkt vēl pilnībā attaisāmu iepakojumu, tas tāpēc, […]

“Nespļauj akā, no kuras pašam būs jādzer”

06:06
08.07.2024
47

Pirms Eiroparlamenta vēlēšanām ne viens vien deputāta kandidāts solīja palīdzēt Latvijai, glābt to. Latvijas politiķu izteikumi reizēm folklorizējas, kļūst par tādiem kā sakāmvārdiem. Neapšaubāmi, viens no tādiem politiķiem ir nupat ievēlētais Eiroparlamenta (EP) deputāts, kurš ne reizi vien nosaucis Latviju par “muļķu zemi”, nu jau bijušais 14. Saeimas deputāts, gan Saeimā, gan EP ievēlēts no […]

Cik pļaviņu nopļāvi?

15:00
06.07.2024
47

Līdz ar dzīvesveida maiņu, jaunām tehnoloģijām sadzīvē un ražošanā daudz kas mainās un pazūd. Lauku dzīves ikdiena saglabājas tautasdziesmās, etno­grāfisko muzeju krājumos. Jaunā paaudze skatās, brīnās. Laiki un paaudzes mainās, un tā tas bijis vienmēr. “Kur Jānis aizgāja?” mamma jautā dēlam. “Viņš pļauj ar manuālo trimmeri,” atbild dēls. Māte sākumā apmulst, nesaprot, tad sāk smieties: […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi